Preskočiť na hlavný obsah

Kto použil "cigánské" karty?!

Keď sa pozerám do zrkadla, vidím tvár ženy v stredných rokov, s hnedou pleťou a typickými etnickými a rodinnými črtami, na ktoré som hrdá. Tak nejako by som opísala, vzťah k tomu, kto som. Áno, som Rómka, páči sa mi byť Rómkou, nikdy som netúžila po tom, aby si to nikto nevšimol a každopádne sa za to nehanbím.

A akoby som mohla, v zrkadle každý deň vidím, ako sa ponášam na mamu, na babku... Aj, keď som od nich ďaleko, často myslím, ako sa im darí. Mala som a mám veľa priateľov nerómov, ale nikdy sa nebudem poklonkovať a žobráčiť o priateľstvo! Mám veľa dobrých priateľov, ktorých si vážim, dokonca od školských liet a skvelého manžela neróma.


Veľa sa toho na Slovensku zmenilo, samotní Slováci sa zmenili na nepoznanie. Pamätám si, ako k nám chodili priatelia mojich rodičov bez rozdielu pleti, hostilo sa kávou, jedlom a pitím. Vtedy, ale bol iný systém, vraj to bol zlý, nevyhovujúci socializmus.

Mohla by som viniť štát a jeho politiku do nekonečna. Ale štát netvoria len politici a zlé alebo dobré zákony. Zrkadlom každej krajiny sú jeho obyvatelia, títo obyvatelia sú rôznorodí a mnohých národností. Už nejakú dobu som, ako Rómka vystavená na pranier, bez toho, že by som k tomu dala komukoľvek súhlas. Slovenský občan je na seba veľmi citlivý, ak sa jeho svojprávnosti a hrdosti ktokoľvek dotkne. Mojej hrdosti a identity sa viac krát dotkol aj Premiér Róbert Fico, vysmial sa mne a podobným, ako sa len vysmiať dá. To sa dá veľmi ťažko prehryznúť a zabudnúť. Vsadil na veľmi populárnu a vždy fungujúcu kartu, na kartu rómsku.

Rómska karta, je karta, ktorú vyťahujú veľmi všetečne mnohí Európski kandidáti na politické, papaláš-ké kresla. Stačí totiž len svojim voličom prisľúbiť, že sa zametie a urobí prievan s Rómami. Obyvateľstvo tlieska rukami, skáče od radosti, problém je, že okrem toho, že sa páchajú proti-humánne prečiny proti tmavému obyvateľstvu, nič iné sa nerieši.

Rómska karta je vďačná téma, vyťahuje sa na populárnych Social network, samozrejme, že Facebook exceluje. V posledných dvoch rokoch narástol záujem o rómsku problematiku medzi radovými občanmi. Je veľmi obľúbená aj téma hlavne medzi mládežou a strednou vekovou vrstvou, kde sa neštíti nikto vysloviť, čoho demokraticky zrovna napadá. Tak som sa dozvedela, že demokratický, slovenský občan má právo diskutovať o tom, či zrovna má chuť ma nazvať príživníkom, kakaovníkom, hodiť ma do veľkej jamy alebo do plynu. Možností je veľa a dozvedela som sa, že takíto občania sú v práve a mám si zvyknúť.

Pochopila som, že aj keď milujem tým kým som, tento národ ma nenávidí, údajne niet čomu dôverovať a za svet nemôže rozoznať, či som neprispôsobivá alebo nie. Ako sa rozozná neprispôsobivý Róm a ako sa definuje? Mám v tom zmätok, stáva sa mi v tejto krajine, že sa stretám s nedôverou, aj keď disponujem pekným a čistým oblečením, slušným vystupovaním na úrovni, nevracia sa mi to rovnakým dielom. Dostáva sa mi nevrlosti, neochoty, a výsmechu. Na dôvažok nájdem ešte vždy miesta a ľudí, kde sa môžem prichýliť a určite pár slušních ľudí s dobrým srdcom poznám, ale začínajú sa vytrácať. Dobrí ľudia, ktorí rozmýšľajú sa strácajú v hysterickom nenávistnom dave „ kto nejde s nami ide proti nám“.


Ľudia sú vystresovaní zlými ekonomickými pomermi a doteraz zlou vedenou politikou. Želajú si potrestať vinníkov a zbaviť sa príživníkov štátu. Už dlho sa hovorí o kríze, ktorá pohltila Európu, ak dnes robotník nedostane výplatu, do mesiaca skončí s rodinou na ulici, kdekoľvek a ktokoľvek! Rozdať si to so sociálne odkázanými, rómskymi rodinami nie je riešenie a neobdivujem toho, kto má na to odvahu. (Po Rómoch budú nasledovať invalidní občania, iné národnostné menšiny a komunisti).

Ja vidím národ, ktorý zúfalo kope a kričí! A z roka na rok sa táto zlosť zhoršuje, údajne aj do zbrane by mnohí radi, aj slušivé obleky si ušili, len aby zachránili, čo sa dá! Zatiaľ čo oni sú horliví a aktívni zmeniť pomery, jedna Rómka a mnohí podobní jej, v skutku nevedia, čo si majú myslieť. Cítime sa cudzincami vo vlastnej krajine a dáva sa nám to pocítiť teda riadne. V mojom živote som bola na zamestnaneckej podpore len raz a hneď som si našla prácu, nemyslím si, že by som bola vyvrheľ spoločnosti len preto lebo občania to  na ulici nerozoznajú a preto mi nemôžu dôverovať.

Vraj, keď som taká, tak sa nemám čoho báť a ani ozývať! Asi som vystresovaná aj ja zo zlých pomerov v krajine a určite mne podobní, čo nariekame. Len dúfam, že sa mi všetci týchto pocitov zbavíme, aby sme zase nezaťažovali štátnu pokladnicu na lekárov. Naša choroba sa prejavuje, že sa miešame s neprispôsobivými a často trpíme depresiami, keď si nás mýlia. No veď práve, podobáme sa, ako vajce – vajcu!

Prekvapili ma reakcie mnohých Slovákov na víťazstvo Kotlebu a ešte viac mlčanie mnohých neromských priateľov.....

A prekvapilo ma, keď istý rómský aktivista, vždy na problémy ktoré nastali, čakal s vyjadrením k udalostiam, čo sa týkali Rómov a pri tom veci boli jasné, ako facka. Donekonečna opakoval „počkajme, ako sa to vyvinie“. No nevolili ho, len nechápem prečo on  nechápe, ako sa to s ním " vyvynulo".

Tak z čoho si mám vybrať opatrnosť alebo extrémnosť?! Slovák, ako repa ponúkol občanom extrémnosť, ja tomu nerozumiem, svet tomu nerozumie!

Ale tiež svet v včetne Slovákov nerozumie prečo vlastne tí Rómovia nešli k voľbám a nevolili!?


Blanka di Carbini

Nájdeš nás aj  na facebooku : https://www.facebook.com/redakcia1

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Kto je vlastne Róm, ktorý sa vo videu priznáva, že bude voliť Kotlebu?!

V poslednom čase sa na sociálnej sieti objavili videa malého drobného mužíka v spoločnosti priaznivcov ĽSNS, ktorý odkazuje, že bude voliť Ľudovú stranu Naše Slovensko a hovorí aj o tom, že sa hanbí za asociálov, ktorí aj jemu robia hanbu. Ďalej odkazuje všetkým, aby na ĽSNS neútočili a zobudili sa.

Kto je muž z videa? 

Je to Miroslav Didiaš, skrachovanec, ktorý to nikam v živote nedotiahol, ako k metle a k lopate. V nedávnej minulosti sa snažil na seba upozorniť tým, že pár krát vystúpil v reality show "Čo na to Mojsejovci", v ktorej vystupoval ako ich obdivovateľ a na plné ústa hovoril o sebe, že je gay, má za sebou veľmi pestrý sexuálny život, a že sa za to nehanbí, ani za to, že je cigán. 
Je to človek, ktorý vie využiť každú možnosť ako na seba upozorniť. Predpokladám, že jeho riťka toho hodne aj zažila a jedno obdobie než zaparkoval pri metle a lopate, bola jeho riťka hlavným nástrojom obživy.  Škoda, že tej inteligencie sa mu moc nedostalo, ale ani šarmu, pretože ak by m…

Norbert Hmilansky: Idiot, herec, youtuber, zlodej, alebo onanista na "fejzbuku"?

Sociálne siete sú pre mnohých z nás doslova centrom života. Pomáhajú nám byť v kontakte s priateľmi a známymi, môžu byť nápomocné aj pri našej práci, sledujeme cez ne najnovšie správy. Vďaka sociálnym sietiam sa vieme rýchlo navzájom informovať, ale aj rozhnevať, či dokonca sa navzájom ovplyvniť. 

A teraz dovoľte, budem hovoriť, alebo skôr písať, sám za seba. S mojím názorom nemusíte a môžete súhlasiť, je to môj vlastný pohľad a nikomu ho nevnucujem. Mám 46 rokov a celý môj život robím, a žijem ako väčšina ľudí. Mne nikto nepostavil byt a nikto mi nič nedal zadarmo. Na všetko čo mám som si musel sám zarobiť. Keď nebudem pracovať, nebudem mať na lieky, nájom, či jedlo. 
Sloboda slova, či názoru je tu aj preto, že nám umožňuje nahlas si povedať svoj názor a  "fejzbuk" jeden z prostriedkov kde ten svoj názor môžeme povedať. To je aj prípad Norberta Hmilanského. 
Ja mu jeho názor neberiem, ale pýtam sa, kto mu dal právo hovoriť za všetkých Rómov? Ja som mu ten mandát, aby hovoril z…

Fašizmus nieje riešenie

Ako som išiel na východne Slovensko, po celom Slovensku boli vylepené billboardy Mariána Kotlebu a pred nedávnom Milana Mazureka s nápisom: Vyhodený z parlamentu pre názor. Dá sa tomu rozumieť... pocit krivdy, hrdinstva?  Pre tento názor včera vyšetrovateľ NAKA obvinil predsedu Smeru Roberta Fica z trestných činov hanobenia národa, rasy a presvedčenia, podnecovanie k násiliu. 


Rómska karta otvorená


Mazurek čelil obžalobe pre jeho hanlivé výroky na adresu rómskeho etnika, ktoré majú rasistický charakter, odvysielané v októbri 2016 v rádiu Frontinus. Ako poslanec Národnej rady SR vtedy napríklad povedal, že „150 miliónov eur sa použije iba na domy z týchto cigánskych osád, ľudí, ktorí pre náš národ, pre náš štátny rozpočet, pre našu kultúru neurobili nič, práve naopak, rozhodli sa žiť týmto asociálnym spôsobom života a vyciciavať náš sociálny systém“. Na základe právoplatného rozsudku Najvyššieho súdu SR prišiel v septembri o poslanecký mandát.

Fico na jeho odsúdenie za hanobenie národa, …