Preskočiť na hlavný obsah

Translate

Ohováranie a životný štýl alias telenovela?


Dali by ste si jazýček? Ďakujem, toto jedlo nemusím, nenachádza sa v mojom obľúbenom jedálničku! Avšak je niečo iné, keď mi ho pripraví šéfkuchár reštaurácie a naservíruje mi túto pochúťku na pekne ozdobenom podnose, nuž neodolám. Na výber sú nám neodolateľné recepty a názvami tohto pokrmu: Bravčový jazyk s chrenovou omáčkou alebo na smotane; Údený hovädzí jazyk a Svokrin jazyk. 

A čo hovoríte na „Údený hovädzí jazyk s tortilkou a zemiakovým knedlíčkom na polníčkovom“; Údený hovädzí jazyk v šošovici; Údený jazyk s cícerovým pyré a ružičkovým kelom; Varený jahňací jazyk s jablkovým chrenom a horčicou. Na samý koniec, Vyprážaný bravčový jazyk v syrovo-pivnom cestíčku a špenátovými listami. Tak, čo zbiehajú sa vám slinky? Dumáte, aké sú užitočné živočíchy, neodoláme použiť na jedálnom lístku aj ich jazyk, všetko sa nám zíde k osohu. 

Vegetariáni, čítajte ďalej, moja úvaha je o inom a týka sa aj vás!

A čo ľudský jazyk? Zásluhou ústnej dutiny, s pomocou jazyka a zubov, môžeme vychutnávať a rozoznávať jedlo, nehovoriac o nose, ktorý jasne dáva signál, kde a čo sa varí?! Dostali sme do vienka, umenie komunikácie, dokážeme spievať, recitovať, tvoriť. Naše končatiny sú schopné produktívnych krásnych vecí, sme jednoducho jedineční tvorovia.

Jazyk a naše umenie reči sa využíva aj inak a to dosť hojne, k ohováraniu! Pamätajte, ak ste členom – členkou ohováračského klubu, vždy príďte na čas lebo sa stanete terčom prepierania práve vy. Kto chýba ten sa vezie, až to sviští. Ale ani vaša taktická účasť, vám neprinesie rešpekt, totiž len zistite, že sa na vás jedného dňa pozerajú vo vašom klube a vo vašom okolí divne, inak ako včera! Stalo sa vám, že ste pozvali susedku, inak veľmi milú pani na kávu a vaša budúca existencia sa stala pre vás peklom. Odniesla si z vášho domu, aj to čo nemáte a nedáte nikomu....Poviete si mrcha jedna, čo narobím idem ďalej. Ale nie je to tak, ako chcete a dúfate, nebudete mať pokoj nikdy, jedine že sa im pritrafí do rany ich nový terč obete. Na dedine, v malom meste, v práci: „Taká u nás obyčaj, prádlo blížneho svojho prepieraj“!

Slovensko holduje v populárnej zábave zamiešať sa do života iných. Vráťme sa do pamäte do čias socializmu, ako sa mnohým hodilo udávanie. Bývala som u jednej staršej pani v podnájme. Jej muž už nebol medzi živými, podľahol chorobe z dôsledku „nútených prác“ v rudných baniach. Poslali ho tam komunisti, bol to uznávaný odborník, známi až v zahraničí. Stačilo tak málo, aby mu odňali jeho zajtrajšok. Niekto, závistlivec, kolega v práci ho udal, že chodí do kostola. A tak letel, kozmickou rýchlosťou, najprv mu dali robiť pomocné - robotnícke práce a nakoniec šup s ním do rudnej šachty.

A ani katolíci neboli lepší od komunistov a nemusím zájsť do doby inkvizície, kto sa odlišoval, stačilo tak málo a včerajšok sa pre mnohých stal nedosiahnuteľným. Čím viac si to obete želali, tým rýchlejšie sa rútil ich svet a nakoniec prišli o úctu, ak nie o holý život. Poviete si vtedajšia tmárska nevedomosť a zaslepenosť! Skutočne?

Aj dnes sme nevedomí, v tomto storočí, kde počítačová technika nechýba v domácnostiach, v továrňach nahrádzajú človeka roboty? Máme plné ústa pokroku a všemocnej techniky, ale koniec koncov vždy skĺzneme k holdovaniu lži, zákernosti, ohováraniu a prekrúteniu právd. Keď zlodej kričí chyťte zlodeja, je úplne bohovské alebo alkoholik smejúc sa na plné ústa, ukazuje na vás prstom: Ty ale ľúbiš piť, čo? Keď si občas dáte pohárik? Je to tak, čo tomu ožranovi budete vysvetľovať, nemalo by to cenu!

Tak čo má vlastne cenu, niekam patriť?! Ak chýbaš je zle, ak nechýbaš nevyhneš sa tvojmu osudu. Ako má žiť a správať sa v tomto vyťaženom svete, kto nechce a nemá potrebu ohovárať, posudzovať, klamať, predvádzať sa, využívať kohokoľvek a čokoľvek a byť skorumpovaní!

Poznáte situáciu, v práci medzi kolegami, ide sa na prestávku a vy ste nefajčiar? Možno raz si poviete idem s nimi veď čo, ale potom to nevydržíte lebo neznesiete cigaretový dym a tak je na vás rozhodnutie: Buď začnete fajčiť a súhlasne, vdychujete škodlivú látku aj vy, alebo sa rozhodnete ušetriť vaše zdravie a pocítite, na vlastnej koži efekt „byť len v zálohe“.

Možno bude vhodnejšie nás nahradiť robotmi, tie by sa nezaoberali ničím iným okrem plnenia svojich povinností, sú naprogramovaní a hotovo. Takže ohováraním a znevažovaním by sa nezaoberali určite ? Alebo sa mýlim?????
Blanka di Carbini

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Rádio Roma a Romata skončili v osade, aké je však pozadie?

Aktuality.sk vydali minulý týždeň článok "Rómske rádio zobralo dotácie za 190-tisíc eur, skončilo prepísané v osade." Pred dvoma rokmi som prostredníctvom Sme.sk a Redakcie R1 publikoval článok "Rádio ROMA  A ROMATA, projekty za viac ako 200 tisíc € končia..." Hneď ako som článok publikoval, dotknuté osoby sa ma prostredníctvom svojich právnikov snažili zatlačiť do kúta. Po porade s právnikom sa mi podarilo nátlak zo strany dotknutých osôb umierniť za odplatu, že články stiahnem, a nebudem o nich písať... Napriek tomu som však články uverejnil 

Projekty rádia Roma a Rómskej tlačovej agentúry Romata sa ma osobne dotýkali. Veril som, že projekty za ktorými stál Ján Konček, Milan Nemček, budú projekty ktoré dokážu vytvoriť tvorivé prostredie ako pre rómskych novinárov tak aj pre blogerov. Malo to byť prvé rómske rádio na Slovensku, ktoré by vysielalo v Bratislave, Banskej Bystrici, Prešove a v Prahe. Rómska tlačová agentúra Romata zase mala združovať rómskych novinárov…

Rasisti, hovoria, že na bielych životoch záleží - Je OK byť biely

Rasizmus nepozná hranice a rasista už vôbec nie! fanúšikovia Slovana Bratislava v sobotu vyvesili na Tehelnom poli transparent White Lives Matter, ktorý vo voľnom preklade znamená Na životoch belochov záleží, viaceré slovenské médiá ho označili za rasistický.
Rasisti však s touto interpretáciou médii nesúhlasia. Odvolávajú sa na hnutie Black Lives Matter(Na životoch černochov záleží), ktoré podľa nich médiá neoznačujú ako rasistické. Prečo by potom mal byť transparent fanúšikov Slovana rasistický?
Tak ako to vlastne je? 
V roku 2014 sa po svete prvýkrát začala vo veľkom šíriť výzva „Black Lives Matter” (BLM - Na životoch čiernych záleží). Snažila sa upozorniť na policajnú brutalitu voči Afroameričanom v USA. Ako reakcia na toto hnutie vzniklo „White Lives Matter” (WLM - Na životoch bielych záleží).
„White Lives Matter” (WLM - Na životoch bielych záleží). Toto spojenie začali propagovať po USA rasistické skupiny vo viacerých štátoch. Najaktívnejší boli najmä členovia skupiny Aryan Renaissa…

Rovnosť nadovšetko

Koľkokrát zbili policajti bezdôvodne Róma? Koľko detí prichádza o šance na únik z osady, kvôli tomu, že ho zaradia do „špeciálnej školy“ len preto, že nevedia po slovensky? Nie, sú tak zaraďované na základne sociálneho aspektu.  Musíme posielať armádu aby robila korona-testy? Prečo ju posielame? Prečo musia ľudia pracujúci na integračných programoch v osadách bojovať o granty, len aby si mohli robiť svoju prácu? Chýba nám empatia. Sme leniví pochopiť kultúrne rozdiely. Vidíme dôsledky, odmietame vidieť dôvody.
V obchode si všetci všímajú iba nekupujúceho Róma, pracoval som v obchode prakticky celý život, a záchyty Rómov som ja osobne nezažil, a to som pracoval vo veľkom hypermarkete. Najviac záchytov bolo u nerómov a to dokonca u takých u ktorých by ste to ani nepovedali. Napriek tomu však sledovaní v obchode sú najviac Rómovia a ich deti! 
A čo prípady kedy boli bité Rómske deti, doteraz tieto prípady neboli riadne vyšetrené, prípad detí v Krompachoch nikto nevie ako dopadol. Z  fackuj…