Preskočiť na hlavný obsah

Ohováranie a životný štýl alias telenovela?


Dali by ste si jazýček? Ďakujem, toto jedlo nemusím, nenachádza sa v mojom obľúbenom jedálničku! Avšak je niečo iné, keď mi ho pripraví šéfkuchár reštaurácie a naservíruje mi túto pochúťku na pekne ozdobenom podnose, nuž neodolám. Na výber sú nám neodolateľné recepty a názvami tohto pokrmu: Bravčový jazyk s chrenovou omáčkou alebo na smotane; Údený hovädzí jazyk a Svokrin jazyk. 

A čo hovoríte na „Údený hovädzí jazyk s tortilkou a zemiakovým knedlíčkom na polníčkovom“; Údený hovädzí jazyk v šošovici; Údený jazyk s cícerovým pyré a ružičkovým kelom; Varený jahňací jazyk s jablkovým chrenom a horčicou. Na samý koniec, Vyprážaný bravčový jazyk v syrovo-pivnom cestíčku a špenátovými listami. Tak, čo zbiehajú sa vám slinky? Dumáte, aké sú užitočné živočíchy, neodoláme použiť na jedálnom lístku aj ich jazyk, všetko sa nám zíde k osohu. 

Vegetariáni, čítajte ďalej, moja úvaha je o inom a týka sa aj vás!

A čo ľudský jazyk? Zásluhou ústnej dutiny, s pomocou jazyka a zubov, môžeme vychutnávať a rozoznávať jedlo, nehovoriac o nose, ktorý jasne dáva signál, kde a čo sa varí?! Dostali sme do vienka, umenie komunikácie, dokážeme spievať, recitovať, tvoriť. Naše končatiny sú schopné produktívnych krásnych vecí, sme jednoducho jedineční tvorovia.

Jazyk a naše umenie reči sa využíva aj inak a to dosť hojne, k ohováraniu! Pamätajte, ak ste členom – členkou ohováračského klubu, vždy príďte na čas lebo sa stanete terčom prepierania práve vy. Kto chýba ten sa vezie, až to sviští. Ale ani vaša taktická účasť, vám neprinesie rešpekt, totiž len zistite, že sa na vás jedného dňa pozerajú vo vašom klube a vo vašom okolí divne, inak ako včera! Stalo sa vám, že ste pozvali susedku, inak veľmi milú pani na kávu a vaša budúca existencia sa stala pre vás peklom. Odniesla si z vášho domu, aj to čo nemáte a nedáte nikomu....Poviete si mrcha jedna, čo narobím idem ďalej. Ale nie je to tak, ako chcete a dúfate, nebudete mať pokoj nikdy, jedine že sa im pritrafí do rany ich nový terč obete. Na dedine, v malom meste, v práci: „Taká u nás obyčaj, prádlo blížneho svojho prepieraj“!

Slovensko holduje v populárnej zábave zamiešať sa do života iných. Vráťme sa do pamäte do čias socializmu, ako sa mnohým hodilo udávanie. Bývala som u jednej staršej pani v podnájme. Jej muž už nebol medzi živými, podľahol chorobe z dôsledku „nútených prác“ v rudných baniach. Poslali ho tam komunisti, bol to uznávaný odborník, známi až v zahraničí. Stačilo tak málo, aby mu odňali jeho zajtrajšok. Niekto, závistlivec, kolega v práci ho udal, že chodí do kostola. A tak letel, kozmickou rýchlosťou, najprv mu dali robiť pomocné - robotnícke práce a nakoniec šup s ním do rudnej šachty.

A ani katolíci neboli lepší od komunistov a nemusím zájsť do doby inkvizície, kto sa odlišoval, stačilo tak málo a včerajšok sa pre mnohých stal nedosiahnuteľným. Čím viac si to obete želali, tým rýchlejšie sa rútil ich svet a nakoniec prišli o úctu, ak nie o holý život. Poviete si vtedajšia tmárska nevedomosť a zaslepenosť! Skutočne?

Aj dnes sme nevedomí, v tomto storočí, kde počítačová technika nechýba v domácnostiach, v továrňach nahrádzajú človeka roboty? Máme plné ústa pokroku a všemocnej techniky, ale koniec koncov vždy skĺzneme k holdovaniu lži, zákernosti, ohováraniu a prekrúteniu právd. Keď zlodej kričí chyťte zlodeja, je úplne bohovské alebo alkoholik smejúc sa na plné ústa, ukazuje na vás prstom: Ty ale ľúbiš piť, čo? Keď si občas dáte pohárik? Je to tak, čo tomu ožranovi budete vysvetľovať, nemalo by to cenu!

Tak čo má vlastne cenu, niekam patriť?! Ak chýbaš je zle, ak nechýbaš nevyhneš sa tvojmu osudu. Ako má žiť a správať sa v tomto vyťaženom svete, kto nechce a nemá potrebu ohovárať, posudzovať, klamať, predvádzať sa, využívať kohokoľvek a čokoľvek a byť skorumpovaní!

Poznáte situáciu, v práci medzi kolegami, ide sa na prestávku a vy ste nefajčiar? Možno raz si poviete idem s nimi veď čo, ale potom to nevydržíte lebo neznesiete cigaretový dym a tak je na vás rozhodnutie: Buď začnete fajčiť a súhlasne, vdychujete škodlivú látku aj vy, alebo sa rozhodnete ušetriť vaše zdravie a pocítite, na vlastnej koži efekt „byť len v zálohe“.

Možno bude vhodnejšie nás nahradiť robotmi, tie by sa nezaoberali ničím iným okrem plnenia svojich povinností, sú naprogramovaní a hotovo. Takže ohováraním a znevažovaním by sa nezaoberali určite ? Alebo sa mýlim?????
Blanka di Carbini

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Kotlebovci nezvládajú protesty Rómov na východe Slovenska

Počas mítingu Kotlebovcov na východe protestovali stovky Rómov. Protesty Rómov začali v Sečovciach, cez Sabinov a vyvrcholili v Košiciach. Tieto protesty sú spájané so stranou PS/Spolu a Trubanom, a tak trošku ako keby sa zabudlo na našich politických aktivistov, ktorí pomohli k tomu, aby sa Rómovia zobudili a povedali jasne STOP fašizmu. Viktor Valík, Ivan Hriczko, Roman Suchý, alebo podnikateľ Emilio Gujda, či Džemal Kodrazi. Toto sú výrazne mená predstaviteľov rómskej politickej scény na východe Slovenska a na týchto ľudí by sa tiež nemalo zabudnúť.

Kotlebovci nerátali s tým, že sa my Rómovia dokážeme cez sociálne siete zmobilizovať, a tak čo im vlastne ostalo, ako obviniť Trubana za PS/Spolu, že protestujúcich zvážali do Košíc autobusmi a dostali za to, že budú stáť na námestí, 15€. Čo je samozrejme hlúposť, pretože ani Truban za PS/spolu a ani napríklad Hlina za KDH si kupovať protestujúcich nepotrebujú a naši politickí predstavitelia, ako Viktor Valík za stranu STS zase nedisponu…

Slovenskom sa rozhoreli protesty proti fašizmu a média mlčia

Rastúce preferencie extrémistov z ĽSNS vyhnali ľudí do ulíc. Doposiaľ najväčší protest proti fašizmu sa vo štvrtok popoludní uskutočnil v Košiciach.
Najviac však o protestoch informujú rómske portáli na sociálnej sieti, naše média ako televízia Joj, Markíza a ďalšie média viac menej mlčia. Je veľmi smutné, že dokážu  Slovenské média v rýchlosti 10-1 priniesť negatívne spravy o Rómoch, ale to že ľudia a hlavne Rómovia povstali proti rasizmu neinformujú vôbec, alebo len okrajovo... 
Sú to spojené nádoby, všetko ako konáme v našej spoločnosti ma vplyv na nás všetkých... To že, fašistická strana ĽSNS Mariána Kotlebu sa teší výborným predvolebným preferenciám, môže nečinnosť politikov, súdov, prokuratúry, ktorí nechali fašizmu narásť do obludných rozmerov a ten sa môže nakoniec stať aj pre benevolentných sudcov a politikov osudným. Netreba totiž zabudnúť, že podobne začínal aj Hitler....  
Posledný protest bol  Piatok vo Fiľakove, kde ľudia kričali aby Kotelba a Mazurek išiel domov... "…

Ivan Hriczko: Prečo som sa rozhodol odstúpiť z kandidatúry strany Vlasť

"Do parlamentných volieb som vstupoval s čistými úmyslami. Mojou ambíciou bolo, aby Rómovia na Slovensku mali svoje zastúpenie v parlamente. Chcel som stáť na strane pravdy a pomáhať občanom v mnohých dôležitých oblastiach nášho života, upozorniť na problémy nás Rómov. Od začiatku som hovoril, že sa zachovám zodpovedne, a nikdy som toto vyhlásenie nemusel korigovať. Dal som svoje slovo ľuďom, ktorí mi verili a ich dôveru som nechcel nikdy sklamať. Urobil som maximum pre tieto parlamentné voľby a bol som ochotný urobiť všetko, aby som Rómov do parlamentu dostal. pretože moje predstavy o riešení rómskej problematiky a postavení rómskej menšiny na Slovensku sú očividne rozdielne so stranou Vlasť. Rozhodol som sa odstúpiť z kandidatúry. Chcem sa poďakovať za podporu všetkým priaznivcom a podporovateľom. V prvom rade svojej manželke a môjmu synovi. Vyjadrujem nahlas, verejne a jednoznačne, že nesúhlasím aby mňa a vás označovali za parazita tejto spoločnosti, nechcem aby nás označovali…