Preskočiť na hlavný obsah

Translate

Búrka negatívnej energie v Európe

Snažím sa televízne správy nepozerať, ono nič, čo ma zaujíma tam nie je. Teda neviem, ako ste spokojní s informáciami, čo prináša denne vaša televízia? Ale tá talianska, poviem vám, asi patrím do inej školy, tej staršej generácie, keďže mám nekonečné výhrady, odkedy ju sledujem.


A samozrejme vôbec nemusím, teda podľa môjho gustu, vysielanie súkromnej televízie od známej značky rodinného klanu alias „berluskoni.“ Nieže by som nerozumela dnešnému pohľadu sveta, ale skutočne v tých správach sa nič nedozviem a ku dôvažku to prepletú čiernou kronikou a tak vyhľadávam nezávisle stanice, teda jednu zrušili, príliš pravdivo informovala.

Patrím medzi tých, čo idú spať neskoro a vtedy bežia relácie, ktoré bežne cez deň neuvidíte, vždy sa zamýšľam, že prečo asi?! Pár dní dozadu som sledovala reláciu, kde úplne vážne sa zamýšľali nad nezamestnanosťou a jej dôsledkami v Európe. Divákom, ktorí v tú dobu ešte nespali televízia ponúkla pohľad z búrlivého života extrémistov z Grécka, Francúzska a Maďarska.

V Grécku získava na obľube hnutie (Zlatý Úsvit), v Maďarsku je to známy (Jobbik), vo Francúzsku majú vedenie tiež pravicoví radikáli. V Taliansku okrem grotesknej radikálnej pravice (Lega- Nord), nejak sa im nedarilo, lebo okrem pritvrdých opatrení (proti cudzincom a Rómom), inak ich predstavitelia rozkrádali, či už v malom alebo vo veľkom. Najnovšie však ma znepokojuje hnutie známeho komika národa, menom „Grillo“, ktorý je veľmi v obľube a dopĺňa tak chýbajúce náboženstvo extrémizmu, ako sa patrí.

V tej relácií, ktorú som tak neskoro sledovala, však urobili len polovičnú prácu a čakala som, že aspoň slovkom spomenú moju rodnú krajinu a tiež Česko, ani jedna z týchto krajín sa nemá za čo hanbiť, čo sa týka extrémizmu a fašizmu. Nebudem tu ospevovať ani ich vodcov ani politické osobnosti, ani tých, čo ťažia z nespokojnosti občanov a hrajú sa na spasiteľov.

Ani jeden tzv. národovec zo žiadnych krajín, ktoré som tu pomenovala neponúka spasenie a únikový východ z namnožených problémov úbohých, zbedačených ľudí, vyžmýkaných neúnosnými daňami. Je mi jasné alebo asi každému je jasné, kde sú a boli vinníci. Napriek tomu, nedokážeme v praktickom živote zjednotiť sa v názoroch a zmietame sa v ohnivom boji proti názorov a naďalej mocnári sveta sa smejú z nás bedárov. Totiž jedine im vyhovuje, ako sme sa postavili každý proti každému a na tejto situácií sa snažia vyťažiť aj mnohí špekulanti bez chrbtovej kosti.

Už roky vnímame, hlavne v nepriemyselných oblastiach, že nákupné košíky si ľudia nedokážu naplniť, kto má prácu drie za dvoch a stále za menšiu mzdu. Kto ju nemá niet čo závidieť a dostáva sa po nejakej dobe do pozície „nechceného“ spoločnosťou. Ľudia, ako keby nechceli vidieť, že dnes to je môj sused a zajtra to môžem byť ja. Že jednoducho v Európe, sú milióny ľudí, ktorí keď nedostanú prácu a plácu, ich životy a rodiny sú stratené, pretože žijú len z mesačnej mzdy, mnohé rodiny už dávno nemajú nič bokom a uťahujú si opasky.

Mnohí Slováci sú už dávno vonku, už roky. Hlavne zo stredného a východného regiónu. Mladí, nečakali kým im spadne niečo z neba a keďže už jazyky dávno nie sú bariérou, využili aj tie nie príliš atraktívne možnosti, buď stať sa baby sitter alebo ísť makať do hotelov. A verím, že aj tí starší, ak mohli nečakali a hor sa von a našli možnosť pracovať, keď sa chce. Ono nie je to jednoduché, ale keď to inak nejde, človek si zvykne na všetko.

Ale čo tí, čo zostali, čo nechcú alebo nemôžu si dovoliť ísť preč? A potom skutočne je lepšie vonku? Možno pre mladých, ktorí chcú spoznať svet a nechcú obťažovať rodičov?! Čo ponúka náš štát, okrem toho, že buduje a podporuje neonacistické pohnútky? Nikto to dnes nemá ľahké okrem samozrejme vydieračov, špekulantov a zlodejov. Tí sa nejak už pretlčú!

Rozmýšľali ste niekedy, aspoň na okamih, keďže dnes nie je jednoduché sa prebíjať životom, ako ťažké sa prebíjajú Rómovia? Nechcem hovoriť o Rómoch v osadách, neviem, ako žijú a nemala som možnosť nikdy osadu vidieť. Mala som možnosť spoznať životy chudobných ľudí, bežných rodín a keď si predstavím dnešnú bez únosnú neznášanlivosť, nie je čo závidieť.

Zistila som, že kým majoritný občan nebude vidieť v Rómovi človeka a kým nebude vidieť v našich deťoch pekné a milé ľudské bytosti, nikdy sa Slovensko nepohne dopredu. Čím viac majoritní občania budú prejavovať slepú nenávisť, tým viac budú padať do priepasti, z ktorej niet východiska.

Zistila som ďalej, že čím viac sa Róm bude tváriť, že občianstvo nepatrí do pojmov jeho slovníka, tým viac sa bude prehlbovať priepasť medzi ním a štátom. Čím viac sa chceme tváriť, že spoločnosť sa zaobíde bez Rómov, tým viac spoločnosť nás bude chcieť obchádzať, čo sa aj deje!Blanka di CarbiniKomentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Rómovia prehovorili o svojích zážitkov s predsudkami a rasizmom na vlastnej koži

Byť Róm a žiť na Slovensku, by jedinec mohol povedať, že nie je to žiadna výhra...Či sa to niekomu páči alebo nie, Rómovia už od útleho detstva sa stretávajú z rôznymi druhmi prejavu predsudkov či priameho rasizmu. Niet sa preto čo diviť, že priepasť porozumenia medzi rómskou a nerómskou populáciou sa prehlbuje, a nedôvera je na oboch stranách bariéry.   

Je predsa nemysliteľné, už aby Rómske deti sa stretávali v škole zo segregáciou, kedy škola zámerne vytvorí triedu len pre rómskych žiakov.  Je nemysliteľné, že sa Rómske deti stretávajú s pokrikmi, vy špinavé cigánčatá, smradľavý potkany, či negri... Rómske dieťa je už takto donútené si uvedomiť, že existuje svet "bielych" a jeho, teda "čiernych" Už deti medzi sebou dokážu byť veľmi zlé, a tak často krát rómsky chlapec či dievča je vyštvaní z kolektívu, či dokonca mu jeho spolužiaci povedia, s tebou sa sa hrať nebudeme, pretože si cigáň!

Rasizmus a predsudky v praxi  

- viac ako 80% Slovákov i Čechov by bolo prot…

Rasisti, hovoria, že na bielych životoch záleží - Je OK byť biely

Rasizmus nepozná hranice a rasista už vôbec nie! fanúšikovia Slovana Bratislava v sobotu vyvesili na Tehelnom poli transparent White Lives Matter, ktorý vo voľnom preklade znamená Na životoch belochov záleží, viaceré slovenské médiá ho označili za rasistický.
Rasisti však s touto interpretáciou médii nesúhlasia. Odvolávajú sa na hnutie Black Lives Matter(Na životoch černochov záleží), ktoré podľa nich médiá neoznačujú ako rasistické. Prečo by potom mal byť transparent fanúšikov Slovana rasistický?
Tak ako to vlastne je? 
V roku 2014 sa po svete prvýkrát začala vo veľkom šíriť výzva „Black Lives Matter” (BLM - Na životoch čiernych záleží). Snažila sa upozorniť na policajnú brutalitu voči Afroameričanom v USA. Ako reakcia na toto hnutie vzniklo „White Lives Matter” (WLM - Na životoch bielych záleží).
„White Lives Matter” (WLM - Na životoch bielych záleží). Toto spojenie začali propagovať po USA rasistické skupiny vo viacerých štátoch. Najaktívnejší boli najmä členovia skupiny Aryan Renaissa…

Rómovia si nevedia predstaviť, že by mali svoj vlastný štát...

Okrem kontaktov je sociálna sieť dobrá aj na bleskový prieskum. Už dlhšie bez toho aby si to niekto všimol, až možno na pár jednotlivcov, mapujem na mojom "fejzbuku" náladu nás Rómov. Samozrejme, že naša nálada sa odzrkadľuje aj podľa doby v akej teraz žijeme. A možno aj práve táto doba, kedy všetci bez rozdielu musíme vynaložiť viac úsilia na prežitie, ako by Rómov prebudila zo sna, jeden za všetkých a všetci za jedného.Pretože jeden za všetkých a všetci za jedného, alebo inak povedané spoločne za prospech nás všetkých už neplatí. V rómsku štátnosť ktorý by sme spoločným úsilím vybudovali neverí väčšina Rómov.
Pri otázke: Viete si predstaviť, že by sme mali Rómsky štát? sa Rómovia viac menej vyjadrovali záporne. Neveria, že by spoločne dokázali vôbec niečo také ako Rómsky štát vytvoriť. Ako sa mnohí sami vyjadrili, chýbajú nám vzdelaný ľudia, či sami medzi sebou sa dokážeme deliť na lepších a horších, sami sa kastujeme, a to by prinieslo veľké nezhody a napätie. A potom t…