Neprehliadnite

Rómsky kráľ Róbert I. rozhadzuje svoje "kráľovské siete"...


Humenskú osadu v Podskalke navštívil Rómsky kráľ, jeho "excelencia" Róbert I. V miestnej  reštaurácii rokoval s viceprimátorom Andrejom Semancom o svojich  ideách a plánoch. Kráľ Róbert I. bol prekvapený z Rómov z Podskalky a nadchol ho pokoj z Rómov, ktorí z nich vyžaruje, aj napriek tomu, že žijú v zlých podmienkach. Pokoj, ktorý vládne v rómskej osade je priam prekvapujúci, a to, že sa obrátili k Bohu, je zásluhou miestneho pastora, ktorý pôsobí priamo v osade.
Róberta I. prekvapilo aj to, že tam nie je kriminalita, drogy, a že vedia žiť slušne. Ale čo mňa prekvapuje a zaráža je to, ako jeho "excelencia" Róbert I. chcel týmto povedať, že Rómovia doteraz nevedeli  žiť, starať sa o rodinu a deti, o svoje telo a zdravie... Zmena nenastala iba vtedy, keď tam začal chodievať pastor z apoštolskej cirkvi. Poznám jednu rodinu, ktorá tam bývala, žila slušne a na inteligentnej úrovni a nebol tam žiaden pastor!!! Prácu apoštolskej cirkvi nepodceňujem, ba naopak, "skladám klobúk" pred tým, čo dokázali. Je tu jedno "ALE", a to je to, že  mi Rómovia vieme potopiť a potupiť vlastný národ, len aby sme dosiahli to čo chceme dosiahnuť a posadiť sa na miesto, po ktorom túžime.

Môj názor je taký, že rómsky kráľ, jeho "excelencia" Róbert I. sa snaží docieliť to, čo nie je možné, a to, aby ho uznávali všetci Rómovia za svojho kráľa, čo nie je možné, lebo samotní Rómovia sa k tomu stavajú rôzne... Ja osobne kráľa Róberta I. neuznávam z toho dôvodu, že nemáme ani len vlastnú krajinu a žijeme na Slovensku už od 14. storočia a odvtedy sa rómsky národ zmenil a prispôsobil sa krajine, v ktorej žijeme. Tradície, ktoré nám boli blízke, boli priam zákonom, ktorý už nie je v dnešnej dobe žiadúci, veď žijeme v 21.storočí, kde aj Róm môže slobodne rozhodnúť a prejaviť svoj názor.
Nechápem, ako mi niekto môže vnucovať niečo, čo je proti  mojej vôli a zdravému rozumu. Ak môže niekto rozhodovať o rómskom gete musí tam byť vajda??! Pýta sa niekto tých ľudí, čo žijú v osade, či  vôbec chcú vajdu, o ktorom rozhodne niekto iný??! Pýtam sa "vaša excelencia", je to správne, že rozhodnutie  padne o nás, bez nás??! Mám rešpektovať niekoho, na koho nás Rómov nabádate, aby sme rešpektovali??! Osobu, ktorá bude vybraná Vami??! Kto je rómsky kráľ Róbert I.??! Je naozaj kráľom všetkých Rómov, alebo iba určitej skupiny??! Pýtam sa, aký je mandát rómskeho kráľa, jeho "excelencie" Róberta I.??? To, že sa hlási za kráľa všetkých Rómov žijúcich na Slovensku, a aké sú jeho kompetencie, keďže nežije ani v  rómskom gete medzi Rómami, ale v rodinnom  dome. Tak na čo potom uznávať takého kráľa bez mandátu  a akýchkoľvek kompetencií, áno chápem, že je to naša tradícia, avšak vôbec nemá význam, keďže nevieme držať pokope!!! Táto funkcia sa dá nazvať aj určitou politickou návnadou na "dobrý lov"...

KRÁĽ všetkých, je aj  KRÁĽ Rómov... je iba jeden, ktorý povedal: "Moje kráľovstvo nie je odtiaľto..."
Štefan Dreveňak

Žiadne komentáre

Váš názor nás zaujíma, ďakujeme