Neprehliadnite

Žltačka kričí spoza brány... "Cigáni som tu"...!!!

...bývalý veľkosklad Makos... 
                                       

Milí priatelia poviete si čo tu zase idem vypotiť, ale nič výnimočné, len sa chcem trošku venovať tej hepatitíde tipu A, ktorá leží v žalúdkoch niektorým ľudom, že ako je to možné, že pandemické ochorenie sa šíri tak rýchlo ako v Čine...  Keď sa pozriete na fotky, ktoré som urobil neďaleko nášho bydliska, tak pochopíte prečo som sa rozhodol písať o tej strašnej hepatitíde, ktorá "kričí" spoza brány... "cigáni tu som!"... Začiatkom tohto roka, koncom apríla a začiatkom mája, začali s výstavbou skladu a odpočívadla pre kamióny v tomto areáli, kde sa všetko snažili vyrovnať, aby mohli pokračovať v predloženom pláne, no ale tu sa stala asi tá najzaujímavejšia vec, ktorá Rómom znepríjemňuje život a to hrozný zápach z výkalov, ktorý sa nazhromažďujú okolo oplotenia celého areálu.

...z vonkajšej strany skladu...


Takže to čo máte možnosť vidieť, je to, že výkaly tečú len tak preto, lebo pri  úprave vnútorného terénu prisypali kanalizáciu a jednoducho nikoho nezaujíma, že tie výkaly len tak svojvoľne vytekajú kade tade... Žiadal som kompetentných ľudí, aby to dali do pôvodného stavu. Keď som navštívil vodárne, aj "kompetentných", vyhovárali sa jeden na druhého, a nikto nevedel kto to vlastne má na starosti. Nakoniec som sa to rozhodol riešiť cez Verejní zdravotní úrad. Akože sa to opravilo, ale asi po týždni zase to isté, až doteraz... Čudujete sa, že v osadách je výskyt hepatitídy??! Nie je čomu sa čudovať, je potrebné pochopiť aj osadníkov, že tiež majú svoje potreby, ako napr. vetranie bytov a podobne, ale keď je celá osada v zápachu od výkalov a podobne, stačí tak málinko slnka, alebo dažďa a dusíte sa vo vlastnej šťave zo všetkým tým smradom. Lekári hovoria, že hepatitída vzniká vtedy, keď sa nedodržuje hygiena. Ale to, že výkaly len tak svojvoľne vytekajú,  tak to je všetko v poriadku, to je aj "hygienické", "z toho sa nedá ani nakaziť", podľa niektorých je to "úplne normálne"...!!?

...takto stoja miestami takéto "mapy výkalov"... 
...toto všetko by vôbec nemalo byť ani vidieť, nie to ešte, aby sa to len tak vylievalo hocikde, toto všetko by malo byť v kanáli!!! Ale "kompetentným" je úplne jedno, že takto sa šíri  hepatitída nenormálnou rýchlosťou, že sa vracajú ochorenia 50. rokov, ako tbc, mums, hepatitídy... "Niektorí" si povedia, veď je to normálne, cigán nepozná hygienické návyky, takže sa nie je čomu čudovať. No Róm veľmi dobre vie, čo sú hygienické návyky, lebo má WC, pitnú vodu, samozrejme sprchu, ale "niektorí" aj tak budú tvrdiť len to svoje hlúpe, že Rómovia si za to môžu sami... "Kompetentní" si však nemusia plniť svoje povinnosti, hlavne že požadujú akože čistotu, platby nájomného načas, ale nikomu nevadí, že Róm musí žiť v neznesiteľnom smrade! "Jasné, veď to sú cigáni, nech sa nakazia, bude skvelá medializácia, bude sa o tom dobre písať a nadávať na Rómov, akí sú to len hnusní asociáli"!!! 

Pani Klementová: "V byte sa nedá dýchať, vetrať nemôžeš, lebo je ešte väčší smrad kvôli tomu zasypanému a prasknutému potrubiu. Je to normálne??! Veď my tu nemôžme plnohodnotne žiť po hygienickej stránke, je to katastrofa, ako potom  môžu nadávať na nás, že sa u nás vyskytujú nákazlivé ochorenia. Máme tu infikované komáre, veď vieš Štefan, aké to je z vlastnej skúsenosti... Dnes som bola zase u lekára, kde mi museli narezávať a čistiť štípnutia od komárov, ktoré sú veľmi veľké, a hrozne bolia, a takto ma trápia nie len komáre, ale aj to, že plazivá zver sa tlačí do bytov, ako úžovky, vretenice a jašterice. Dá sa tu vôbec normálne  fungovať??! Je to vôbec hygienické??! Veď naše deti, aj my sme tu v ohrození, nehovoriac o životnom prostredí... Kde sú ľudia, čo majú právomoci to riešiť?! Nevidím tu nikoho, aby to nejako riešil !!! Budem  rada ak o tom  napíšeš  článok, ako sa zaujímajú o Rómov, sme pre nich potrební len raz za 4 roky!!!"
Milí priatelia, tak toto ma prinútilo napísať tento článok, a to pani Klementová nebola sama, je viac ľudí, ktorým to vadí a prekáža, len pani Klementová sa nebála a dovolila mi použiť jej meno... 

Tu sú ďalšie fotografie, ktoré dokazujú situáciu na sídlisku POŠTÁRKA v BARDEJOVE...
...takto som sa brodil výkalmi... 

...výkaly nemajú hranice...

...vnútorná strana areálu... 

...vonkajšia strana areálu...

Štefan Dreveňak

1 komentár:

Váš názor nás zaujíma, ďakujeme