Preskočiť na hlavný obsah

Translate

Ak chce rómske dieťa študovať, tak nie na tejto planéte... !!?

"Hlúpe smradľavé cigánky!" Tak vynadali mojej dcére a jej rómskym kamarátkam jej spolužiačky. Aj keď tie ostré slová dcéru zaboleli, tak sa nedala a začala sa brániť... "Ja som hlúpa??! Veď ty nevieš ani poriadne čítať, a to si už štvrtáčka!" Prišla domov zo školy a začala mi plakať. Začala ma slovne bombardovať otázkami, prečo nikto nemá rád Rómov a prečo tie nadávky tak boleli. Dcéra sa mi učí na výbornú, nosí mi veľmi dobré vysvedčenia, má samé jednotky a pochvaly. Zapája sa do matematických a literárnych súťaž. Robí mi radosť a škole osoh, pretože už nie raz prezentovala školu v literárnej súťaži. Rada navštevuje školu a ja ako matka ju motivujem k vzdelávaniu a snažím sa vychovávať moje deti podľa možnosti k získaniu kariéry a dobrého života. Motivujem ich k vzdelávaniu a správnemu spôsobu života, aby sa nikdy nehanbili za to, že sú Rómky, a aby vždy kráčali s hlavou hore a dôstojne. Dávam im lásku a starostlivosť... Učím ich, čo je správne a nesprávne... Vštepujem im do hlavy, aby sa nikdy nehanbili za seba kvôli svojej národnosti... Nikto si nevyberá kde sa narodí, či ako Róm, černoch, Japonec, alebo Mongol, aj ty si osoba živá s dušou a cítením. A dôležité v živote je byť zdravý a milovaný, mať pri sebe ľudí, ktorí ťa majú radi a ty si tým šťastný...


Išla som za triednou učiteľkou do školy a poprosila som ju, aby dávala pozor na takéto správanie detí, pretože si neželám, aby moja dcéra mala podobné problémy. Konkrétne spolužiačkam dala päťky a zakázala podobné správanie. V tomto prípade som mala šťastie, pretože triedna učiteľka hneď zakročila. No koľko je takých učiteliek, bez ochoty pomôcť a vyriešiť problém??! Obávala som sa, aby deti nestratili chuť do učenia a školy, a preto som im povedala, že takéto prípady ešte nastanú a viackrát... Pripravujem ich už teraz, aby sa tomu nepoddali. No určite nie je ľahké preglgnúť podobné situácie. Veľa podobných situácií poznám, kde deti stratili chuť do učenia a návštevy školy...


Tu si môžeme položiť otázku, kde väzí negramotnosť Rómov??! Prečo je veľa Rómov bez vzdelania??! Kde sa nachádza skutočný problém pre nedostatok edukácií??! Určite by som tu mohla opísať mnoho prípadov, ale to radšej nechám na vás čitateľov. Ak poznáte konkrétne prípady, prosím napíšte mi ich v komentároch...

Škola verzus Rómske dieťa... Ide o boj o prežitie pokojne a s úsmevom v školskej lavici. Ak už rómske dieťa nevládze ďalej znášať nadávky spolužiakov a nezáujem učiteľky venovať sa mu, tak sa radšej neučí a nedochádza do školy. Deti z osád, majú nedostatok podmienok pre vzdelávanie sa a väčšinou dochádza k diskriminácii a segregácii na školách.... A to žijeme v 21.storočí!!!

Podobné problémy boli v minulosti, kedy žili aj moji prastarí rodičia, starkí a rodičia. Tu už opisujem tri generácie. A podobné problémy som mala aj ja, a teraz aj moje deti. Spolu už ide o päť generácií, a problémy sú stále. Kde to väzí, keď je to stále nepremožiteľný a nezničiteľný problém. Toľko zákonov a nič!!? Nejako to neviem pochopiť, že toľko rokov, kde žijeme v modernej a vyspelej dobe sa problémy vôbec nekončia. Možno sa to nikdy nezmení a ak budeme chcieť, aby naše deti chodili do školy a učili sa bez nadávok, segregácií a diskriminácií, tak iba na druhej planéte. Smutné...!!!
Lucia Curejová

Komentáre

 1. Lucia skvelý článok, ako vždy a ešte aj výstižný! Tiež mám podobné skúsenosti, najskôr som to zažila ja v mojom živote ako školáčka a teraz môj syn v škole, pred tým dcéra a mohla by som pokračovať do rána bieleho o prípadoch podobných tomu vášmu. Len vo vašom príbehu reakcia pani učiteľky bola naozaj asi ojedinelá. Ja a moje deti nemali to šťastie, že zasiahla p. učiteľka, aby sa podobná situácia neopakovala. Diskriminácia a segregácia na školách je večná, aj keď mnohí to popierajú...inokedy sami k tomu prispevame, ako napr. p. Pollák a jeho kontajnerové školy priamo v osadách. Pýtate sa kde to väzí, prečo je tento problém nevyriešiteľný? Je to tak ľahké :-) Je to spoločnosťou, politikou a tým, že my Rómovia len vieme šomrať, sťažovať sa, akoby sme sa na nič iné nezmohli!! A kým to my sami nezmeníme, tento problém tu ostane navždy!!!
  Adriana Š.

  OdpovedaťOdstrániť
 2. tak jak gadzovci su rasisti tak aj cigani su rasisti zazil som to od mala najhorsie je ked nevies ku komu patris ci ciganom alebo gadzom aj jedny ta odsudzuju ze si cigan a cigani ze si gadzo potom zacinas byt velmi agresivny a urobis vela chyb. nehovorit o olaskych ciganov jaky rasizmus maju v sebe.a co nemam rad na gadzov ked povedia rom lebo su falosny a zbabely povedat cigani pred ciganmi len by ste ich mali pocut medzi sebou jak sa vyjadruju o ciganoch.

  OdpovedaťOdstrániť
 3. cely problem je tu na slovensku preto lebo slovensky gadzovci su primitivni bez minulosti cigani maju aspon minulost a

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Citace: ...slovensky gadzovci su primitivni bez minulosti cigani maju aspon minulost... To jsi mne pobavil, ano cikáni mají minulost a ta je samé násilí,krádeže a vraždy! Těch šest co vystudovalo to nezachrání i kdyby jste si tady lhali sebevíc !

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. NO a tu je presne to čo vy viete povedat alebo napísat a vy ste malo zabili alebo malo kradnete ....kolko je pripadov ktore v mediach ani neuvidime čo?????halvne že cigani vy bieli nič vy muzikanti že?????

   Odstrániť
 5. čisto cigánske triedy vám nevyhovujú, vraj chcete byť v triede so slovákmi, mate v nich pozitívny vzor, no aj na tomto modeli hľadate len chyby (viem, že to nie je ideálne)...tak zrejme tie kontajnerové školy budu predsa len lepšie riešenie, budete medzi svojimi, nebudete mať dôvod nadávať na slovenské deti...a ešte jedná poznámka..naozaj smutne a diskriminačné je opovrhovanie ciganskych detí z "lepších" rodín chudobnými deťmi z osad....

  OdpovedaťOdstrániť

Zverejnenie komentára

Váš názor nás zaujíma, ďakujeme

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Rómovia prehovorili o svojích zážitkov s predsudkami a rasizmom na vlastnej koži

Byť Róm a žiť na Slovensku, by jedinec mohol povedať, že nie je to žiadna výhra...Či sa to niekomu páči alebo nie, Rómovia už od útleho detstva sa stretávajú z rôznymi druhmi prejavu predsudkov či priameho rasizmu. Niet sa preto čo diviť, že priepasť porozumenia medzi rómskou a nerómskou populáciou sa prehlbuje, a nedôvera je na oboch stranách bariéry.   

Je predsa nemysliteľné, už aby Rómske deti sa stretávali v škole zo segregáciou, kedy škola zámerne vytvorí triedu len pre rómskych žiakov.  Je nemysliteľné, že sa Rómske deti stretávajú s pokrikmi, vy špinavé cigánčatá, smradľavý potkany, či negri... Rómske dieťa je už takto donútené si uvedomiť, že existuje svet "bielych" a jeho, teda "čiernych" Už deti medzi sebou dokážu byť veľmi zlé, a tak často krát rómsky chlapec či dievča je vyštvaní z kolektívu, či dokonca mu jeho spolužiaci povedia, s tebou sa sa hrať nebudeme, pretože si cigáň!

Rasizmus a predsudky v praxi  

- viac ako 80% Slovákov i Čechov by bolo prot…

Rasisti, hovoria, že na bielych životoch záleží - Je OK byť biely

Rasizmus nepozná hranice a rasista už vôbec nie! fanúšikovia Slovana Bratislava v sobotu vyvesili na Tehelnom poli transparent White Lives Matter, ktorý vo voľnom preklade znamená Na životoch belochov záleží, viaceré slovenské médiá ho označili za rasistický.
Rasisti však s touto interpretáciou médii nesúhlasia. Odvolávajú sa na hnutie Black Lives Matter(Na životoch černochov záleží), ktoré podľa nich médiá neoznačujú ako rasistické. Prečo by potom mal byť transparent fanúšikov Slovana rasistický?
Tak ako to vlastne je? 
V roku 2014 sa po svete prvýkrát začala vo veľkom šíriť výzva „Black Lives Matter” (BLM - Na životoch čiernych záleží). Snažila sa upozorniť na policajnú brutalitu voči Afroameričanom v USA. Ako reakcia na toto hnutie vzniklo „White Lives Matter” (WLM - Na životoch bielych záleží).
„White Lives Matter” (WLM - Na životoch bielych záleží). Toto spojenie začali propagovať po USA rasistické skupiny vo viacerých štátoch. Najaktívnejší boli najmä členovia skupiny Aryan Renaissa…

Rómovia si nevedia predstaviť, že by mali svoj vlastný štát...

Okrem kontaktov je sociálna sieť dobrá aj na bleskový prieskum. Už dlhšie bez toho aby si to niekto všimol, až možno na pár jednotlivcov, mapujem na mojom "fejzbuku" náladu nás Rómov. Samozrejme, že naša nálada sa odzrkadľuje aj podľa doby v akej teraz žijeme. A možno aj práve táto doba, kedy všetci bez rozdielu musíme vynaložiť viac úsilia na prežitie, ako by Rómov prebudila zo sna, jeden za všetkých a všetci za jedného.Pretože jeden za všetkých a všetci za jedného, alebo inak povedané spoločne za prospech nás všetkých už neplatí. V rómsku štátnosť ktorý by sme spoločným úsilím vybudovali neverí väčšina Rómov.
Pri otázke: Viete si predstaviť, že by sme mali Rómsky štát? sa Rómovia viac menej vyjadrovali záporne. Neveria, že by spoločne dokázali vôbec niečo také ako Rómsky štát vytvoriť. Ako sa mnohí sami vyjadrili, chýbajú nám vzdelaný ľudia, či sami medzi sebou sa dokážeme deliť na lepších a horších, sami sa kastujeme, a to by prinieslo veľké nezhody a napätie. A potom t…