Preskočiť na hlavný obsah

Translate

Teror, alebo odplata??!

Milý čitateľ, v poslednej dobe som si osobne, či na sociálnej sieti fb od niektorých vyslúžil, že ja ako Róm sa mám hanbiť preto v akom národe som sa narodil, a že by som sa mal ospravedlniť všetkým Slovákom za to, čo urobila "cigánska čvarga". Mnohokrát je nám Rómom vyčítané, že nerobíme nič, iba kradneme, vraždíme a neustále napádame túto spoločnosť, ale najlepším argumentom Slovákov je, že my sedíme doma a oni musia pracovať na "cigánsku podporu". Zamýšľam sa nad tým, ako môže byť človek tak hlúpy, ani mi Rómovia nie sme bez hriechu, chcem poukázať na to čo je a čo nie je  pravda, ale samozrejme nebudem nikoho presviedčať. Práca a Róm cudzí pojem??! Nie, vôbec nie!!! Mnoho ľudí, si povie, kto chce pracovať tak prácu si nájde, alebo kto zamestná "cigána", ktorý nemá ani základné vzdelanie?! No, niečo na tom pravdy je, ale už v minulosti, ako aj v dnešnej dobe sú aj vzdelaní Rómovia. Kto zamestná "cigána", ktorý môže niečo ukradnúť z firmy, alebo okradne kolegov? Ja keď vidím kde ponúkajú vhodnú pracovnú príležitosť, tak sa vždy ozvem telefonicky a   informujem sa, či je táto pozícia aktuálna. Jasne povedia, príďte na firmu, podpíšeme zmluvu a máte novú prácu, ale akonáhle dôjdem a vidia, že som Róm, aj napriek tomu, že mám SŠ s maturitou, tak povedia bohužiaľ, ale je to už obsadené, alebo som sa dokonca stretol aj s tým, že povedia "cigánov nepotrebujeme"... Kladiem si preto otázku a pýtam sa samého seba, čo táto spoločnosť vlastne chce??! Neprispôsobím sa, je zle... Prispôsobím sa, žijem normálnym životom, tiež je zle... Mnohokrát to nechápem, no ale čo už...??? Táto spoločnosť nadáva, že sa nerieši rómska problematika, ale na druhej strane polovica politikov sa tvári, že je to v poriadku, len teda sú menšie výkyvy, a tá druhá polovica zase naopak, že tu je problém s Rómami, no a tak sme opäť v začarovanom kruhu, a to isté dookola, "obrana" Slovákov "špiny cigánske smradľavé, vy sem nepatríte, ale do plynu"... Prečo?!! Azda môže Róm za to, že už ako malé dieťa sa narodil v chudobe a rómskym rodičom??! Položme si otázku, prečo je to tak, alebo si skúste naštudovať Perzekúciu slovenských Rómov 1939-1945. Rómom násilím vzali všetko, ako napr. domy v mestách, dobytok, šperky, či iné cennosti a samozrejme čoho sa museli vzdať, bola ich identita a jazyk, preto dnes väčšia časť Rómov ani neovláda svoj staromaterinský jazyk. Tu začalo všetko, čo vy hrdí Slováci nazývate "cigánskym problémom"! Pýtam sa, kto je na vine??! No, "cigán" určite nie! Čudujete sa čo za hlúposť trepem??? Takto ste náš Rómsky národ utláčali dlhé roky, a vy sa teraz čudujete, prečo je rómske obyvateľstvo v tak žalostnom stave, a prečo je s ním podľa vašich slov vlastne problém??! No niet sa čomu... To nie je mysliteľné, aby boli Rómovia neustále terorizovaní zo strany "roduverných Slovákov"...

"Ako do hory voláš, tak sa z hory sa ozýva..."  


Štefan Dreveňák

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Rómovia si nevedia predstaviť, že by mali svoj vlastný štát...

Okrem kontaktov je sociálna sieť dobrá aj na bleskový prieskum. Už dlhšie bez toho aby si to niekto všimol, až možno na pár jednotlivcov, mapujem na mojom "fejzbuku" náladu nás Rómov. Samozrejme, že naša nálada sa odzrkadľuje aj podľa doby v akej teraz žijeme. A možno aj práve táto doba, kedy všetci bez rozdielu musíme vynaložiť viac úsilia na prežitie, ako by Rómov prebudila zo sna, jeden za všetkých a všetci za jedného.Pretože jeden za všetkých a všetci za jedného, alebo inak povedané spoločne za prospech nás všetkých už neplatí. V rómsku štátnosť ktorý by sme spoločným úsilím vybudovali neverí väčšina Rómov.
Pri otázke: Viete si predstaviť, že by sme mali Rómsky štát? sa Rómovia viac menej vyjadrovali záporne. Neveria, že by spoločne dokázali vôbec niečo také ako Rómsky štát vytvoriť. Ako sa mnohí sami vyjadrili, chýbajú nám vzdelaný ľudia, či sami medzi sebou sa dokážeme deliť na lepších a horších, sami sa kastujeme, a to by prinieslo veľké nezhody a napätie. A potom t…

Rómovia prehovorili o svojích zážitkov s predsudkami a rasizmom na vlastnej koži

Byť Róm a žiť na Slovensku, by jedinec mohol povedať, že nie je to žiadna výhra...Či sa to niekomu páči alebo nie, Rómovia už od útleho detstva sa stretávajú z rôznymi druhmi prejavu predsudkov či priameho rasizmu. Niet sa preto čo diviť, že priepasť porozumenia medzi rómskou a nerómskou populáciou sa prehlbuje, a nedôvera je na oboch stranách bariéry.   

Je predsa nemysliteľné, už aby Rómske deti sa stretávali v škole zo segregáciou, kedy škola zámerne vytvorí triedu len pre rómskych žiakov.  Je nemysliteľné, že sa Rómske deti stretávajú s pokrikmi, vy špinavé cigánčatá, smradľavý potkany, či negri... Rómske dieťa je už takto donútené si uvedomiť, že existuje svet "bielych" a jeho, teda "čiernych" Už deti medzi sebou dokážu byť veľmi zlé, a tak často krát rómsky chlapec či dievča je vyštvaní z kolektívu, či dokonca mu jeho spolužiaci povedia, s tebou sa sa hrať nebudeme, pretože si cigáň!

Rasizmus a predsudky v praxi  

- viac ako 80% Slovákov i Čechov by bolo prot…

Neslávne slávny "krutý" exekútor si vymáha peniaze od buka do buka, ako sa mu zachce... Robí to roky a nikto voči nemu nezakročí. Prečo??!

Polícia vyšetruje, či exekútor Rudolf Krutý neprekročil svoje právomoci a nezneužil právomoc verejného činiteľa.

Telefonáty z jeho čísel, resp. automat z exekútorskej kancelárie Rudolfa Krutého, otravuje ľuďom niekoľkokrát dennodenne život, aj keď napr. svoj dlh už máte dávno splatený.

To je aj prípad pani Jany. Približne v polovici februára tohto roku pani Jane začal niekto vyvolávať z neznámych čísel. Na niektoré nestačila zareagovať a nedvihla ich. V iných jej zas automat z exekútorskej kancelárie Rudolfa Krutého oznamoval, že má uhradiť exekúciu.

Keďže si bola vedomá toho, že žiadne dlžoby nikdy nemala a vždy všetko uhradila, tak tomu nevenovala pozornosť. Telefonáty od Krutého ale neprestávali.

„Neustále ma vyzývali k zaplateniu. Nikdy v živote som neprišla do styku s exekútormi, pretože vždy všetko platím načas. Na tomto si dávam záležať. Preto ma to najskôr začalo urážať, potom ma to začalo otravovať a postupom času som telefonáty začala vnímať ako hrubý nátlak,“ vysvetľuje Jana.

P…