Preskočiť na hlavný obsah

Referendum pre Rómov nie je zaujímavé... tvrdí Peter Polák, alebo súhlasí, aby si homosexuáli adoptovali deti...?!

Rómovia o referendum o rodine  nemajú  záujem... Ako to vlastne je?

No čo vy na, aby sme sa na to pozreli a zamysleli sa nad tým?  15.1.2015 pre TASR uviedol  pán Peter Polák v tlačovej správe, že nebude vyzývať Rómov k účasti na referendum o rodine, ktoré bude 7. februára 2015. Vraj Rómovia si  myslia, že sú dôležitejšie veci ako referendum o rodine. Jasné, Rómov trápi kopec iných vecí, ako zamestnanie, peniaze a samozrejme základné živobytie rodiny. Kto je, alebo čo je rodina? Aby som nebol príliš dlhý, tak v krátkosti vysvetlím čo je vlastne tá rodina, poďme si teda zafilozofovať...
RODINA - je to sociálna skupina založená z dvoch alebo viacerých osôb žijúcich v jednej domácnosti, ktoré sú spojené manželským zväzkom...
FUNKCIE RODINY
- biologická - rodia sa  noví členovia rodiny
- ekonomická
- ochranná
- socializačná - rodina zabezpečuje sociálne prostredie pre zdravý vývin detí
- citová - emocionálna - rodina je  prvou ekonomickou jednotkou v spoločnosti

Vysvetlili sme si kto a čo je rodina, tak poďme ďalej, čo je dôležite pre Róma v dnešnej dobe, okrem toho čo som písal. Samozrejme dôležitou bunkou je rodina. Mnohí z vás si možno kladiete otázku, čo to tu ja vlastne píšem? No zamýšľam sa nad referendom o rodine a nad tým čo povedal  P. Polák, že ak referendum  nie je dôležite tak potom čo je dôležité??!  Pre  Petra  Poláka, aha  chápem, 400 miliónov eur je dôležitejších, ako nejaké referendum. Ale  musíme si uvedomiť, že je to dôležité najmä  pre nás Rómov. Možno v duchu si poviete, si hlupák, blázon, pomenujte ma ako chcete, ale to bude mať veľký vplyv pre Rómov. Mám veľa známych, ktorí sú opačne orientovaný, ale sú to   plnohodnotní ľudia aj  napriek  svojej orientácii. Chápem ich, že sú to len ľudia, ktorí sú plnohodnotní aj pre túto spoločnosť, ako každý  iný. Chápem homosexuálov preto, lebo
ja s tým mám problém, keďže som Róm, taktiež diskriminovaný  ako aj oni. Obzvlášť ak je to Róm a homosexuál,  to je ešte v rómskom svete, kde je to oveľa ťažšie a je dvojnásobne diskriminovanie...

Homosexuálne páry nevydržia byť dlho spolu, menia stále  partnerov, ale zase poznám páry,  ktoré sú aj 10 až 15 rokov spolu, ale to sú ľudia, ktorí vedia čo chcú. Nie som proti homosexuálom, ani nemám výhrady voči nim, len nesúhlasím s tým, aby sa deti adoptovali takýmto párom. Pýtal som sa môjho kamaráta, ktorý je homosexuál, či by si vedel predstaviť, že by vychovával so svojim partnerom dieťa. Odpoveď znela: "Nikdy!" Prekvapilo ma to, a pýtal som sa ho ďalej, prečo? No preto, odpovedal mi, že by sa mu smiali, a  neviem si predstaviť, ako by to bolo, keby naše dieťa videlo, že si dáme pusu a podobne. Pýtate sa, čo to má spoločné s nami? No, pozrite sa, čo sa deje v iných štátoch, napr. také Anglicko, kde rómske deti odoberajú rodinám a adoptujú si ich homosexuálne páry. Je to správna vec, chceme, aby naše deti  trpeli a nie len oni, ale samozrejme  aj samotní  rodičia? Z môjho menšieho prieskumu a reakcie ľudí ma dosť šokovalo, keď som sa opýtal pár známych horlivých aktivistov, tak sa začali správať dosť netradične a ich odpoveď znela v zmysle, že veď je to normálne, žiť v rovnakých pároch a je normálne adoptovať si dieťa. Je to ich názor, ktorý samozrejme rešpektujem.

Ja osobne nie som proti homosexuálom, ani nič podobné, každý má právo vynakladať zo svojím životom ako uzná za vhodné, ale zastúpenie otca, alebo mamy má v rodine veľký vplyv na dieťa. Áno, viac ma vychovávala mama ako otec, ale ten rešpekt ako dieťaťa u mňa bol aj u otca, zas nemôžem povedať, ale boli aj pekné chvíle s mojím otcom. Preto otca, alebo mamu nevedia nahradiť takéto  páry. Z tohoto celého vyznieva, že som proti, ale nie je to tak. Som za to nech sa sobášia, ale nie dať dieťa do takéhoto vzťahu. Poviem to takto, dieťa  žijúce v  takomto páre je "bábovka", je to potom okolo neho len "ťuťuli, muťuli", skrátka sladké rečičky... Neviem si predstaviť, keď dieťa v rodine dvoch ľudí rovnakého pohlavia, príde do pubertálneho veku a všetko spojené s tým, ako sa bude s tým adoptívnym rodičom baviť o chúlostivých veciach, napr. dievča bude dospievať, mám na mysli to čo z dievčaťa urobí ženu, napíšem to otvorene, keď prvýkrát  dostane menštruáciu, ako to vysvetlí takýto pár dievčaťu? Alebo chlapec, ktorý bude dospievať a všetko spojené s ním, ako mu to vysvetlia dve mamy? Nebude to pre to dieťa trápne? Poviete si, ale prečo, je to bežná vec... no nie je to bežná vec. Ja som mal s tým tiež problém, mame som to nechcel povedať a otec nejavil o mňa záujem, tak som vyrastal so svojimi problémami, sám som sa s tým musel popasovať a preto o tom píšem. Pýtam sa milí Rómovia a Slováci, chceme aby naše deti boli odoberané sociálkou a nastal boj o vlastné dieťa, aby bolesť tak veľmi sužovala... ??!


M.S. kamarát môj, ak to čítaš, prepáč...
Štefan Dreveňak

Komentáre

  1. Výborne! Som rád že v tomto sú cigáni alebo ak chcete, tak rómovia správni!

    OdpovedaťOdstrániť
  2. Som veľmi rada že som si mohla prečítať tento článok, ako aj postavenie k tejto závažnej veci. Včera som počúvala aj Vaše rádio a musím iba skonštatovať že Vaša práca je prínosom rómskej komunite v oblasti otvorenej žurnalistiky. Odkaz pre pána Kmeťa. Sledujem Vašu prácu, a viem kam smerujete blogerstvo, pán Kmeťo mňa neoklamete, vy idete po tvrdej línie žurnalistiky, a blogerov tomu smerujete. Super práca držím Vám všetkým palce. Adriana Berkyová

    OdpovedaťOdstrániť

Zverejnenie komentára

Váš názor nás zaujíma, ďakujeme

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Kotlebovci nezvládajú protesty Rómov na východe Slovenska

Počas mítingu Kotlebovcov na východe protestovali stovky Rómov. Protesty Rómov začali v Sečovciach, cez Sabinov a vyvrcholili v Košiciach. Tieto protesty sú spájané so stranou PS/Spolu a Trubanom, a tak trošku ako keby sa zabudlo na našich politických aktivistov, ktorí pomohli k tomu, aby sa Rómovia zobudili a povedali jasne STOP fašizmu. Viktor Valík, Ivan Hriczko, Roman Suchý, alebo podnikateľ Emilio Gujda, či Džemal Kodrazi. Toto sú výrazne mená predstaviteľov rómskej politickej scény na východe Slovenska a na týchto ľudí by sa tiež nemalo zabudnúť.

Kotlebovci nerátali s tým, že sa my Rómovia dokážeme cez sociálne siete zmobilizovať, a tak čo im vlastne ostalo, ako obviniť Trubana za PS/Spolu, že protestujúcich zvážali do Košíc autobusmi a dostali za to, že budú stáť na námestí, 15€. Čo je samozrejme hlúposť, pretože ani Truban za PS/spolu a ani napríklad Hlina za KDH si kupovať protestujúcich nepotrebujú a naši politickí predstavitelia, ako Viktor Valík za stranu STS zase nedisponu…

Kto je vlastne Róm, ktorý sa vo videu priznáva, že bude voliť Kotlebu?!

V poslednom čase sa na sociálnej sieti objavili videa malého drobného mužíka v spoločnosti priaznivcov ĽSNS, ktorý odkazuje, že bude voliť Ľudovú stranu Naše Slovensko a hovorí aj o tom, že sa hanbí za asociálov, ktorí aj jemu robia hanbu. Ďalej odkazuje všetkým, aby na ĽSNS neútočili a zobudili sa.

Kto je muž z videa? 

Je to Miroslav Didiaš, skrachovanec, ktorý to nikam v živote nedotiahol, ako k metle a k lopate. V nedávnej minulosti sa snažil na seba upozorniť tým, že pár krát vystúpil v reality show "Čo na to Mojsejovci", v ktorej vystupoval ako ich obdivovateľ a na plné ústa hovoril o sebe, že je gay, má za sebou veľmi pestrý sexuálny život, a že sa za to nehanbí, ani za to, že je cigán. 
Je to človek, ktorý vie využiť každú možnosť ako na seba upozorniť. Predpokladám, že jeho riťka toho hodne aj zažila a jedno obdobie než zaparkoval pri metle a lopate, bola jeho riťka hlavným nástrojom obživy.  Škoda, že tej inteligencie sa mu moc nedostalo, ale ani šarmu, pretože ak by m…

Norbert Hmilansky: Idiot, herec, youtuber, zlodej, alebo onanista na "fejzbuku"?

Sociálne siete sú pre mnohých z nás doslova centrom života. Pomáhajú nám byť v kontakte s priateľmi a známymi, môžu byť nápomocné aj pri našej práci, sledujeme cez ne najnovšie správy. Vďaka sociálnym sietiam sa vieme rýchlo navzájom informovať, ale aj rozhnevať, či dokonca sa navzájom ovplyvniť. 

A teraz dovoľte, budem hovoriť, alebo skôr písať, sám za seba. S mojím názorom nemusíte a môžete súhlasiť, je to môj vlastný pohľad a nikomu ho nevnucujem. Mám 46 rokov a celý môj život robím, a žijem ako väčšina ľudí. Mne nikto nepostavil byt a nikto mi nič nedal zadarmo. Na všetko čo mám som si musel sám zarobiť. Keď nebudem pracovať, nebudem mať na lieky, nájom, či jedlo. 
Sloboda slova, či názoru je tu aj preto, že nám umožňuje nahlas si povedať svoj názor a  "fejzbuk" jeden z prostriedkov kde ten svoj názor môžeme povedať. To je aj prípad Norberta Hmilanského. 
Ja mu jeho názor neberiem, ale pýtam sa, kto mu dal právo hovoriť za všetkých Rómov? Ja som mu ten mandát, aby hovoril z…