Preskočiť na hlavný obsah

Translate

Najdôležitejšia vec

Najdôležitejšia vec, na ktorú sa počas života musíte sústrediť, je strach. Strach je všade. Zdá sa mi, akoby sa celá planéta vzbúrila a každý sa bojí všetkého a všetkých. Médiá sa odjakživa zameriavajú na strach a hľadajú dôvody, aby sa ľudia báli. Je však naozaj zaujímavé, že ak médiá nesledujete, nemáte toľko obáv. Strach vás zastaví, len ak mu to dovolíte. Nehovorím, že máte zadržať dych a postaviť sa proti idúcemu vlaku, či autobusu. Chcem len, aby ste sa pozreli do svojho vnútra, či nemáte strach aj z malej zmeny. Mnohí ľudia sa nechcú zmeniť, pretože sa cítia pohodlne tam kde sú. Poobzerajú sa okolo a ich momentálny stav sa im zdá v najlepšom poriadku. Je to bezpečné. Môžem mať dlhy, nemusím mať rád svoju prácu, môžem byť vo vzťahu, ktorý mi nič nedáva, alebo mať rôzne iné problémy, ale tak to má byť, pretože to je to, čo poznám. Je načase sa trochu prebrať, aj keď to nie je veľmi pohodlné, a vziať si od života viac. Strach vás môže zabrzdiť. Strach mnoho ľudí naozaj zastaví. Počas môjho života som zistil, že existuje strach z úspechu aj strach zo zlyhania a niektorí ľudia trpia zároveň oboma druhmi tohto strachu. 

Vyzývam vás, aby ste sa odvážili urobiť vo svojom živote niečo významné. Zamerajte sa na to, čo naozaj chcete. Môžete stáť pred výzvou urobiť niečo, čo ste ešte nikdy neurobili, ale to neznamená, že by ste sa toho mali zľaknúť. Nepríjemný pocit, ktorý vznikol, pramení iba z toho, že máte urobiť niečo nové. Nie je to signál, že máte prestať, ani signál, že sa máte oddať strachu. 500 rokov sústavne Rómov prenasledujú, naše dejiny sú plné smútku, smrti a beznádeje, napichovali nás na koly, poľovali na nás ako na zvery, zabíjali nás len tak pre radosť, ale my sme tu stále. Ten strach, ktorý máme, nie je našim nepriateľom, je to náš motor, ten ktorý tento národ musí hnať dopredu. My sa nemáme čoho báť, keď sme dokázali toto všetko prežiť. Hlavu hore Rómovia, čo nám môžu zobrať ? Urobia z nás chudobných, keď my chudobní sme, zoberú nám prácu keď ju nemáme, budú nás učiť čo je to smútok, keď mi ho poznáme. Nám už nemôže nikto nič, lebo my nemáme čo stratiť. Verte, že teraz gadžov zatriaslo... Keby tieto slová napísal raklo je to v poriadku, ale keď to píše Róm tak už je to posolstvo. Začnime si Rómovia  veriť , verme v seba a zmeníme svet. Nikto z nás nie  je viac ani menej vždy, budeme Rómovia. Nechcite byť nasilu gadžami, lebo  gadžov si ani slzami, ani úsmevom nekúpite oni budú vždy gadžovia, a my Rómovia.  Už je čas aby, sme naše hlasy dali iba rómskej strane, lebo nech by mali Rómovia na kandidátke hocijakej gadžovskej strany aj Ježiška, vždy bude musieť pískať iba ako oni rozkážu. Do volieb je ešte ďaleko, ale verte,že Vám budú sľubovať všetko na svete za Váš hlas , radšej nedať hlas nikomu, ako len bábkam z Rómov na kandidátkach gadžovských strán. Už prešla doba, že nás mali za sprostých cigáňov, je čas zobrať godi do ruky, a začať sa podľa toho chovať.

Ačhen Devleha Romano Borat

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Rádio Roma a Romata skončili v osade, aké je však pozadie?

Aktuality.sk vydali minulý týždeň článok "Rómske rádio zobralo dotácie za 190-tisíc eur, skončilo prepísané v osade." Pred dvoma rokmi som prostredníctvom Sme.sk a Redakcie R1 publikoval článok "Rádio ROMA  A ROMATA, projekty za viac ako 200 tisíc € končia..." Hneď ako som článok publikoval, dotknuté osoby sa ma prostredníctvom svojich právnikov snažili zatlačiť do kúta. Po porade s právnikom sa mi podarilo nátlak zo strany dotknutých osôb umierniť za odplatu, že články stiahnem, a nebudem o nich písať... Napriek tomu som však články uverejnil 

Projekty rádia Roma a Rómskej tlačovej agentúry Romata sa ma osobne dotýkali. Veril som, že projekty za ktorými stál Ján Konček, Milan Nemček, budú projekty ktoré dokážu vytvoriť tvorivé prostredie ako pre rómskych novinárov tak aj pre blogerov. Malo to byť prvé rómske rádio na Slovensku, ktoré by vysielalo v Bratislave, Banskej Bystrici, Prešove a v Prahe. Rómska tlačová agentúra Romata zase mala združovať rómskych novinárov…

Rasisti, hovoria, že na bielych životoch záleží - Je OK byť biely

Rasizmus nepozná hranice a rasista už vôbec nie! fanúšikovia Slovana Bratislava v sobotu vyvesili na Tehelnom poli transparent White Lives Matter, ktorý vo voľnom preklade znamená Na životoch belochov záleží, viaceré slovenské médiá ho označili za rasistický.
Rasisti však s touto interpretáciou médii nesúhlasia. Odvolávajú sa na hnutie Black Lives Matter(Na životoch černochov záleží), ktoré podľa nich médiá neoznačujú ako rasistické. Prečo by potom mal byť transparent fanúšikov Slovana rasistický?
Tak ako to vlastne je? 
V roku 2014 sa po svete prvýkrát začala vo veľkom šíriť výzva „Black Lives Matter” (BLM - Na životoch čiernych záleží). Snažila sa upozorniť na policajnú brutalitu voči Afroameričanom v USA. Ako reakcia na toto hnutie vzniklo „White Lives Matter” (WLM - Na životoch bielych záleží).
„White Lives Matter” (WLM - Na životoch bielych záleží). Toto spojenie začali propagovať po USA rasistické skupiny vo viacerých štátoch. Najaktívnejší boli najmä členovia skupiny Aryan Renaissa…

Rovnosť nadovšetko

Koľkokrát zbili policajti bezdôvodne Róma? Koľko detí prichádza o šance na únik z osady, kvôli tomu, že ho zaradia do „špeciálnej školy“ len preto, že nevedia po slovensky? Nie, sú tak zaraďované na základne sociálneho aspektu.  Musíme posielať armádu aby robila korona-testy? Prečo ju posielame? Prečo musia ľudia pracujúci na integračných programoch v osadách bojovať o granty, len aby si mohli robiť svoju prácu? Chýba nám empatia. Sme leniví pochopiť kultúrne rozdiely. Vidíme dôsledky, odmietame vidieť dôvody.
V obchode si všetci všímajú iba nekupujúceho Róma, pracoval som v obchode prakticky celý život, a záchyty Rómov som ja osobne nezažil, a to som pracoval vo veľkom hypermarkete. Najviac záchytov bolo u nerómov a to dokonca u takých u ktorých by ste to ani nepovedali. Napriek tomu však sledovaní v obchode sú najviac Rómovia a ich deti! 
A čo prípady kedy boli bité Rómske deti, doteraz tieto prípady neboli riadne vyšetrené, prípad detí v Krompachoch nikto nevie ako dopadol. Z  fackuj…