Preskočiť na hlavný obsah

Translate

Rómsky týždeň na ulici a smotánka na galavečeri...

František Tanko / predseda strany rómskej únie na Slovensku / dodržal svoj sľub a protest v uliciach Michaloviec  bol... 


10. apríla Rómovia v Michalovciach vyrazili do ulíc. Policajný zásah v rómskej osade vo Vrbnici vyústil až do protestného pochodu, ktorého sa zúčastnili stovky Rómov... Iní sa zase zúčastnili dva dni predtým galavečera Amaro Džives pri príležitosti Medzinárodného dňa Rómov. Podľa Františka Tanka obec Vrbnica už podala na zasahujúcich policajtov hromadné trestné oznámenie. Tanko tiež povedal v rozhovore pre Gipsy Television, že o pomoc už požiadali aj medzinárodné organizácie a Európsku úniu. Predseda Strany rómskej únie na Slovensku, ale zároveň skritizoval viaceré organizácie, že sa o problém nezaujímajú. Druhý protest proti policajnému zásahu sa uskutočnila 11.apríla v Rimavskej Sobote. 

V protestoch sa bude pokračovať...

„Budeme pokračovať v týchto protestoch, pokiaľ minister vnútra z toho nevyvodí patričné dôsledky. Chceme, aby sa tento prípad, ako aj ostatné iné už viac neopakovali. Máme toho dosť, nechceme, aby boli bití nevinní ľudia, nevinní Rómovia,“ povedal dnes v Michalovciach predseda Strany rómskej únie na Slovensku (SRÚS) František Tanko.
„Cieľom pochodu je ukázať polícii, že nechceme násilie, chceme pokoj. Chceme, aby sa to, čo sa stalo vo Vrbnici viacej neopakovalo. Boli by sme radi, keby to kompetentné osoby zobrali na vedomie a náš pochod nebrali na ľahkú váhu,“ povedal starosta Vrbnice Jaroslav Tokár.
Amaro Džives, alebo galavečer pre nás "smotánku"...  

Dva dni pred protestom v Michalovciach sa konal galavečer pri príležitosti Medzinárodného dňa Rómov. Už na prvý pohľad si dovolím napísať, že v hľadisku sedeli ľudia, ktorí s Rómami  majú asi toľko spoločné, že sa dá na rómskom probléme dobre nabaliť a žiť život, ktorý by za iných okolností nikdy nežili... Celý večer na mňa pôsobil ako predvolebné turné splnomocnenca vlády pre rómsku komunitu Petra Poláka a jeho "chlebodarcu" Igora Matoviča /OľaNO obyčajní ľudia/

Večer mal veľmi ďaleko od rómskej oslavy Medzinárodného dňa Rómov. Na pódiu sa striedali, aby som to náhodou neprehnal dookola asi 5 spevákov v réžii, pardón, hudobnej dramaturgii Igora Kmeťa ml. /by som bol zvedavý koľko za svoju hudobnú dramaturgiu zobral do vrecka love/... Pritom, keď sa zamyslíte, tak tu máme toľko skvelých umelcov. Ja nepíšem, že by Igor Kmeťo nepatril medzi tých najlepších, ale sú tu aj ostatní, na ktorých sa akosi pozabudlo, alebo že by nepatrili medzi "vyvolených"??!

Najviac ma pobalila scénka, kde herečka, ktorú poznáme zo seriálu Búrlivé víno Helena Krajčiová, čoby ako učiteľka, vysvetľuje históriu Rómov deťom "20 ročným puberťákom" a oni sa jeden cez druhého predbiehajú v otázkach... Zrazu skok v scéne a tancujú breakdance. Ja som myslel, že v tom momente zomriem. Mal som dosť! Jediné, čo ma nesmierne potešilo bolo vystúpenie speváka, ktorého si vážim pre jeho skromnosť a ľudskosť Marko Pilo, ktorý zaspieval svoju pieseň Av Pale bravúrne a skutočne som si jeho vystúpenie vychutnal.

Paedr. Jana Skopanová
Čerešnička na torte  

Tou čerešničkou by som nazval ocenenie ľudí, ktorí pracujú s rómskou komunitou. Ja ako Róm sa chcem opýtať, to mi naozaj chce niekto nahovoriť, že nemáme dosť Rómskych osobností, ktoré by si zaslúžilo poďakovanie a ocenenie svojej práce??! Nesmierne ma potešilo, že ocenenie prebrala aj starostka obce Paedr. Jana Skopanová, ktorej leží blaho jej Rómov z Hrabušoviec tak na srdci, že im dáva prácu čoby ako zametačom dediny za 62 eur mesačne a aj iné práce, kde sa dá ušetriť na práci, nie, to som sa zle vyjadril, na práci nie, práca sa musí urobiť ako by Rómovia dostali plat normálne zamestnaného človeka, takto však dostanú "almužnu  nezamestnaného" a obec sa môže pochváliť čistotou, či drobnými stavebnými úpravami. Aké to krásne oceniť takú "obetavú" ženu... Mimochodom zistil som, že táto obetavá dáma je od 1.1.2010 zapísaná ako dlžníčka v obchodom registry. Gratulujem pán Peter Polák, významný aktivista izolácie nášho ľudu a staviteľ kontajnerových škôl a škôlok sa opäť vyznamenal...

Záver...?! 

Zatiaľ čo niekde Rómovia bojujú za právo na lepší život, "smotánka" oslavuje svoj Medzinárodný deň Rómov, pri ktorom mám pocit, že ten bol určený len pre nich a nás ostatných boj s každodennou realitou, ktorú nám dáva naša drahá milovaná vlasť Slovensko.


Jozef Kmeťo
Komentáre

 1. Odmena (aj) za hudobnu dramaturgiu: http://www.crz.gov.sk/index.php?ID=1802857&l=sk

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Odmena za tvorbu sceny: http://www.crz.gov.sk/index.php?ID=1793355&l=sk
  Odmena za moderovanie: http://www.crz.gov.sk/index.php?ID=1786076&l=sk

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Vynikajúci článok, pravdivý, konečne to niekto povedal nahlas, bez toho, aby sa obával reakcie organizátorov tej frasky. Iba s jedným nesúhlasím, že smotánka sa zabavala, ja som tam nevidela žiadnu smotanku, iba Diablov, ktorí spotvorili rómsku hymnu, ich dve speváčky, ktoré spievali ako hasičský poplach, a ostatní sa tiež natrafili do rómskej kultúry... Nič z rómskej kultúry, o pôvode, žiadna spomienka na nájazdy trestného komanda na Rómov, tyranych deťoch policajtmi...Hanba, už rómsky kráľ, povedal, že Romovia nemajú dôvod na oslavy, a to je už čo povedať...  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Romska kultura co to je v 21.storoci kocovanie,kovacstvo co je romska kultura uzera kradnutie holdovanie alkoholu jedinna kultura ktora u romov nevimrela je spev nic ine a to na galaveceri bolo....cigani prisli do takeho stadia ze uz musi zasiahnut majorita za 25 rokov sa to nezlepsilo ale je to uz alarmujuce 25 rokov to mali ciganski politici umelci uz tam bol aj byvaly policajt splnomocnenec ziadny cigan neviriesil romsku problematiku musia zasiahnut majoritny pracovnici lebo napatie zo strany majoriti sa stupnuje a moze sa stat najhorsie ze na nas budu polovat ako na skodnu zver

   Odstrániť
  2. Gadzovska kultura za to ide dopredu, same vrazdy ,strelba na dennom poriadku, zneuzivanie a vrazdenie deti, vrazdy vlastnych babiek, ako napr., co dal babku do marazaku, fetak tyral babku a dopichal k smrti, potom kludne isiel do krcmy, vrazdy deti, vlastnymi strykami, pripad Elisky, vrazda batolata prof. rodicom, vrazda Lucky, ktoru schovavali v mrazaku, vrahobia nikde nepracovali, brali socialne davky, zili na ukor statu, ozrati soferi zabijaju nevinnych na cestach beztrestne, lebo nepoznaju toho,kto soferoval auto, a maju chudaci sok, okradaju babky a dedkov o uspory, l,ebo sa vydavaju za plynarov, smejdi im predavaju predrazene haraburdy, politici ukradli miliardy , a pokracuju v eurofondoch, pofiderne tendre,zakszky, rozkradli xdravotnictvo, skolstvo, armadu, priemysel, lukrativne stavby,pozemky....vzdelani kradnu jedlo detom v skolach, pritom sa vozia v Mercedesoch, a chodia sa grilovat na Maledivy, sused susefa zastreli za spadnute jablko na jeho pozemku, pangharti politikov a bohacov strielaju na uliciach po nevinnych ludoch.... Vsetko bez trestov, iba s pokutami....a to ,som este vsetko nevymenoval, to je iba taka vzorka.....Romovia, beru soc.davky, ( nie vsetci) , kradnu drevo z lesa na tackach, krumple , a ich kriminslita velmi zaostava za tou majoritnou, ale predsa sa niektiri tvaria, ze zRomovia ,rozkradli statny rozpocet, tym, dostavaju 68 eur, ktore musia odrobit, dostavaju sice davku aj na deti,ale to dostavaju vsetci nezamestnani, Romovia iba po stvrte dieta, na piate a viac,uz ani cent. Takze, skor,ako na tu romsku problematiku, treba sa zamerat na tu gadzovsku a ich lepkave prsty, hned sa tu bude zit lepsie , ak vsetci megazlodeji budu za mrezami, a vratia nakradnute miliardy, bude na vsetko a ludia sa tu nebudu hryzt navzajom.

   Odstrániť
 4. Tak to je malý peniaz za dramaturgiu ja som myslel že dostane viac Igor Kmeto ml. a on dostal iba 7 400 eur no smutne :(

  OdpovedaťOdstrániť
 5. Vážení Rómovia, myslíte si, že podanie rómskej hymny v úprave Cigánskych diablov(ktorí z neho urobili maďarský čardáš), nebol pohanou hymny tohto národa? Rómovia majú svoje symboly, vlajku a hymnu,ale to ,čo sme mali možnosť vidieť a počuť bolo podanie intonačných bedárov, ktorí spotvorili hymnickú pieseň.Neviem si predstaviť, že by slovenskú, maďarskú,alebo akúkoľvek hymnu by takto znetvorili.Slováci , Maďari .Druhý deň by protestovali,ale My, Rómovia ,nemáme hrdosť a dovolíme si takýto lapsus.Ako chceme,aby si nás vážila majorita, keď My dovolíme takéto chyby v priamom prenose a to nepíšem o historických nesprávnych údajoch o príchode Rómov na naše územie, o scénkach,ktoré nemali úroveň ani vystúpenia študentov na maturitných večierkoch. A dramaturgia, katastrofa, réžia hanba a vystúpenie "kvázy" umelcov na falošnú nôtu.A ešte niečo, v súčasnej dobe pogromov na Rómov nie je ani čo oslavovať.Hanbím sa,že toto bola elita rómskych umelcov.Prosím, dalo by sa zverejniť, koľko táto paródia stála?

  OdpovedaťOdstrániť

Zverejnenie komentára

Váš názor nás zaujíma, ďakujeme

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Rasisti, hovoria, že na bielych životoch záleží - Je OK byť biely

Rasizmus nepozná hranice a rasista už vôbec nie! fanúšikovia Slovana Bratislava v sobotu vyvesili na Tehelnom poli transparent White Lives Matter, ktorý vo voľnom preklade znamená Na životoch belochov záleží, viaceré slovenské médiá ho označili za rasistický.
Rasisti však s touto interpretáciou médii nesúhlasia. Odvolávajú sa na hnutie Black Lives Matter(Na životoch černochov záleží), ktoré podľa nich médiá neoznačujú ako rasistické. Prečo by potom mal byť transparent fanúšikov Slovana rasistický?
Tak ako to vlastne je? 
V roku 2014 sa po svete prvýkrát začala vo veľkom šíriť výzva „Black Lives Matter” (BLM - Na životoch čiernych záleží). Snažila sa upozorniť na policajnú brutalitu voči Afroameričanom v USA. Ako reakcia na toto hnutie vzniklo „White Lives Matter” (WLM - Na životoch bielych záleží).
„White Lives Matter” (WLM - Na životoch bielych záleží). Toto spojenie začali propagovať po USA rasistické skupiny vo viacerých štátoch. Najaktívnejší boli najmä členovia skupiny Aryan Renaissa…

Rádio Roma a Romata skončili v osade, aké je však pozadie?

Aktuality.sk vydali minulý týždeň článok "Rómske rádio zobralo dotácie za 190-tisíc eur, skončilo prepísané v osade." Pred dvoma rokmi som prostredníctvom Sme.sk a Redakcie R1 publikoval článok "Rádio ROMA  A ROMATA, projekty za viac ako 200 tisíc € končia..." Hneď ako som článok publikoval, dotknuté osoby sa ma prostredníctvom svojich právnikov snažili zatlačiť do kúta. Po porade s právnikom sa mi podarilo nátlak zo strany dotknutých osôb umierniť za odplatu, že články stiahnem, a nebudem o nich písať... Napriek tomu som však články uverejnil 

Projekty rádia Roma a Rómskej tlačovej agentúry Romata sa ma osobne dotýkali. Veril som, že projekty za ktorými stál Ján Konček, Milan Nemček, budú projekty ktoré dokážu vytvoriť tvorivé prostredie ako pre rómskych novinárov tak aj pre blogerov. Malo to byť prvé rómske rádio na Slovensku, ktoré by vysielalo v Bratislave, Banskej Bystrici, Prešove a v Prahe. Rómska tlačová agentúra Romata zase mala združovať rómskych novinárov…

Rómovia prehovorili o svojích zážitkov s predsudkami a rasizmom na vlastnej koži

Byť Róm a žiť na Slovensku, by jedinec mohol povedať, že nie je to žiadna výhra...Či sa to niekomu páči alebo nie, Rómovia už od útleho detstva sa stretávajú z rôznymi druhmi prejavu predsudkov či priameho rasizmu. Niet sa preto čo diviť, že priepasť porozumenia medzi rómskou a nerómskou populáciou sa prehlbuje, a nedôvera je na oboch stranách bariéry.   

Je predsa nemysliteľné, už aby Rómske deti sa stretávali v škole zo segregáciou, kedy škola zámerne vytvorí triedu len pre rómskych žiakov.  Je nemysliteľné, že sa Rómske deti stretávajú s pokrikmi, vy špinavé cigánčatá, smradľavý potkany, či negri... Rómske dieťa je už takto donútené si uvedomiť, že existuje svet "bielych" a jeho, teda "čiernych" Už deti medzi sebou dokážu byť veľmi zlé, a tak často krát rómsky chlapec či dievča je vyštvaní z kolektívu, či dokonca mu jeho spolužiaci povedia, s tebou sa sa hrať nebudeme, pretože si cigáň!

Rasizmus a predsudky v praxi  

- viac ako 80% Slovákov i Čechov by bolo prot…