Preskočiť na hlavný obsah

Translate

Čas sú peniaze

Často skloňovaná, často používaná fráza, keď sa chceme vyhovárať a zamaskovať vlastnú nevšímavosť, letargiu a samoľúbosť. Doba je zlá, hovoríme a sťažujeme sa, nemáme čas sa zastaviť. Čas na samých seba, svoj ponor do hĺbky, prešľapy a pády, čas na pre svojich blízkych, priateľov a známych.. čas na to, aby sme vytočili známeho, ktorého sme dlho nevideli a opýtali ako sa má, či niečo nepotrebuje, či je v poriadku. Občas stojíme pred čerstvo vykopaným hrobom nejakého známeho a vtedy to príde. To, že počas jeho života sme čosi mohli urobiť, možno stačil úsmev, stisk ruky, letmý dotyk, čas na rozhovor. Zrazu je neskoro a slzy v očiach nestačia prekryť to, uvedomenie si, že čas sa vrátiš nedá, dokonca ani zastaviť. Nedávno, pred pár dňami médiami prebehla správa o 71 ľudských mŕtvol, ktorí v túžbe po sne o lepšom živote a slobode zahynuli morbídnym spôsobom, Udusili sa. Za svoj sen zaplatili tú najvyššiu možnú cenu. Títo ľudia už nemajú vymeraný čas. Kto a čo je na vine? 


Človek. Peniaze. Čas. Honba a pachtivosť, Vypočítavosť a arogancia. To, že strácame súdnosť a samých seba. Veľa ľudí si povie, boli to emigranti, cudzinci s inou mentalitou, svojimi bohmi a kultúrou, tradíciami a náboženstvom. Iste, ale predovšetkým to boli ľudia. Tak ako my všetci. V Božom slove sa píše, že Boh stvoril človeka na svoj obraz. Odkiaľ my berieme právo súdiť iných? Tamtí sú tmaví, títo bieli, žltí, veľkí, či malí. Pre každého je vymeraný čas. Je jedno, či žijeme v honosnej vile s bazénom, či v malom prenajatom byte, s titulom, či bez  neho. Niekto má nálepku ,,špinavý Róm“, niekoho spoločnosť vyhľadávajú, pretože má určitý status..Cudzinci, emigranti.. Či nie sme tak trochu všetci len cudzincami a pohostínmi na tejto zemi? Kto má  presne  vymeraný čas? Nikto. Záleží len na tom, ako žijeme, kým ten čas máme. Vnímam potreby iných, alebo som ignorant? Niekedy nedokážeme prekročiť svoj vlastný tieň, máme svoje železné košele a bojíme sa nových vecí. Ale máme čas súdiť a odsúdiť. Nemáme čas dvihnúť telefón, alebo podať ruku. A tak sa pýtam. Akú cenu má jeden ľudský život? Koľko eur stojí jedno hrejivé objatie  a či sa vôbec dá určiť cena a hodnota slov, keď niekoho vypočuješ, ak sa zastavíš a pomôžeš. Čo ak zajtra už ten čas nebude? Zostanú len slzy, spomienky a nejaké vyblednuté fotografie. Práve preto je tu jedno veľké dnes. Tu a teraz.
Anna Karenina 

Komentáre

 1. Múdrosť spolu s rozumnosťou a hlbokosť do podstaty ľudskej bytosti bol úplne jemne a v tichosti predložený obsah tohoto vyjadrenia vlastného stavu srdca pisateľky.
  Tak silný úder a s takou jemnosťou zasadila človeku a on sa nemôže ani len uraziť.
  Naopak iba byť vďačný za precitnutie v sebe samom.

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Tak ja som dlho takýto článok nečítala, je plný pokory a múdrosti. Ellena Fabšičová

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Tak toto je už o niečom inom, nemám sni slov, článok zdieľam Braňo

  OdpovedaťOdstrániť

Zverejnenie komentára

Váš názor nás zaujíma, ďakujeme

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Rómovia prehovorili o svojích zážitkov s predsudkami a rasizmom na vlastnej koži

Byť Róm a žiť na Slovensku, by jedinec mohol povedať, že nie je to žiadna výhra...Či sa to niekomu páči alebo nie, Rómovia už od útleho detstva sa stretávajú z rôznymi druhmi prejavu predsudkov či priameho rasizmu. Niet sa preto čo diviť, že priepasť porozumenia medzi rómskou a nerómskou populáciou sa prehlbuje, a nedôvera je na oboch stranách bariéry.   

Je predsa nemysliteľné, už aby Rómske deti sa stretávali v škole zo segregáciou, kedy škola zámerne vytvorí triedu len pre rómskych žiakov.  Je nemysliteľné, že sa Rómske deti stretávajú s pokrikmi, vy špinavé cigánčatá, smradľavý potkany, či negri... Rómske dieťa je už takto donútené si uvedomiť, že existuje svet "bielych" a jeho, teda "čiernych" Už deti medzi sebou dokážu byť veľmi zlé, a tak často krát rómsky chlapec či dievča je vyštvaní z kolektívu, či dokonca mu jeho spolužiaci povedia, s tebou sa sa hrať nebudeme, pretože si cigáň!

Rasizmus a predsudky v praxi  

- viac ako 80% Slovákov i Čechov by bolo prot…

Rasisti, hovoria, že na bielych životoch záleží - Je OK byť biely

Rasizmus nepozná hranice a rasista už vôbec nie! fanúšikovia Slovana Bratislava v sobotu vyvesili na Tehelnom poli transparent White Lives Matter, ktorý vo voľnom preklade znamená Na životoch belochov záleží, viaceré slovenské médiá ho označili za rasistický.
Rasisti však s touto interpretáciou médii nesúhlasia. Odvolávajú sa na hnutie Black Lives Matter(Na životoch černochov záleží), ktoré podľa nich médiá neoznačujú ako rasistické. Prečo by potom mal byť transparent fanúšikov Slovana rasistický?
Tak ako to vlastne je? 
V roku 2014 sa po svete prvýkrát začala vo veľkom šíriť výzva „Black Lives Matter” (BLM - Na životoch čiernych záleží). Snažila sa upozorniť na policajnú brutalitu voči Afroameričanom v USA. Ako reakcia na toto hnutie vzniklo „White Lives Matter” (WLM - Na životoch bielych záleží).
„White Lives Matter” (WLM - Na životoch bielych záleží). Toto spojenie začali propagovať po USA rasistické skupiny vo viacerých štátoch. Najaktívnejší boli najmä členovia skupiny Aryan Renaissa…

Rómovia si nevedia predstaviť, že by mali svoj vlastný štát...

Okrem kontaktov je sociálna sieť dobrá aj na bleskový prieskum. Už dlhšie bez toho aby si to niekto všimol, až možno na pár jednotlivcov, mapujem na mojom "fejzbuku" náladu nás Rómov. Samozrejme, že naša nálada sa odzrkadľuje aj podľa doby v akej teraz žijeme. A možno aj práve táto doba, kedy všetci bez rozdielu musíme vynaložiť viac úsilia na prežitie, ako by Rómov prebudila zo sna, jeden za všetkých a všetci za jedného.Pretože jeden za všetkých a všetci za jedného, alebo inak povedané spoločne za prospech nás všetkých už neplatí. V rómsku štátnosť ktorý by sme spoločným úsilím vybudovali neverí väčšina Rómov.
Pri otázke: Viete si predstaviť, že by sme mali Rómsky štát? sa Rómovia viac menej vyjadrovali záporne. Neveria, že by spoločne dokázali vôbec niečo také ako Rómsky štát vytvoriť. Ako sa mnohí sami vyjadrili, chýbajú nám vzdelaný ľudia, či sami medzi sebou sa dokážeme deliť na lepších a horších, sami sa kastujeme, a to by prinieslo veľké nezhody a napätie. A potom t…