Preskočiť na hlavný obsah

Ako sa pozeráme na Vianoce ??? Je 24 december narodením Ježiša Krista ???

Sú jednoducho tu. Veď je ich čas. Nemôžeme predsa zabudnúť. Bežia reklamy a vianočné piesne. Obchodné domy sa v dnešnej dobe ozdobujú v predstihu od septembra. Pre istotu. Zdá sa mi, že Vianoce sa stali dobrým biznisom. Ponuky od predajcov rôzneho druhu ponúkajú skvelé tipy na darčeky pod stromček. Ľudia sa ponáhľajú s plnými nákupnými košíkmi. Otázky, čo piecť a koľko. Akou farbou tento rok vyzdobiť stromček. Do zlata, či striebra? Ako prestrieť stôl so všetkými dobrotami. Čo robiť potom? Kam ísť. To všetko sa na nás valí zo všetkých strán. Pre mnohých ľudí sú Vianoce príležitosťou ako vypiť čo najviac alkoholu. Ale mám trochu obavy. Nenávidím faloš a pretvárku. Iste je dobré a priam žiaduce sadnúť si spoločne s najbližšími  za sviatočne prestretý stôl a robiť všetko okolo toho. Ale tá večera skončí, skončia Vianoce. A ľudia zabudnú. Na ich podstatu. Oslavujeme, rozbaľujeme darčeky, bavíme sa . Moja otázka, je , kde je oslávenec? Kde je Ježiš? Nezaslúži si,,,,, aby bol v strede? Možno že som posledný optimista, či rojko. Ale chcem, aby nielen  na Vianoce, ale počas celého roka mali ľudia k sebe blízko. 


Nechcem stratiť podstatu všetkého, Ježiša. Deti majú z toho chaos, nevedia, kto vlastne im darčeky priniesol. Ježiško, Santa Claus, či Mikuláš. Riadny guláš. Ani netušia, že to bábätko položené v jasliach, už viac než 2000 rokov nie je bábätko, ale pôvodca všetkého. Pán panujúcich a Kráľ kraľujúcich. Tešiteľ sveta, pred ktorým sa skloní každé koleno a každý jazyk vyzná na chválu Boha že Ježiš Kristus je Pán. Preto mi nestačí lož a pretvárka na Vianoce a potom hor sa do starého spôsobu života. Lož a ohováranie, klamstvá, podvody, milosrdné lži. Zabúdame, padáme, niekedy sa v tom všetkom topíme. Vo vlastnej špine, egoizme. Občas nás niekto, alebo niečo zastaví. A my zistíme, že to nestačí. V srdci je prázdno. Sme obklopení ľuďmi a predsa sami. Čosi nám chýba. Zisťujeme, že ak ľúbime, tak sčasti. Iba tých najbližších. Ak odpúšťame, sme v tom nedokonalí, nedokážeme zabudnúť. Chýba nám podstata. Viera v dobro, nádej. Láska. Zdieľam na FB jeden status. Píše sa v ňom asi toto. Láska preruší pečenie, aby mohla zobrať plačúce dieťa do náručia. Je trpezlivá a priateľská, napriek chvatu a stresu. Nezávidí iným ich vyzdobené domy a strieborné servisy. Všetkému verí, všetko vydrží, nikdy neprestáva. Tým, ktorí poznajú bibliu, toto slovo určite nie je neznáme. Je to známy hymnus lásky, či vyvýšenosť lásky z 1. Listu Korintským 13. kapitoly, ale s pozmenenými vetami. Do dnešnej doby a stresu. Do doby, keď si myslíme, že si odbijeme niečo z povinnosti a kúpime niekomu, komu sme predtým ublížili, narýchlo malý darček v supermarkete, mylne sa domnievajúc, že tým umlčíme naše svedomie. Nezabudli sme na to, že ak ho ešte vôbec máme, je to len vďaka pôvodcu všetkého, vďaka jeho milosti? Viem, že rodina je nadovšetko, najbližší sú ako dar. A Vianoce patria k tým vzácnym chvíľam v živote, kedy pociťujeme vzájomnú blízkosť, spolupatričnosť. Sadáme k stolu a niekedy je jedno miesto prázdne. Ešte pred rokom tam niekto sedel. Už nie je. Žijeme v dobe smartfónov a najnovších technických výstrelkov, ale i dobe migrácie a neľudskosti, teroristických útokov, nepriateľstva kvôli farbe pleti, vierovyznaniu. Sme ešte schopní cítiť? Alebo je to len povrchné, ako narýchlo zbalený darček, aby sa niekto neurazil. Nechcem zabúdať na oslávenca Vianoc. Chcem ísť pod povrchom. Túžim dať ten najväčší dar. Dar lásky, schopnosť načúvať. Chcem veriť, že tak, ako po daždi vyjde dúha, raz bude lepšie. Tak ako tmu vystrieda svetlo, láska vytlačí nenávisť a my tíško, s radosťou v srdci uchopíme stratenú vieru v ľudské dobro. Anna Karenina 

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Kotlebovci nezvládajú protesty Rómov na východe Slovenska

Počas mítingu Kotlebovcov na východe protestovali stovky Rómov. Protesty Rómov začali v Sečovciach, cez Sabinov a vyvrcholili v Košiciach. Tieto protesty sú spájané so stranou PS/Spolu a Trubanom, a tak trošku ako keby sa zabudlo na našich politických aktivistov, ktorí pomohli k tomu, aby sa Rómovia zobudili a povedali jasne STOP fašizmu. Viktor Valík, Ivan Hriczko, Roman Suchý, alebo podnikateľ Emilio Gujda, či Džemal Kodrazi. Toto sú výrazne mená predstaviteľov rómskej politickej scény na východe Slovenska a na týchto ľudí by sa tiež nemalo zabudnúť.

Kotlebovci nerátali s tým, že sa my Rómovia dokážeme cez sociálne siete zmobilizovať, a tak čo im vlastne ostalo, ako obviniť Trubana za PS/Spolu, že protestujúcich zvážali do Košíc autobusmi a dostali za to, že budú stáť na námestí, 15€. Čo je samozrejme hlúposť, pretože ani Truban za PS/spolu a ani napríklad Hlina za KDH si kupovať protestujúcich nepotrebujú a naši politickí predstavitelia, ako Viktor Valík za stranu STS zase nedisponu…

Kto je vlastne Róm, ktorý sa vo videu priznáva, že bude voliť Kotlebu?!

V poslednom čase sa na sociálnej sieti objavili videa malého drobného mužíka v spoločnosti priaznivcov ĽSNS, ktorý odkazuje, že bude voliť Ľudovú stranu Naše Slovensko a hovorí aj o tom, že sa hanbí za asociálov, ktorí aj jemu robia hanbu. Ďalej odkazuje všetkým, aby na ĽSNS neútočili a zobudili sa.

Kto je muž z videa? 

Je to Miroslav Didiaš, skrachovanec, ktorý to nikam v živote nedotiahol, ako k metle a k lopate. V nedávnej minulosti sa snažil na seba upozorniť tým, že pár krát vystúpil v reality show "Čo na to Mojsejovci", v ktorej vystupoval ako ich obdivovateľ a na plné ústa hovoril o sebe, že je gay, má za sebou veľmi pestrý sexuálny život, a že sa za to nehanbí, ani za to, že je cigán. 
Je to človek, ktorý vie využiť každú možnosť ako na seba upozorniť. Predpokladám, že jeho riťka toho hodne aj zažila a jedno obdobie než zaparkoval pri metle a lopate, bola jeho riťka hlavným nástrojom obživy.  Škoda, že tej inteligencie sa mu moc nedostalo, ale ani šarmu, pretože ak by m…

Norbert Hmilansky: Idiot, herec, youtuber, zlodej, alebo onanista na "fejzbuku"?

Sociálne siete sú pre mnohých z nás doslova centrom života. Pomáhajú nám byť v kontakte s priateľmi a známymi, môžu byť nápomocné aj pri našej práci, sledujeme cez ne najnovšie správy. Vďaka sociálnym sietiam sa vieme rýchlo navzájom informovať, ale aj rozhnevať, či dokonca sa navzájom ovplyvniť. 

A teraz dovoľte, budem hovoriť, alebo skôr písať, sám za seba. S mojím názorom nemusíte a môžete súhlasiť, je to môj vlastný pohľad a nikomu ho nevnucujem. Mám 46 rokov a celý môj život robím, a žijem ako väčšina ľudí. Mne nikto nepostavil byt a nikto mi nič nedal zadarmo. Na všetko čo mám som si musel sám zarobiť. Keď nebudem pracovať, nebudem mať na lieky, nájom, či jedlo. 
Sloboda slova, či názoru je tu aj preto, že nám umožňuje nahlas si povedať svoj názor a  "fejzbuk" jeden z prostriedkov kde ten svoj názor môžeme povedať. To je aj prípad Norberta Hmilanského. 
Ja mu jeho názor neberiem, ale pýtam sa, kto mu dal právo hovoriť za všetkých Rómov? Ja som mu ten mandát, aby hovoril z…