Preskočiť na hlavný obsah

Dieťa jej zomrelo v náručí... zlyhala v tomto prípade pohotovosť???

Ilustračné foto  
Ako sme Vás už informovali 9.2. zomrel v Mašličkove iba 4 mesačný chlapček na hnisavý zápal mozgových blán. Okolnosti úmrtia chlapčeka v tejto osade pri Luniku IX sme sa snažili prešetriť. Kontaktovali sme pána Marcela Šaňu starostu Lunika IX. O vyjadrenie je sme požiadali aj Mgr. Richarda Kokyho, hlavného koordinátora pre terén, prac. osvety zdravia. Neskôr sme kontaktovali aj Záchrannú službu Košice Mgr. Borisa Chmela, manažéra pre komunikáciu s verejnosťou.

Podľa informácií, ktoré sme získali, chlapček sa narodil predčasne v 7 mesiaci 23 ročnej matke Milade G., ktorá si ho z pôrodnice odniesla domov pred necelým mesiacom 14.1. tohto roku. Podmienky, v ktorých rodina žije sa podpísali na smrti už tak oslabeného dieťaťa, chlapček nemal šancu prežiť tak vysoko infekčné ochorenie akým je Maningokoková sepsa (hnisavý zápal mozgových blán).  Z počiatku sme o prípade nemali veľa informácií a tak sme postupne Vás informovali o celom prípade. Ako sme Vás na začiatku informovali, sanitka pre dieťa prišla do osady o dve hodiny neskôr ako ju volali a dieťa pri prevoze do detskej fakultnej nemocnici v Košiciach zomrelo v náruči matky. Preto sme začali sa o prípad zaujímať, no to čo sme zistili je ešte desivejšie, ako fakt keby dieťa zomrelo pri prevoze... 


Priebeh udalostí 

9.2 v noci o 1: 40 otec volal na tiesňovú linku záchrannej služby v Košiciach. Ako sa nám emailom vyjadril Mgr. Boris Chmel, ohlasovateľ (otec dieťaťa) nahlásil, že dieťa plače, na otázky dispečera, či má teploty, kašle, alebo sa mu zle dýcha, odpovedal nie!!!  Službukonajúci dispečer/ka vyhodnotila situáciu na základe informácii, ktoré podal otec, ako nie vážnu aby bola poslaná RZP (rýchla zdravotná pomoc) a tak bolo otcovi podané vysvetlenie, aby s dieťaťom navštívili detskú pohotovosť, bolo mu dané telefóne číslo na MK Trans (prevoz pacientov) aby si zavolali sanitku, ktorá ich na detskú pohotovosť prevezie. Sanitka podľa slov otca chlapčeka prišla o 4:00 hod ráno... 


Kontaktovali sme MK Trans Spoločnosť zaoberajúcu sa prevozom pacientov pána Phdr. Mikuláša Kosťa, aby nám podal k tomuto prípadu vysvetlenie. Podľa jeho slov "Na mesto Košice fungujú na prevoz pacientov po pol noci dve sanitky, po polnoci tieto sanitky predovšetkým fungujú pre dialyzovaných pacientov", ako sa nám ďalej vyjadril ak ide o život ohrozujúci stav pacienta, prevoz sa rieši RZP (rýchlou zdravotnou službou). Ak takýto stav nie je a ide len o prevoz pacienta, napríklad na vyšetrenie, nemajú stanovenú dobu príjazdu... To znamená, že od nahlásenia na prevoz pacienta môže prejsť doba do príjazdu sanitky jednu až dve hodiny.  


Na pohotovosť sa preto matka s dieťaťom dostala až nad ránom okolo 4:30 službukonajúci lekár/ka vyhodnotila zrejme stav ako nie život ohrozujúci stav, pretože chlapčeka poslala aj s matkou do detskej fakultnej nemocnici. Prečo píšem, že stav vyhodnotila ako nie život ohrozujúci? Pretože keby prípad vyhodnotila ako stav rýchleho zásahu lekárov v detskej fakultnej nemocnici, na prevoz chlapčeka z detskej pohotovosti by zavolala RZP (rýchlu zdravotnú pomoc), čo nám do telefónu potvrdil aj pán Phdr. Mikuláš Kosťo zo spoločnosti MK trans (prevoz pacientov), to sa však v tomto prípade nestalo. Naopak, poslala ich na chodbu, aby čakala znovu na sanitku ktorá robí len prevozy pacientov, ktorá by ich previezla do detskej fakultnej nemocnici. Avšak ako sa vyjadril otec chlapčeka, na sanitku ktorá by ich previezla do detskej fakultnej nemocnici čakali zase dlho, matka sa preto v náručí s chlapčekom rozhodla ísť pešo do nemocnice. Po ceste jej chlapček v náruči zomrel. 


Záver    


Na tento prípad upozorňujeme, aby kompetentní začali jednať, aby zastali právo rodičov, ktorí takýmto spôsobom prišli o chlapčeka. Nie je v našej právomoci vyhodnotiť postup službukonajúceho lekára/ky  na detskej pohotovosti, či jednala správne. Z ľudského hľadiska však vidíme, že sa tak asi nestalo. Počas zisťovania faktov som však narazil na absolútnu absenciu ľudskosti zo strany napríklad Phdr. Mikuláša Kosťu (ktorý nevedel, že som rómsky bloger a vyjadril sa "a čo cigáni by chceli všetko naraz"...  Môj osobný názor je, že zrejme aj toto zavážilo v celom prípade. Otec volal na rýchlu zdravotnú pomoc, keď sa predstavil a povedal odkiaľ je, viem si predstaviť chovanie dispečera, to isté na pohotovosti, pretože keby to tak nebolo, chlapček by asi aj tak zomrel, pretože hnisavý zápal mozgových blán pre nedonosené dieťatko znamená rozsudok smrti, ale zomrel by pri mame v nemocnici a nie v jej náruči cestou do nemocnice. Syndróm Róm je v tejto spoločnosti silnejší ako ľudskosť... 


Jozef Kmeťo   Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Kotlebovci nezvládajú protesty Rómov na východe Slovenska

Počas mítingu Kotlebovcov na východe protestovali stovky Rómov. Protesty Rómov začali v Sečovciach, cez Sabinov a vyvrcholili v Košiciach. Tieto protesty sú spájané so stranou PS/Spolu a Trubanom, a tak trošku ako keby sa zabudlo na našich politických aktivistov, ktorí pomohli k tomu, aby sa Rómovia zobudili a povedali jasne STOP fašizmu. Viktor Valík, Ivan Hriczko, Roman Suchý, alebo podnikateľ Emilio Gujda, či Džemal Kodrazi. Toto sú výrazne mená predstaviteľov rómskej politickej scény na východe Slovenska a na týchto ľudí by sa tiež nemalo zabudnúť.

Kotlebovci nerátali s tým, že sa my Rómovia dokážeme cez sociálne siete zmobilizovať, a tak čo im vlastne ostalo, ako obviniť Trubana za PS/Spolu, že protestujúcich zvážali do Košíc autobusmi a dostali za to, že budú stáť na námestí, 15€. Čo je samozrejme hlúposť, pretože ani Truban za PS/spolu a ani napríklad Hlina za KDH si kupovať protestujúcich nepotrebujú a naši politickí predstavitelia, ako Viktor Valík za stranu STS zase nedisponu…

Kotlebovci chcú vyprovokovať konflikt???

Rastúce preferencie extrémistov z ĽSNS vyhnali ľudí do ulíc. Sečovce, Sabinov, Košice, Levoča, Fiľakovo, ale aj ďalšie mestá sa pridávajú k demonštrácii proti fašizmu.

Kotlebovci a ich sympatizanti neočakávali takú silnú vlnu protestov proti politike akú presadzujú. Protesty po Slovensku usporiadali PS/spolu a Za ľudí a priebeh býva rovnaký – účastníci buď potichu, alebo otvorenými hlasnými pokrikmi demonštrujú proti mítingu fašistov a ich cielenej propagande nenávisti.

Klamlivá propaganda 

Známa propagantka za ĽSNS Lívia Garčalová urobila, ako je u nej už zvykom, manipulatívne video, kde svojimi slovami ale aj zostrihanými zábermi z demonštrácie v Levoči urobila "divoký západ". 


V Levoči sa však nič nestalo 
STANOVISKO POLÍCIE K PREDVOLEBNÉMU ZHROMAŽDENIU

Na základe šíriacich sa nepravdivých správ o údajnom nebezpečenstve na predvolebnom zhromaždení vám prinášame stanovisko Polícia SR - Prešovský kraj.

V súvislosti s konaním predvolebného zhromaždenia v Levoči počas priebehu toh…

Slovenskom sa rozhoreli protesty proti fašizmu a média mlčia

Rastúce preferencie extrémistov z ĽSNS vyhnali ľudí do ulíc. Doposiaľ najväčší protest proti fašizmu sa vo štvrtok popoludní uskutočnil v Košiciach.
Najviac však o protestoch informujú rómske portáli na sociálnej sieti, naše média ako televízia Joj, Markíza a ďalšie média viac menej mlčia. Je veľmi smutné, že dokážu  Slovenské média v rýchlosti 10-1 priniesť negatívne spravy o Rómoch, ale to že ľudia a hlavne Rómovia povstali proti rasizmu neinformujú vôbec, alebo len okrajovo... 
Sú to spojené nádoby, všetko ako konáme v našej spoločnosti ma vplyv na nás všetkých... To že, fašistická strana ĽSNS Mariána Kotlebu sa teší výborným predvolebným preferenciám, môže nečinnosť politikov, súdov, prokuratúry, ktorí nechali fašizmu narásť do obludných rozmerov a ten sa môže nakoniec stať aj pre benevolentných sudcov a politikov osudným. Netreba totiž zabudnúť, že podobne začínal aj Hitler....  
Posledný protest bol  Piatok vo Fiľakove, kde ľudia kričali aby Kotelba a Mazurek išiel domov... "…