Preskočiť na hlavný obsah

Voľby 2016 dokázali nás Rómov spojiť aj rozhádať

Dnešný môj blog začnem asi takto... Nikdy v živote by som si nepomyslel, že príde doba ako je práve táto, že nás dokážu posledné dni spojiť v rôznych názoroch na blížiace sa voľby do parlamentu. Naši rómski kandidáti na post poslanca národnej rady Slovenskej republiky to dokázali, dokázali rozvíriť diskusiu a kde tu aj vášne... Som svedkom rôznych názorov a aktivít, aby sme sa my Rómovia zúčastnili volieb. Heslá ako "Rómovia volia Rómov", my kde tu aj vyvolajú úsmev, ale nie je to ten zlomyseľný úsmev, skôr úsmev, že prišla predsa len doba, kedy my Rómovia dokážeme spolu komunikovať, vymieňať si svoje názory na politiku a našich kandidátov, a to ma celkom aj potešilo...Významným merítkom diskusií prispela aj Redakcia 1 v spolupráci s televíziou Romapožomatar. Či sa Vám to páči alebo nie, moja maličkosť v spolupráci s Evou Paradi a Vladimírom Pútikom, ktorý stál za kamerou a cez noc spracovával materiál, ktorý sme cez deň nakrútili, rozvíril diskusiu aká tu ešte nebola. Každý ten rozhovor, ktorý som viedol s kandidátmi mi niečo priniesol, ale aj niečo vzal...Rozhodol som sa, aby môj názor nebol rozhodujúcim merítkom pre iných, ktorých kandidátov by mali voliť, samozrejme aj ja mám svoj hlas pre kandidáta, ktorý ma niečim oslovil. V poslednej dobe som dostal niekoľko správ dokonca aj telefonátov, akých kandidátov by som im doporučil, ja som len odpovedal, že je to na každom z Vás komu dáte svoj hlas a nikdy by Vám nemal nikto ani len naznačiť, ktorému s kandidátov by ste mali dať svoj hlas...Dajme hlas nášmu človeku, dajme hlas Rómovi, len akosi pri tej horúčkovitej diskusii na sociálnych sietiach sme zabudli na niečo podstatné. Po obrovskom fiasku s rómskou koalíciou a jej pádom do parlamentu nekandidujú Rómovia v jednom šíku za rómsku stranu, ktorú by reprezentovali, ale sú na kandidátkach nerómskych strán. Je to akýsi novodobý boom, že nerómske strany, ktoré by ešte nedávno ani o Róma nezakopli, dnes všetky významné strany majú na svojich kandidátkach aj nášho človeka. Môžeme v tom vidieť iba jedno, že si nerómske strany uvedomili obrovský potenciál rómskych voličov, čo vôbec nie je na zahodenie. Veď každý hlas je dobrý!


Preto každý z nás by pri rozhodovaní, ktorému z našich rómskych kandidátov dáme svoj hlas, mal mať na pamäti jedno. Áno, "Rómovia voľte Rómov", no pamätajte, naši kandidáti kandidujú za nerómske strany a na zreteľ by ste mali brať aj tento fakt. Rozhodujte sa nielen srdcom, ale aj rozumom. Kto je ten rómsky kandidát, aký je to človek, čo má za sebou, akú myšlienku reprezentuje a za akú stranu kandiduje do parlamentu SR. Lebo ako človek Vám môže byť blízky, no je Vám blízka aj politika strany, za ktorú kandiduje na post poslanca Slovenskej republiky? Preto skôr než dáte svoj hlas nášmu človeku, zistite si aj niečo o politike a víziách strany, za ktorú náš človek kandiduje do parlamentu. Pamätajte, hoci naši rómsky kandidáti sú Rómovia, kandidujú na post poslanca Národnej rady Slovenske republiky, oni nebudú rómsky poslanci, neexistuje rómsky parlament, existuje parlament NR SR. Áno, na pôde parlamentu bude počuť aj rómsky hlas, no predovšetkým to budú poslanci NR SR, a ako takí, budú hájiť záujmy všetkých občanov tejto krajiny, čo v konečnom dôsledku znamená, že budú hájiť aj politiku strany, za ktorú sa dostali do parlamentu.No jedno sa musí nechať, prišla doba, že sme sa zaktivizovali čo sa týka blížiacich sa volieb do parlamentu, čo ma veľmi teší. Pár rokov dozadu by nám to bolo jedno, dnes sa vedú ďalekosiahle rozhovory, čo a ako by malo byť... Verím, že príde doba, že naši ľudia sa dokážu spojiť a o 4 roky sa budú uchádzať o náš hlas ako jedna politická rómska strana, no ale budeme si musieť ešte 4 roky počkať. Možno dovtedy všetci dozrejeme aj k tomuto kroku...


Jozef KmeťoKomentáre

  1. Rozumná a pragmatická úvaha.Kandidujúci Rómovia sú na ťažko zvoliteľných miestach.Na prekrúžkovanie potrebujú veľký počet preferenčných hlasov.Hlasujúci si musí uvedomiť,že dáva hlas strane.Preto je dôležité poznať program strany,ako chce riešiť problémy Rómov.S pravicovou politikou majú Rómovia,ktorí sú sociálne odkázaní zlé skúsenosti.Najtvrdší z tohto hľadiska je program OĽaNO.Každý Róm by si ho mal preštudovať a rozhodnúť,či je to to,čo pomôže Rómom.Napríklad toto:Miera kriminality člena rodiny neovplyvňuje formu a výšku sociálnych dávok, a preto navrhujeme sociálne dávky naviazať na mieru kriminality rodiny.

    OdpovedaťOdstrániť
  2. Dávky naviazať na mieru kriminality rodiny, navrhuje OĽANO. Treba takýmto rodinám odobrať dávky, aby páchali ešte väčšiu trestnú činnosť ! Geniálne od OĽANO na čele s tým podvodníkom Matovičom

    OdpovedaťOdstrániť

Zverejnenie komentára

Váš názor nás zaujíma, ďakujeme

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Kotlebovci nezvládajú protesty Rómov na východe Slovenska

Počas mítingu Kotlebovcov na východe protestovali stovky Rómov. Protesty Rómov začali v Sečovciach, cez Sabinov a vyvrcholili v Košiciach. Tieto protesty sú spájané so stranou PS/Spolu a Trubanom, a tak trošku ako keby sa zabudlo na našich politických aktivistov, ktorí pomohli k tomu, aby sa Rómovia zobudili a povedali jasne STOP fašizmu. Viktor Valík, Ivan Hriczko, Roman Suchý, alebo podnikateľ Emilio Gujda, či Džemal Kodrazi. Toto sú výrazne mená predstaviteľov rómskej politickej scény na východe Slovenska a na týchto ľudí by sa tiež nemalo zabudnúť.

Kotlebovci nerátali s tým, že sa my Rómovia dokážeme cez sociálne siete zmobilizovať, a tak čo im vlastne ostalo, ako obviniť Trubana za PS/Spolu, že protestujúcich zvážali do Košíc autobusmi a dostali za to, že budú stáť na námestí, 15€. Čo je samozrejme hlúposť, pretože ani Truban za PS/spolu a ani napríklad Hlina za KDH si kupovať protestujúcich nepotrebujú a naši politickí predstavitelia, ako Viktor Valík za stranu STS zase nedisponu…

Kto je vlastne Róm, ktorý sa vo videu priznáva, že bude voliť Kotlebu?!

V poslednom čase sa na sociálnej sieti objavili videa malého drobného mužíka v spoločnosti priaznivcov ĽSNS, ktorý odkazuje, že bude voliť Ľudovú stranu Naše Slovensko a hovorí aj o tom, že sa hanbí za asociálov, ktorí aj jemu robia hanbu. Ďalej odkazuje všetkým, aby na ĽSNS neútočili a zobudili sa.

Kto je muž z videa? 

Je to Miroslav Didiaš, skrachovanec, ktorý to nikam v živote nedotiahol, ako k metle a k lopate. V nedávnej minulosti sa snažil na seba upozorniť tým, že pár krát vystúpil v reality show "Čo na to Mojsejovci", v ktorej vystupoval ako ich obdivovateľ a na plné ústa hovoril o sebe, že je gay, má za sebou veľmi pestrý sexuálny život, a že sa za to nehanbí, ani za to, že je cigán. 
Je to človek, ktorý vie využiť každú možnosť ako na seba upozorniť. Predpokladám, že jeho riťka toho hodne aj zažila a jedno obdobie než zaparkoval pri metle a lopate, bola jeho riťka hlavným nástrojom obživy.  Škoda, že tej inteligencie sa mu moc nedostalo, ale ani šarmu, pretože ak by m…

Norbert Hmilansky: Idiot, herec, youtuber, zlodej, alebo onanista na "fejzbuku"?

Sociálne siete sú pre mnohých z nás doslova centrom života. Pomáhajú nám byť v kontakte s priateľmi a známymi, môžu byť nápomocné aj pri našej práci, sledujeme cez ne najnovšie správy. Vďaka sociálnym sietiam sa vieme rýchlo navzájom informovať, ale aj rozhnevať, či dokonca sa navzájom ovplyvniť. 

A teraz dovoľte, budem hovoriť, alebo skôr písať, sám za seba. S mojím názorom nemusíte a môžete súhlasiť, je to môj vlastný pohľad a nikomu ho nevnucujem. Mám 46 rokov a celý môj život robím, a žijem ako väčšina ľudí. Mne nikto nepostavil byt a nikto mi nič nedal zadarmo. Na všetko čo mám som si musel sám zarobiť. Keď nebudem pracovať, nebudem mať na lieky, nájom, či jedlo. 
Sloboda slova, či názoru je tu aj preto, že nám umožňuje nahlas si povedať svoj názor a  "fejzbuk" jeden z prostriedkov kde ten svoj názor môžeme povedať. To je aj prípad Norberta Hmilanského. 
Ja mu jeho názor neberiem, ale pýtam sa, kto mu dal právo hovoriť za všetkých Rómov? Ja som mu ten mandát, aby hovoril z…