Preskočiť na hlavný obsah

Translate

Sendreovci u prezidenta republiky p. Kisku

Rómske rádio Rómske melódie kontaktovali Sendreovci. Pán Sendrei Vladimír a jeho manželka sú na Slovensku veľmi známy hudobníci a pri príležitosti konferencie bez extrémov boli zahrať u prezidenta republiky Andrea Kisku pieseň Auschwizate, sláčikovske quarteto spev Janka Sendreiová a Sóloquartet. V dnešnej dobe je veľmi dôležité dať aj takýmto výstupom u prezidenta republiky najavo, že extrémizmus by nemal mať zastúpenie v našej krajine. Na Slovensku sú Sendreovci známi aj tým, že pre Holywood zložili k filmu Sherlock holmes filmovú pieseň... Čo málo z našich ľudí vie...  Rómske rádio Rómske melódie začalo svoju činnosť minulý mesiac a vzniklo zlúčením rádia R1 a rádia Krumlov. Za týmto projektom stojí Jozef Kmeťo a Josef Toušek. 

Rómske melódie naberajú na sile... 

Rómske rádio Rómske melódie naberá na sile, prečo však vzniklo? Na toto sme sa opýtali pána Josefa Touška riaditeľa rádia. Rómske rádio vzniklo zlúčením českého rádia Krumov a Slovenského rádia R1, obe rádia sa sústredili na rómsku hudbu, a však počúvanosť oboch rádií bola minimálna. Moja vízia sa nenapĺňala ako som chcel, a tak keď ma kontaktoval Jozef Kmeťo, vypočul som si jeho víziu o rádiu, a povedal som si prečo nie...  A tak vzniklo spojením rádia Krumlov a rádia R1 rádio Rómske melódie.  Naša vízia je jasná, osloviť čo najviac poslucháčov, prezentovať rómsku hudbu, kultúru a rómske kapely. A to sa nám zatiaľ darí, naše rádio funguje mesiac aj niečo, a už sme zaznamenali úspech. Počúvanosť nášho rádia stúpla, našu stránku denne navštívi cez 300 ľudí a počet sa zvyšuje, poslucháči môžu naše rádio počúvať cez mobil, klasický počítač, notebook, či tablet. "Sme internetové rádio a doslova všetko robíme na kolene a tak nás poteší aj minimálny úspech..." povedal pre Redakciu 1 Josef Toušek.   

Rádio Rómske melódie nájdete na tejto adrese: www.romskemelodie.blogspot.com   


Iveta Kmeťová

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Rasisti, hovoria, že na bielych životoch záleží - Je OK byť biely

Rasizmus nepozná hranice a rasista už vôbec nie! fanúšikovia Slovana Bratislava v sobotu vyvesili na Tehelnom poli transparent White Lives Matter, ktorý vo voľnom preklade znamená Na životoch belochov záleží, viaceré slovenské médiá ho označili za rasistický.
Rasisti však s touto interpretáciou médii nesúhlasia. Odvolávajú sa na hnutie Black Lives Matter(Na životoch černochov záleží), ktoré podľa nich médiá neoznačujú ako rasistické. Prečo by potom mal byť transparent fanúšikov Slovana rasistický?
Tak ako to vlastne je? 
V roku 2014 sa po svete prvýkrát začala vo veľkom šíriť výzva „Black Lives Matter” (BLM - Na životoch čiernych záleží). Snažila sa upozorniť na policajnú brutalitu voči Afroameričanom v USA. Ako reakcia na toto hnutie vzniklo „White Lives Matter” (WLM - Na životoch bielych záleží).
„White Lives Matter” (WLM - Na životoch bielych záleží). Toto spojenie začali propagovať po USA rasistické skupiny vo viacerých štátoch. Najaktívnejší boli najmä členovia skupiny Aryan Renaissa…

Rádio Roma a Romata skončili v osade, aké je však pozadie?

Aktuality.sk vydali minulý týždeň článok "Rómske rádio zobralo dotácie za 190-tisíc eur, skončilo prepísané v osade." Pred dvoma rokmi som prostredníctvom Sme.sk a Redakcie R1 publikoval článok "Rádio ROMA  A ROMATA, projekty za viac ako 200 tisíc € končia..." Hneď ako som článok publikoval, dotknuté osoby sa ma prostredníctvom svojich právnikov snažili zatlačiť do kúta. Po porade s právnikom sa mi podarilo nátlak zo strany dotknutých osôb umierniť za odplatu, že články stiahnem, a nebudem o nich písať... Napriek tomu som však články uverejnil 

Projekty rádia Roma a Rómskej tlačovej agentúry Romata sa ma osobne dotýkali. Veril som, že projekty za ktorými stál Ján Konček, Milan Nemček, budú projekty ktoré dokážu vytvoriť tvorivé prostredie ako pre rómskych novinárov tak aj pre blogerov. Malo to byť prvé rómske rádio na Slovensku, ktoré by vysielalo v Bratislave, Banskej Bystrici, Prešove a v Prahe. Rómska tlačová agentúra Romata zase mala združovať rómskych novinárov…

Rómovia prehovorili o svojích zážitkov s predsudkami a rasizmom na vlastnej koži

Byť Róm a žiť na Slovensku, by jedinec mohol povedať, že nie je to žiadna výhra...Či sa to niekomu páči alebo nie, Rómovia už od útleho detstva sa stretávajú z rôznymi druhmi prejavu predsudkov či priameho rasizmu. Niet sa preto čo diviť, že priepasť porozumenia medzi rómskou a nerómskou populáciou sa prehlbuje, a nedôvera je na oboch stranách bariéry.   

Je predsa nemysliteľné, už aby Rómske deti sa stretávali v škole zo segregáciou, kedy škola zámerne vytvorí triedu len pre rómskych žiakov.  Je nemysliteľné, že sa Rómske deti stretávajú s pokrikmi, vy špinavé cigánčatá, smradľavý potkany, či negri... Rómske dieťa je už takto donútené si uvedomiť, že existuje svet "bielych" a jeho, teda "čiernych" Už deti medzi sebou dokážu byť veľmi zlé, a tak často krát rómsky chlapec či dievča je vyštvaní z kolektívu, či dokonca mu jeho spolužiaci povedia, s tebou sa sa hrať nebudeme, pretože si cigáň!

Rasizmus a predsudky v praxi  

- viac ako 80% Slovákov i Čechov by bolo prot…