Preskočiť na hlavný obsah

Veľká Británia dala zbohom EÚ. Čo čaká nás Rómov?

Odchod Británie z EÚ spôsobil šok 
Výsledok referenda, ktorý miestni komentátori označujú ako zemetrasenie, bude mať ďalekosiahle dôsledky pre Britániu i pre Európsku úniu. Britskí voliči vo štvrtkovom referende odhlasovali vystúpenie svojej krajiny z Európskej únie. Vyplýva to z oficiálnych výsledkov.
Sčítanie hlasov zo štvrtkového referenda o členstve Británie v EÚ bolo zavŕšené v piatok ráno v anglickom grófstve Cornwall, kde podobne ako vo väčšine susedných obvodov zvíťazili zástancovia vystúpenia z tohto bloku. Informuje o tom stanica BBC. V celej Británii sa vyslovilo za tzv. brexit 17 410 742 voličov, možnosť zotrvania v EÚ získala 16 141 241 hlasov. Z uvedených čísel vychádza pomer 51,9 k 48,1 percenta. Spojené kráľovstvo opustí EÚ po 43 rokoch. Stane sa prvou krajinou, ktorá z únie odíde.
Britského referenda sa zúčastnilo spolu 72,2 percenta voličov. 
 

Brexit je realitou a toto sa začalo diať so svetom!

Po tomto politickom, ale aj ekonomickom zemetrasení sveta, kedy Britská libra padla na historické minimum za posledných 30 rokov, sa svet spamätáva zo šoku... Európska únia dostala KO a minimálne dva roky potrvá, kým sa svet z tohto kopanca dostane. Na odchod Británie z EÚ okamžite reagovali svetové burzy, svet sa môže dostať do ekonomickej recesie, z ktorej sa budeme všetci ťažko spamätávať... 

Odchod Británie z EÚ potešil nacionalistov 
Nacionalizmus a euroskepticizmus dostali zelenú     

Čo bude zo Slovákmi, ale aj s Rómami, ktorí žijú v Británii sa na teraz ešte celkom nevie. Niektorí hovoria, že Britániu čaká aj zmena čo sa týka ľudí, ktorí prišli do Británie za lepším životom, za prácou a podobne... Môžeme očakávať sprísnené podmienky dostať sa do Británie, ale podľa niektorých politikov môžeme očakávať, že Británia sa rýchlo zbaví tých, ktorí žijú na jej sociálny účet a tak sa môže stať, že sa z Británie vráti domov aj veľký počet našich ľudí, ktorí tam žijú na sociálny režim a teda nie sú žiadnym prínosom ekonomiky Británie. Naopak tí, ktorí tam majú svoju prácu, žijú tam niekoľko rokov, či dokonca tam majú už aj rodinu sa báť nemusia, len ich zrejme čaká byrokratický proces, aby mohli zostať v Británii. Nakoniec aj tak všetko záleží na politických špičkách štátov EÚ aké dohody spolu spíšu. Odchod Británie z EÚ okamžite naštartoval všetky diplomacie k pohotovosti, jedno je však isté, odchodom Británie z EÚ prakticky dostali zelenú nacionalisti a extrémisti... Severné Írsko sa bude snažiť o spojenie s Dublinom, a odporcovia myšlienky jednotnej Európy sa nechali počuť, že podobné referendum by malo prebehnúť aj v ostatných štátoch krajín EÚ. Obrovskou skúškou diplomacie bude musieť prejsť aj Slovensko, ktoré sa na pol roka stane predsedníckou krajinou EÚ. No, ja sa bojím, že nacionalizmus bude silnieť ešte viac v celej EÚ, čo si odnesieme nielen my Rómovia, ale ale aj iné národnosti a kultúry, ktoré žijú v EÚ. Pripravme sa milí priatelia na veľmi ťažký polrok 2016... 


Jozef Kmeťo          

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Kotlebovci chcú vyprovokovať konflikt???

Rastúce preferencie extrémistov z ĽSNS vyhnali ľudí do ulíc. Sečovce, Sabinov, Košice, Levoča, Fiľakovo, ale aj ďalšie mestá sa pridávajú k demonštrácii proti fašizmu.

Kotlebovci a ich sympatizanti neočakávali takú silnú vlnu protestov proti politike akú presadzujú. Protesty po Slovensku usporiadali PS/spolu a Za ľudí a priebeh býva rovnaký – účastníci buď potichu, alebo otvorenými hlasnými pokrikmi demonštrujú proti mítingu fašistov a ich cielenej propagande nenávisti.

Klamlivá propaganda 

Známa propagantka za ĽSNS Lívia Garčalová urobila, ako je u nej už zvykom, manipulatívne video, kde svojimi slovami ale aj zostrihanými zábermi z demonštrácie v Levoči urobila "divoký západ". 


V Levoči sa však nič nestalo 
STANOVISKO POLÍCIE K PREDVOLEBNÉMU ZHROMAŽDENIU

Na základe šíriacich sa nepravdivých správ o údajnom nebezpečenstve na predvolebnom zhromaždení vám prinášame stanovisko Polícia SR - Prešovský kraj.

V súvislosti s konaním predvolebného zhromaždenia v Levoči počas priebehu toh…

Z Číny Koronavírus sa dostal pravdepodobne už do Európy. Situácia je vážna

Koronavírus v Európe? Už to nie je len problém juhovýchodnej Ázie a USA. V ruskom Petrohrade v stredu pre podozrenie z nákazy hospitalizovali dve osoby, ktoré krátko predtým prileteli z Číny, a na niektorých letiskách v Európe zavádzajú hygienické opatrenia.

Ochorenie sa rozšírilo aj do iných oblastí Číny. Prípady ochorení hlásili aj Thajsko, Japonsko, Južná Kórea, Taiwan a USA,“ hovorí Daša Račková z Úradu verejného zdravotníctva SR.

Slovenské orgány zatiaľ nevidia dôvod na kontrolu cestujúcich. Pripravili však určité preventívne kroky a hlavne upozorňujú cestovateľov, čo robiť v rizikových lokalitách či po návrate na Slovensko. Nádcha, kašeľ, bolesť hrdla, vysoká teplota - spočiatku to vyzerá ako bežné ochorenie dýchacích ciest. Lenže nový koronavírus nie je žiadna chrípka. Stačí, že v dýchacej sústave napadne jednu z buniek, tá potom praskne a vírus sa môže šíriť ďalej. Keď sa dostane do pľúc, spôsobí opuch alebo zápal a vtedy už ide o život. Ochorenie má podobný priebeh ako vírusy S…

Budú Kotlebovci zabíjať ľudí?

Skôr než si odpovieme na túto otázku, mali by sme si vlastne definovať, čo je fašizmus a ako prejavuje v ĽSNS Mariána Kotlebu   

5 dôvodov, prečo sú kotlebovci fašisti.


1. Fašizmus je forma radikálneho nacionalizmu snažiaca sa o „očistu“ národa, ktorý je podľa fašistov v kríze. Takto nám dnešný stav prezentujú aj kotlebovci: „zvrátenosti v médiách“, „degenerovaná spoločnosť“, „paraziti“, „kríza“ a podobne. Svet sa rúti do záhuby a len oni vedia, ako ho zachrániť 

2. Fašizmus potrebuje nepriateľa, ktorého môže obviniť z problémov národa, démonizovať ho a nakoniec národ od neho „očistiť“. Strach zároveň mobilizuje masy – u kotlebovcov sú to ako vnútorní (Rómovia, Židia, Maďari, skorumpovaní politici), tak vonkajší (utečenci, islam) nepriatelia. 
3. Fašisti tvrdia, že moderná kultúra je dekadentná a zvrátená a chcú ju nahradiť tou „pravou“ národnou. Prejavy kotlebovcov i ich program je plný „dekadentného moderného umenia“ a „nízkou úrovňou kultúry“. Preto Kotleba zatvára divadlá. Tak, ako vš…