Preskočiť na hlavný obsah

Translate

Veľká Británia dala zbohom EÚ. Čo čaká nás Rómov?

Odchod Británie z EÚ spôsobil šok 
Výsledok referenda, ktorý miestni komentátori označujú ako zemetrasenie, bude mať ďalekosiahle dôsledky pre Britániu i pre Európsku úniu. Britskí voliči vo štvrtkovom referende odhlasovali vystúpenie svojej krajiny z Európskej únie. Vyplýva to z oficiálnych výsledkov.
Sčítanie hlasov zo štvrtkového referenda o členstve Británie v EÚ bolo zavŕšené v piatok ráno v anglickom grófstve Cornwall, kde podobne ako vo väčšine susedných obvodov zvíťazili zástancovia vystúpenia z tohto bloku. Informuje o tom stanica BBC. V celej Británii sa vyslovilo za tzv. brexit 17 410 742 voličov, možnosť zotrvania v EÚ získala 16 141 241 hlasov. Z uvedených čísel vychádza pomer 51,9 k 48,1 percenta. Spojené kráľovstvo opustí EÚ po 43 rokoch. Stane sa prvou krajinou, ktorá z únie odíde.
Britského referenda sa zúčastnilo spolu 72,2 percenta voličov. 
 

Brexit je realitou a toto sa začalo diať so svetom!

Po tomto politickom, ale aj ekonomickom zemetrasení sveta, kedy Britská libra padla na historické minimum za posledných 30 rokov, sa svet spamätáva zo šoku... Európska únia dostala KO a minimálne dva roky potrvá, kým sa svet z tohto kopanca dostane. Na odchod Británie z EÚ okamžite reagovali svetové burzy, svet sa môže dostať do ekonomickej recesie, z ktorej sa budeme všetci ťažko spamätávať... 

Odchod Británie z EÚ potešil nacionalistov 
Nacionalizmus a euroskepticizmus dostali zelenú     

Čo bude zo Slovákmi, ale aj s Rómami, ktorí žijú v Británii sa na teraz ešte celkom nevie. Niektorí hovoria, že Britániu čaká aj zmena čo sa týka ľudí, ktorí prišli do Británie za lepším životom, za prácou a podobne... Môžeme očakávať sprísnené podmienky dostať sa do Británie, ale podľa niektorých politikov môžeme očakávať, že Británia sa rýchlo zbaví tých, ktorí žijú na jej sociálny účet a tak sa môže stať, že sa z Británie vráti domov aj veľký počet našich ľudí, ktorí tam žijú na sociálny režim a teda nie sú žiadnym prínosom ekonomiky Británie. Naopak tí, ktorí tam majú svoju prácu, žijú tam niekoľko rokov, či dokonca tam majú už aj rodinu sa báť nemusia, len ich zrejme čaká byrokratický proces, aby mohli zostať v Británii. Nakoniec aj tak všetko záleží na politických špičkách štátov EÚ aké dohody spolu spíšu. Odchod Británie z EÚ okamžite naštartoval všetky diplomacie k pohotovosti, jedno je však isté, odchodom Británie z EÚ prakticky dostali zelenú nacionalisti a extrémisti... Severné Írsko sa bude snažiť o spojenie s Dublinom, a odporcovia myšlienky jednotnej Európy sa nechali počuť, že podobné referendum by malo prebehnúť aj v ostatných štátoch krajín EÚ. Obrovskou skúškou diplomacie bude musieť prejsť aj Slovensko, ktoré sa na pol roka stane predsedníckou krajinou EÚ. No, ja sa bojím, že nacionalizmus bude silnieť ešte viac v celej EÚ, čo si odnesieme nielen my Rómovia, ale ale aj iné národnosti a kultúry, ktoré žijú v EÚ. Pripravme sa milí priatelia na veľmi ťažký polrok 2016... 


Jozef Kmeťo          

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Rómovia si nevedia predstaviť, že by mali svoj vlastný štát...

Okrem kontaktov je sociálna sieť dobrá aj na bleskový prieskum. Už dlhšie bez toho aby si to niekto všimol, až možno na pár jednotlivcov, mapujem na mojom "fejzbuku" náladu nás Rómov. Samozrejme, že naša nálada sa odzrkadľuje aj podľa doby v akej teraz žijeme. A možno aj práve táto doba, kedy všetci bez rozdielu musíme vynaložiť viac úsilia na prežitie, ako by Rómov prebudila zo sna, jeden za všetkých a všetci za jedného.Pretože jeden za všetkých a všetci za jedného, alebo inak povedané spoločne za prospech nás všetkých už neplatí. V rómsku štátnosť ktorý by sme spoločným úsilím vybudovali neverí väčšina Rómov.
Pri otázke: Viete si predstaviť, že by sme mali Rómsky štát? sa Rómovia viac menej vyjadrovali záporne. Neveria, že by spoločne dokázali vôbec niečo také ako Rómsky štát vytvoriť. Ako sa mnohí sami vyjadrili, chýbajú nám vzdelaný ľudia, či sami medzi sebou sa dokážeme deliť na lepších a horších, sami sa kastujeme, a to by prinieslo veľké nezhody a napätie. A potom t…

Rómovia prehovorili o svojích zážitkov s predsudkami a rasizmom na vlastnej koži

Byť Róm a žiť na Slovensku, by jedinec mohol povedať, že nie je to žiadna výhra...Či sa to niekomu páči alebo nie, Rómovia už od útleho detstva sa stretávajú z rôznymi druhmi prejavu predsudkov či priameho rasizmu. Niet sa preto čo diviť, že priepasť porozumenia medzi rómskou a nerómskou populáciou sa prehlbuje, a nedôvera je na oboch stranách bariéry.   

Je predsa nemysliteľné, už aby Rómske deti sa stretávali v škole zo segregáciou, kedy škola zámerne vytvorí triedu len pre rómskych žiakov.  Je nemysliteľné, že sa Rómske deti stretávajú s pokrikmi, vy špinavé cigánčatá, smradľavý potkany, či negri... Rómske dieťa je už takto donútené si uvedomiť, že existuje svet "bielych" a jeho, teda "čiernych" Už deti medzi sebou dokážu byť veľmi zlé, a tak často krát rómsky chlapec či dievča je vyštvaní z kolektívu, či dokonca mu jeho spolužiaci povedia, s tebou sa sa hrať nebudeme, pretože si cigáň!

Rasizmus a predsudky v praxi  

- viac ako 80% Slovákov i Čechov by bolo prot…

Neslávne slávny "krutý" exekútor si vymáha peniaze od buka do buka, ako sa mu zachce... Robí to roky a nikto voči nemu nezakročí. Prečo??!

Polícia vyšetruje, či exekútor Rudolf Krutý neprekročil svoje právomoci a nezneužil právomoc verejného činiteľa.

Telefonáty z jeho čísel, resp. automat z exekútorskej kancelárie Rudolfa Krutého, otravuje ľuďom niekoľkokrát dennodenne život, aj keď napr. svoj dlh už máte dávno splatený.

To je aj prípad pani Jany. Približne v polovici februára tohto roku pani Jane začal niekto vyvolávať z neznámych čísel. Na niektoré nestačila zareagovať a nedvihla ich. V iných jej zas automat z exekútorskej kancelárie Rudolfa Krutého oznamoval, že má uhradiť exekúciu.

Keďže si bola vedomá toho, že žiadne dlžoby nikdy nemala a vždy všetko uhradila, tak tomu nevenovala pozornosť. Telefonáty od Krutého ale neprestávali.

„Neustále ma vyzývali k zaplateniu. Nikdy v živote som neprišla do styku s exekútormi, pretože vždy všetko platím načas. Na tomto si dávam záležať. Preto ma to najskôr začalo urážať, potom ma to začalo otravovať a postupom času som telefonáty začala vnímať ako hrubý nátlak,“ vysvetľuje Jana.

P…