Preskočiť na hlavný obsah

Translate

Komunitné centrá, ktoré napomáhajú integrovať sa do vlastnej komunity?

Samosprávy, ktoré plánujú stavať, rekonštruovať či modernizovať rómske komunitné centrá sa môžu uchádzať o nenávratný finančný príspevok.

Samosprávy, ktoré plánujú stavať, rekonštruovať či modernizovať rómske komunitné centrá sa môžu uchádzať o nenávratný finančný príspevok. V novej výzve, ktorú dnes vyhlásilo Ministerstvo vnútra (MV) SR je vyčlenených 15 miliónov eur z Európskeho fondu regionálneho rozvoja.
O dotáciu sa môže uchádzať 125 obcí, resp. miest zo siedmich slovenských krajov (okrem BraVýzva je vyhlásená v rámci Operačného programu Ľudské zdroje (OP ĽZ). Riaditeľka odboru inklúzie marginalizovaných rómskych komunít MV Lucia Rozkopálová pripomenula, že jedným z hlavných cieľov tohto operačného programu je zlepšenie prístupu ľudí z marginalizovaných rómskych komunít k sociálnej infraštruktúre. "Na to, aby sme sa vydali správnou cestou k vytýčeným cieľom, nevyhnutne potrebujeme komunitné centrá, ktoré koordinujú intervenčné programy a poskytujú komplexné sociálne a komunitné služby," zdôraznila Rozkopálová, pričom poukázala aj na doterajšiu efektivitu projektu komunitných centier.tislavského) identifikovaných v indexe segregácie, resp. podrozvinutosti.

zdroj. Tasr

Komunitné centrá v osadách máju napomáhať k integrácii Rómov. Tieto kroky bývalého splnomocnenca Petra Polláka vnímam ako super vec.Veď môžme sa integrovať do vlastnej komunity, nemusíme mať nič s touto spoločnosťou, veď na čo sa neustále riadiť gadžami, nám je lepšie žiť ako v indiánskych rezerváciách v Amerike. Milí čitatelia, neviem ako vy vnímate komunitné centrá priamo v osadách, ktoré sú zamerané na nás, veď bezva už sme tak izolovaní a segregovaní od tejto spoločnosti, že viac nám už netreba. Poviete, zase píšeš nezmysly a že riešim svoje komplexy. No nie je to tak ako si to poniektorí namýšľajú, je to len moje vnímanie, keď som videl posledné otváranie komunitného centra v Rakúsach pri Kežmarku.Vo svojej rozprave povedal bývalý splnomocnenec sprostosť na entú, z jeho úst zazneli slova, ktoré citujem "Rómovia si ani neuvedomujú akým prínosom je pre nich komunitné centrum"...
Rozmýšľal som dlho nad tým čo môže také komunitné centrum ponúknuť Rómom z osád? Prišiel som na to, že okrem hudby, počítačovej techniky, či verejnej sprchy, práčovne, ktoré málo kto využíva, nevie poskytnúť viac. Viem, že sociálni pracovníci by ma najradšej nakopali, ale oni sami sú prvým spúšťačom, kde robia viac zla ako dobra. Samozrejme nechýba práca z mládežou, jeden na jedného, teda jeden pracovník komunitného centra na jedného, alebo maximálne troch adolescentov. Takto sa obsadzujú a umelo vytvárajú pracovné miesta, najmä pre Slovákov, lebo podmienky mnohí Rómovia nespĺňajú, keďže latka je tak vysoko postavená, že Róm so strednou školou sa tam horko ťažko dostane a keď už, tak musí byť dobrou maskou, alebo hercom, ktorý bude hrať špinavú hru komunitných centier. Samozrejme kto by nebol rád ak by mal zamestnanie, ale ja takéto praktiky a pätolízačstvo odsudzujem. Komunitné centrá pre mňa by boli vtedy zmysluplné, ak by neboli priamo v osadách a ak by neboli čisto sústredené len na Rómov. Komunitné centrá by mali napomáhať k integrácii a spoznávanie dvoch, či viacerých kultúr, ale na čo, nám stačí tá rómska, lebo to je ako lepidlo na hmyz, ňou si môžme rýchlo a dlhodobo zohriať svoju stoličku.Tu je vidieť, že v predchodcovských šľapajách splnomocnenca pokračuje aj terajší Ábel Ravasz, ale aj samotná EÚ, ktorá neustále hovori o integrácii Rómov do tejto spoločnosti, ale tu je jasne vidieť, že tu ide len čistý biznis ľudí od válova. Komunitné centrá by mali zmysel, ak by slúžili všetkým a nie len určitej skupine teda nám Rómom.

Štefan Dreveňák

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Rómovia prehovorili o svojích zážitkov s predsudkami a rasizmom na vlastnej koži

Byť Róm a žiť na Slovensku, by jedinec mohol povedať, že nie je to žiadna výhra...Či sa to niekomu páči alebo nie, Rómovia už od útleho detstva sa stretávajú z rôznymi druhmi prejavu predsudkov či priameho rasizmu. Niet sa preto čo diviť, že priepasť porozumenia medzi rómskou a nerómskou populáciou sa prehlbuje, a nedôvera je na oboch stranách bariéry.   

Je predsa nemysliteľné, už aby Rómske deti sa stretávali v škole zo segregáciou, kedy škola zámerne vytvorí triedu len pre rómskych žiakov.  Je nemysliteľné, že sa Rómske deti stretávajú s pokrikmi, vy špinavé cigánčatá, smradľavý potkany, či negri... Rómske dieťa je už takto donútené si uvedomiť, že existuje svet "bielych" a jeho, teda "čiernych" Už deti medzi sebou dokážu byť veľmi zlé, a tak často krát rómsky chlapec či dievča je vyštvaní z kolektívu, či dokonca mu jeho spolužiaci povedia, s tebou sa sa hrať nebudeme, pretože si cigáň!

Rasizmus a predsudky v praxi  

- viac ako 80% Slovákov i Čechov by bolo prot…

Rasisti, hovoria, že na bielych životoch záleží - Je OK byť biely

Rasizmus nepozná hranice a rasista už vôbec nie! fanúšikovia Slovana Bratislava v sobotu vyvesili na Tehelnom poli transparent White Lives Matter, ktorý vo voľnom preklade znamená Na životoch belochov záleží, viaceré slovenské médiá ho označili za rasistický.
Rasisti však s touto interpretáciou médii nesúhlasia. Odvolávajú sa na hnutie Black Lives Matter(Na životoch černochov záleží), ktoré podľa nich médiá neoznačujú ako rasistické. Prečo by potom mal byť transparent fanúšikov Slovana rasistický?
Tak ako to vlastne je? 
V roku 2014 sa po svete prvýkrát začala vo veľkom šíriť výzva „Black Lives Matter” (BLM - Na životoch čiernych záleží). Snažila sa upozorniť na policajnú brutalitu voči Afroameričanom v USA. Ako reakcia na toto hnutie vzniklo „White Lives Matter” (WLM - Na životoch bielych záleží).
„White Lives Matter” (WLM - Na životoch bielych záleží). Toto spojenie začali propagovať po USA rasistické skupiny vo viacerých štátoch. Najaktívnejší boli najmä členovia skupiny Aryan Renaissa…

Rómovia si nevedia predstaviť, že by mali svoj vlastný štát...

Okrem kontaktov je sociálna sieť dobrá aj na bleskový prieskum. Už dlhšie bez toho aby si to niekto všimol, až možno na pár jednotlivcov, mapujem na mojom "fejzbuku" náladu nás Rómov. Samozrejme, že naša nálada sa odzrkadľuje aj podľa doby v akej teraz žijeme. A možno aj práve táto doba, kedy všetci bez rozdielu musíme vynaložiť viac úsilia na prežitie, ako by Rómov prebudila zo sna, jeden za všetkých a všetci za jedného.Pretože jeden za všetkých a všetci za jedného, alebo inak povedané spoločne za prospech nás všetkých už neplatí. V rómsku štátnosť ktorý by sme spoločným úsilím vybudovali neverí väčšina Rómov.
Pri otázke: Viete si predstaviť, že by sme mali Rómsky štát? sa Rómovia viac menej vyjadrovali záporne. Neveria, že by spoločne dokázali vôbec niečo také ako Rómsky štát vytvoriť. Ako sa mnohí sami vyjadrili, chýbajú nám vzdelaný ľudia, či sami medzi sebou sa dokážeme deliť na lepších a horších, sami sa kastujeme, a to by prinieslo veľké nezhody a napätie. A potom t…