Preskočiť na hlavný obsah

Komunitné centrá, ktoré napomáhajú integrovať sa do vlastnej komunity?

Samosprávy, ktoré plánujú stavať, rekonštruovať či modernizovať rómske komunitné centrá sa môžu uchádzať o nenávratný finančný príspevok.

Samosprávy, ktoré plánujú stavať, rekonštruovať či modernizovať rómske komunitné centrá sa môžu uchádzať o nenávratný finančný príspevok. V novej výzve, ktorú dnes vyhlásilo Ministerstvo vnútra (MV) SR je vyčlenených 15 miliónov eur z Európskeho fondu regionálneho rozvoja.
O dotáciu sa môže uchádzať 125 obcí, resp. miest zo siedmich slovenských krajov (okrem BraVýzva je vyhlásená v rámci Operačného programu Ľudské zdroje (OP ĽZ). Riaditeľka odboru inklúzie marginalizovaných rómskych komunít MV Lucia Rozkopálová pripomenula, že jedným z hlavných cieľov tohto operačného programu je zlepšenie prístupu ľudí z marginalizovaných rómskych komunít k sociálnej infraštruktúre. "Na to, aby sme sa vydali správnou cestou k vytýčeným cieľom, nevyhnutne potrebujeme komunitné centrá, ktoré koordinujú intervenčné programy a poskytujú komplexné sociálne a komunitné služby," zdôraznila Rozkopálová, pričom poukázala aj na doterajšiu efektivitu projektu komunitných centier.tislavského) identifikovaných v indexe segregácie, resp. podrozvinutosti.

zdroj. Tasr

Komunitné centrá v osadách máju napomáhať k integrácii Rómov. Tieto kroky bývalého splnomocnenca Petra Polláka vnímam ako super vec.Veď môžme sa integrovať do vlastnej komunity, nemusíme mať nič s touto spoločnosťou, veď na čo sa neustále riadiť gadžami, nám je lepšie žiť ako v indiánskych rezerváciách v Amerike. Milí čitatelia, neviem ako vy vnímate komunitné centrá priamo v osadách, ktoré sú zamerané na nás, veď bezva už sme tak izolovaní a segregovaní od tejto spoločnosti, že viac nám už netreba. Poviete, zase píšeš nezmysly a že riešim svoje komplexy. No nie je to tak ako si to poniektorí namýšľajú, je to len moje vnímanie, keď som videl posledné otváranie komunitného centra v Rakúsach pri Kežmarku.Vo svojej rozprave povedal bývalý splnomocnenec sprostosť na entú, z jeho úst zazneli slova, ktoré citujem "Rómovia si ani neuvedomujú akým prínosom je pre nich komunitné centrum"...
Rozmýšľal som dlho nad tým čo môže také komunitné centrum ponúknuť Rómom z osád? Prišiel som na to, že okrem hudby, počítačovej techniky, či verejnej sprchy, práčovne, ktoré málo kto využíva, nevie poskytnúť viac. Viem, že sociálni pracovníci by ma najradšej nakopali, ale oni sami sú prvým spúšťačom, kde robia viac zla ako dobra. Samozrejme nechýba práca z mládežou, jeden na jedného, teda jeden pracovník komunitného centra na jedného, alebo maximálne troch adolescentov. Takto sa obsadzujú a umelo vytvárajú pracovné miesta, najmä pre Slovákov, lebo podmienky mnohí Rómovia nespĺňajú, keďže latka je tak vysoko postavená, že Róm so strednou školou sa tam horko ťažko dostane a keď už, tak musí byť dobrou maskou, alebo hercom, ktorý bude hrať špinavú hru komunitných centier. Samozrejme kto by nebol rád ak by mal zamestnanie, ale ja takéto praktiky a pätolízačstvo odsudzujem. Komunitné centrá pre mňa by boli vtedy zmysluplné, ak by neboli priamo v osadách a ak by neboli čisto sústredené len na Rómov. Komunitné centrá by mali napomáhať k integrácii a spoznávanie dvoch, či viacerých kultúr, ale na čo, nám stačí tá rómska, lebo to je ako lepidlo na hmyz, ňou si môžme rýchlo a dlhodobo zohriať svoju stoličku.Tu je vidieť, že v predchodcovských šľapajách splnomocnenca pokračuje aj terajší Ábel Ravasz, ale aj samotná EÚ, ktorá neustále hovori o integrácii Rómov do tejto spoločnosti, ale tu je jasne vidieť, že tu ide len čistý biznis ľudí od válova. Komunitné centrá by mali zmysel, ak by slúžili všetkým a nie len určitej skupine teda nám Rómom.

Štefan Dreveňák

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Kotlebovci chcú vyprovokovať konflikt???

Rastúce preferencie extrémistov z ĽSNS vyhnali ľudí do ulíc. Sečovce, Sabinov, Košice, Levoča, Fiľakovo, ale aj ďalšie mestá sa pridávajú k demonštrácii proti fašizmu.

Kotlebovci a ich sympatizanti neočakávali takú silnú vlnu protestov proti politike akú presadzujú. Protesty po Slovensku usporiadali PS/spolu a Za ľudí a priebeh býva rovnaký – účastníci buď potichu, alebo otvorenými hlasnými pokrikmi demonštrujú proti mítingu fašistov a ich cielenej propagande nenávisti.

Klamlivá propaganda 

Známa propagantka za ĽSNS Lívia Garčalová urobila, ako je u nej už zvykom, manipulatívne video, kde svojimi slovami ale aj zostrihanými zábermi z demonštrácie v Levoči urobila "divoký západ". 


V Levoči sa však nič nestalo 
STANOVISKO POLÍCIE K PREDVOLEBNÉMU ZHROMAŽDENIU

Na základe šíriacich sa nepravdivých správ o údajnom nebezpečenstve na predvolebnom zhromaždení vám prinášame stanovisko Polícia SR - Prešovský kraj.

V súvislosti s konaním predvolebného zhromaždenia v Levoči počas priebehu toh…

Kotlebovci nezvládajú protesty Rómov na východe Slovenska

Počas mítingu Kotlebovcov na východe protestovali stovky Rómov. Protesty Rómov začali v Sečovciach, cez Sabinov a vyvrcholili v Košiciach. Tieto protesty sú spájané so stranou PS/Spolu a Trubanom, a tak trošku ako keby sa zabudlo na našich politických aktivistov, ktorí pomohli k tomu, aby sa Rómovia zobudili a povedali jasne STOP fašizmu. Viktor Valík, Ivan Hriczko, Roman Suchý, alebo podnikateľ Emilio Gujda, či Džemal Kodrazi. Toto sú výrazne mená predstaviteľov rómskej politickej scény na východe Slovenska a na týchto ľudí by sa tiež nemalo zabudnúť.

Kotlebovci nerátali s tým, že sa my Rómovia dokážeme cez sociálne siete zmobilizovať, a tak čo im vlastne ostalo, ako obviniť Trubana za PS/Spolu, že protestujúcich zvážali do Košíc autobusmi a dostali za to, že budú stáť na námestí, 15€. Čo je samozrejme hlúposť, pretože ani Truban za PS/spolu a ani napríklad Hlina za KDH si kupovať protestujúcich nepotrebujú a naši politickí predstavitelia, ako Viktor Valík za stranu STS zase nedisponu…

Slovenskom sa rozhoreli protesty proti fašizmu a média mlčia

Rastúce preferencie extrémistov z ĽSNS vyhnali ľudí do ulíc. Doposiaľ najväčší protest proti fašizmu sa vo štvrtok popoludní uskutočnil v Košiciach.
Najviac však o protestoch informujú rómske portáli na sociálnej sieti, naše média ako televízia Joj, Markíza a ďalšie média viac menej mlčia. Je veľmi smutné, že dokážu  Slovenské média v rýchlosti 10-1 priniesť negatívne spravy o Rómoch, ale to že ľudia a hlavne Rómovia povstali proti rasizmu neinformujú vôbec, alebo len okrajovo... 
Sú to spojené nádoby, všetko ako konáme v našej spoločnosti ma vplyv na nás všetkých... To že, fašistická strana ĽSNS Mariána Kotlebu sa teší výborným predvolebným preferenciám, môže nečinnosť politikov, súdov, prokuratúry, ktorí nechali fašizmu narásť do obludných rozmerov a ten sa môže nakoniec stať aj pre benevolentných sudcov a politikov osudným. Netreba totiž zabudnúť, že podobne začínal aj Hitler....  
Posledný protest bol  Piatok vo Fiľakove, kde ľudia kričali aby Kotelba a Mazurek išiel domov... "…