Preskočiť na hlavný obsah

Translate

Žiť ako Róm a bloger v Bardejove....

Momentálne som nezamestnaný, pretože je v Bardejove veľmi málo pracovných príležitosti...

Pomaly zisťujem, že blogerstvo pre Bardejovčanov nie je až tak cudzie. Blogerstvo je druh žurnalistiky, ktorá priam valcuje profesionálnu žurnalistiku. Bloger si môže dovoliť napísať to čo profesionálny žurnalista si môže len myslieť. Vďaka Redakcii 1 som sa mohol stať blogerom aj ja...

Žijem na Poštárke od narodenia, ako by som opísal život na Poštárke? Ako život izolovanej spoločnosti. My tu máme všetko, máme tu poštu, máme tu školu aj škôlku, máme tu zdravotného asistenta, mali sme tu terénnu sociálnu prácu, ktorá je však dočasne zastavená, máme tu svoj obchod, dokonca aj svoj kostol už nám len chýba 7 metrový plot s nadpisom "cigánska rezervácia vstup zakázaný". Napriek tomu, že Poštárka je časť mesta Bardejov, mesto sa k tejto časti správa ako by ani nepatrila do katastru mesta. Ako by sme boli za hranicou nielen mesta, ale aj okolitého života... Niekedy mám pocit, že na mestskom úrade ani nevedia ako sa žije na Poštárke, akú ľudské osudy sa tu odohrávajú... Ako som písal som bloger, ako bloger som si začal viac všímať život na Poštárke a to čo som predtým nevidel, dnes mi bije priamo do očí... Detská prostitúcia, pretože chudoba, ktorá tu panuje sa podpísala aj na deťoch a ich rodinách, o čom som napísal aj článok... Naše deti sa nemajú ani kde hrať, chýba nám tu ihrisko a tak sa celý deň potulujú po Poštárke a jej okoliu. Nemáme tu ani dôstojný stánok na kultúru, kde by sme mohli rozvíjať naše piesne, či rozprávanie príbehov, ktoré my Rómovia poznáme pod názvom paramisa... Chýba tu priestor pre mladých, svoje diskotéky a zábavu si robia v priestoroch bývalej drevenice. Mohli by ísť aj do mesta sa zabaviť, ale do miestnych podnikov ich nepustia, pretože jednoducho cigáni na diskotéku nepatria... Život izolovanej Poštárky sa podpísal na nás všetkých a len čas ukáže či dobre, alebo zle...

V Bardejove sa mi páči historická časť mesta, hradby, synagóga, samozrejme naše kúpele, či zachované staré maľby na metských domoch. Nesmiem však zabudnúť na našu najväčšiu pýchu a to je Bazilika sv. Egídia.

Najviac sa mi nepáči, alebo ak to môžem tak napísať, ma priam štve ľahostajnosť ľudí k nášmu mestu. Rozpredáva sa tu mestský majetok za pár "drobných". Poslanci, ktorí by mali hodnoty nášho mesta chrániť, naopak dávajú svojou prácou zelenú k odpredaju doslova našich pamiatok, čím ohrozili aj status Svetového kultúrneho dedičstva UNESCO, ktoré mesto má. Nepáči sa mi ešte, že mesto nezaujíma aj názor nás Rómov, pričom my Rómovia v Bardejove tvoríme druhú najväčšiu menšinu v meste, a teda sa aj voličsky podieľame na chode mesta, no po voľbách už náš názor nikoho nezaujíma...

Ja ak by som mal možnosť niečo zmeniť,  tak v prvom rade by som sa snažil,  aby Bardejovčania neboli nútení opustiť svoje rodné mesto kde sa narodili... No žiaľ, sociálna situácia v Bardejove je jedna z najväčších príčin prečo naše mesto opúšťajú predovšetkým mladí ľudia... Prial by som si a chcel by som sa dožiť, že aj naši Rómovia budú súčasťou mestského zastupiteľstva, že budú môcť svojím hlasom rozhodovať o veciach v tomto meste.  Samozrejme by som si prial, aby v tomto meste bolo viac pracovných príležitostí. Pamätám si "zlatý vek" tohto mesta, keď tu fungovala mega továreň a výrobu topánok značky Jas Bardejov.


Štefan Dreveňak

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Rómovia prehovorili o svojích zážitkov s predsudkami a rasizmom na vlastnej koži

Byť Róm a žiť na Slovensku, by jedinec mohol povedať, že nie je to žiadna výhra...Či sa to niekomu páči alebo nie, Rómovia už od útleho detstva sa stretávajú z rôznymi druhmi prejavu predsudkov či priameho rasizmu. Niet sa preto čo diviť, že priepasť porozumenia medzi rómskou a nerómskou populáciou sa prehlbuje, a nedôvera je na oboch stranách bariéry.   

Je predsa nemysliteľné, už aby Rómske deti sa stretávali v škole zo segregáciou, kedy škola zámerne vytvorí triedu len pre rómskych žiakov.  Je nemysliteľné, že sa Rómske deti stretávajú s pokrikmi, vy špinavé cigánčatá, smradľavý potkany, či negri... Rómske dieťa je už takto donútené si uvedomiť, že existuje svet "bielych" a jeho, teda "čiernych" Už deti medzi sebou dokážu byť veľmi zlé, a tak často krát rómsky chlapec či dievča je vyštvaní z kolektívu, či dokonca mu jeho spolužiaci povedia, s tebou sa sa hrať nebudeme, pretože si cigáň!

Rasizmus a predsudky v praxi  

- viac ako 80% Slovákov i Čechov by bolo prot…

Rasisti, hovoria, že na bielych životoch záleží - Je OK byť biely

Rasizmus nepozná hranice a rasista už vôbec nie! fanúšikovia Slovana Bratislava v sobotu vyvesili na Tehelnom poli transparent White Lives Matter, ktorý vo voľnom preklade znamená Na životoch belochov záleží, viaceré slovenské médiá ho označili za rasistický.
Rasisti však s touto interpretáciou médii nesúhlasia. Odvolávajú sa na hnutie Black Lives Matter(Na životoch černochov záleží), ktoré podľa nich médiá neoznačujú ako rasistické. Prečo by potom mal byť transparent fanúšikov Slovana rasistický?
Tak ako to vlastne je? 
V roku 2014 sa po svete prvýkrát začala vo veľkom šíriť výzva „Black Lives Matter” (BLM - Na životoch čiernych záleží). Snažila sa upozorniť na policajnú brutalitu voči Afroameričanom v USA. Ako reakcia na toto hnutie vzniklo „White Lives Matter” (WLM - Na životoch bielych záleží).
„White Lives Matter” (WLM - Na životoch bielych záleží). Toto spojenie začali propagovať po USA rasistické skupiny vo viacerých štátoch. Najaktívnejší boli najmä členovia skupiny Aryan Renaissa…

Rómovia si nevedia predstaviť, že by mali svoj vlastný štát...

Okrem kontaktov je sociálna sieť dobrá aj na bleskový prieskum. Už dlhšie bez toho aby si to niekto všimol, až možno na pár jednotlivcov, mapujem na mojom "fejzbuku" náladu nás Rómov. Samozrejme, že naša nálada sa odzrkadľuje aj podľa doby v akej teraz žijeme. A možno aj práve táto doba, kedy všetci bez rozdielu musíme vynaložiť viac úsilia na prežitie, ako by Rómov prebudila zo sna, jeden za všetkých a všetci za jedného.Pretože jeden za všetkých a všetci za jedného, alebo inak povedané spoločne za prospech nás všetkých už neplatí. V rómsku štátnosť ktorý by sme spoločným úsilím vybudovali neverí väčšina Rómov.
Pri otázke: Viete si predstaviť, že by sme mali Rómsky štát? sa Rómovia viac menej vyjadrovali záporne. Neveria, že by spoločne dokázali vôbec niečo také ako Rómsky štát vytvoriť. Ako sa mnohí sami vyjadrili, chýbajú nám vzdelaný ľudia, či sami medzi sebou sa dokážeme deliť na lepších a horších, sami sa kastujeme, a to by prinieslo veľké nezhody a napätie. A potom t…