Preskočiť na hlavný obsah

Translate

„Chceme, aby Slovensko bolo biele“, hovorí verejne Kotleba

Ondrej Ďurica 

No, naozaj si nemôžeme sťažovať na slobodu slova, aj keď tá sloboda slova popiera právo na život... Každý z nás pozná tieňové zoskupenia ako "Biely odpor", ten podporoval myšlienku Rahowa, málo kto vie, že Rahowa bola kanadská rocková skupina, ktorá vznikla v roku 1989. Meno tejto kapely je vlastne skratka rasovej svätej vojny a žiaľ tento pojem opantal celý svet... Táto myšlienka opantala aj mladého Ondreja Ďuricu, aktívneho člena skupiny Biely odpor, ktorý minulú sobotu koncertoval v Nitre. Pôvodne mal koncert pre svojich neonacistických fanúšikov naplánovaný v Bratislave, ale nátlak občianskych aktivistov odsunul Ďuricu koncertovať do Nitry. No a do Nitry na koncert zavítal aj Marián Kotleba. Na záver koncertu plného kultúrnych zážitkov a nabitého emóciami neonacistických fanúšikov vystúpil na pódium. Vo svojom krátkom prejave sa najprv pustil do médií, potom presviedčal prítomných, že Ďurica nie je taký ako sa o ňom hovorí a píše, on ale vôbec nie je rasista, ako sa o ňom hovorí v médiách, a na záver sa rozlúčil so slovami: „Chceme, aby Slovensko bolo slovenské, Slovensko bolo kresťanské a Slovensko bolo biele.“ Plný dojmov z koncertu a kresťanskej lásky v srdci sa Marián Kotleba rozlúčil s davom neonacistických fanúšikov. Viete čo je ale na tom najsmutnejšie, že naše úrady v podstate aktivity týchto ľudí ticho tolerujú, a kto je ticho ten vlastne s tým aj súhlasí, ak by to tak nebolo, nikdy by sme neboli svedkami takýchto vyhlásení, koncertov, stretnutí neonacistov, či Kotlebových  hliadok. No bojím sa, že svedkami takýchto udalostí nebude na Slovensku nič zriedkavé... 

Za tolerancie našich úradov, vojakov rasovej svätej vojny RAHOWA máme pripravených...  

Už nemôžem mlčať. Prvý rómsky poslanec Pollák pre PL ostro skritizoval svojho nástupcu a povedal: Kotlebovcov pravdepodobne volili aj Rómovia

Peter Pollák pre parlamentné listy sa vyjadril následovne. Dlhé roky nezáujmu politikov spôsobili, že máme na Slovensku ľudí, ktorí sa od ostatných obyvateľov neodlišujú len fyzickým vzhľadom, ale aj sociálnym postavením. Toto by som nazval rómskou problematikou či otázkou. Ďalej sa vyjadril aj na otázku politiky Mariána Kotlebu.
Je pravda, že radikalizáciou sú najviac ovplyvnení práve mladí ľudia. Často táto strana ponúka jednoduché frázy, ktorým mladí ľudia uveria, napríklad: „Urobíme poriadky s Cigánmi.“ Za tým sa ale žiadne konkrétne riešenie neskrýva. Snažím sa vyjadrovať aj na adresu parlamentného diania. Táto strana ale nič nové nepriniesla ani do NR SR a ani do BBSK, ktorého je pevnou súčasťou.
Radikalizmus bol v minulosti súčasťou Európy a aj Slovenska. Mnohí ho podceňovali na začiatku 30. rokov. Aj Adolf Hitler v tom čase povedal, že s Cigánmi a Židmi narobí poriadky, a mnohí tomu tlieskali. Mnohí tlieskajú podobným frázam členov strany ĽSNS aj dnes. Treba povedať, že Hitler sa nezastavil len pri Židoch a Cigánoch, ale pokračoval ďalej. Povedzme si, koľko počas druhej svetovej vojny zahynulo aj Slovákov či Slovanov.
Radikalizmus na Slovensku má viacero tvárí, a nielen tú typu „urobme poriadky s Cigánmi“. Napríklad bitka v nitrianskom bare Mariachi, kde možno tí istí neonacisti, ktorí vykrikujú, že s Rómami narobia takéto poriadky, zbili ľudí, ktorí Rómami neboli. Mladým ľuďom sa teda snažím vysvetliť, že niekedy stačí mať dlhé vlasy či byť trochu iný, alebo nie až taký dokonalý, a radikáli či neonacisti si povedia: „Tento sa na nás nepodobá, musíme zakročiť.“ Som rád, že množstvo mladých chodí z týchto stretnutí obohatených o informácie, ktoré im škola nedala. Zistil som, že základoškoláci, stredoškoláci, ale aj vysokoškoláci o tom, čo sa dialo na Slovensku za druhej svetovej, takmer nič nevedia. Je smutné, že škola neprináša dostatok informácií o tom, čo radikalizmus priniesol našim predkom.

Pán Pollák sa svojim jazykom oprel aj o nového splnomocnenca vlády pre rómske komunity Ábela Ravasza. Vyčítal mu hlavne jeho nedostatočnú odbornosť, kvalifikáciu a prípravu viesť taký úrad akým je úrad splnomocnenca pre rómske komunity.

Ale pán Pollák, prečo tá horúčkovitá aktivita, keď už nepôsobíte ani ako poslanec a ani ako splnomocnenec??! Ako poslanec aj ako splnomocnenec ste mohli urobiť oveľa viac ako teraz kričíte do médií, aj ohľadom radikalizmu, na ktorý teraz upozorňujete, no to sa nestalo. Je síce pravdou, že ste nechali plnú špajzu peňazí, ale napriek tomu si nemyslím, že tieto peniaze sú určené na ako také riešenie zlého stavu Rómov na Slovensku, nakoniec Vy sám to dobre viete. Za Vášho pôsobenia sa rozdávali peniaze na projekty, ktoré ani svetlo sveta nevideli. Projekty, ktoré v konečnom dôsledku nič nepriniesli, no aby som zase nebol až tak nespravodlivý tak priniesli také no napíšme to "všimné" do vrecka predkladateľov takýchto projektov. Keď som čo by ako redaktor navštívil Váš úrad, nemal som pocit že som na úrade, ale na nejakom rodinnom stretnutí. Každý s každým sa bozkával, žartoval, sem tam nejaké to žmurknutie oka, akože, neboj budeš to mať vybavené... Teraz bojujete proti radikálom, pri hlasovaní dôležitého zákona, ktorý mal eliminovať radikálov v našej krajine ste zaspal, aspoň tak ste sa neskôr vyjadril pre média... A dnes upozorňujete na radikálov, nárast radikalizmu a podobne... Ako poslanec ste viac na tento fenomén mohli upozorniť, viem, že politika je vlastne taký obchod, musíte mať partnera, aby ste niečo presadil, ale vy ste sa o to ani nepokúsil. Vaše akože riešenie zlého stavu rómskeho obyvateľstva prinieslo ešte väčšiu izoláciu týchto ľudí a tak by som mohol písať a písať aj tak to už nikomu nepomôže, ako nepomôže teraz už nikomu Vaše rozhorčenie a debaty na riešenie rómskeho problému.... Písať sa bude stále, debatovať stále, ale konať treba vtedy, keď k tomu je príležitosť. Koho dnes zaujíma, že niektorí Rómovia volili Kotlebu??? Kotleba je už tam kde je. Teraz by nás aj Vás malo zaujímať ako takéhoto človeka a jemu podobných eliminovať v tejto spoločnosti, resp. jeho, ich myšlienky...

Peter Pollák smúti za svojím úradom
 

Jozef Kmeťo

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Rómovia prehovorili o svojích zážitkov s predsudkami a rasizmom na vlastnej koži

Byť Róm a žiť na Slovensku, by jedinec mohol povedať, že nie je to žiadna výhra...Či sa to niekomu páči alebo nie, Rómovia už od útleho detstva sa stretávajú z rôznymi druhmi prejavu predsudkov či priameho rasizmu. Niet sa preto čo diviť, že priepasť porozumenia medzi rómskou a nerómskou populáciou sa prehlbuje, a nedôvera je na oboch stranách bariéry.   

Je predsa nemysliteľné, už aby Rómske deti sa stretávali v škole zo segregáciou, kedy škola zámerne vytvorí triedu len pre rómskych žiakov.  Je nemysliteľné, že sa Rómske deti stretávajú s pokrikmi, vy špinavé cigánčatá, smradľavý potkany, či negri... Rómske dieťa je už takto donútené si uvedomiť, že existuje svet "bielych" a jeho, teda "čiernych" Už deti medzi sebou dokážu byť veľmi zlé, a tak často krát rómsky chlapec či dievča je vyštvaní z kolektívu, či dokonca mu jeho spolužiaci povedia, s tebou sa sa hrať nebudeme, pretože si cigáň!

Rasizmus a predsudky v praxi  

- viac ako 80% Slovákov i Čechov by bolo prot…

Rasisti, hovoria, že na bielych životoch záleží - Je OK byť biely

Rasizmus nepozná hranice a rasista už vôbec nie! fanúšikovia Slovana Bratislava v sobotu vyvesili na Tehelnom poli transparent White Lives Matter, ktorý vo voľnom preklade znamená Na životoch belochov záleží, viaceré slovenské médiá ho označili za rasistický.
Rasisti však s touto interpretáciou médii nesúhlasia. Odvolávajú sa na hnutie Black Lives Matter(Na životoch černochov záleží), ktoré podľa nich médiá neoznačujú ako rasistické. Prečo by potom mal byť transparent fanúšikov Slovana rasistický?
Tak ako to vlastne je? 
V roku 2014 sa po svete prvýkrát začala vo veľkom šíriť výzva „Black Lives Matter” (BLM - Na životoch čiernych záleží). Snažila sa upozorniť na policajnú brutalitu voči Afroameričanom v USA. Ako reakcia na toto hnutie vzniklo „White Lives Matter” (WLM - Na životoch bielych záleží).
„White Lives Matter” (WLM - Na životoch bielych záleží). Toto spojenie začali propagovať po USA rasistické skupiny vo viacerých štátoch. Najaktívnejší boli najmä členovia skupiny Aryan Renaissa…

Rómovia si nevedia predstaviť, že by mali svoj vlastný štát...

Okrem kontaktov je sociálna sieť dobrá aj na bleskový prieskum. Už dlhšie bez toho aby si to niekto všimol, až možno na pár jednotlivcov, mapujem na mojom "fejzbuku" náladu nás Rómov. Samozrejme, že naša nálada sa odzrkadľuje aj podľa doby v akej teraz žijeme. A možno aj práve táto doba, kedy všetci bez rozdielu musíme vynaložiť viac úsilia na prežitie, ako by Rómov prebudila zo sna, jeden za všetkých a všetci za jedného.Pretože jeden za všetkých a všetci za jedného, alebo inak povedané spoločne za prospech nás všetkých už neplatí. V rómsku štátnosť ktorý by sme spoločným úsilím vybudovali neverí väčšina Rómov.
Pri otázke: Viete si predstaviť, že by sme mali Rómsky štát? sa Rómovia viac menej vyjadrovali záporne. Neveria, že by spoločne dokázali vôbec niečo také ako Rómsky štát vytvoriť. Ako sa mnohí sami vyjadrili, chýbajú nám vzdelaný ľudia, či sami medzi sebou sa dokážeme deliť na lepších a horších, sami sa kastujeme, a to by prinieslo veľké nezhody a napätie. A potom t…