Preskočiť na hlavný obsah

Translate

Je v našich krajinách bezpečne? Rómovia v Čechách nechápu čo sa stalo... Po bitke zomrel iba 27 ročný Róm

Nevysvetliteľná smrť Mirka  


Posledné udalosti v ČR vyvolali veľa otázok? Je rasizmus, násilie v krajinách EÚ skutočne na vzostupe? Na Slovensku máme Kotlebovcov a iné polovojenské jednotky "Bieleho odboru", práve ich prívrženci sa v lesoch na Slovensku stretávajú a učia sa bojovému umeniu, aby ho mohli použiť pre ich cielené konečné riešenie, o ktorom každý v tichosti hovorí, hlavne teda prívrženci odkazu fašizmu na Slovensku, nebojme sa to napísať. Rahowa je konečné riešenie v rasovej svätej vojny... Minulú sobotu Marián Kotleba verejne na koncerte neonacistov v Nitre vyhlásil : „Chceme, aby Slovensko bolo biele“.  To čo sa stalo 18.10.2016 krátko po 19. hodine večer v Žatci v Čechách, vyvolalo obrovskú emóciu u rómskeho obyvateľstva. Podľa výpovedí svedkov, ktoré oslovil server Romea.cz, mal mladý Róm prísť do pizzerie a mal sa správať veľmi čudne a neštandardne. Podľa niektorých zdrojov mal byť aj agresívny. Údajne mal prísť k jednému zo stolov, kde sedelo niekoľko dievčat a tie mal obťažovať. Podľa jednej verzie mal jeden z hostí mladého Róma kopnúť do krku. Potom na neho mali zaútočiť asi 4 ďalší hostia. Špekuluje sa o tom, že všetci robia bojové umenia. Podľa ďalších informácií mala na miesto potom prísť mestská polícia, ktorá mala mladíka tiež zbiť, následne mal mladík skolabovať. No podľa vysielania rómskeho internetového rádia Krumlov, mladíka následne mali napadnúť aj privolaní mestskí policajti, následkom nevysvetliteľnej bitky mladý chlapec zomrel. Zanechal po sebe dve deti, nedávno sa vrátil z Anglicka, mal iba 27 rokov. Úrady v Čechách sú skeptické na slová, na verejnosť sa dostala najčerstvejšia správa "Podľa prvotných výsledkov súdnej pitvy nebolo zistené cudzie zavinenie pri smrti mladého Roma v Žatci"...

Stanislava Ondava vo svojom článku napísala
"Píšete o tom, že to bol feťák, že to nebol svätec a pod. Dobre, ja som ho osobne nepoznala, vy možno áno, ale z princípu to, že niekto nie je svätec alebo, že je drogovo závislý, predsa neznamená, že je v poriadku, že zomrie za takýchto okolností. Boh nedal človeku právo určovať kto je hoden života a kto života hoden nie je. Žiadny človek toto právo nemá. Alebo sa snáď mýlim? Nalejme si čistého vína a povedzme si na rovinu, že keby v tej reštaurácii zomrel biely 27-ročný mladý muž, tak nikoho ani nenapadne povedať "ale to bol feťák" a tým vlastne ospravedlňovať to, čo sa stalo. A prečo? Pretože to bol Róm?
Prestáva ma baviť, že hodnota ľudského života v našej republike (áno píšem "našej" pretože som česká Rómka, nie som ukrajinská Rómka, ani švédska Rómka, ale som česká Rómka a platím dane v tejto krajine a žijem v tejto krajine a mám volebné právo v tejto krajine) začala deliť na hodnotu života rómskeho a nerómskeho.U Roma sa rieši, či chodil do práce, či nie je drogovo závislý, či náhodou nebral sociálne dávky a pod. U Nerómov sa toto nerieši.
Podľa môjho názoru je hodnota ľudského života len jedna. Čo nie je moje, mi nepatrí a nemôžem o tom rozhodovať a ani policajtom ani tým "kickboxerům" z reštaurácie život toho chlapca nepatril. Žiadny človek nemôže vlastniť život iného človeka. A je úplne jedno, či bol drogovo závislý alebo či chodil do práce. Toho chlapca niekto pripravil o život, alebo mu pomohol k tomu, aby o život prišiel. A ten, kto toto spôsobil, by mal niesť zodpovednosť a nemalo by hrať úlohu to, či je vinník niečí kamarát, alebo príslušník nejakej zložky.
Prestávam sa v našej krajine cítiť bezpečne"....

Bezpečne sa prestávajú Rómovia cítiť nie len v Čechách, ale aj na Slovensku a v krajinách ako je Balkán, Srbsko, Ruská federácia a na Ukrajine. Ak my Rómovia viac nezačneme upozorňovať na fakt rasizmu, ak nebudeme držať pri sebe, nedokážeme spolu spolupracovať, príde deň kedy sa môže zopakovať novodobý holokaust. Ak si myslíte, že v 21. storočí to nie je možné, mýlite sa. Veď sa pozrite okolo seba čo sa deje... 

Záznam, na ktorom je vidieť ako sa snažia mladého Róma oživiť, ale aj stále ešte zasahujúcich mestských policajtov

  Výpoveď otca

PS: Moje poďakovanie patrí rómskemu radiu Krumlov, ktoré ako jediné rómske rádio, urobilo pietnú spomenku a prispôsobilo svoje vysielanie k tejto tragédii

Jozef Kmeťo
Zdroj Romea cz a rómske internetové rádio Krumlov

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Rómovia si nevedia predstaviť, že by mali svoj vlastný štát...

Okrem kontaktov je sociálna sieť dobrá aj na bleskový prieskum. Už dlhšie bez toho aby si to niekto všimol, až možno na pár jednotlivcov, mapujem na mojom "fejzbuku" náladu nás Rómov. Samozrejme, že naša nálada sa odzrkadľuje aj podľa doby v akej teraz žijeme. A možno aj práve táto doba, kedy všetci bez rozdielu musíme vynaložiť viac úsilia na prežitie, ako by Rómov prebudila zo sna, jeden za všetkých a všetci za jedného.Pretože jeden za všetkých a všetci za jedného, alebo inak povedané spoločne za prospech nás všetkých už neplatí. V rómsku štátnosť ktorý by sme spoločným úsilím vybudovali neverí väčšina Rómov.
Pri otázke: Viete si predstaviť, že by sme mali Rómsky štát? sa Rómovia viac menej vyjadrovali záporne. Neveria, že by spoločne dokázali vôbec niečo také ako Rómsky štát vytvoriť. Ako sa mnohí sami vyjadrili, chýbajú nám vzdelaný ľudia, či sami medzi sebou sa dokážeme deliť na lepších a horších, sami sa kastujeme, a to by prinieslo veľké nezhody a napätie. A potom t…

Rómovia prehovorili o svojích zážitkov s predsudkami a rasizmom na vlastnej koži

Byť Róm a žiť na Slovensku, by jedinec mohol povedať, že nie je to žiadna výhra...Či sa to niekomu páči alebo nie, Rómovia už od útleho detstva sa stretávajú z rôznymi druhmi prejavu predsudkov či priameho rasizmu. Niet sa preto čo diviť, že priepasť porozumenia medzi rómskou a nerómskou populáciou sa prehlbuje, a nedôvera je na oboch stranách bariéry.   

Je predsa nemysliteľné, už aby Rómske deti sa stretávali v škole zo segregáciou, kedy škola zámerne vytvorí triedu len pre rómskych žiakov.  Je nemysliteľné, že sa Rómske deti stretávajú s pokrikmi, vy špinavé cigánčatá, smradľavý potkany, či negri... Rómske dieťa je už takto donútené si uvedomiť, že existuje svet "bielych" a jeho, teda "čiernych" Už deti medzi sebou dokážu byť veľmi zlé, a tak často krát rómsky chlapec či dievča je vyštvaní z kolektívu, či dokonca mu jeho spolužiaci povedia, s tebou sa sa hrať nebudeme, pretože si cigáň!

Rasizmus a predsudky v praxi  

- viac ako 80% Slovákov i Čechov by bolo prot…

Neslávne slávny "krutý" exekútor si vymáha peniaze od buka do buka, ako sa mu zachce... Robí to roky a nikto voči nemu nezakročí. Prečo??!

Polícia vyšetruje, či exekútor Rudolf Krutý neprekročil svoje právomoci a nezneužil právomoc verejného činiteľa.

Telefonáty z jeho čísel, resp. automat z exekútorskej kancelárie Rudolfa Krutého, otravuje ľuďom niekoľkokrát dennodenne život, aj keď napr. svoj dlh už máte dávno splatený.

To je aj prípad pani Jany. Približne v polovici februára tohto roku pani Jane začal niekto vyvolávať z neznámych čísel. Na niektoré nestačila zareagovať a nedvihla ich. V iných jej zas automat z exekútorskej kancelárie Rudolfa Krutého oznamoval, že má uhradiť exekúciu.

Keďže si bola vedomá toho, že žiadne dlžoby nikdy nemala a vždy všetko uhradila, tak tomu nevenovala pozornosť. Telefonáty od Krutého ale neprestávali.

„Neustále ma vyzývali k zaplateniu. Nikdy v živote som neprišla do styku s exekútormi, pretože vždy všetko platím načas. Na tomto si dávam záležať. Preto ma to najskôr začalo urážať, potom ma to začalo otravovať a postupom času som telefonáty začala vnímať ako hrubý nátlak,“ vysvetľuje Jana.

P…