Preskočiť na hlavný obsah

Translate

Lekár z FNsP v Banskej Bystrici neodborne viedol pôrod, mladá mamička bojuje s infekciou krvi a s vysokými teplotami...

Zdravý chlapec Marcelko 
Mladé 17 ročné rómske dievča Romana bojuje po pôrode s infekciou krvi a vysokými teplotami, zanedbali lekári na pôrodníckom oddelení primára Doc. Mudr. Tibora Bielika Phd. pôrod?! Na to už odpovie Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.
Náš blog Redakcia 1 kontaktovala mama Romany Iveta, aby nám povedala čo sa stalo. 
23.10.2016 v nedeľu Romanke odtiekla plodová voda a dostala pôrodné kontrakcie, preto bola prevezená do nemocnice F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici, kde bola prijatá na gynekologicko-pôrodnické oddelenie, kde je primárom Doc. Mudr. Tibora Bielika. Phd.  Celé dva dni mala Romana silné pôrodné bolesti. Dostala infúzie, ktoré mali tieto bolesti zmierniť, ako aj utišujúci liek, po ktorom Romana aj na chvíľku zaspala. Ako nám povedala mama Iveta "volala som jednému známemu lekárovi u ktorého som rodila staršiu dcéru, aby zavolala do nemocnice a aby Romanke dali niečo proti bolestiam..."  
25.10.2016 v utorok o 11. hod. dopoludnia Romana začala rodiť. Pri pôrode spočiatku bola iba pôrodná asistentka, ktorá volala na službukonajúceho lekára až po tom, čo už v rukách držala hlavičku dieťaťa. Mudr. Kurasov, mladý lekár po chvíli začal volať na primára pôrodného oddelenia, pretože zrejme nastali komplikácie, s ktorými si nevedel rady. Primár Doc. Mudr. Bielik. Phd. pribehol a podľa slov mamy Romany vynadal lekárovi "že keby tam nebol, ako by si poradil?" Okolo 16:00 hod. Romana porodila zdravého syna Marcelka, dieťatko malo 4 kg a 58 cm, teda taký malý "valibuk". 
Romana pri pôrode stratila veľa krvi, pôrod bol pre 17 ročné dievča namáhavý a vyčerpávajúci, prečo nebol použitý iný spôsob pôrodu, lekári predsa museli na ultrazvuku vidieť že ide o dosť veľké dieťatko a pre útle 17 ročné dievča môže byť pôrod namáhavý, napríklad cisársky rez , na to by už mal dať odpoveď Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Po samotnom pôrode podľa slov mamy Ivety, primár Bielik poveril mladého lekára Mudr. Kurasova aby pôrod dokončil, pacientku vyčistil a zašil... Napriek tomu, že Romana sa po pôrode cítila veľmi slabá a dvakrát im na oddelení aj odpadla, jej stav lekári pripisovali k tomu, že mala ťažký pôrod a stratila veľa krvi, ju 29. 10.2016 v sobotu pustili domov. 

Romana vytlačila doma do záchodovej misy, kus zrejme placenty... 
Doma Romana dostala štyridsiatky teploty, utorok 1.11.2016 išla na WC a do záchodovej misy vytlačila zostávajúci kus, zrejme placenty... S teplotami bola prevezená opäť do nemocine F.D. Roosevelta v Banskej Bystrici, kde si ju okamžite nechali so zaujímavými závermi ako aj slovami službukonajúceho lekára Mudr. Počarovského. Romana dostala silnú infekciu krvi, bola jej nasadená transfúzia krvi, ktorá však kvôli pretrvávajúcim vysokým teplotám bola prerušená. Mudr. Počarovský pri príjmaní Romany na gynekologicko-pôrodnické oddelenie Romane povedal, že infekciu krvi dostala preto, lebo nedodržala osobnú hygienu, a "štichy" sa jej potrhali preto, lebo údajne chcela pohlavný styk, čo samozrejme nebola pravda. Matka Romany začala voči takémuto jednaniu protestovať, lekár nezabudol ešte dodať, že nie "keď ju teraz prijmeme tak o dva dni utečie domov..."  O tento prípad sa už začali zaujímať aj iné média a tak záver je už len na Úrade pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou kam sa chcú rodičia mladej mamičky Romany obrátiť. 


Jozef Kmeťo

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Rasisti, hovoria, že na bielych životoch záleží - Je OK byť biely

Rasizmus nepozná hranice a rasista už vôbec nie! fanúšikovia Slovana Bratislava v sobotu vyvesili na Tehelnom poli transparent White Lives Matter, ktorý vo voľnom preklade znamená Na životoch belochov záleží, viaceré slovenské médiá ho označili za rasistický.
Rasisti však s touto interpretáciou médii nesúhlasia. Odvolávajú sa na hnutie Black Lives Matter(Na životoch černochov záleží), ktoré podľa nich médiá neoznačujú ako rasistické. Prečo by potom mal byť transparent fanúšikov Slovana rasistický?
Tak ako to vlastne je? 
V roku 2014 sa po svete prvýkrát začala vo veľkom šíriť výzva „Black Lives Matter” (BLM - Na životoch čiernych záleží). Snažila sa upozorniť na policajnú brutalitu voči Afroameričanom v USA. Ako reakcia na toto hnutie vzniklo „White Lives Matter” (WLM - Na životoch bielych záleží).
„White Lives Matter” (WLM - Na životoch bielych záleží). Toto spojenie začali propagovať po USA rasistické skupiny vo viacerých štátoch. Najaktívnejší boli najmä členovia skupiny Aryan Renaissa…

Rádio Roma a Romata skončili v osade, aké je však pozadie?

Aktuality.sk vydali minulý týždeň článok "Rómske rádio zobralo dotácie za 190-tisíc eur, skončilo prepísané v osade." Pred dvoma rokmi som prostredníctvom Sme.sk a Redakcie R1 publikoval článok "Rádio ROMA  A ROMATA, projekty za viac ako 200 tisíc € končia..." Hneď ako som článok publikoval, dotknuté osoby sa ma prostredníctvom svojich právnikov snažili zatlačiť do kúta. Po porade s právnikom sa mi podarilo nátlak zo strany dotknutých osôb umierniť za odplatu, že články stiahnem, a nebudem o nich písať... Napriek tomu som však články uverejnil 

Projekty rádia Roma a Rómskej tlačovej agentúry Romata sa ma osobne dotýkali. Veril som, že projekty za ktorými stál Ján Konček, Milan Nemček, budú projekty ktoré dokážu vytvoriť tvorivé prostredie ako pre rómskych novinárov tak aj pre blogerov. Malo to byť prvé rómske rádio na Slovensku, ktoré by vysielalo v Bratislave, Banskej Bystrici, Prešove a v Prahe. Rómska tlačová agentúra Romata zase mala združovať rómskych novinárov…

Rómovia prehovorili o svojích zážitkov s predsudkami a rasizmom na vlastnej koži

Byť Róm a žiť na Slovensku, by jedinec mohol povedať, že nie je to žiadna výhra...Či sa to niekomu páči alebo nie, Rómovia už od útleho detstva sa stretávajú z rôznymi druhmi prejavu predsudkov či priameho rasizmu. Niet sa preto čo diviť, že priepasť porozumenia medzi rómskou a nerómskou populáciou sa prehlbuje, a nedôvera je na oboch stranách bariéry.   

Je predsa nemysliteľné, už aby Rómske deti sa stretávali v škole zo segregáciou, kedy škola zámerne vytvorí triedu len pre rómskych žiakov.  Je nemysliteľné, že sa Rómske deti stretávajú s pokrikmi, vy špinavé cigánčatá, smradľavý potkany, či negri... Rómske dieťa je už takto donútené si uvedomiť, že existuje svet "bielych" a jeho, teda "čiernych" Už deti medzi sebou dokážu byť veľmi zlé, a tak často krát rómsky chlapec či dievča je vyštvaní z kolektívu, či dokonca mu jeho spolužiaci povedia, s tebou sa sa hrať nebudeme, pretože si cigáň!

Rasizmus a predsudky v praxi  

- viac ako 80% Slovákov i Čechov by bolo prot…