Preskočiť na hlavný obsah

Translate

Rómovia, ktorí parazitujú na vlastných... áno, je toto je realita v našich radoch...


Dni bežia ako voda a ak je človek dostatočne vyťažený nemá čas kontrolovať či je deň, alebo noc. Pridám nejaký ten blog cestou Redakcie 1. a už teraz viem, že nie každému sa budú dané vety páčiť. Skúsenosť, ktorú mi nahral život sám hovorí o tom, že samotní jedinci z našich radov parazitujú na slabších z našich radov. Nie, neuvediem mená, osadu. Vec sa podarilo riešiť a týmto to považujem za uzavreté. 
Základná otázka: Od majority vyžadujeme úctu a rešpekt, práva, no pokiaľ toto nie je medzi nami, rómskou menšinou ako to u majority docieliť? Prejdem k blogu samotnému a priznám, dosť ma to zamrzelo a dlho som premýšľala prečo. Pred časom ma oslovila spoločnosť s ponukou na prácu v možnosti zamestnať viac ľudí. Samozrejme, že ma to potešilo a nakoľko mám iný okruh záujmov dané som posunula ďalej. Jednoduchá ponuka. Demolácie, čistenie pracoviska. Žiadna živnosť nebola potrebná a hodinový zárobok za tieto práce štyri eurá na hodinu. 
Žiadne vzdelanie nebolo potrebné a ak si zoberieme, že niektoré pracovné agentúry dávajú 2,50 Eur na hodinu ide o prijateľnú mzdu. Zákazka bola na svete a niekoľko Rómov získalo prácu, cca. 35 až 50. Oslovila som jedného známeho a tým sa mohol konať nábor. Vyriešil sa autobus a zašlo sa pre pracovníkov. Rómovia z osady, kritických oblastí, do práce nastúpili no po týždni z počtu 35 ostalo len sedem z celého počtu. Nie kvôli firme pre ktorú prácu vykonávali, ale kvôli jedincom z vlastných radov, ktorí im upravili mzdu a to 2 eurá na hodinu. Rómovia, ktorí parazitujú na vlastných, áno, je to realita v našich radoch. Dokážem plne pochopiť, ak si živnostník hľadá zamestnancov alebo ak si niekto vytvorí partiu a nejaký ten cent má z každého zamestnanca, predsa len si dané riadi tak, že ide o zaslúženú odmenu. Ale skrátiť mzdu na polovicu?! Smutné, ale život v kritických miestach je fakt jedna veľká neznáma a pravidlá tzv. džungli sú realitou. Spoločnosť, ktorá prácu zadala samozrejme pohrozila pokutou a tým bolo nutné vykonať radikálne kroky. Je pravdou, druhý krát v živote som bola v osade a priznám bola som dosť smutná. Milióny ročne idú do kritických miest a popritom sa naši umývajú v lavóroch a majú toalety z čias našich pradedov. 
Po rozhovore s Rómami sa vytvorila nová dohoda a platy budú dostávať priamo od sprostredkovateľskej spoločnosti. Viem, poviete si aj tak si jedinci nájdu cestu k peniazom, ktoré iní riadne odmakajú. Rómovia sú pracovití a veľký rešpekt aj keď nie sú dostatočne duševne vyspelí. Niektorí nevedia čítať, písať, ale s lopatou narábajú ako majstri. Sú jednoducho našou súčasťou a potrebou komunity. Tam kde zlyhá technika tam Rómovia nemajú problém. Pracovné príležitosti tu treba zabrať a dosadiť našich na tieto pozície, no ako zabrániť nekalým praktikám jedincov?! Každý dobre vie, že v kritických lokalitách je úžera na dennom poriadku a dokázať ju je priam nemožné. Dôvod??! Slabší Rómovia majú strach a tým vytvorili aj živnú pôdu pre úžerníkov. Poviete si, na čo si požičiavajú? Ale chcú prežiť. Spoločnosť na nich kašle a naši predstavitelia nedosahujú až taký rešpekt a nevytvorili žiadnu koncepciu, aby sa dané eliminovalo. Čo s tým? Ťažká to otázka. Nedôvera Rómov vo vlastných je logická a každý kto sa dal na politickú dráhu by mal mať na pamäti problémy Rómov, ktoré nik dlhodobo nerieši. Je smutné, ak si jedinec z našich radov vyrába otrokov, pričom sleduje hlavne svoj osobný prospech. Moja skúsenosť ma utvrdila v tom, že kritické miesta sú "štáty" v štáte, kde platia tvrdé pravidlá, ktoré sú veľa krát mimo zákon. Naši predstavitelia by mali v tejto veci niečo podniknúť aj keď mi je plne jasné, že ide o dosť zložitú vec.


Evina Heráková

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Rasisti, hovoria, že na bielych životoch záleží - Je OK byť biely

Rasizmus nepozná hranice a rasista už vôbec nie! fanúšikovia Slovana Bratislava v sobotu vyvesili na Tehelnom poli transparent White Lives Matter, ktorý vo voľnom preklade znamená Na životoch belochov záleží, viaceré slovenské médiá ho označili za rasistický.
Rasisti však s touto interpretáciou médii nesúhlasia. Odvolávajú sa na hnutie Black Lives Matter(Na životoch černochov záleží), ktoré podľa nich médiá neoznačujú ako rasistické. Prečo by potom mal byť transparent fanúšikov Slovana rasistický?
Tak ako to vlastne je? 
V roku 2014 sa po svete prvýkrát začala vo veľkom šíriť výzva „Black Lives Matter” (BLM - Na životoch čiernych záleží). Snažila sa upozorniť na policajnú brutalitu voči Afroameričanom v USA. Ako reakcia na toto hnutie vzniklo „White Lives Matter” (WLM - Na životoch bielych záleží).
„White Lives Matter” (WLM - Na životoch bielych záleží). Toto spojenie začali propagovať po USA rasistické skupiny vo viacerých štátoch. Najaktívnejší boli najmä členovia skupiny Aryan Renaissa…

Rádio Roma a Romata skončili v osade, aké je však pozadie?

Aktuality.sk vydali minulý týždeň článok "Rómske rádio zobralo dotácie za 190-tisíc eur, skončilo prepísané v osade." Pred dvoma rokmi som prostredníctvom Sme.sk a Redakcie R1 publikoval článok "Rádio ROMA  A ROMATA, projekty za viac ako 200 tisíc € končia..." Hneď ako som článok publikoval, dotknuté osoby sa ma prostredníctvom svojich právnikov snažili zatlačiť do kúta. Po porade s právnikom sa mi podarilo nátlak zo strany dotknutých osôb umierniť za odplatu, že články stiahnem, a nebudem o nich písať... Napriek tomu som však články uverejnil 

Projekty rádia Roma a Rómskej tlačovej agentúry Romata sa ma osobne dotýkali. Veril som, že projekty za ktorými stál Ján Konček, Milan Nemček, budú projekty ktoré dokážu vytvoriť tvorivé prostredie ako pre rómskych novinárov tak aj pre blogerov. Malo to byť prvé rómske rádio na Slovensku, ktoré by vysielalo v Bratislave, Banskej Bystrici, Prešove a v Prahe. Rómska tlačová agentúra Romata zase mala združovať rómskych novinárov…

Rómovia prehovorili o svojích zážitkov s predsudkami a rasizmom na vlastnej koži

Byť Róm a žiť na Slovensku, by jedinec mohol povedať, že nie je to žiadna výhra...Či sa to niekomu páči alebo nie, Rómovia už od útleho detstva sa stretávajú z rôznymi druhmi prejavu predsudkov či priameho rasizmu. Niet sa preto čo diviť, že priepasť porozumenia medzi rómskou a nerómskou populáciou sa prehlbuje, a nedôvera je na oboch stranách bariéry.   

Je predsa nemysliteľné, už aby Rómske deti sa stretávali v škole zo segregáciou, kedy škola zámerne vytvorí triedu len pre rómskych žiakov.  Je nemysliteľné, že sa Rómske deti stretávajú s pokrikmi, vy špinavé cigánčatá, smradľavý potkany, či negri... Rómske dieťa je už takto donútené si uvedomiť, že existuje svet "bielych" a jeho, teda "čiernych" Už deti medzi sebou dokážu byť veľmi zlé, a tak často krát rómsky chlapec či dievča je vyštvaní z kolektívu, či dokonca mu jeho spolužiaci povedia, s tebou sa sa hrať nebudeme, pretože si cigáň!

Rasizmus a predsudky v praxi  

- viac ako 80% Slovákov i Čechov by bolo prot…