Preskočiť na hlavný obsah

Translate

Rómsky svet prišiel o divu rómskych piesní... zomrela Esma Redžepová


S hlbokým žiaľom som si prečítal, že vo veku 73 rokov zomrela legendárna rómska speváčka z Macedónie z bývalej Juhoslávie,  Esma Redžepová. Narodila sa 8.8.1943 a Zomrela 11.12.2016
Spievať začala už ako 12 ročné dievča. Bola druhá najmladšia zo šiestich detí v tradičnej rómskej rodine. Jej otec a dedo boli Rómovia zo Skopje, jej mama bola moslimská Rómka, tiež zo Skopje. Keď v roku 1941 nemecké vojská bombardovali Skopju, otec Esmy utiekol do cirkusu, zrejme tak si zachránil život. Hrával po svadbách, zábavách a tak niet divu, že sa Esma veľmi rýchlo naučila vnímať rómske rytmy. Napriek tomu, že už v roku 1950 Esma dokázala spievať zložité rómske piesne a matka ju podporovala, aj so súrodencami dokonca tvorili jedno obdobie folklórnu rómsku skupinu, matke v prvom rade záležalo, aby Esma dokončila základnú školu. Avšak tradície rómskej rodiny a Rómov z tej oblasti predzvestovali, že Esma sa vo veľmi mladom veku vydá, no nestalo sa tak. Esma, už ako dievča bola veľmi emancipovaná, túžila sa obliekať a nosiť sa ako iné dievčatá v jej veku. Prelom, ako aj to, že Esma sa bude živiť spevom nastal v roku 1956, keď riaditeľ školy ktorú navštevovala, ju ako 12 ročnú prihlásil do talentovej súťaže rádia Skopja. Bez vedomia rodičov sa tejto súťaže zúčastnila a porazila 57 škôl potom, čo v rómskom jazyku zaspievala tradičnú rómsku pieseň. Keď sa rodičia dozvedeli o jej úspechu v rádiu a že vyhrala 9 tisíc dinárov, čo bolo na tú dobu dosť peňazí, nechali Esmu ísť svojou cestou. V rádiu si ju všimol Stevo Teodosievski, ktorý sa neskôr stal aj jej manželom. Ponúkol jej vystupovať v jeho hudobnej skupine. Stevo v nej videl veľký talent, ktorý však nemohla naplno rozvinúť, kedže rasizmus a zlá povesť Rómov v bývalej Juhoslávii, konkrétne Macedónsku ale aj na iných miestach, preto často krát spievali zo začiatku len po baroch a kaviarňach. Esma mala 17 rokov, bola ešte slobodná, takže to nemala ľahké ani vo svojej rómskej komunite, ktorá jej zazlievala, že sa vzoprela rómskym tradíciám, no ona sa nedala zlomiť a išla svojou cestou. Keď sa náhodou podarilo Stevovi Teodosievskemu dostať sa do televízie alebo rádia, museli zatajiť rómsky pôvod Esmy a tak väčšiu časť ich repertoáru tvoril macedónsky folklór. Esma bola obdarená talentom a keď mala príležitosť spievať rómske piesne, bolo Teodosievskemu jasné, že musí študovať hudbu, preto Esminých rodičov presvedčil aby ju pustili na štúdia a pripojila sa k jeho súboru. Esma študovala v Belehrade na akadémii múzických umení, po skončení školy spolu s Teodosievskim a jeho súborom precestovali celú bývalú Juhosláviu aj Balkán.
V roku 1968 si aj napriek protestom jej rodiny, pretože bol gádžo, si Esma Steva Teodosievskeho zobrala za manžela. Esma sa rýchlo dostala do povedomia širokej verejnosti, prišli aj prvé úspechy aj neúspechy, kvôli rasovým dôvodom neraz musela svoj pôvod zaprieť, alebo počas konfliktu v bývalej Juhoslávii aj utiecť. V roku 1991 Macedónia vyhlásila nezávislosť, Esma prežívala ťažké roky, jej manžel zomrel, nemohla určitý čas vystupovať, pretože rasizmus a etnické napätie v krajine bolo veľké. Začala cestovať po Európe a Spojených štátoch amerických. Po návrate z ciest jej meno a sláva bola tak veľká, že začala vystupovať aj v rodom Macedónsku, Skopje, ale aj ďalších mestách bývalej Juhoslávie. Vydala niekoľko albumov, zahrala si aj vo filmoch, no pre mňa Esma ostane jedna z najvýraznejších rómskych osobností, ktorá dokázala každú rómsku pieseň z oblasti Macedónie, ale aj Balkánu zaspievať tak citlivo, ako máloktorá rómska speváčka. Pre mňa je aj výraznou predstaviteľkou rómskej hymny, ktorá bola inými umelcami zaspievaná a prespievaná tak, že sa stratila v širokej škále rómskych piesní, no Esma dala Rómskej hymne nezabudnuteľný nádych života a v jej podaní je Gelem Gelem najviac vyhľadávaná nielen na internete...  
Rómsky svet v Esme Redžepovej stratil kus duše, ktorú dávala do svojich piesní... 


Titul kráľovná rómskej hudby získla v roku 1976 v Indii na medzinárodnom rómskom festivale, na ktorom sa podieľalo 24 krajín sveta. Esma Redžepova bola okrem toho dvakrát nominovaná aj na Nobelovu cenu za mier za svoje charitatívne iniciatívy: "Rada pomáham ľuďom. S manželom sme nikdy nemali vlastné deti, ale tento handicap sme si dostatočne vynahradili - za celý doterajší život sme adoptovali 47 detí. Dávame jednu pätinu zárobku z každého koncertu na charitu. Podporujeme finančne chudobné mladých ľudí na štúdiách, "dodala k tomu Esma.
V priebehu občianskej vojny v Kosove bol ich dom otvorený všetkým ľuďom, ktorí v núdzi potrebovali jedlo a ďalšie základné veci. Teraz sa Esma zameriava na dostavbu domu v Skopje, v ktorom bude aj museum hudby Esmy and Steva Teodosievski.

Esma Redžepova si nemôže vynachváliť postavenie Rómov v Macedónsku: "Myslím si, že Macedónsko je najlepším miestom na zemi pre život Rómov. Rómovia tu majú svoju vlastnú obec so samosprávou. Jedným z ministrov vlády je Róm. Stretnete tu mnoho vzdelaných Rómov - doktorov, učiteľov, právnikov. Predovšetkým vďaka týmto ľuďom je rómska komunita maximálne začlenená do chodu celej spoločnosti. Každé rómske dieťa musí chodiť do školy, čo je možno najlepší vec, pretože vzdelanie je najdôležitejšia zložka rastu kvality života. Takže, rada by som poslala správu všetkým vládam na svete: nasledujte príklade Macedónskej vlády, urobte čo najviac pre svoje Rómov. "     


Jozef Kmeťo
Iveta Kmeťová

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Rómovia si nevedia predstaviť, že by mali svoj vlastný štát...

Okrem kontaktov je sociálna sieť dobrá aj na bleskový prieskum. Už dlhšie bez toho aby si to niekto všimol, až možno na pár jednotlivcov, mapujem na mojom "fejzbuku" náladu nás Rómov. Samozrejme, že naša nálada sa odzrkadľuje aj podľa doby v akej teraz žijeme. A možno aj práve táto doba, kedy všetci bez rozdielu musíme vynaložiť viac úsilia na prežitie, ako by Rómov prebudila zo sna, jeden za všetkých a všetci za jedného.Pretože jeden za všetkých a všetci za jedného, alebo inak povedané spoločne za prospech nás všetkých už neplatí. V rómsku štátnosť ktorý by sme spoločným úsilím vybudovali neverí väčšina Rómov.
Pri otázke: Viete si predstaviť, že by sme mali Rómsky štát? sa Rómovia viac menej vyjadrovali záporne. Neveria, že by spoločne dokázali vôbec niečo také ako Rómsky štát vytvoriť. Ako sa mnohí sami vyjadrili, chýbajú nám vzdelaný ľudia, či sami medzi sebou sa dokážeme deliť na lepších a horších, sami sa kastujeme, a to by prinieslo veľké nezhody a napätie. A potom t…

Rómovia prehovorili o svojích zážitkov s predsudkami a rasizmom na vlastnej koži

Byť Róm a žiť na Slovensku, by jedinec mohol povedať, že nie je to žiadna výhra...Či sa to niekomu páči alebo nie, Rómovia už od útleho detstva sa stretávajú z rôznymi druhmi prejavu predsudkov či priameho rasizmu. Niet sa preto čo diviť, že priepasť porozumenia medzi rómskou a nerómskou populáciou sa prehlbuje, a nedôvera je na oboch stranách bariéry.   

Je predsa nemysliteľné, už aby Rómske deti sa stretávali v škole zo segregáciou, kedy škola zámerne vytvorí triedu len pre rómskych žiakov.  Je nemysliteľné, že sa Rómske deti stretávajú s pokrikmi, vy špinavé cigánčatá, smradľavý potkany, či negri... Rómske dieťa je už takto donútené si uvedomiť, že existuje svet "bielych" a jeho, teda "čiernych" Už deti medzi sebou dokážu byť veľmi zlé, a tak často krát rómsky chlapec či dievča je vyštvaní z kolektívu, či dokonca mu jeho spolužiaci povedia, s tebou sa sa hrať nebudeme, pretože si cigáň!

Rasizmus a predsudky v praxi  

- viac ako 80% Slovákov i Čechov by bolo prot…

Neslávne slávny "krutý" exekútor si vymáha peniaze od buka do buka, ako sa mu zachce... Robí to roky a nikto voči nemu nezakročí. Prečo??!

Polícia vyšetruje, či exekútor Rudolf Krutý neprekročil svoje právomoci a nezneužil právomoc verejného činiteľa.

Telefonáty z jeho čísel, resp. automat z exekútorskej kancelárie Rudolfa Krutého, otravuje ľuďom niekoľkokrát dennodenne život, aj keď napr. svoj dlh už máte dávno splatený.

To je aj prípad pani Jany. Približne v polovici februára tohto roku pani Jane začal niekto vyvolávať z neznámych čísel. Na niektoré nestačila zareagovať a nedvihla ich. V iných jej zas automat z exekútorskej kancelárie Rudolfa Krutého oznamoval, že má uhradiť exekúciu.

Keďže si bola vedomá toho, že žiadne dlžoby nikdy nemala a vždy všetko uhradila, tak tomu nevenovala pozornosť. Telefonáty od Krutého ale neprestávali.

„Neustále ma vyzývali k zaplateniu. Nikdy v živote som neprišla do styku s exekútormi, pretože vždy všetko platím načas. Na tomto si dávam záležať. Preto ma to najskôr začalo urážať, potom ma to začalo otravovať a postupom času som telefonáty začala vnímať ako hrubý nátlak,“ vysvetľuje Jana.

P…