Preskočiť na hlavný obsah

Translate

Čo tak sa vrátiť Romale ku kočovaniu, na cesty ktoré už zavial prach času a my sme sa stratili a naše hodnoty zarástli prachom a bodľačinou...

Tieto mini domčeky na kolesách boli vyrobené firmou Tiny Heirloom na zákazku. Ceny týchto domčekov sa pohybujú od 100 tisíc libier. Napriek tomu, že neoplývajú veľkolepým priestorom, ponúkajú novým majiteľom to najnutnejšie pre život na kolesách...

Hawai House... no povedzte nechceli by ste takýto domček... :-)))
V dávnych časoch naši predkovia na kočoch a povozoch ťahanými koňmi prešli celý svet. Možno niečo také našim rómskym dušiam chýba. Usadlí spôsob života z nás urobil niečo, čím naši predkovia nikdy neboli. Dnes sa pretekáme kto je lepší, kto má pravdu a kto nie... Sme pyšní vo svojom konaní, hoci na takéto správanie nemáme dôvod. 
Z niektorých Rómov sa stalo stádo nevďačných, arogantných hlupákov, ktorí si nevážia nikoho a nič, iba seba. Stali sa z nich narcisti, bez schopnosti sa zamyslieť nad svojím konaním a takto a takýmto správaním robia zlé meno nie len sebe, ale svojím chovaním do priepasti arogantnosti strhnú zo sebou aj iných. 
Táto spoločnosť z niektorých urobila "robotov", snažiac sa dostať do milosti väčšinovej spoločnosti a sú schopní urobiť preto všetko, aj predať či utopiť svojho brata, sestru či mamu. My Rómovia sme sa stali niečím za čo by sa naši predkovia hanbili a nedovolili by svojím synom či dcéram sa tak správať, konať či žiť... Boli sme národom, ktorý držal pri sebe, statočnosť bola našou vlastnosťou, ktorá bola výsadou starších mužov, ktorí viedli svoju "družinu" svetom v dávnej dobe. Možno by bolo dobré sa opäť dať na cesty, prejsť svet, naučiť sa novým veciam a múdrosti, ktorá je ukrytá vo svete ktorý nám je už cudzí. Naši predkovia mali poznanie sveta, jeho múdrosť schovávali do sŕdc svojich detí a oni toto posolstvo niesli zo sebou a predávali ďalším generáciam, až po dobu keď sme sa stali stádom hnaným do osád plných špiny ale aj morálneho úpadku, predali sme sa za štipku soli a svoju česť sme nechali na ceste divým sviniam, od ktorých sme sa naučili ich správanie sa... Naši predkovia sa musia v hrobe obracať a cesty po ktorých naši predkovia chodili zarástli machom a poľnou trávou...


  
Aj dnes Anglicky Rómovia a Rómovia v Amerike kočujú po krajine, chodia do miest kde je sezónna práca, práca ktorá ich živí a potom keď skončí sezónna idú ďalej. Svojimi karavanmi chodia po celej Amerike, či Anglicku a neskutočne držia ako družina pri sebe, platia tam pravidlá, ktoré sme my už vo svojich životoch zavrhli... Len aby sme boli ako väčšinová spoločnosť, niektorí Rómovia sa chcú stať gadžovskejší ako samotní gádže..  

Svojim životom a tradíciami naši predkovia mali u gádžov väčšiu úctu, ako my, ich potomkovia dnes.  Sme iba karikatúrami dávných čias, kedy statočné rómske srdce bilo oveľa viac a bolo ho počuť oveľa hlasnejšie.... Jozef Kmeťo

                                                                                                                                                  

Komentáre

Zverejnenie komentára

Váš názor nás zaujíma, ďakujeme

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Rómovia prehovorili o svojích zážitkov s predsudkami a rasizmom na vlastnej koži

Byť Róm a žiť na Slovensku, by jedinec mohol povedať, že nie je to žiadna výhra...Či sa to niekomu páči alebo nie, Rómovia už od útleho detstva sa stretávajú z rôznymi druhmi prejavu predsudkov či priameho rasizmu. Niet sa preto čo diviť, že priepasť porozumenia medzi rómskou a nerómskou populáciou sa prehlbuje, a nedôvera je na oboch stranách bariéry.   

Je predsa nemysliteľné, už aby Rómske deti sa stretávali v škole zo segregáciou, kedy škola zámerne vytvorí triedu len pre rómskych žiakov.  Je nemysliteľné, že sa Rómske deti stretávajú s pokrikmi, vy špinavé cigánčatá, smradľavý potkany, či negri... Rómske dieťa je už takto donútené si uvedomiť, že existuje svet "bielych" a jeho, teda "čiernych" Už deti medzi sebou dokážu byť veľmi zlé, a tak často krát rómsky chlapec či dievča je vyštvaní z kolektívu, či dokonca mu jeho spolužiaci povedia, s tebou sa sa hrať nebudeme, pretože si cigáň!

Rasizmus a predsudky v praxi  

- viac ako 80% Slovákov i Čechov by bolo prot…

Rasisti, hovoria, že na bielych životoch záleží - Je OK byť biely

Rasizmus nepozná hranice a rasista už vôbec nie! fanúšikovia Slovana Bratislava v sobotu vyvesili na Tehelnom poli transparent White Lives Matter, ktorý vo voľnom preklade znamená Na životoch belochov záleží, viaceré slovenské médiá ho označili za rasistický.
Rasisti však s touto interpretáciou médii nesúhlasia. Odvolávajú sa na hnutie Black Lives Matter(Na životoch černochov záleží), ktoré podľa nich médiá neoznačujú ako rasistické. Prečo by potom mal byť transparent fanúšikov Slovana rasistický?
Tak ako to vlastne je? 
V roku 2014 sa po svete prvýkrát začala vo veľkom šíriť výzva „Black Lives Matter” (BLM - Na životoch čiernych záleží). Snažila sa upozorniť na policajnú brutalitu voči Afroameričanom v USA. Ako reakcia na toto hnutie vzniklo „White Lives Matter” (WLM - Na životoch bielych záleží).
„White Lives Matter” (WLM - Na životoch bielych záleží). Toto spojenie začali propagovať po USA rasistické skupiny vo viacerých štátoch. Najaktívnejší boli najmä členovia skupiny Aryan Renaissa…

Rómovia si nevedia predstaviť, že by mali svoj vlastný štát...

Okrem kontaktov je sociálna sieť dobrá aj na bleskový prieskum. Už dlhšie bez toho aby si to niekto všimol, až možno na pár jednotlivcov, mapujem na mojom "fejzbuku" náladu nás Rómov. Samozrejme, že naša nálada sa odzrkadľuje aj podľa doby v akej teraz žijeme. A možno aj práve táto doba, kedy všetci bez rozdielu musíme vynaložiť viac úsilia na prežitie, ako by Rómov prebudila zo sna, jeden za všetkých a všetci za jedného.Pretože jeden za všetkých a všetci za jedného, alebo inak povedané spoločne za prospech nás všetkých už neplatí. V rómsku štátnosť ktorý by sme spoločným úsilím vybudovali neverí väčšina Rómov.
Pri otázke: Viete si predstaviť, že by sme mali Rómsky štát? sa Rómovia viac menej vyjadrovali záporne. Neveria, že by spoločne dokázali vôbec niečo také ako Rómsky štát vytvoriť. Ako sa mnohí sami vyjadrili, chýbajú nám vzdelaný ľudia, či sami medzi sebou sa dokážeme deliť na lepších a horších, sami sa kastujeme, a to by prinieslo veľké nezhody a napätie. A potom t…