Preskočiť na hlavný obsah

Rómovia na facebooku vyzývajú k protestom pred ukrajinským veľvyslanectvom v súvislosti s pogromami na Ukrajine

Foto s pogromi na Ukrajine /zdroj internet/ 

V noci zo soboty na nedeľu došlo na okraji ukrajinského Ľvova k ďalšiemu útoku neonacistov na rómsky tábor. Pri útoku bol zabitý jeden Róm, zranení boli ďalší Rómovia, medzi nimi aj desaťročný chlapec. Polícia zatkla sedem útočníkov. Podľa predbežných informácií stojí za útokom organizovaná neonacistická skupina.


Neonacisti na Ukrajine na Rómov útočia pravidelne. Posledný útok prebehol 7. júna, kedy neonacisti z Azovskej národnej družiny použili počas napadnutia rómskeho tábora sekery a kladivá. Celý pogrom v parku Holosivskij bez akéhokoľvek zásahu polície naživo vysielali na facebook.
V máji neonacistickí kriminálnici napadli rómsky tábor v západnom Ternopil. Potom nasledovalo upálenie jedného Rómav neďalekej dedine Rudnej v regióne Ľvov.

V apríli členovia neonacistickej skupiny C14 vyhnali skupinu Rómov z tábora v Lysej hore v Kyjeve. Maskovaní útočníci hádzali kamene a striekali slzný plyn na rómskych mužov, ženy aj deti.

Ilustračné foto /zdroj internet/ 

Rómovia na facebooku vyzývajú k protestom pred ukrajinským veľvyslanectvom 
Rómovia - bratia a sestry - všetci , ktorým nie je ľahostajný rasizmus - narastajúca fašizácia - rómsky aktivisti na Slovensku a všade v Európe - čo ste necitlivý a hluchý? Vy nepočujete, nevnímate výkriky našich bratov a sestier zo všetkých kútov Európy?! Vy nesledujete videá o pogromoch na Rómov, vy nečítate správy, kde šikanujú, bijú naše deti a našich chlapov?! Je vám všetkým ľahostajné, že na Ukrajine fašistické bandy vyháňajú Rómov zo skromných obydlí a teraz dokonca jedného Róma zabili, viacerých zranili a neušetrili ani dieťa?! Toto sa deje v mnohých štátoch Európy a my všetci ostatní sa chováme tak, že sa nás to netýka. Či nám všetkým nie je hanba?!! Naše rómske média nám len púšťajú pesničky na želanie, miesto toho, že by nás spájali, aktivizovali a informovali o hrozbe narastajúcom fašizme. A vy sami propagujete na sociálnej sieti len svoje oslavy, bohaté stoly a banálne fotografie... je mi z toho nanič... My sa dokážeme spojiť, ale nie na obranu nás všetkých - my sa dávame do kopy a komentujeme ak ide o kauzy ako pošpiniť jeden druhého - ponižovať sa , urážať a vystatovať sa... Zabudnime na všetko čo nás rozdeľuje, zabudnime na hnev a vzájomné spory... ide tu o viac... o našu budúcnosť a obávam sa, že aj o naše životy! Prestaňte už konečne spievať a tancovať... to môžeme potom, pýšiť sa našou krásnou kultúrou - potom , až spoločne porazíme fašizmus, rasizmus a majoritní ľudia nás budú rešpektovať vedľa seba...Toto všetko tu už raz bolo, že na nás poľovali ako na škodnú, vpúšťali nás dnu dverami a vypúšťali komínmi... Či ste na to už všetci zabudli?! .... a táto doba vám nič nepripomína? Na policajnej stanici týrajú deti... a čo sa stalo? Z osád si robia bojové cvičiská... a čo sa stalo? Z rómskych detí robia debilov... a komu to vadí? V inzerátoch na ponuku práce je jasne napísané "Rómovia sa nehláste"!!! - a my vraj nechceme pracovať... Sociálne dávky sú len žobračenky... a my vraj ciciame systém... Nepúšťajú nás na kúpaliská, máme extra ordinačné hodiny u lekára, naše školstvo je segregované... Nebudem pokračovať, nemá to zmysel... ale nikomu z nich rómske peniaze nesmrdia - nedusia sa z nich!
Ak vám všetkým Rómom toto všetko nestačí... tak ja už neviem... asi čakáte na dobytkárske vagóny, ktoré vás opäť povezú do cieľa konečného vyriešenia rómskej populácie... ale pomníky nám už nebude mať kto stavať! Romale!  Šunen - dikhen šo pe kerel khatar amende!!!

Helena Laliková 
Yurii Mushka
Mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec Ukrajiny v Slovenskej republike


S hlbokým znepokojeným sledujeme narastajúce útoky proti Rómom žijúcich na  Ukrajine . Vypaľovanie, vyháňanie Rómov z ich obydlia, ktoré konči vraždou je výsledkom fašistickej praxe Ukrajincov, ktorí toto páchajú na bezvinných Rómoch. Niekoľkokrát za sebou sa verejne dokonca prezentuje táto násilnosť v mainstreamových médiách s priamymi účastníkmi, ktorý verejne propagujú nenávisť a xenofóbiu voči Rómom. Takáto forma násilia je neprijateľná v čase keď sa Ukrajinská vláda snaží presviedčať celé Európske spoločenstvo o budovaní občianskej demokracie na Ukrajine. Trpieť, nenávidieť, prenasledovať a vraždiť – toto je motto ukrajinských fašistov, ktorí sa neštítia verejne propagovať svoju nenávisť voči jednej národnosti . Čo v tejto veci robí  Ukrajinská vláda, polícia ? Ktorá sa  len prizerá a ticho súhlasí?!

 Žiadame  Ukrajinskú vládu o urýchlené vyšetrenie  všetkých útokov a porušovania  zákonov, ľudských práv, ktoré sa v poslednom čase stali. Zároveň žiadame o rýchle vyšetrenie a prísne potrestanie týchto Ukrajincov, ktorí robia zlé meno celému ukrajinskému ľudu.Veríme, že tieto udalosti dostatočne presvedčila ukrajinské vládne inštitúcie o zákerných prepadoch a útokoch na Rómov a že zaujme svoje stanovisko . 

Týmto vyzývame všetky rómske organizácie v Európe a vo svete o verejný protest  pred ukrajinskými veľvyslanectvami, kde jasne budeme formulovať svoj postoj a nesúhlas s dianím na Ukrajine, kde  sa porušujú ľudské práva rómskej menšiny. Je to proti zásadám demokratickej spoločnosti a záujmu samej Ukrajiny, ktorá  sa  vehementne  usiluje o vstup do EÚ a NATO. Veríme, že Ukrajinská vláda v tejto záležitosti uskutoční konkrétne kroky na odstránenie týchto xenofóbnych prejavov a prispeje ku kvalite spolunažívania Ukrajincov  a samotných Rómov.    
Košice , dňa 25.júna 2018   
Jozef Červeňak  /Prezident asociácie/ 


Ako sa to týka mňa? Ako sa to týka nás? 


Viac ako si myslíš. Kto zlu mlčí, ten zlu svedčí. Netolerantné prejavy v spoločnosti sa týkajú každého jednotlivca - každého z nás. Nemyslíš, že by si sa raz mohol aj Ty stať nepohodlný kvôli svojej odlišnosti?
Naozaj si myslíš, že sa nemôžeš stať obeťou útoku?
Aj zdanlivé malé prejavy medzi priateľmi, zabávanie sa na rasistických vtipoch, urážanie iných, či tiché tolerovanie rasových útokov, tolerovanie neonacistov v okolí - to je podiel každého jedného z nás na tvorbe netolerantnej spoločnosti. Zamysli sa nad tým a nemlč. Dívaj sa pozorne!

Zamysli sa aj nad sebou samým - naozaj si bez predsudkov? Určite nie! Nikto z nás! Tolerancia je dennodenná práca so sebou samým. Hľadaj informácie, nájdi argumenty..., neprijmi mýty, odmietni predsudky, bráň sa straty vlastného JA. Vytvor si svoj názor, chráň toleranciu, rozvíjaj lásku!


Najprv prišli pre Židov...

Ale ja nie som Žid a preto som neurobil nič, aby som im pomohol...


Potom prišli pre Rómov

Ale ja nie som Róm a preto som neurobil nič, aby som im pomohol


Potom prišli pre antifašistov

A ja som neurobil nič, aby som im pomohol
Potom prišli pre mňa!

Ale nezostal tu nikto, kto by mi pomohol!


Jozef Kmeťo 

Zdroje: Helena Lalikova /FB/ 
           Romea.cz
 Jozef Červeňak  /Prezident asociácie/  rómskych mimovládnych neziskových organizácii na Slovensku  

Počúvajte Rómske internetové rádio R1  www.radior1.sk 
           

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Kotlebovci chcú vyprovokovať konflikt???

Rastúce preferencie extrémistov z ĽSNS vyhnali ľudí do ulíc. Sečovce, Sabinov, Košice, Levoča, Fiľakovo, ale aj ďalšie mestá sa pridávajú k demonštrácii proti fašizmu.

Kotlebovci a ich sympatizanti neočakávali takú silnú vlnu protestov proti politike akú presadzujú. Protesty po Slovensku usporiadali PS/spolu a Za ľudí a priebeh býva rovnaký – účastníci buď potichu, alebo otvorenými hlasnými pokrikmi demonštrujú proti mítingu fašistov a ich cielenej propagande nenávisti.

Klamlivá propaganda 

Známa propagantka za ĽSNS Lívia Garčalová urobila, ako je u nej už zvykom, manipulatívne video, kde svojimi slovami ale aj zostrihanými zábermi z demonštrácie v Levoči urobila "divoký západ". 


V Levoči sa však nič nestalo 
STANOVISKO POLÍCIE K PREDVOLEBNÉMU ZHROMAŽDENIU

Na základe šíriacich sa nepravdivých správ o údajnom nebezpečenstve na predvolebnom zhromaždení vám prinášame stanovisko Polícia SR - Prešovský kraj.

V súvislosti s konaním predvolebného zhromaždenia v Levoči počas priebehu toh…

Z Číny Koronavírus sa dostal pravdepodobne už do Európy. Situácia je vážna

Koronavírus v Európe? Už to nie je len problém juhovýchodnej Ázie a USA. V ruskom Petrohrade v stredu pre podozrenie z nákazy hospitalizovali dve osoby, ktoré krátko predtým prileteli z Číny, a na niektorých letiskách v Európe zavádzajú hygienické opatrenia.

Ochorenie sa rozšírilo aj do iných oblastí Číny. Prípady ochorení hlásili aj Thajsko, Japonsko, Južná Kórea, Taiwan a USA,“ hovorí Daša Račková z Úradu verejného zdravotníctva SR.

Slovenské orgány zatiaľ nevidia dôvod na kontrolu cestujúcich. Pripravili však určité preventívne kroky a hlavne upozorňujú cestovateľov, čo robiť v rizikových lokalitách či po návrate na Slovensko. Nádcha, kašeľ, bolesť hrdla, vysoká teplota - spočiatku to vyzerá ako bežné ochorenie dýchacích ciest. Lenže nový koronavírus nie je žiadna chrípka. Stačí, že v dýchacej sústave napadne jednu z buniek, tá potom praskne a vírus sa môže šíriť ďalej. Keď sa dostane do pľúc, spôsobí opuch alebo zápal a vtedy už ide o život. Ochorenie má podobný priebeh ako vírusy S…

Kotlebovci nezvládajú protesty Rómov na východe Slovenska

Počas mítingu Kotlebovcov na východe protestovali stovky Rómov. Protesty Rómov začali v Sečovciach, cez Sabinov a vyvrcholili v Košiciach. Tieto protesty sú spájané so stranou PS/Spolu a Trubanom, a tak trošku ako keby sa zabudlo na našich politických aktivistov, ktorí pomohli k tomu, aby sa Rómovia zobudili a povedali jasne STOP fašizmu. Viktor Valík, Ivan Hriczko, Roman Suchý, alebo podnikateľ Emilio Gujda, či Džemal Kodrazi. Toto sú výrazne mená predstaviteľov rómskej politickej scény na východe Slovenska a na týchto ľudí by sa tiež nemalo zabudnúť.

Kotlebovci nerátali s tým, že sa my Rómovia dokážeme cez sociálne siete zmobilizovať, a tak čo im vlastne ostalo, ako obviniť Trubana za PS/Spolu, že protestujúcich zvážali do Košíc autobusmi a dostali za to, že budú stáť na námestí, 15€. Čo je samozrejme hlúposť, pretože ani Truban za PS/spolu a ani napríklad Hlina za KDH si kupovať protestujúcich nepotrebujú a naši politickí predstavitelia, ako Viktor Valík za stranu STS zase nedisponu…