Preskočiť na hlavný obsah

Translate

Vzor mnohým Rómom, pani Oľga Fečová...

Oľga Fečová /Foto Khamoro/ 

Pani Oľga Fečová vyrastala v tradičnom rómskom prostredí plnom remesiel. Pochádza z významných rómskych rodov z východného Slovenska, z obce Kochanovce neďaleko Humenného. V rodine jej otca bolo veľmi dôležité vzdelanie, no aj napriek tomu často tvrdo dreli, najviac v tradičných rómskych profesiách a navyše boli ešte aj muzikanti. Cez týždeň tvrdo pracovali a keď prišiel piatok, tak chodievali hrať. Babička pani Fečovej pochádzala z Podkarpatskej Rusi, bola dcérou takzvaného grófa a patrila im celá dedina. Mali veľký dom a na ich hospodárstve pracovali snáď všetci ľudia z dediny.

Po vojne sa rodina pani Fečovej presťahovala do Prahy za prácou. Celá rodina bola vzdelaná, hudobne nadaná, teda hudba a vzdelanie boli v živote pani Fečovej všadeprítomná. No aj napriek tomu mala pani Fečová len základné vzdelanie, pretože jej prioritou bolo starať sa o blaho svojich blízkych, zatiaľ čo oni študovali alebo sa venovali kariére. "Vždy som sa starala o ostatných a na seba som nemala čas", hovorí pani Fečová.

V 60-tke, keď už deti odrástli a samozrejme aj ich deti, si pani Fečová povedala, že by si už mohla urobiť čas aj pre seba. A tak sa aj stalo. Urobila si vodičský preukaz, v 65-tke urobila maturitu, v 70-tke sa naučila hrať na husle, v 75-tke začala maľovať. Sama pani Fečová volá toto obdobie "systém päťročnice".

Popri celoživotnej práci v továrňach a upratovaniu sa s celou rodinou venovala deťom. Aj napriek tomu, že mala len základné vzdelanie si urobila pedagogické minimum a dlhé roky pracovala ako asistentka pedagóga. S manželom Jozefom Fečom, slávnym hudobníkom, viedli niekoľko detských súborov, ktoré vedie ďalej aj napriek nedávnej smrti manžela s pomocou dcér a vnúčat, čím sa snaží deťom ponúknuť zmysluplnú perspektívu do života. Pani Fečová je aj jednou z vodcovských osobností rómskej feministickej skupiny Manushe, ktorej mottom je "edukácia, sebavedomie, emancipácia", ktorá združuje viac než 170 rómskych žien a mužov bez rozdielu veku, či vzdelania v celej Českej republike. Táto skupina je aj členskou organizáciou České ženské lobby a Európskej ženskej lobby.

Ocenenie Roma Spirit 2014 

Nie je toho málo čo dokázala pani Fečová vo svojom živote, a aj preto jej bolo v roku 2014 pridelené
prestížne ocenenie za celoživotné nasadenie a kultúrny prínos Roma Spirit.
V súčasnej dobe pomáha pani Fečová svojim dvom dcéram v dočasnej pestúnskej starostlivosti. "Oni sa narodia, my si ich privedieme z pôrodnice, potom ich rozmazľujeme a milujeme ich", hovorí pani Fečová s úsmevom na tvári a v rukám držiac malinké batoľa. "Potom sa im magistrát snaží nájsť a zatiaľ sa nám to stále darí", pokračuje. Deti môžu mať v starostlivosti maximálne rok, preto prežívajú častokrát s dcérami stresy, aby sa podarilo nájsť vhodnú rodinu dieťatku. Ak sa to podarí všetci sú šťastní a detičky potom aj naďalej navštevujú a sú s nimi v kontakte. Ich práca je týmto úchvatná, takto im podarilo pripraviť už 6 detičiek na adopciu.

Aj napriek tomu, že v poslednom roku prekonala pani Fečová mnoho úrazov, spôsobenými pádmi, má táto úžasná a skvelá žena mnoho plánov do budúcnosti.

My jej ako Redakcia R1 prajeme skoré uzdravenie, aby aj naďalej rozdávala úsmev, radosť, šťastie nielen detičkám, ktorým sa venuje aj so svojimi dcérami, ale všetkým ľuďom okolo seba, tak ako to robila doteraz...

Iveta Kmeťová
/zdroj internet/

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Rómovia prehovorili o svojích zážitkov s predsudkami a rasizmom na vlastnej koži

Byť Róm a žiť na Slovensku, by jedinec mohol povedať, že nie je to žiadna výhra...Či sa to niekomu páči alebo nie, Rómovia už od útleho detstva sa stretávajú z rôznymi druhmi prejavu predsudkov či priameho rasizmu. Niet sa preto čo diviť, že priepasť porozumenia medzi rómskou a nerómskou populáciou sa prehlbuje, a nedôvera je na oboch stranách bariéry.   

Je predsa nemysliteľné, už aby Rómske deti sa stretávali v škole zo segregáciou, kedy škola zámerne vytvorí triedu len pre rómskych žiakov.  Je nemysliteľné, že sa Rómske deti stretávajú s pokrikmi, vy špinavé cigánčatá, smradľavý potkany, či negri... Rómske dieťa je už takto donútené si uvedomiť, že existuje svet "bielych" a jeho, teda "čiernych" Už deti medzi sebou dokážu byť veľmi zlé, a tak často krát rómsky chlapec či dievča je vyštvaní z kolektívu, či dokonca mu jeho spolužiaci povedia, s tebou sa sa hrať nebudeme, pretože si cigáň!

Rasizmus a predsudky v praxi  

- viac ako 80% Slovákov i Čechov by bolo prot…

Rasisti, hovoria, že na bielych životoch záleží - Je OK byť biely

Rasizmus nepozná hranice a rasista už vôbec nie! fanúšikovia Slovana Bratislava v sobotu vyvesili na Tehelnom poli transparent White Lives Matter, ktorý vo voľnom preklade znamená Na životoch belochov záleží, viaceré slovenské médiá ho označili za rasistický.
Rasisti však s touto interpretáciou médii nesúhlasia. Odvolávajú sa na hnutie Black Lives Matter(Na životoch černochov záleží), ktoré podľa nich médiá neoznačujú ako rasistické. Prečo by potom mal byť transparent fanúšikov Slovana rasistický?
Tak ako to vlastne je? 
V roku 2014 sa po svete prvýkrát začala vo veľkom šíriť výzva „Black Lives Matter” (BLM - Na životoch čiernych záleží). Snažila sa upozorniť na policajnú brutalitu voči Afroameričanom v USA. Ako reakcia na toto hnutie vzniklo „White Lives Matter” (WLM - Na životoch bielych záleží).
„White Lives Matter” (WLM - Na životoch bielych záleží). Toto spojenie začali propagovať po USA rasistické skupiny vo viacerých štátoch. Najaktívnejší boli najmä členovia skupiny Aryan Renaissa…

Rómovia si nevedia predstaviť, že by mali svoj vlastný štát...

Okrem kontaktov je sociálna sieť dobrá aj na bleskový prieskum. Už dlhšie bez toho aby si to niekto všimol, až možno na pár jednotlivcov, mapujem na mojom "fejzbuku" náladu nás Rómov. Samozrejme, že naša nálada sa odzrkadľuje aj podľa doby v akej teraz žijeme. A možno aj práve táto doba, kedy všetci bez rozdielu musíme vynaložiť viac úsilia na prežitie, ako by Rómov prebudila zo sna, jeden za všetkých a všetci za jedného.Pretože jeden za všetkých a všetci za jedného, alebo inak povedané spoločne za prospech nás všetkých už neplatí. V rómsku štátnosť ktorý by sme spoločným úsilím vybudovali neverí väčšina Rómov.
Pri otázke: Viete si predstaviť, že by sme mali Rómsky štát? sa Rómovia viac menej vyjadrovali záporne. Neveria, že by spoločne dokázali vôbec niečo také ako Rómsky štát vytvoriť. Ako sa mnohí sami vyjadrili, chýbajú nám vzdelaný ľudia, či sami medzi sebou sa dokážeme deliť na lepších a horších, sami sa kastujeme, a to by prinieslo veľké nezhody a napätie. A potom t…