Preskočiť na hlavný obsah

Translate

Ako odpútať deti od smartfónov? Prezradíme vám dva overené spôsoby


Každý rodič chce pre svoje dieťa len to najlepšie, no niekedy to s tou starostlivosťou preháňa. Určite ste počuli o diagnóze helikoptérového rodiča, ktorého charakterizuje chorobná starostlivosť o dieťa. Vznášajú sa nad deťmi a lietajú nad nimi ako vrtuľníky. Sledujú každý jeden ich krok. V roku 2011 bol tento termín dokonca uznaný ako psychologický pojem.
Deti dnešných mileniálov sú ale závislé od smartfónov a techniky, ktorá sa im dostáva do rúk prakticky už v predškolskom veku. Ako ale deti odpútať od smartfónov? Vyskúšajte napríklad takto.


Čítajte si spolu


Lásku ku knihám musíte deťom ukázať vy. V súčasnej internetovej dobe, kedy už malé trojročné deti vedia ovládať smartfóny, sú knihy čoraz vzácnejšie. Najväčšou chybou je, že rodičia frflú na to, že deti trávia čas prilepené ku svojim smartfónom, ale z druhej strany, sami im ponúkajú svoje smartfóny, aby sa na nich zahrali. Dávajú im ich najmä preto, aby mali aspoň na chvíľu pokoj.

Rodičia, zamyslite sa, myslíte si, že toto, čo robíte, je naozaj dobré? Namiesto smartfónov ich už odmalička učte čítať knihy. Ak im každý deň budete čítať z kníh, po čase si vytvoríte rituál, ktorý sa vášmu dieťaťu bude páčiť. Bude ho brať úplne prirodzene a bude si pýtať, aby ste mu čítali rozprávky. Navyše čítaním kníh sa rozvíja detská predstavivosť a aj reč.


Podporte ich v tom, čo ich baví a zaplaťte im krúžky

Ak má dieťa nejakú aktivitu – venuje sa tancu, športuje, hrá na hudobný nástroj, alebo je dobré v matematických olympiádach, podporte ho v tom, čo ho baví a investujte peniaze do záujmových krúžkov. Každé dieťa má na niečo talent, o niečo sa zaujíma, niečo ho baví, tak sa nebojte rozvíjať jeho talent a podporiť ho v tom, aby ho naďalej rozvíjalo. Určite sú to lepšie investované peniaze ako do tabletu a smartfónu, ktorý je požierač času a navyše nemá v rukách malých detí a školopovinných detí čo robiť.


Ak má vaše dieťa talent na jazyky, jednoznačne ho prihláste do jazykovej školy, kde dostane jazykové učebnice, z ktorých sa bude môcť učiť aj doma. Ak jeden rodič vie hovoriť cudzím jazykom, nebolo by zlé, keby dieťa učil cudzí jazyk už od útleho veku. Malé dieťa sa skôr naučí slovíčka a základné frázy ako dospelý človek, ktorý nemal s cudzím jazykom nič spoločné.


Ak chcete svojich potomkov odpútať od smartfónov, vyskúšajte jeden z týchto spôsobov, alebo rovno aj oba. Čím skôr deti začnete motivovať v tom, aby sa venovali niečomu perspektívnemu a budete si s nimi čítať knihy, tým menší problém bude ich odlákať od smartfónov.


Neurobte chybu, čo väčšina rodičov a nechajte dieťa prežiť pekné detstvo bez technológií.

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Rómovia si nevedia predstaviť, že by mali svoj vlastný štát...

Okrem kontaktov je sociálna sieť dobrá aj na bleskový prieskum. Už dlhšie bez toho aby si to niekto všimol, až možno na pár jednotlivcov, mapujem na mojom "fejzbuku" náladu nás Rómov. Samozrejme, že naša nálada sa odzrkadľuje aj podľa doby v akej teraz žijeme. A možno aj práve táto doba, kedy všetci bez rozdielu musíme vynaložiť viac úsilia na prežitie, ako by Rómov prebudila zo sna, jeden za všetkých a všetci za jedného.Pretože jeden za všetkých a všetci za jedného, alebo inak povedané spoločne za prospech nás všetkých už neplatí. V rómsku štátnosť ktorý by sme spoločným úsilím vybudovali neverí väčšina Rómov.
Pri otázke: Viete si predstaviť, že by sme mali Rómsky štát? sa Rómovia viac menej vyjadrovali záporne. Neveria, že by spoločne dokázali vôbec niečo také ako Rómsky štát vytvoriť. Ako sa mnohí sami vyjadrili, chýbajú nám vzdelaný ľudia, či sami medzi sebou sa dokážeme deliť na lepších a horších, sami sa kastujeme, a to by prinieslo veľké nezhody a napätie. A potom t…

Rómovia prehovorili o svojích zážitkov s predsudkami a rasizmom na vlastnej koži

Byť Róm a žiť na Slovensku, by jedinec mohol povedať, že nie je to žiadna výhra...Či sa to niekomu páči alebo nie, Rómovia už od útleho detstva sa stretávajú z rôznymi druhmi prejavu predsudkov či priameho rasizmu. Niet sa preto čo diviť, že priepasť porozumenia medzi rómskou a nerómskou populáciou sa prehlbuje, a nedôvera je na oboch stranách bariéry.   

Je predsa nemysliteľné, už aby Rómske deti sa stretávali v škole zo segregáciou, kedy škola zámerne vytvorí triedu len pre rómskych žiakov.  Je nemysliteľné, že sa Rómske deti stretávajú s pokrikmi, vy špinavé cigánčatá, smradľavý potkany, či negri... Rómske dieťa je už takto donútené si uvedomiť, že existuje svet "bielych" a jeho, teda "čiernych" Už deti medzi sebou dokážu byť veľmi zlé, a tak často krát rómsky chlapec či dievča je vyštvaní z kolektívu, či dokonca mu jeho spolužiaci povedia, s tebou sa sa hrať nebudeme, pretože si cigáň!

Rasizmus a predsudky v praxi  

- viac ako 80% Slovákov i Čechov by bolo prot…

Neslávne slávny "krutý" exekútor si vymáha peniaze od buka do buka, ako sa mu zachce... Robí to roky a nikto voči nemu nezakročí. Prečo??!

Polícia vyšetruje, či exekútor Rudolf Krutý neprekročil svoje právomoci a nezneužil právomoc verejného činiteľa.

Telefonáty z jeho čísel, resp. automat z exekútorskej kancelárie Rudolfa Krutého, otravuje ľuďom niekoľkokrát dennodenne život, aj keď napr. svoj dlh už máte dávno splatený.

To je aj prípad pani Jany. Približne v polovici februára tohto roku pani Jane začal niekto vyvolávať z neznámych čísel. Na niektoré nestačila zareagovať a nedvihla ich. V iných jej zas automat z exekútorskej kancelárie Rudolfa Krutého oznamoval, že má uhradiť exekúciu.

Keďže si bola vedomá toho, že žiadne dlžoby nikdy nemala a vždy všetko uhradila, tak tomu nevenovala pozornosť. Telefonáty od Krutého ale neprestávali.

„Neustále ma vyzývali k zaplateniu. Nikdy v živote som neprišla do styku s exekútormi, pretože vždy všetko platím načas. Na tomto si dávam záležať. Preto ma to najskôr začalo urážať, potom ma to začalo otravovať a postupom času som telefonáty začala vnímať ako hrubý nátlak,“ vysvetľuje Jana.

P…