Preskočiť na hlavný obsah

BBC informuje... "deti kočovných Rómov sú vystavené šikane a rasizmu na školách"...

...deti kočovných Rómov...

Rómski žiaci zažívajú šikanovanie a rasizmus, povedali poslanci


Šikanovanie, rasizmus a zlé pocity z učebných osnov sú hlavnými faktormi nízkej miery navštevovania rómskych detí a detí kočovných Rómov /GRT -  Gypsy, Roma and traveller/, riešili poslanci...

Chudobná účasť bola ich hlavnou prekážkou v akademickom úspechu, povedali odborníci vo Výbore pre ženy a rovnosť.

Majú najhoršie výsledky v oblasti vzdelávania akejkoľvek etnickej skupiny, pričom v Anglicku sedia  v prvom ročníku iba 21 v roku 2016.

Avšak komisia s viacerých strán počula, že tento obraz bol zložitý.

Sean Harford, národný riaditeľ pre vzdelávanie Forsted, povedal: "Vylúčenia sú veľmi vysoké - vylúčenie, absencia, nedostatok predchádzajúceho vzdelania, určite v prípade rómskych detí prichádzajúcich z východnej Európy a oblasti šikanovania a rasizmu.

"Myslím si, že medzi týmito školami, ktoré tlačia deti preč a nie sú vítané a iné, kde rodiny kočujú, deti prichádzajú súčasne. Je to zložitý obraz, ale tieto faktory budú mať vplyv."

"Nie o nás"

Profesor Kalwant Bhopal z Centra pre výskum rasy a vzdelávania na Birminghamskej univerzite povedal, že vzdelávacie služby pre kočovníkov boli "drasticky znížené", čo ovplyvnilo aj účasť detí.

Výučba rómskych detí "v ohrození"

"Služba výchovy rómskych detí z kočovných rodín zohrala dôležitú úlohu pri poskytovaní úlohy zastupovania rodiny, a to nielen vo vzťahu k vzdelaniu, ale aj vo vzťahu k ubytovaniu, zdravotným a iným potrebám - to je jeden z faktorov.

"Po druhé, učebné osnovy v školách nezodpovedajú potrebám týchto rómskych detí, sú to učebné osnovy, ktoré nepredstavujú adekvátne cikánske a rómske cestovateľské dejiny.

Podozrenie zo sexuálnej výchovy

Rose McCarthyová, ktorá predsedá Poradnému výboru pre vzdelávanie rómskych a ostatných kočovníkov a je dedičstvom Írskych cestovateľov, povedala poslancom, že rodiny Irish Traveller často nedôverujú aspektom učebných osnov, ako je sexuálna výchova.

"Rodiny rómskch kočovníkov sú proti sexuálnej výchove na školách pretože u nich je to tabu a o takýchto veciach sa hovorí len doma, aj to zriedkakedy," a v podstate sa to podáva doma inou formou, nie tak priamou ako na školách.

Pani McCarthyová tiež hovorila o význame škôl, ktoré uznávajú kultúru GRT a hovorí, že je dôležité, aby deti GRT "cítili dobre" v školách.

Povedala, že dieťa môže byť pripravené cítiť sa inak už od útleho veku.

"Už na základnom stupni žiadajú deti, aby kreslili svoj domov"... a väčšina detí kreslí postavy, domy a záhrady a deti kočovných Rómov to akosi ani nedokážu, keďže poriadne ani nevedia odkiaľ pochádzajú, resp. prostredie okolo nich sa často mení, keďže väčšinu života prežijú v karavanoch a kočujú..."


Rodinná zodpovednosť

Philip Davies, konzervatívny poslanec pre Shipley, však povedal, že experti neočakávali dostatočné množstvo samotných rodín.

"Počuli sme mnoho dôvodov, prečo žiaci z rómskych kočovníckych rodín často opúšťajú stredné vzdelanie - že sú obeťami šikanovania a rasizmu, pretože sú sociálne vylúčení kvôli stereotypom, kvôli zníženiu finančných prostriedkov špecializované služby, pretože nemáme správne vyučovanie histórie GRT kvôli sexuálnemu vzdelávaniu, ktoré sa vyučujú v školách kvôli jednotnej politike z dôvodu traumy zadržania.

"Mám na mysli doslova zoznam výhovoriek je nekonečný a všetky tieto príklady majú jednu spoločnú vec - žiadna z nich nenesie zodpovednosť samotnej rómskej a kočovníckej komunity.

"Takže, existuje tu nejaká zodpovednosť voči samotným rodinám, samotným komunitám, je tam niečo, kde sú vinní alebo zodpovední za slabé výsledky vzdelávania alebo s vysadením zo školy, alebo je to vždy niekto iný, kto má toto všetko za vinu? "

Pani McCarthyová odpovedala, že hoci v minulosti rodičia GRT nemuseli povzbudzovať svoje deti, aby chodili do školy, to sa zmenilo.

"Teraz sa zmenili časy, máme mladších rodičov, ktorí sú veľmi vzdelaní, veľmi povzbudzujú ich deti, aby pokračovali v ďalšom vzdelávaní a vysokoškolskom vzdelávaní."

"Áno, samozrejme, existujú rodičia ako ostatní rodičia v širšej komunite, ktorí nepodporujú svoje deti, aby šli do školy - ale tí, ktorí povzbudzujú svoje deti chodiť do školy, sú so školy veľmi sklamaní, z toho čo sa deje v škole, mysliac tým šikanovanie a rasizmus...

"Nie je to o škole. Ide o to čo sa deje v škole, a čo sa deje v škole je šikanovanie, diskriminácia a rasizmus."

Iveta Kmeťová
zdroj: BBC

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Kto je vlastne Róm, ktorý sa vo videu priznáva, že bude voliť Kotlebu?!

V poslednom čase sa na sociálnej sieti objavili videa malého drobného mužíka v spoločnosti priaznivcov ĽSNS, ktorý odkazuje, že bude voliť Ľudovú stranu Naše Slovensko a hovorí aj o tom, že sa hanbí za asociálov, ktorí aj jemu robia hanbu. Ďalej odkazuje všetkým, aby na ĽSNS neútočili a zobudili sa.

Kto je muž z videa? 

Je to Miroslav Didiaš, skrachovanec, ktorý to nikam v živote nedotiahol, ako k metle a k lopate. V nedávnej minulosti sa snažil na seba upozorniť tým, že pár krát vystúpil v reality show "Čo na to Mojsejovci", v ktorej vystupoval ako ich obdivovateľ a na plné ústa hovoril o sebe, že je gay, má za sebou veľmi pestrý sexuálny život, a že sa za to nehanbí, ani za to, že je cigán. 
Je to človek, ktorý vie využiť každú možnosť ako na seba upozorniť. Predpokladám, že jeho riťka toho hodne aj zažila a jedno obdobie než zaparkoval pri metle a lopate, bola jeho riťka hlavným nástrojom obživy.  Škoda, že tej inteligencie sa mu moc nedostalo, ale ani šarmu, pretože ak by m…

Norbert Hmilansky: Idiot, herec, youtuber, zlodej, alebo onanista na "fejzbuku"?

Sociálne siete sú pre mnohých z nás doslova centrom života. Pomáhajú nám byť v kontakte s priateľmi a známymi, môžu byť nápomocné aj pri našej práci, sledujeme cez ne najnovšie správy. Vďaka sociálnym sietiam sa vieme rýchlo navzájom informovať, ale aj rozhnevať, či dokonca sa navzájom ovplyvniť. 

A teraz dovoľte, budem hovoriť, alebo skôr písať, sám za seba. S mojím názorom nemusíte a môžete súhlasiť, je to môj vlastný pohľad a nikomu ho nevnucujem. Mám 46 rokov a celý môj život robím, a žijem ako väčšina ľudí. Mne nikto nepostavil byt a nikto mi nič nedal zadarmo. Na všetko čo mám som si musel sám zarobiť. Keď nebudem pracovať, nebudem mať na lieky, nájom, či jedlo. 
Sloboda slova, či názoru je tu aj preto, že nám umožňuje nahlas si povedať svoj názor a  "fejzbuk" jeden z prostriedkov kde ten svoj názor môžeme povedať. To je aj prípad Norberta Hmilanského. 
Ja mu jeho názor neberiem, ale pýtam sa, kto mu dal právo hovoriť za všetkých Rómov? Ja som mu ten mandát, aby hovoril z…

Fašizmus nieje riešenie

Ako som išiel na východne Slovensko, po celom Slovensku boli vylepené billboardy Mariána Kotlebu a pred nedávnom Milana Mazureka s nápisom: Vyhodený z parlamentu pre názor. Dá sa tomu rozumieť... pocit krivdy, hrdinstva?  Pre tento názor včera vyšetrovateľ NAKA obvinil predsedu Smeru Roberta Fica z trestných činov hanobenia národa, rasy a presvedčenia, podnecovanie k násiliu. 


Rómska karta otvorená


Mazurek čelil obžalobe pre jeho hanlivé výroky na adresu rómskeho etnika, ktoré majú rasistický charakter, odvysielané v októbri 2016 v rádiu Frontinus. Ako poslanec Národnej rady SR vtedy napríklad povedal, že „150 miliónov eur sa použije iba na domy z týchto cigánskych osád, ľudí, ktorí pre náš národ, pre náš štátny rozpočet, pre našu kultúru neurobili nič, práve naopak, rozhodli sa žiť týmto asociálnym spôsobom života a vyciciavať náš sociálny systém“. Na základe právoplatného rozsudku Najvyššieho súdu SR prišiel v septembri o poslanecký mandát.

Fico na jeho odsúdenie za hanobenie národa, …