Preskočiť na hlavný obsah

Translate

BBC informuje... "deti kočovných Rómov sú vystavené šikane a rasizmu na školách"...

...deti kočovných Rómov...

Rómski žiaci zažívajú šikanovanie a rasizmus, povedali poslanci


Šikanovanie, rasizmus a zlé pocity z učebných osnov sú hlavnými faktormi nízkej miery navštevovania rómskych detí a detí kočovných Rómov /GRT -  Gypsy, Roma and traveller/, riešili poslanci...

Chudobná účasť bola ich hlavnou prekážkou v akademickom úspechu, povedali odborníci vo Výbore pre ženy a rovnosť.

Majú najhoršie výsledky v oblasti vzdelávania akejkoľvek etnickej skupiny, pričom v Anglicku sedia  v prvom ročníku iba 21 v roku 2016.

Avšak komisia s viacerých strán počula, že tento obraz bol zložitý.

Sean Harford, národný riaditeľ pre vzdelávanie Forsted, povedal: "Vylúčenia sú veľmi vysoké - vylúčenie, absencia, nedostatok predchádzajúceho vzdelania, určite v prípade rómskych detí prichádzajúcich z východnej Európy a oblasti šikanovania a rasizmu.

"Myslím si, že medzi týmito školami, ktoré tlačia deti preč a nie sú vítané a iné, kde rodiny kočujú, deti prichádzajú súčasne. Je to zložitý obraz, ale tieto faktory budú mať vplyv."

"Nie o nás"

Profesor Kalwant Bhopal z Centra pre výskum rasy a vzdelávania na Birminghamskej univerzite povedal, že vzdelávacie služby pre kočovníkov boli "drasticky znížené", čo ovplyvnilo aj účasť detí.

Výučba rómskych detí "v ohrození"

"Služba výchovy rómskych detí z kočovných rodín zohrala dôležitú úlohu pri poskytovaní úlohy zastupovania rodiny, a to nielen vo vzťahu k vzdelaniu, ale aj vo vzťahu k ubytovaniu, zdravotným a iným potrebám - to je jeden z faktorov.

"Po druhé, učebné osnovy v školách nezodpovedajú potrebám týchto rómskych detí, sú to učebné osnovy, ktoré nepredstavujú adekvátne cikánske a rómske cestovateľské dejiny.

Podozrenie zo sexuálnej výchovy

Rose McCarthyová, ktorá predsedá Poradnému výboru pre vzdelávanie rómskych a ostatných kočovníkov a je dedičstvom Írskych cestovateľov, povedala poslancom, že rodiny Irish Traveller často nedôverujú aspektom učebných osnov, ako je sexuálna výchova.

"Rodiny rómskch kočovníkov sú proti sexuálnej výchove na školách pretože u nich je to tabu a o takýchto veciach sa hovorí len doma, aj to zriedkakedy," a v podstate sa to podáva doma inou formou, nie tak priamou ako na školách.

Pani McCarthyová tiež hovorila o význame škôl, ktoré uznávajú kultúru GRT a hovorí, že je dôležité, aby deti GRT "cítili dobre" v školách.

Povedala, že dieťa môže byť pripravené cítiť sa inak už od útleho veku.

"Už na základnom stupni žiadajú deti, aby kreslili svoj domov"... a väčšina detí kreslí postavy, domy a záhrady a deti kočovných Rómov to akosi ani nedokážu, keďže poriadne ani nevedia odkiaľ pochádzajú, resp. prostredie okolo nich sa často mení, keďže väčšinu života prežijú v karavanoch a kočujú..."


Rodinná zodpovednosť

Philip Davies, konzervatívny poslanec pre Shipley, však povedal, že experti neočakávali dostatočné množstvo samotných rodín.

"Počuli sme mnoho dôvodov, prečo žiaci z rómskych kočovníckych rodín často opúšťajú stredné vzdelanie - že sú obeťami šikanovania a rasizmu, pretože sú sociálne vylúčení kvôli stereotypom, kvôli zníženiu finančných prostriedkov špecializované služby, pretože nemáme správne vyučovanie histórie GRT kvôli sexuálnemu vzdelávaniu, ktoré sa vyučujú v školách kvôli jednotnej politike z dôvodu traumy zadržania.

"Mám na mysli doslova zoznam výhovoriek je nekonečný a všetky tieto príklady majú jednu spoločnú vec - žiadna z nich nenesie zodpovednosť samotnej rómskej a kočovníckej komunity.

"Takže, existuje tu nejaká zodpovednosť voči samotným rodinám, samotným komunitám, je tam niečo, kde sú vinní alebo zodpovední za slabé výsledky vzdelávania alebo s vysadením zo školy, alebo je to vždy niekto iný, kto má toto všetko za vinu? "

Pani McCarthyová odpovedala, že hoci v minulosti rodičia GRT nemuseli povzbudzovať svoje deti, aby chodili do školy, to sa zmenilo.

"Teraz sa zmenili časy, máme mladších rodičov, ktorí sú veľmi vzdelaní, veľmi povzbudzujú ich deti, aby pokračovali v ďalšom vzdelávaní a vysokoškolskom vzdelávaní."

"Áno, samozrejme, existujú rodičia ako ostatní rodičia v širšej komunite, ktorí nepodporujú svoje deti, aby šli do školy - ale tí, ktorí povzbudzujú svoje deti chodiť do školy, sú so školy veľmi sklamaní, z toho čo sa deje v škole, mysliac tým šikanovanie a rasizmus...

"Nie je to o škole. Ide o to čo sa deje v škole, a čo sa deje v škole je šikanovanie, diskriminácia a rasizmus."

Iveta Kmeťová
zdroj: BBC

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Rádio Roma a Romata skončili v osade, aké je však pozadie?

Aktuality.sk vydali minulý týždeň článok "Rómske rádio zobralo dotácie za 190-tisíc eur, skončilo prepísané v osade." Pred dvoma rokmi som prostredníctvom Sme.sk a Redakcie R1 publikoval článok "Rádio ROMA  A ROMATA, projekty za viac ako 200 tisíc € končia..." Hneď ako som článok publikoval, dotknuté osoby sa ma prostredníctvom svojich právnikov snažili zatlačiť do kúta. Po porade s právnikom sa mi podarilo nátlak zo strany dotknutých osôb umierniť za odplatu, že články stiahnem, a nebudem o nich písať... Napriek tomu som však články uverejnil 

Projekty rádia Roma a Rómskej tlačovej agentúry Romata sa ma osobne dotýkali. Veril som, že projekty za ktorými stál Ján Konček, Milan Nemček, budú projekty ktoré dokážu vytvoriť tvorivé prostredie ako pre rómskych novinárov tak aj pre blogerov. Malo to byť prvé rómske rádio na Slovensku, ktoré by vysielalo v Bratislave, Banskej Bystrici, Prešove a v Prahe. Rómska tlačová agentúra Romata zase mala združovať rómskych novinárov…

Rovnosť nadovšetko

Koľkokrát zbili policajti bezdôvodne Róma? Koľko detí prichádza o šance na únik z osady, kvôli tomu, že ho zaradia do „špeciálnej školy“ len preto, že nevedia po slovensky? Nie, sú tak zaraďované na základne sociálneho aspektu.  Musíme posielať armádu aby robila korona-testy? Prečo ju posielame? Prečo musia ľudia pracujúci na integračných programoch v osadách bojovať o granty, len aby si mohli robiť svoju prácu? Chýba nám empatia. Sme leniví pochopiť kultúrne rozdiely. Vidíme dôsledky, odmietame vidieť dôvody.
V obchode si všetci všímajú iba nekupujúceho Róma, pracoval som v obchode prakticky celý život, a záchyty Rómov som ja osobne nezažil, a to som pracoval vo veľkom hypermarkete. Najviac záchytov bolo u nerómov a to dokonca u takých u ktorých by ste to ani nepovedali. Napriek tomu však sledovaní v obchode sú najviac Rómovia a ich deti! 
A čo prípady kedy boli bité Rómske deti, doteraz tieto prípady neboli riadne vyšetrené, prípad detí v Krompachoch nikto nevie ako dopadol. Z  fackuj…

Opatrovateľka, či parazit?

V takmer každej rodine to príde, nastane dilema, čo so svojimi zostarnutými rodičmi, ktorí sa už sotva vládzu o seba postarať. A stalo sa to aj mne. Som najmladšia, slobodná, tak akosi automaticky táto povinnosť postarať sa o svojich rodičov pripadla mne. Teda vlastne iba o mamu, lebo otec zomrel pred takmer desiatimi rokmi. Odvtedy som sa vlastne snažila všemožne nejako to vykryť, len aby som nemusela ostať doma z práce. 
Každý deň som dochádzala do práce 45km, čo znamenalo byť z domu celý deň, no bola som rada, že vôbec nejakú prácu mám a hlavne mi tolerovali to, že keď náhodou bolo mame zle, to znamená, že som v noci musela volať záchranku a keď ju nevzali do nemocnice, musela som ostať pri nej a v práci som si musela vziať voľno. Neskôr cez deň mi s mamou pomáhala sestra, bola aspoň pri nej a ja som mohla ako – tak pokojne byť v práci, aj keď som niekedy prebdela celú noc, keď sa mama necítila dobre. Zo stresov som bola aj ja často chorá, minimálne dvakrát do roka ma trápil zápal…