Preskočiť na hlavný obsah

Európa práve schválila nové pravidlá týkajúce sa autorských práv, ktoré by mohli zmeniť internet...


Európski zákonodarcovia schválili nové pravidlá, ktoré by mohli prinútiť spoločnosť Google a Facebook, aby zabránili používateľom odovzdávať obsah chránený autorskými právami a zdieľať príjmy so spisovateľmi a hudobníkmi.

Hlasovanie v Európskom parlamente je veľkou prekážkou pre spoločnosť Big Tech, ktorá už bola pod tlakom regulačných orgánov EÚ, ako priemysel spracováva osobné údaje a nevhodný obsah.

Nové pravidlá autorských práv musia získať konečné schválenie od Európskej komisie a členských štátov EÚ, ale prepracovanie sľubuje, že umelcom a vydavateľom bude poskytnutá väčšia moc, zatiaľ čo nové technologické spoločnosti budú hromadiť nové náklady.
"To je dobré znamenie pre kreatívny priemysel v Európe," povedal Axel Voss, nemecký zákonodarca, ktorý návrh zákona sponzoroval.
Podporovatelia tvrdia, že reformy obnovia rovnováhu moci medzi hudobníkmi, tvorcami a vydavateľmi novín na jednej strane a Big Tech na druhej strane. Ale kritici varovali, že pravidlá by mohli znamenať koniec internetových mémov alebo dokonca viesť k zatvoreniu Správ Google.
Eleonora Rosati, expert právnika a autorských práv na University of Southampton, uviedla, že konečný vplyv závisí od toho, ako konkrétna je konečná verzia legislatívy a ako ju interpretujeme.
"Ak zákon nie je jasný, to je skvelá správa pre právnikov, ale je to problematické, pretože vytvára neistotu," povedala. "[Upozornenia] sú správne, ale prehnané."

Smrť memov?

Najhorúcejšou argumentáciou bol článok 13 legislatívy, čo spôsobuje, že platformy na zdieľanie obsahu ako YouTube zodpovedajú za porušovanie autorských práv, ktorého sa dopustili ich používatelia.
Tech spoločnosti by museli vytvoriť filtre, ktoré zabránia používateľom odovzdávať materiál chránený autorskými právami.
Kritici tvrdia, že automatické filtre predstavujú dohľad a mohli by poškodiť slobodu prejavu. Hovorí sa, že ustanovenia, ktoré majú zabrániť šíreniu a zdieľaniu pirátskej hudby a videa, sú príliš široké.
"Všetko, čo chcete publikovať, bude musieť najprv schváliť tieto filtre," povedala Julia Reda, nemecká zákonodarca, ktorá je proti zákonu. "Perfektne legálny obsah, ako sú paródie a memy, budú chytené na kríži."
Náklady na vývoj filtrov by boli podstatné. Služba YouTube uviedla, že strávila viac ako 100 miliónov dolárov na existujúcom systéme ID obsahu, ktorý po uverejnení identifikuje materiál chránený autorskými právami.
Služba YouTube, ktorú vlastní spoločnosť Google, bojovala proti novému zákonu.
"Ľudia chcú mať prístup k kvalitným novinám a tvorivému obsahu online," uviedol vo vyhlásení po hlasovaní. "Vždy sme povedali, že viac inovácií a spolupráce je najlepší spôsob, ako dosiahnuť trvalo udržateľnú budúcnosť pre európske spravodajské a kreatívne odvetvia."
Asociácia počítačov a komunikácií, priemyselná skupina, ktorej členmi sú AmazoneBay a Pandora, tiež bojovali proti zákonu.
Facebook odmietol komentovať.

"Daň zo spojenia"

Druhá kontroverzná časť návrhu, článok 11, vyžaduje, aby stránky ako Google News zaplatili vydavateľom za zobrazenie úryvkov obsahu.
Podporovatelia tvrdia, že pravidlo zabezpečí pluralitu médií v Európe, ale veľké techno lingvistické spoločnosti lobovali proti nej.
Spoločnosť Google varovala, že pravidlo by zabránilo odosielaniu návštevnosti spravodajským spravodajcom prostredníctvom vyhľadávania a správ Google, pretože "platba na zobrazenie úryvkov nie je životaschopnou voľbou pre kohokoľvek".
Reda opísala schválenie článku 11 ako "katastrofické".
Predchádzajúce snahy zabezpečiť, aby sa vydavatelia platili, sa v Európe vrátili späť. Keď sa Španielsko snažilo niečo podobné, služba Google uzavrela svoj produkt Google News.
Iveta Kmeťová
zdroj: CNN/Ivana Kottasová

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Kotlebovci chcú vyprovokovať konflikt???

Rastúce preferencie extrémistov z ĽSNS vyhnali ľudí do ulíc. Sečovce, Sabinov, Košice, Levoča, Fiľakovo, ale aj ďalšie mestá sa pridávajú k demonštrácii proti fašizmu.

Kotlebovci a ich sympatizanti neočakávali takú silnú vlnu protestov proti politike akú presadzujú. Protesty po Slovensku usporiadali PS/spolu a Za ľudí a priebeh býva rovnaký – účastníci buď potichu, alebo otvorenými hlasnými pokrikmi demonštrujú proti mítingu fašistov a ich cielenej propagande nenávisti.

Klamlivá propaganda 

Známa propagantka za ĽSNS Lívia Garčalová urobila, ako je u nej už zvykom, manipulatívne video, kde svojimi slovami ale aj zostrihanými zábermi z demonštrácie v Levoči urobila "divoký západ". 


V Levoči sa však nič nestalo 
STANOVISKO POLÍCIE K PREDVOLEBNÉMU ZHROMAŽDENIU

Na základe šíriacich sa nepravdivých správ o údajnom nebezpečenstve na predvolebnom zhromaždení vám prinášame stanovisko Polícia SR - Prešovský kraj.

V súvislosti s konaním predvolebného zhromaždenia v Levoči počas priebehu toh…

Kotlebovci nezvládajú protesty Rómov na východe Slovenska

Počas mítingu Kotlebovcov na východe protestovali stovky Rómov. Protesty Rómov začali v Sečovciach, cez Sabinov a vyvrcholili v Košiciach. Tieto protesty sú spájané so stranou PS/Spolu a Trubanom, a tak trošku ako keby sa zabudlo na našich politických aktivistov, ktorí pomohli k tomu, aby sa Rómovia zobudili a povedali jasne STOP fašizmu. Viktor Valík, Ivan Hriczko, Roman Suchý, alebo podnikateľ Emilio Gujda, či Džemal Kodrazi. Toto sú výrazne mená predstaviteľov rómskej politickej scény na východe Slovenska a na týchto ľudí by sa tiež nemalo zabudnúť.

Kotlebovci nerátali s tým, že sa my Rómovia dokážeme cez sociálne siete zmobilizovať, a tak čo im vlastne ostalo, ako obviniť Trubana za PS/Spolu, že protestujúcich zvážali do Košíc autobusmi a dostali za to, že budú stáť na námestí, 15€. Čo je samozrejme hlúposť, pretože ani Truban za PS/spolu a ani napríklad Hlina za KDH si kupovať protestujúcich nepotrebujú a naši politickí predstavitelia, ako Viktor Valík za stranu STS zase nedisponu…

Slovenskom sa rozhoreli protesty proti fašizmu a média mlčia

Rastúce preferencie extrémistov z ĽSNS vyhnali ľudí do ulíc. Doposiaľ najväčší protest proti fašizmu sa vo štvrtok popoludní uskutočnil v Košiciach.
Najviac však o protestoch informujú rómske portáli na sociálnej sieti, naše média ako televízia Joj, Markíza a ďalšie média viac menej mlčia. Je veľmi smutné, že dokážu  Slovenské média v rýchlosti 10-1 priniesť negatívne spravy o Rómoch, ale to že ľudia a hlavne Rómovia povstali proti rasizmu neinformujú vôbec, alebo len okrajovo... 
Sú to spojené nádoby, všetko ako konáme v našej spoločnosti ma vplyv na nás všetkých... To že, fašistická strana ĽSNS Mariána Kotlebu sa teší výborným predvolebným preferenciám, môže nečinnosť politikov, súdov, prokuratúry, ktorí nechali fašizmu narásť do obludných rozmerov a ten sa môže nakoniec stať aj pre benevolentných sudcov a politikov osudným. Netreba totiž zabudnúť, že podobne začínal aj Hitler....  
Posledný protest bol  Piatok vo Fiľakove, kde ľudia kričali aby Kotelba a Mazurek išiel domov... "…