Preskočiť na hlavný obsah

Translate

Európa práve schválila nové pravidlá týkajúce sa autorských práv, ktoré by mohli zmeniť internet...


Európski zákonodarcovia schválili nové pravidlá, ktoré by mohli prinútiť spoločnosť Google a Facebook, aby zabránili používateľom odovzdávať obsah chránený autorskými právami a zdieľať príjmy so spisovateľmi a hudobníkmi.

Hlasovanie v Európskom parlamente je veľkou prekážkou pre spoločnosť Big Tech, ktorá už bola pod tlakom regulačných orgánov EÚ, ako priemysel spracováva osobné údaje a nevhodný obsah.

Nové pravidlá autorských práv musia získať konečné schválenie od Európskej komisie a členských štátov EÚ, ale prepracovanie sľubuje, že umelcom a vydavateľom bude poskytnutá väčšia moc, zatiaľ čo nové technologické spoločnosti budú hromadiť nové náklady.
"To je dobré znamenie pre kreatívny priemysel v Európe," povedal Axel Voss, nemecký zákonodarca, ktorý návrh zákona sponzoroval.
Podporovatelia tvrdia, že reformy obnovia rovnováhu moci medzi hudobníkmi, tvorcami a vydavateľmi novín na jednej strane a Big Tech na druhej strane. Ale kritici varovali, že pravidlá by mohli znamenať koniec internetových mémov alebo dokonca viesť k zatvoreniu Správ Google.
Eleonora Rosati, expert právnika a autorských práv na University of Southampton, uviedla, že konečný vplyv závisí od toho, ako konkrétna je konečná verzia legislatívy a ako ju interpretujeme.
"Ak zákon nie je jasný, to je skvelá správa pre právnikov, ale je to problematické, pretože vytvára neistotu," povedala. "[Upozornenia] sú správne, ale prehnané."

Smrť memov?

Najhorúcejšou argumentáciou bol článok 13 legislatívy, čo spôsobuje, že platformy na zdieľanie obsahu ako YouTube zodpovedajú za porušovanie autorských práv, ktorého sa dopustili ich používatelia.
Tech spoločnosti by museli vytvoriť filtre, ktoré zabránia používateľom odovzdávať materiál chránený autorskými právami.
Kritici tvrdia, že automatické filtre predstavujú dohľad a mohli by poškodiť slobodu prejavu. Hovorí sa, že ustanovenia, ktoré majú zabrániť šíreniu a zdieľaniu pirátskej hudby a videa, sú príliš široké.
"Všetko, čo chcete publikovať, bude musieť najprv schváliť tieto filtre," povedala Julia Reda, nemecká zákonodarca, ktorá je proti zákonu. "Perfektne legálny obsah, ako sú paródie a memy, budú chytené na kríži."
Náklady na vývoj filtrov by boli podstatné. Služba YouTube uviedla, že strávila viac ako 100 miliónov dolárov na existujúcom systéme ID obsahu, ktorý po uverejnení identifikuje materiál chránený autorskými právami.
Služba YouTube, ktorú vlastní spoločnosť Google, bojovala proti novému zákonu.
"Ľudia chcú mať prístup k kvalitným novinám a tvorivému obsahu online," uviedol vo vyhlásení po hlasovaní. "Vždy sme povedali, že viac inovácií a spolupráce je najlepší spôsob, ako dosiahnuť trvalo udržateľnú budúcnosť pre európske spravodajské a kreatívne odvetvia."
Asociácia počítačov a komunikácií, priemyselná skupina, ktorej členmi sú AmazoneBay a Pandora, tiež bojovali proti zákonu.
Facebook odmietol komentovať.

"Daň zo spojenia"

Druhá kontroverzná časť návrhu, článok 11, vyžaduje, aby stránky ako Google News zaplatili vydavateľom za zobrazenie úryvkov obsahu.
Podporovatelia tvrdia, že pravidlo zabezpečí pluralitu médií v Európe, ale veľké techno lingvistické spoločnosti lobovali proti nej.
Spoločnosť Google varovala, že pravidlo by zabránilo odosielaniu návštevnosti spravodajským spravodajcom prostredníctvom vyhľadávania a správ Google, pretože "platba na zobrazenie úryvkov nie je životaschopnou voľbou pre kohokoľvek".
Reda opísala schválenie článku 11 ako "katastrofické".
Predchádzajúce snahy zabezpečiť, aby sa vydavatelia platili, sa v Európe vrátili späť. Keď sa Španielsko snažilo niečo podobné, služba Google uzavrela svoj produkt Google News.
Iveta Kmeťová
zdroj: CNN/Ivana Kottasová

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Rómovia si nevedia predstaviť, že by mali svoj vlastný štát...

Okrem kontaktov je sociálna sieť dobrá aj na bleskový prieskum. Už dlhšie bez toho aby si to niekto všimol, až možno na pár jednotlivcov, mapujem na mojom "fejzbuku" náladu nás Rómov. Samozrejme, že naša nálada sa odzrkadľuje aj podľa doby v akej teraz žijeme. A možno aj práve táto doba, kedy všetci bez rozdielu musíme vynaložiť viac úsilia na prežitie, ako by Rómov prebudila zo sna, jeden za všetkých a všetci za jedného.Pretože jeden za všetkých a všetci za jedného, alebo inak povedané spoločne za prospech nás všetkých už neplatí. V rómsku štátnosť ktorý by sme spoločným úsilím vybudovali neverí väčšina Rómov.
Pri otázke: Viete si predstaviť, že by sme mali Rómsky štát? sa Rómovia viac menej vyjadrovali záporne. Neveria, že by spoločne dokázali vôbec niečo také ako Rómsky štát vytvoriť. Ako sa mnohí sami vyjadrili, chýbajú nám vzdelaný ľudia, či sami medzi sebou sa dokážeme deliť na lepších a horších, sami sa kastujeme, a to by prinieslo veľké nezhody a napätie. A potom t…

Rasistická teória, ktorou sa riadi Mazurek, Kotleba a celá ĽSNS

Po tom čo som si vypočul debatu Mazureka a ďalších v relácii Politicky nekorektne s Milanom Mazurekom a Tomášom Jancom (Kulturblog - 20. 12. 2019). Kde Mazurek vysvetľuje rasovú teóriu, vysvetľuje ako sa ľudia navzájom od seba odlišujú na základe rasy. Akú telesnú konštrukciu má napr. biely človek od černocha alebo iného príslušníka etnika, alebo stavbu lebky, alebo dokonca veľkosť mozgu, som si uvedomil, že títo ľudia sú viac nebezpeční ako si vôbec myslíme a zároveň som začal uvažovať, akú hodnotu mám ako človek v našej spoločnosti, som menejcenný pretože som príslušníkom iného etnika s inou stavbou tela, farby pokožky, hnedých očí a čiernych vlasov? Rasizmus vysvetlený v priamom prenose!!! 

Človek sa delí na rasy a to som nikdy ani nepopieral. Delíme sa nielen podľa farby pokožky, ale aj fyzicky, mentálne, kultúrne a samozrejme k nášmu vývoju prispieva aj prostredie, v ktorom žijeme. 

Biologické atribúty – rasy ľudí sa delia podľa biologických znakov ako tvar lebky, rast vlasov, farb…

Opatrovateľka, či parazit?

V takmer každej rodine to príde, nastane dilema, čo so svojimi zostarnutými rodičmi, ktorí sa už sotva vládzu o seba postarať. A stalo sa to aj mne. Som najmladšia, slobodná, tak akosi automaticky táto povinnosť postarať sa o svojich rodičov pripadla mne. Teda vlastne iba o mamu, lebo otec zomrel pred takmer desiatimi rokmi. Odvtedy som sa vlastne snažila všemožne nejako to vykryť, len aby som nemusela ostať doma z práce. 
Každý deň som dochádzala do práce 45km, čo znamenalo byť z domu celý deň, no bola som rada, že vôbec nejakú prácu mám a hlavne mi tolerovali to, že keď náhodou bolo mame zle, to znamená, že som v noci musela volať záchranku a keď ju nevzali do nemocnice, musela som ostať pri nej a v práci som si musela vziať voľno. Neskôr cez deň mi s mamou pomáhala sestra, bola aspoň pri nej a ja som mohla ako – tak pokojne byť v práci, aj keď som niekedy prebdela celú noc, keď sa mama necítila dobre. Zo stresov som bola aj ja často chorá, minimálne dvakrát do roka ma trápil zápal…