Preskočiť na hlavný obsah

Spoznávame Slovensko. Začnite mestom Žilina

Foto/internet 

Slovensko sa môže pochváliť viacerými krásnymi historickými mestami. Pamiatky viacerých z nich sú zapísané dokonca aj v Zozname svetového dedičstva UNESCO. Jedným z nich je mesto Bardejov nachádzajúce sa v Prešovskom kraji.

Ak s rodinou plánujete výlet do niektorého zo slovenských miest, začnite mestom Žilina. Týmto mestom prechádzate, ak chcete ísť z Bratislavy do Vysokých Tatier a na východ našej republiky. Čo sa vám oplatí určite pozrieť v meste Žilina?

Mariánske námestie a historické pamiatky na ňom

Azda najznámejším a najvyhľadávanejším námestím v Žiline je nepochybne Mariánske námestie. Domáci ho nazývajú aj Štvorcové námestie vďaka svojmu štvorcovému tvaru. Na námestí nájdete krásne kaviarničky, ktoré majú v lete aj letné terasy priamo na námestí. Kúsok od tohto námestia máte dve obchodné centrá, preto ak radi nakupujete, pokojne zájdite do týchto nákupných centier.

Ak radi pozeráte historické pamiatky, na tomto námestí vás zaujme jedna zvláštnosť, ktorú obdivujú aj zahraniční architekti. Mesto Žilina a konkrétne Mariánske námestie má zachované pôvodné podlubia, ktoré miestni ľudia nazývajú aj laubne. Kedysi sa v týchto priestoroch konali dokonca aj trhy. Miestni to využívali ako strechu v prípade nepriaznivého počasia. Poschodia vysunuté na arkádach by ste hľadali v máloktorom meste na Slovensku.

Na námestí vám odporúčame pozrieť tieto zaujímavosti – sochu Nepoškvrnenej Panny Márie, Radnicu mesta Žilina, Kostol Obrátenia sv. Pavla a Kláštor Jezuitov.

Na tomto námestí sa pravidelne organizujú trhy a mesto Žilina každoročne privíta aj hostí, ktorí si prišli pozrieť Staromestské slávnosti. Každý obyvateľ tohto mesta veľmi dobre vie, aké honosné oslavy v Žiline sa každoročne konajú. Tak, ako každé mesto, aj mesto Žilina ponúka každoročne bohatý program. Výnimkou nie sú ani Vianočné trhy, ktoré vám jednoznačne odporúčame navštíviť práve v tomto meste.

Hotel, kde sa môžete ubytovať


Kúsok od tohto námestia nájdete modernejší hotel v Žiline, ktorý je cenovo prijateľný a zároveň má vynikajúcu polohu. Z hotela priamo na toto námestie prejdete aj peši, ale ak nechcete ísť peši, kúsok od hotela nájdete trolejbusovú zastávku. Tento hotel sa volá Galileo a nachádza sa na Hlinskej ulici, na ktorej sídlia aj internáty Žilinskej univerzity. Nebojte sa, okolie je pokojné, čisté.


Objavte krásne historické mesto na severe Slovenska. Uvidíte, že sa do neho budete chcieť vrátiť. Má množstvo krásnych historických pamiatok a uličiek.

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Kto je vlastne Róm, ktorý sa vo videu priznáva, že bude voliť Kotlebu?!

V poslednom čase sa na sociálnej sieti objavili videa malého drobného mužíka v spoločnosti priaznivcov ĽSNS, ktorý odkazuje, že bude voliť Ľudovú stranu Naše Slovensko a hovorí aj o tom, že sa hanbí za asociálov, ktorí aj jemu robia hanbu. Ďalej odkazuje všetkým, aby na ĽSNS neútočili a zobudili sa.

Kto je muž z videa? 

Je to Miroslav Didiaš, skrachovanec, ktorý to nikam v živote nedotiahol, ako k metle a k lopate. V nedávnej minulosti sa snažil na seba upozorniť tým, že pár krát vystúpil v reality show "Čo na to Mojsejovci", v ktorej vystupoval ako ich obdivovateľ a na plné ústa hovoril o sebe, že je gay, má za sebou veľmi pestrý sexuálny život, a že sa za to nehanbí, ani za to, že je cigán. 
Je to človek, ktorý vie využiť každú možnosť ako na seba upozorniť. Predpokladám, že jeho riťka toho hodne aj zažila a jedno obdobie než zaparkoval pri metle a lopate, bola jeho riťka hlavným nástrojom obživy.  Škoda, že tej inteligencie sa mu moc nedostalo, ale ani šarmu, pretože ak by m…

Norbert Hmilansky: Idiot, herec, youtuber, zlodej, alebo onanista na "fejzbuku"?

Sociálne siete sú pre mnohých z nás doslova centrom života. Pomáhajú nám byť v kontakte s priateľmi a známymi, môžu byť nápomocné aj pri našej práci, sledujeme cez ne najnovšie správy. Vďaka sociálnym sietiam sa vieme rýchlo navzájom informovať, ale aj rozhnevať, či dokonca sa navzájom ovplyvniť. 

A teraz dovoľte, budem hovoriť, alebo skôr písať, sám za seba. S mojím názorom nemusíte a môžete súhlasiť, je to môj vlastný pohľad a nikomu ho nevnucujem. Mám 46 rokov a celý môj život robím, a žijem ako väčšina ľudí. Mne nikto nepostavil byt a nikto mi nič nedal zadarmo. Na všetko čo mám som si musel sám zarobiť. Keď nebudem pracovať, nebudem mať na lieky, nájom, či jedlo. 
Sloboda slova, či názoru je tu aj preto, že nám umožňuje nahlas si povedať svoj názor a  "fejzbuk" jeden z prostriedkov kde ten svoj názor môžeme povedať. To je aj prípad Norberta Hmilanského. 
Ja mu jeho názor neberiem, ale pýtam sa, kto mu dal právo hovoriť za všetkých Rómov? Ja som mu ten mandát, aby hovoril z…

Fašizmus nieje riešenie

Ako som išiel na východne Slovensko, po celom Slovensku boli vylepené billboardy Mariána Kotlebu a pred nedávnom Milana Mazureka s nápisom: Vyhodený z parlamentu pre názor. Dá sa tomu rozumieť... pocit krivdy, hrdinstva?  Pre tento názor včera vyšetrovateľ NAKA obvinil predsedu Smeru Roberta Fica z trestných činov hanobenia národa, rasy a presvedčenia, podnecovanie k násiliu. 


Rómska karta otvorená


Mazurek čelil obžalobe pre jeho hanlivé výroky na adresu rómskeho etnika, ktoré majú rasistický charakter, odvysielané v októbri 2016 v rádiu Frontinus. Ako poslanec Národnej rady SR vtedy napríklad povedal, že „150 miliónov eur sa použije iba na domy z týchto cigánskych osád, ľudí, ktorí pre náš národ, pre náš štátny rozpočet, pre našu kultúru neurobili nič, práve naopak, rozhodli sa žiť týmto asociálnym spôsobom života a vyciciavať náš sociálny systém“. Na základe právoplatného rozsudku Najvyššieho súdu SR prišiel v septembri o poslanecký mandát.

Fico na jeho odsúdenie za hanobenie národa, …