Zoznámte sa s argentínskym kráľom cigánskeho jazzu /King of Gypsy Jazz/ Gonzalo Bergara

Gonzalo Bergara... King of Gypsy Jazz /kráľ cigánskeho jazzu/

Keď mal 11 rokov, dostal Gonzalo Bergara gitaru ako darček k narodeninám. V tom momente sa zamiloval do hudby a venoval mu svoj život.

Gonzalo Bergara sa stal virtuóznym skladateľom a vedúcim gitaristom, ktorý miešal kaskádu arpeggií so zvukom Paríža a jeho pôvodnej Argentíny, aby si vytvoril svoj vlastný štýl progresívneho cigánskeho jazzu.

Gonzalo začal hrať profesionálne vo veku 16 rokov v Buenos Aires. Do 17 rokov sa už stretol s vlastným bluesovým triom na Národnej televízii. V roku 2000, vo veku 19 rokov, prišiel do Ameriky. Len 30 ročný Gonzalo cestoval po celom svete s Johnom Jorgensonom Quintetom, rovnako ako vystupoval a nahrával so stovkami umelcov vrátane Tim Hausser z Manhattan Transfer, Sylvie Vartan, Dan Hicks a The Hot Licks, Howard Alden a ďalšie. Jeho turné pokračuje v Chorvátsku, Kanade, Taliansku, Francúzsku, Nemecku, Maďarsku, Argentíne, Brazílii, Anglicku, Škótsku a USA s pozoruhodnými vystúpeniami na Playboy Jazz Fest, Sweet and Hot Jazz Fest, Montreal Jazz Fest, Django Reinhardt Fest ), Suev Guitar Fest (Taliansko), Merle Fest, Strawberry Fest, väčšina festivale v Django v USA a nespočetné množstvo ďalších.

Gonzalo Bergara Quartet (GBQ) skúma modernú variantu zvuku inšpirovaného Djangom Reinhardtom z tridsiatych rokov. Prvé CD Quarteta, Porteña Soledad, bolo vydavateľom Pick in Guitar Player Magazine a časopis Vintage Guitar Magazine ho nazval "majstrovským dielom". Hudba je silne ovplyvnená Djangom Reinhardtom a Francúzskym horkým klubom, rovnako ako tradičný jazz a hudba Bergara je pravý domov, Buenos Aires. "Hudba Gonzalo Bergara existuje takým spôsobom, že veľmi málo hudobníkov to robí tak, že dáva dôraz na každú frázu, postavil každé usporiadanie s takou lapidárnou precíznosťou a oddelil niečo iné, hudba sa stala sochou, má váhu, hustotu, gravitáciu. je vážna ... a má hĺbku pohybu"...

Gonzalo Bergara Quartet


Dokonca svetoví hudobníci sa o ňom skvelo vyjadrujú... tu je pár z nich:

Charlie Baty - blues-ový gitarista: "Jeden z najlepších gitaristov vo vesmíre."

Janiva Magness - blues-ová speváčka a hviezda, ocenená siedmimi Blues Music a 26 podobnými nomináciami: "Gonzalo Bergara je fenoménom v pravom slova zmysle. Dokazuje to bez akýchkoľvek pochybností, že pravda o blues je v duši. Je vkusný, hmatateľný a hlboko sa pohybuje v jeho gytarovej práci."

Festival Django Reinhart - Gypsy Jazz hudobný festival, ktorý sa koná posledný júnový týždeň v Samois-sur-Seine vo Francúzku. Začalo to ako jediný večerný festival v roku 1968, ale v roku 1983 sa stal každoročným týdenným podujatím pripomínajúcim Djanga Reinhart a jeho hudbu. Tento festival spája hudobný program s tvorivými, voľnočasovými a umeleckými aktivitami v oblasti jazzu, gitár a Rómov. Usporiadatelia tohto fetivalu povedali o Gonzalovi: "Najlepšie vec, ktorá sa stala cigánskemu jazzu za posledných 20 rokov."


Je kvelé dozvedieť sa, že existujú ľudia rómskeho pôvodu, a prezentujú Rómov aj v tých najväčších miestach sveta... 

Iveta Kmeťová
zdroj: internet

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Prečo toľko Pochybností okolo Koronavírusu!?

Smrteľné pandémie útočia na ľudstvo každých 100 rokov!

Neslávne slávny "krutý" exekútor si vymáha peniaze od buka do buka, ako sa mu zachce... Robí to roky a nikto voči nemu nezakročí. Prečo??!