Preskočiť na hlavný obsah

Premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) sa po zasadnutí vyjadril, že vláda chce podporiť pastoráciu Rómov. Aby tak cirkvi "nabalil" viac peňazí??!

Rómovia vždy patrili k veriacim aj napriek tomu, že k naším predkom sa Rímskokatolícka cirkev nezachovala zrovna dva krát najlepšie. Keď si zoberieme hlbokú minulosť, kedy naši predkovia boli exkomunikovaní z cirkvi až po nie tak dávnu minulosť, kedy cirkev zohrala počas Hitlerovského šialenstva nie tak nezanedbateľnú úlohu. O Piovi XII. sa niekedy hovorí ako o „Hitlerovom pápežovi“, ktorý lakonicky prehliadal führerove zločiny. O tomto pápežovi sa doteraz vedú v kruhoch odborníkov na cirkev, historikov dlhosiahle rozhovory, ktoré nikam nevedú.


Ilustračné foto/ Internet 


Vraví sa veľa napríklad aj tom, že Vatikán vo svojich archívoch ukrýva tajomstvo pôvodu nás Rómov, ale to už sa dostávame do špekulácií, ktorých by som sa v tomto článku rád vyhol.

Keď pôjdeme hlboko do histórie, predstavitelia vtedajšej cirkvi upozorňovali na to, že sa správanie kočujúcich Rómov nezhoduje s vtedajšou predstavou o kresťanských kajúcnikoch. Rozhodujúcim podnetom, pre ktorý sa v Európe zmenil postoj k Rómom bola ich exkomunikácia (vylúčenie) z cirkvi parížskym arcibiskupom v roku 1427. Dôvodom malo byť porušovanie kresťanskej morálky, ako napríklad nedodržiavanie pôstov, veštenia, "čítania" z ruky, drobných krádeží...


Od tohto roku môžeme začať písať o krutom prenasledovaní našich predkov. Nesmeli pod hrozbou smrti do miest, svoje obydlia si mohli stavať iba za hradbami miest a za hranicami dedín. No krutosť v tom období nepoznala zo strany väčšinového obyvateľstva hranice. Naši ľudia boli predávaní ako otroci, ženy a dievčatá boli označované za bosorky a boli upaľované na hraniciach miest. 

O tom, čo v minulosti bola cirkev pre nás by som mohol písať a nestačil by mi tento článok. Napriek tomu sme si my Rómovia a cirkev našli spoločnú cestu. Áno, pri omši keď kňaz povie dajte si znak pokoja sa vedľa vás "krestaň" pozrie kto to vlastne vedľa neho stoji a ak je to Róm, radšej znak pokoja podaním ruky prejaví inému. Áno, stále máme v cirkvi kňazov, ktorí sympatizujú s nacionalizmom a svoje ovečky vyzývajú, aby podporili fašistickú stranu Mariána Kotlebu. 

Vatikán disponuje viac ako 300 tonami zlata, šperkov drahokamov. Vy si naozaj myslíte, že sa jedná o cirkev ktorá nasleduje Ježiša Krista, ktorí chodil medzi veriacich pešo, alebo na oslíkovi?! Veľmi sa mýlite milí čitatelia... 


Pellegrini chce viac veri do osád 

Premiér Pellgrini chce podporiť pastoráciu Rómov. Ja verím, že predstavitelia cirkvi s tým nebudú mať žiaden problém, veď predsa pôjde o peniaze a nie malé peniaze. A zase rómske detičky sú tak krásne, a to už nehovorím o chlapcoch v miništranskom oblečení. To, že kňazi zneužívali svoje postavenie, to že v súčastnosti vychádzajú na povrch  príbehy zneužívaných  chlapcov, to bolo a ja si myslím že stále aj bude. 

Doteraz totiž Vatikán neurobil dostatočné kroky, ktoré by v budúcnosti zabránil zneužívaniu deti a aj dnes má Vatikán tendenciu niektoré prípady zneužívania zamiesť pod koberec. 

To však nič nemení na tom, aby sme do rúk kňazov dávali naše deti, dokonca im dáme ešte väčšiu moc a silu, zo strany štátu prakticky neexistuje žiadna kontrola a tak o hrôzostrašných praktikách zneužívania detí zo strany kňazov, ktoré sa diali a dejú aj v týchto dňoch, sa asi dozvieme zase o 20 rokov neskôr... 

Najviac sa obávam že zvýšení vplyv kňazov až na niektoré výnimky a ich organizácie, nebudú dostatočne pod kontrolou. Rómske deti v osadách často sa sami túlajú po vonku a môžu sa stať obeťou zneužitia v rôznych formách.  


Nepočujem- Nevidím-Nehovorím Pedofília, homosexualita, "love" a "lov" cirkvi  

Naozaj si myslíte, že sa jedná o ojedinelí jav homosexuality či pedofílie v cirkvi?!  Už minimálne 20 rokov viem, že u Kapucínov v Bratislave sa po večeroch diali orgie medzi kňazmi, na ktoré by si netrúfol ani ten najväčší pornorežisér. Odkiaľ to viem? Moja známa tam chodievala upratovať, bola silne veriaca a dokonca aj to čo videla, považovala iba za prehrešok. Bigotná viera z vás totiž urobí otroka. Otroka, ktorý si nedokáže pripustiť, že to čoho je svedkom už nemá nič spoločné s kresťanstvom a ani s vierou. 
Práve takýto ľudia sú najviac zneužívaní, starenky a starčekovia zo svojich dôchodkov posielajú na rôzne kresťanské organizácie nemalé peniažky. 

Do televízie LUX tak smeruje mesačne niekoľko desaťtisíc eur, to isté je aj v prípade rádia Lumen, či katolických novín.  

Niekoľko týždňov Redakcia R1 sledovala toky peňazí do týchto inštitúcií a sám by som bol zvedavý koľko z týchto finančných darov zmieňované organizácie priznajú štátu, keďže je to prakticky neodsledovatelné, pretože sa väčšinou tieto financie posielajú poštovou poukážkou na adresu, či účet. 
Takto tieto organizácie zinkasujú také financie, o ktorých sa vám ani nesníva a dovolím si povedať, že by slušne pokryli vysielací čas takej televízie Markíza na pol roka dopredu.       

Týmto organizáciám netečú peniaze len od veriacich, ale aj štátu a z eurofondov, tak napríklad:   
Rádio LUMEN Banská Bystrica Rozhlasová relácia „Rómovia – misia možná“  žiadali takmer 12.000 €, nakoniec dostali 4.000€

Na svoje si prišli aj iné cirky a spoločenstvá 

Gréckokatolícka cirkev farnosť Zemplín /farské programy v Zemplíne/  €900,00 €
Reformovaná kresťanská cirkev na Slovensku, Cirkevný zbor Rimavská Sobota /letný kultúrno-vzdelávací tábor žiakov Gemera / 2 000,00 €

Reformovaná Kresťanská Cirkev na Slovensku - Dcérocirkevný zbor Vidová /tvorivé dielne v obci Vidová/ 1 817,00 €

Reformovaná Kresťanská Cirkev na Slovensku - Cirkevný zbor Silica /denný tábor v Silici/ 1 160,00 €

Reformovaná Kresťanská Cirkev na Slovensku - Cirkevný zbor Slavec /denný tábor v Slavici/ 900,00 €


Otroci cirkvi 

Najhoršie sú na tom bigotne veriaci ľudia. Na rôzne cirkvi vrátane Rímskokatolíckej cirkvi prepisujú celé svoje majetky. Ako za feudalizmu. V rôznych dedinách na východe Slovenska, ale aj severe Slovenska sa ako mocipáni k svojím veriacim správajú miestny farári. Veriaci im pečú, varia,  upratujú ich príbytky a na sklonku ich života niektorí prepisujú celé svoje majetky miestnej fare, či kňazovi. Tak sa stalo aj v jednej obci na východe Slovenska, kde na výstavbu nového kostola na slovenské koruny daroval jeden veriaci 100.000 tisíc korún. Ako miestna fara tento dar štátu vyúčtovala by ma naozaj zaujímalo.

Nie sú žiaľ schopný vo svojej bigotnosti odsúdiť to čo je zle, len preto lebo to zle konajú kňazi a to sú predsa boží ľudia. Ako jeden takto silne veriaci človek poznamenal na adresu pedofilných kňazov, veď išlo len o deti a určite to deti ho na zlu cestu nahovorili...   

Zväčša mladí ľudia odchádzajú žiť do väčších miest nie len kvôli práci, ale aj životu na dedine odkiaľ pochádzajú. Nemôžu jednoducho zniesť, že napríklad po svätej omši si predmetom ohovárania, tipu "To tá čo si dala na seba, jak posledná fľandra..." Pričom dievča bolo normálne oblečené k svojmu veku. Vznikajú doslova cirkevné komunity, ktoré sú zložené z miestnych obyvateľov a tí dokonca majú tendenciu riadiť aj váš osobný život. 

Ak sa vzopriete ste "vyobcovaný" z danej fary a neraz keď sa chcete pomodliť idete do inej dediny na omšu, aby ste sa tak vyhli zbytočnému napätiu. Miestny farár tam funguje ako kráľ, ktorému je neposlušník podhodený na zem pred jeho nohy. Farári v týchto dedinách si užívajú život aký si vy nikdy nedovolíte a doslova riadia v pozadí celý život a chod dediny. 

Viera má byť živá, no nie otrocká     

Boh nechce aby sme ho milovali otrockou láskou, ale aby sme ho milovali láskou v srdci bez "otroctva" v našich životoch. Premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) sa po zasadnutí vyjadril, že vláda chce podporiť pastoráciu Rómov. My Rómovia sme mali vždy blízko k Bohu. K tomu nepotrebujeme Pellegríniho ani Smer- SD, pretože celá akože pastorizácia nie je o ničom inom ako len si preliať peniaze z vrecka do vrecka. 
Ja nepíšem, aby sme neverili Bohu, ale nestaňme sa len zaslepené ovce, ktoré postupne idú na porážku. Zdravá viera prospieva človeku, bigotná viera, otrocká viera z nás urobí len robotov bez vlastných myšlienok a neviem sa nejak zbaviť pocitu, že v podtexte Pellegrinimu o toto ide, veď na slepých ovciach sa dá naviac vyryžovať peňazí... 

Viera je dôležitá, ale tak isto je dôležité správne investovať peniaze do projektov ktoré by naštartovali proces obnovy a naštartovania programov ktoré skutočne pomôžu ľudom z osád sa integrovať do spoločnosti. Nemyslím si že v bode v akom žijú  ľudia v osadách im pomôže kňaz, pretože ten im chleba nedá a ani ich nenaučí ako si na chleba zarobiť. Nemám pocit, že toto je cesta, skôr cesta ešte k väčšej izolácii... 

Je to zase celé len o tom, ako poriadne do stratena rozhajdákať peniaze z ktorých to dieťa z osady nebude ma v podstate nič....   

Aj takto môže vyzerať kresťanská láska, keď farár vedie omšu pre fašistov a ospevuje nacionalizmus 


Jozef Kmeťo   


     

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Kotlebovci nezvládajú protesty Rómov na východe Slovenska

Počas mítingu Kotlebovcov na východe protestovali stovky Rómov. Protesty Rómov začali v Sečovciach, cez Sabinov a vyvrcholili v Košiciach. Tieto protesty sú spájané so stranou PS/Spolu a Trubanom, a tak trošku ako keby sa zabudlo na našich politických aktivistov, ktorí pomohli k tomu, aby sa Rómovia zobudili a povedali jasne STOP fašizmu. Viktor Valík, Ivan Hriczko, Roman Suchý, alebo podnikateľ Emilio Gujda, či Džemal Kodrazi. Toto sú výrazne mená predstaviteľov rómskej politickej scény na východe Slovenska a na týchto ľudí by sa tiež nemalo zabudnúť.

Kotlebovci nerátali s tým, že sa my Rómovia dokážeme cez sociálne siete zmobilizovať, a tak čo im vlastne ostalo, ako obviniť Trubana za PS/Spolu, že protestujúcich zvážali do Košíc autobusmi a dostali za to, že budú stáť na námestí, 15€. Čo je samozrejme hlúposť, pretože ani Truban za PS/spolu a ani napríklad Hlina za KDH si kupovať protestujúcich nepotrebujú a naši politickí predstavitelia, ako Viktor Valík za stranu STS zase nedisponu…

Ivan Hriczko: Prečo som sa rozhodol odstúpiť z kandidatúry strany Vlasť

"Do parlamentných volieb som vstupoval s čistými úmyslami. Mojou ambíciou bolo, aby Rómovia na Slovensku mali svoje zastúpenie v parlamente. Chcel som stáť na strane pravdy a pomáhať občanom v mnohých dôležitých oblastiach nášho života, upozorniť na problémy nás Rómov. Od začiatku som hovoril, že sa zachovám zodpovedne, a nikdy som toto vyhlásenie nemusel korigovať. Dal som svoje slovo ľuďom, ktorí mi verili a ich dôveru som nechcel nikdy sklamať. Urobil som maximum pre tieto parlamentné voľby a bol som ochotný urobiť všetko, aby som Rómov do parlamentu dostal. pretože moje predstavy o riešení rómskej problematiky a postavení rómskej menšiny na Slovensku sú očividne rozdielne so stranou Vlasť. Rozhodol som sa odstúpiť z kandidatúry. Chcem sa poďakovať za podporu všetkým priaznivcom a podporovateľom. V prvom rade svojej manželke a môjmu synovi. Vyjadrujem nahlas, verejne a jednoznačne, že nesúhlasím aby mňa a vás označovali za parazita tejto spoločnosti, nechcem aby nás označovali…

Kto je vlastne Róm, ktorý sa vo videu priznáva, že bude voliť Kotlebu?!

V poslednom čase sa na sociálnej sieti objavili videa malého drobného mužíka v spoločnosti priaznivcov ĽSNS, ktorý odkazuje, že bude voliť Ľudovú stranu Naše Slovensko a hovorí aj o tom, že sa hanbí za asociálov, ktorí aj jemu robia hanbu. Ďalej odkazuje všetkým, aby na ĽSNS neútočili a zobudili sa.

Kto je muž z videa? 

Je to Miroslav Didiaš, skrachovanec, ktorý to nikam v živote nedotiahol, ako k metle a k lopate. V nedávnej minulosti sa snažil na seba upozorniť tým, že pár krát vystúpil v reality show "Čo na to Mojsejovci", v ktorej vystupoval ako ich obdivovateľ a na plné ústa hovoril o sebe, že je gay, má za sebou veľmi pestrý sexuálny život, a že sa za to nehanbí, ani za to, že je cigán. 
Je to človek, ktorý vie využiť každú možnosť ako na seba upozorniť. Predpokladám, že jeho riťka toho hodne aj zažila a jedno obdobie než zaparkoval pri metle a lopate, bola jeho riťka hlavným nástrojom obživy.  Škoda, že tej inteligencie sa mu moc nedostalo, ale ani šarmu, pretože ak by m…