Preskočiť na hlavný obsah

Translate

V Česku začali dnes o 14:00 komunálne voľby....

V Česku začali dnes o 14:00 komunálne voľby. Sú siedmej v histórii samostatnej Českej republiky. Ľudia v nich rozhodnú o zložení svojich radníc na najbližšie štyri roky. Spravodajský server Romea.cz našiel medzi kanidáty minimálne 170 Rómov a Rómok. Podľa odhadov však môže byť rómskych kandidátov až 300. Na tretine území štátu sa súbežne rozhoduje aj o budúcej väčšine v Senáte pri pravidelnej obmene 27 členov hornej komory.


Malá Paťka naášho moderátora rádia R1 Radka Šandora u Liberca tieť volila
Foto/ Radek Šandor 
Celkové víťazstvo v komunálnych voľbách vďaka úspechu vo veľkých mestách sa zo strán pokúsi znovu získať vládne hnutie ANO. V senátnych voľbách potom najviac mandátov obhajuje ČSSD.

Volebné miestnosti sa otvoria na tradičných miestach, väčšinou vo verejných budovách, zhruba po desiatich mesiacoch od prezidentských volieb. Budú dnes štandardne otvorené do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Výsledky hlasovania potom budú postupne zverejňované na volebnom webe podľa toho, ako rýchlo budú členovia volebných komisií so sčítaním hlasov hotoví a príslušné informácie odovzdajú Českému štatistickému úradu.

Hlavné výsledky by mohli byť známe do sobotnej polnoci. Kompletné výsledky hlasovania, najmä v prípade obecných volieb, budú k dispozícii zrejme až v nedeľu ráno. O zložení zastupiteľstva je v podstate vopred jasno len na dedinách, kde sa podarilo dať dohromady len toľko kandidátov, koľko je zastupiteľov.

Najviac miestnych volených zástupcov získajú tradične nezávislí kandidáti a ich združenia vzhľadom na to, že kandidujú aj v malých obciach, kde zástupcovia strán chýba. Celkom ide do volieb 216.138 kandidátov.

Najnapínavejšie bude čakanie na výsledky zrejme pre parlamentné strany, pre ktoré sú voľby ďalším testom ich voličskej podpory po minuloročných voľbách do snemovne, ktoré vyhralo vládne hnutie ANO s prehľadom pred ODS, Pirátov a SPD.

Najviac kresiel zástupcov vďaka úspechu v menších obciach obhajuje KDU-ČSL, a to zhruba 4000. ČSSD má teraz približne 3800 zastupiteľov, KSČM 2560, ODS 2400, STAN 2070, ANO 1610 a TOP 09 ich má 865. Posilnenie očakávajú Piráti s doterajšími 29 predstaviteľmi i hnutie SPD, ktoré pred štyrmi rokmi ešte neexistovalo.

V senátnych voľbách ČSSD obhajuje víťazstvo v 13 z 27 obvodov, kde sa bude hlasovať. V jednaosmdesátičlenné hornej komore majú teraz sociálni demokrati 23 zástupcov. Najsilnejší frakcií s právom nominovať predsedu hornej komory sa tak môže stať KDU-ČSL, z ktorej 16 senátorov mandát obhajujú len tri. Rovnako je na tom s obhajobou s ľudovcami spolupracujúci klub STAN s 12 senátormi.

ODS s desiatimi senátormi obhajuje štyri kreslá a KSČM jediné, ktoré má. Podobne sú na tom Piráti. ÁNO so šiestimi senátormi môže vo voľbách posilniť, žiadne kreslo neobhajuje. Podobne sú na tom zo snemovnich strán ešte TOP 09 a SPD, toto hnutie do Senátu kandiduje prvýkrát. Šancu na zvolenie má 236 kandidátov.


Spravodajsky server Romea,cz

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Rómovia prehovorili o svojích zážitkov s predsudkami a rasizmom na vlastnej koži

Byť Róm a žiť na Slovensku, by jedinec mohol povedať, že nie je to žiadna výhra...Či sa to niekomu páči alebo nie, Rómovia už od útleho detstva sa stretávajú z rôznymi druhmi prejavu predsudkov či priameho rasizmu. Niet sa preto čo diviť, že priepasť porozumenia medzi rómskou a nerómskou populáciou sa prehlbuje, a nedôvera je na oboch stranách bariéry.   

Je predsa nemysliteľné, už aby Rómske deti sa stretávali v škole zo segregáciou, kedy škola zámerne vytvorí triedu len pre rómskych žiakov.  Je nemysliteľné, že sa Rómske deti stretávajú s pokrikmi, vy špinavé cigánčatá, smradľavý potkany, či negri... Rómske dieťa je už takto donútené si uvedomiť, že existuje svet "bielych" a jeho, teda "čiernych" Už deti medzi sebou dokážu byť veľmi zlé, a tak často krát rómsky chlapec či dievča je vyštvaní z kolektívu, či dokonca mu jeho spolužiaci povedia, s tebou sa sa hrať nebudeme, pretože si cigáň!

Rasizmus a predsudky v praxi  

- viac ako 80% Slovákov i Čechov by bolo prot…

Rasisti, hovoria, že na bielych životoch záleží - Je OK byť biely

Rasizmus nepozná hranice a rasista už vôbec nie! fanúšikovia Slovana Bratislava v sobotu vyvesili na Tehelnom poli transparent White Lives Matter, ktorý vo voľnom preklade znamená Na životoch belochov záleží, viaceré slovenské médiá ho označili za rasistický.
Rasisti však s touto interpretáciou médii nesúhlasia. Odvolávajú sa na hnutie Black Lives Matter(Na životoch černochov záleží), ktoré podľa nich médiá neoznačujú ako rasistické. Prečo by potom mal byť transparent fanúšikov Slovana rasistický?
Tak ako to vlastne je? 
V roku 2014 sa po svete prvýkrát začala vo veľkom šíriť výzva „Black Lives Matter” (BLM - Na životoch čiernych záleží). Snažila sa upozorniť na policajnú brutalitu voči Afroameričanom v USA. Ako reakcia na toto hnutie vzniklo „White Lives Matter” (WLM - Na životoch bielych záleží).
„White Lives Matter” (WLM - Na životoch bielych záleží). Toto spojenie začali propagovať po USA rasistické skupiny vo viacerých štátoch. Najaktívnejší boli najmä členovia skupiny Aryan Renaissa…

Rómovia si nevedia predstaviť, že by mali svoj vlastný štát...

Okrem kontaktov je sociálna sieť dobrá aj na bleskový prieskum. Už dlhšie bez toho aby si to niekto všimol, až možno na pár jednotlivcov, mapujem na mojom "fejzbuku" náladu nás Rómov. Samozrejme, že naša nálada sa odzrkadľuje aj podľa doby v akej teraz žijeme. A možno aj práve táto doba, kedy všetci bez rozdielu musíme vynaložiť viac úsilia na prežitie, ako by Rómov prebudila zo sna, jeden za všetkých a všetci za jedného.Pretože jeden za všetkých a všetci za jedného, alebo inak povedané spoločne za prospech nás všetkých už neplatí. V rómsku štátnosť ktorý by sme spoločným úsilím vybudovali neverí väčšina Rómov.
Pri otázke: Viete si predstaviť, že by sme mali Rómsky štát? sa Rómovia viac menej vyjadrovali záporne. Neveria, že by spoločne dokázali vôbec niečo také ako Rómsky štát vytvoriť. Ako sa mnohí sami vyjadrili, chýbajú nám vzdelaný ľudia, či sami medzi sebou sa dokážeme deliť na lepších a horších, sami sa kastujeme, a to by prinieslo veľké nezhody a napätie. A potom t…