Zborov: Volebná komisia vyradila rómskych kandidátov na poslancov z kandidátky, oni sa nedali a postavili sa za svoje práva

V obci Zborov v Bardejovskom okrese volebná komisia vyradila všetkých 12 rómskych kandidátov na poslancov do obecného zastupiteľstva z kandidátnej listiny pre voľby, ktoré boli vyhlásené predsedom Národnej rady Slovenskej republiky na 10. novembra 2018. Kandidáti na poslanca z toho vinia volebnú komisiu a starostu obce Zborov, ako nám jeden z kandidátov Ján Šivák povedal, " v Zborove žije cez 3-tisíc obyvateľov a z toho 51% percent sú Rómovia". Zrejme sa súčasný starosta bojí toho, že by Rómovia mali viac hlasov v miestom zastupiteľstvom.


ˇFoto / Ján Šivák 


Ako dôvod vyradenia z kandidátky bol uvedený, že podpisové hárky nemali úplné údaje, či mali gramatické chyby...   


Vyradení kandidáti sa s celou vecou obrátili na okresný súd v Bardejove a ten vydal vo veci rozhodnutie a vyradených kandidátov vrátil späť na kandidátku.


Janko Šivák mi pri našom rozhovore povedal, "chceli by sme ako poslanci miestneho zastupiteľstva presadiť možnosť, aby si Rómovia mohli postaviť bytovku. Za posledný rok veľa Rómov začalo pracovať. Je tu firma, ktorá vyrába poťahy do áut, máme tu aj rómskych podnikateľov, ktorí tiež zamestnávajú tunajších Rómov. Chceli by sme presadiť obecný podnik ako funguje v Raslaviciach a chceli by sme sa zasadiť o vybudovanie komunitného  centra."    


Je naozaj dobré, že Rómovia sa konečne o svoje práva začali byť, a chcú prispieť k lepšiemu životu. Redakcia R1 verí, že sa to týmto pánom podarí... 


Jozef Kmeťo 
  

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Prečo toľko Pochybností okolo Koronavírusu!?

Smrteľné pandémie útočia na ľudstvo každých 100 rokov!

Neslávne slávny "krutý" exekútor si vymáha peniaze od buka do buka, ako sa mu zachce... Robí to roky a nikto voči nemu nezakročí. Prečo??!