Preskočiť na hlavný obsah

Translate

Zborov: Volebná komisia vyradila rómskych kandidátov na poslancov z kandidátky, oni sa nedali a postavili sa za svoje práva

V obci Zborov v Bardejovskom okrese volebná komisia vyradila všetkých 12 rómskych kandidátov na poslancov do obecného zastupiteľstva z kandidátnej listiny pre voľby, ktoré boli vyhlásené predsedom Národnej rady Slovenskej republiky na 10. novembra 2018. Kandidáti na poslanca z toho vinia volebnú komisiu a starostu obce Zborov, ako nám jeden z kandidátov Ján Šivák povedal, " v Zborove žije cez 3-tisíc obyvateľov a z toho 51% percent sú Rómovia". Zrejme sa súčasný starosta bojí toho, že by Rómovia mali viac hlasov v miestom zastupiteľstvom.


ˇFoto / Ján Šivák 


Ako dôvod vyradenia z kandidátky bol uvedený, že podpisové hárky nemali úplné údaje, či mali gramatické chyby...   


Vyradení kandidáti sa s celou vecou obrátili na okresný súd v Bardejove a ten vydal vo veci rozhodnutie a vyradených kandidátov vrátil späť na kandidátku.


Janko Šivák mi pri našom rozhovore povedal, "chceli by sme ako poslanci miestneho zastupiteľstva presadiť možnosť, aby si Rómovia mohli postaviť bytovku. Za posledný rok veľa Rómov začalo pracovať. Je tu firma, ktorá vyrába poťahy do áut, máme tu aj rómskych podnikateľov, ktorí tiež zamestnávajú tunajších Rómov. Chceli by sme presadiť obecný podnik ako funguje v Raslaviciach a chceli by sme sa zasadiť o vybudovanie komunitného  centra."    


Je naozaj dobré, že Rómovia sa konečne o svoje práva začali byť, a chcú prispieť k lepšiemu životu. Redakcia R1 verí, že sa to týmto pánom podarí... 


Jozef Kmeťo 
  

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Rómovia si nevedia predstaviť, že by mali svoj vlastný štát...

Okrem kontaktov je sociálna sieť dobrá aj na bleskový prieskum. Už dlhšie bez toho aby si to niekto všimol, až možno na pár jednotlivcov, mapujem na mojom "fejzbuku" náladu nás Rómov. Samozrejme, že naša nálada sa odzrkadľuje aj podľa doby v akej teraz žijeme. A možno aj práve táto doba, kedy všetci bez rozdielu musíme vynaložiť viac úsilia na prežitie, ako by Rómov prebudila zo sna, jeden za všetkých a všetci za jedného.Pretože jeden za všetkých a všetci za jedného, alebo inak povedané spoločne za prospech nás všetkých už neplatí. V rómsku štátnosť ktorý by sme spoločným úsilím vybudovali neverí väčšina Rómov.
Pri otázke: Viete si predstaviť, že by sme mali Rómsky štát? sa Rómovia viac menej vyjadrovali záporne. Neveria, že by spoločne dokázali vôbec niečo také ako Rómsky štát vytvoriť. Ako sa mnohí sami vyjadrili, chýbajú nám vzdelaný ľudia, či sami medzi sebou sa dokážeme deliť na lepších a horších, sami sa kastujeme, a to by prinieslo veľké nezhody a napätie. A potom t…

Rómovia prehovorili o svojích zážitkov s predsudkami a rasizmom na vlastnej koži

Byť Róm a žiť na Slovensku, by jedinec mohol povedať, že nie je to žiadna výhra...Či sa to niekomu páči alebo nie, Rómovia už od útleho detstva sa stretávajú z rôznymi druhmi prejavu predsudkov či priameho rasizmu. Niet sa preto čo diviť, že priepasť porozumenia medzi rómskou a nerómskou populáciou sa prehlbuje, a nedôvera je na oboch stranách bariéry.   

Je predsa nemysliteľné, už aby Rómske deti sa stretávali v škole zo segregáciou, kedy škola zámerne vytvorí triedu len pre rómskych žiakov.  Je nemysliteľné, že sa Rómske deti stretávajú s pokrikmi, vy špinavé cigánčatá, smradľavý potkany, či negri... Rómske dieťa je už takto donútené si uvedomiť, že existuje svet "bielych" a jeho, teda "čiernych" Už deti medzi sebou dokážu byť veľmi zlé, a tak často krát rómsky chlapec či dievča je vyštvaní z kolektívu, či dokonca mu jeho spolužiaci povedia, s tebou sa sa hrať nebudeme, pretože si cigáň!

Rasizmus a predsudky v praxi  

- viac ako 80% Slovákov i Čechov by bolo prot…

Neslávne slávny "krutý" exekútor si vymáha peniaze od buka do buka, ako sa mu zachce... Robí to roky a nikto voči nemu nezakročí. Prečo??!

Polícia vyšetruje, či exekútor Rudolf Krutý neprekročil svoje právomoci a nezneužil právomoc verejného činiteľa.

Telefonáty z jeho čísel, resp. automat z exekútorskej kancelárie Rudolfa Krutého, otravuje ľuďom niekoľkokrát dennodenne život, aj keď napr. svoj dlh už máte dávno splatený.

To je aj prípad pani Jany. Približne v polovici februára tohto roku pani Jane začal niekto vyvolávať z neznámych čísel. Na niektoré nestačila zareagovať a nedvihla ich. V iných jej zas automat z exekútorskej kancelárie Rudolfa Krutého oznamoval, že má uhradiť exekúciu.

Keďže si bola vedomá toho, že žiadne dlžoby nikdy nemala a vždy všetko uhradila, tak tomu nevenovala pozornosť. Telefonáty od Krutého ale neprestávali.

„Neustále ma vyzývali k zaplateniu. Nikdy v živote som neprišla do styku s exekútormi, pretože vždy všetko platím načas. Na tomto si dávam záležať. Preto ma to najskôr začalo urážať, potom ma to začalo otravovať a postupom času som telefonáty začala vnímať ako hrubý nátlak,“ vysvetľuje Jana.

P…