Preskočiť na hlavný obsah

Zborov: Volebná komisia vyradila rómskych kandidátov na poslancov z kandidátky, oni sa nedali a postavili sa za svoje práva

V obci Zborov v Bardejovskom okrese volebná komisia vyradila všetkých 12 rómskych kandidátov na poslancov do obecného zastupiteľstva z kandidátnej listiny pre voľby, ktoré boli vyhlásené predsedom Národnej rady Slovenskej republiky na 10. novembra 2018. Kandidáti na poslanca z toho vinia volebnú komisiu a starostu obce Zborov, ako nám jeden z kandidátov Ján Šivák povedal, " v Zborove žije cez 3-tisíc obyvateľov a z toho 51% percent sú Rómovia". Zrejme sa súčasný starosta bojí toho, že by Rómovia mali viac hlasov v miestom zastupiteľstvom.


ˇFoto / Ján Šivák 


Ako dôvod vyradenia z kandidátky bol uvedený, že podpisové hárky nemali úplné údaje, či mali gramatické chyby...   


Vyradení kandidáti sa s celou vecou obrátili na okresný súd v Bardejove a ten vydal vo veci rozhodnutie a vyradených kandidátov vrátil späť na kandidátku.


Janko Šivák mi pri našom rozhovore povedal, "chceli by sme ako poslanci miestneho zastupiteľstva presadiť možnosť, aby si Rómovia mohli postaviť bytovku. Za posledný rok veľa Rómov začalo pracovať. Je tu firma, ktorá vyrába poťahy do áut, máme tu aj rómskych podnikateľov, ktorí tiež zamestnávajú tunajších Rómov. Chceli by sme presadiť obecný podnik ako funguje v Raslaviciach a chceli by sme sa zasadiť o vybudovanie komunitného  centra."    


Je naozaj dobré, že Rómovia sa konečne o svoje práva začali byť, a chcú prispieť k lepšiemu životu. Redakcia R1 verí, že sa to týmto pánom podarí... 


Jozef Kmeťo 
  

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Kotlebovci chcú vyprovokovať konflikt???

Rastúce preferencie extrémistov z ĽSNS vyhnali ľudí do ulíc. Sečovce, Sabinov, Košice, Levoča, Fiľakovo, ale aj ďalšie mestá sa pridávajú k demonštrácii proti fašizmu.

Kotlebovci a ich sympatizanti neočakávali takú silnú vlnu protestov proti politike akú presadzujú. Protesty po Slovensku usporiadali PS/spolu a Za ľudí a priebeh býva rovnaký – účastníci buď potichu, alebo otvorenými hlasnými pokrikmi demonštrujú proti mítingu fašistov a ich cielenej propagande nenávisti.

Klamlivá propaganda 

Známa propagantka za ĽSNS Lívia Garčalová urobila, ako je u nej už zvykom, manipulatívne video, kde svojimi slovami ale aj zostrihanými zábermi z demonštrácie v Levoči urobila "divoký západ". 


V Levoči sa však nič nestalo 
STANOVISKO POLÍCIE K PREDVOLEBNÉMU ZHROMAŽDENIU

Na základe šíriacich sa nepravdivých správ o údajnom nebezpečenstve na predvolebnom zhromaždení vám prinášame stanovisko Polícia SR - Prešovský kraj.

V súvislosti s konaním predvolebného zhromaždenia v Levoči počas priebehu toh…

Z Číny Koronavírus sa dostal pravdepodobne už do Európy. Situácia je vážna

Koronavírus v Európe? Už to nie je len problém juhovýchodnej Ázie a USA. V ruskom Petrohrade v stredu pre podozrenie z nákazy hospitalizovali dve osoby, ktoré krátko predtým prileteli z Číny, a na niektorých letiskách v Európe zavádzajú hygienické opatrenia.

Ochorenie sa rozšírilo aj do iných oblastí Číny. Prípady ochorení hlásili aj Thajsko, Japonsko, Južná Kórea, Taiwan a USA,“ hovorí Daša Račková z Úradu verejného zdravotníctva SR.

Slovenské orgány zatiaľ nevidia dôvod na kontrolu cestujúcich. Pripravili však určité preventívne kroky a hlavne upozorňujú cestovateľov, čo robiť v rizikových lokalitách či po návrate na Slovensko. Nádcha, kašeľ, bolesť hrdla, vysoká teplota - spočiatku to vyzerá ako bežné ochorenie dýchacích ciest. Lenže nový koronavírus nie je žiadna chrípka. Stačí, že v dýchacej sústave napadne jednu z buniek, tá potom praskne a vírus sa môže šíriť ďalej. Keď sa dostane do pľúc, spôsobí opuch alebo zápal a vtedy už ide o život. Ochorenie má podobný priebeh ako vírusy S…

Budú Kotlebovci zabíjať ľudí?

Skôr než si odpovieme na túto otázku, mali by sme si vlastne definovať, čo je fašizmus a ako prejavuje v ĽSNS Mariána Kotlebu   

5 dôvodov, prečo sú kotlebovci fašisti.


1. Fašizmus je forma radikálneho nacionalizmu snažiaca sa o „očistu“ národa, ktorý je podľa fašistov v kríze. Takto nám dnešný stav prezentujú aj kotlebovci: „zvrátenosti v médiách“, „degenerovaná spoločnosť“, „paraziti“, „kríza“ a podobne. Svet sa rúti do záhuby a len oni vedia, ako ho zachrániť 

2. Fašizmus potrebuje nepriateľa, ktorého môže obviniť z problémov národa, démonizovať ho a nakoniec národ od neho „očistiť“. Strach zároveň mobilizuje masy – u kotlebovcov sú to ako vnútorní (Rómovia, Židia, Maďari, skorumpovaní politici), tak vonkajší (utečenci, islam) nepriatelia. 
3. Fašisti tvrdia, že moderná kultúra je dekadentná a zvrátená a chcú ju nahradiť tou „pravou“ národnou. Prejavy kotlebovcov i ich program je plný „dekadentného moderného umenia“ a „nízkou úrovňou kultúry“. Preto Kotleba zatvára divadlá. Tak, ako vš…