Preskočiť na hlavný obsah

Translate

17.november Deň boja za slobodu a demokraciu, oplatilo sa vôbec štrngať kľúčami??!

Nežná /sametová/ revolúcia (1989)

Rôzne environmentálne a náboženské hnutia vznikli v priebehu osemdesiatych rokov v dôsledku politických zmien v ZSSR pod vedením Michaila Sergejeviča Gorbačova.


Pamätník Sametovej revoluce /Národná ulica - Praha/ foto: internet

25. marca 1988 sa "sviečková manifestácia" na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave rýchlo ukončila, keď polícia použila obušky a vodné delá na rozptýlenie pokojných demonštrantov, ktorí požadovali náboženskú slobodu. V novembri 1989 polícia opäť brutálne potlačila študentské prejavy v Bratislave a v Prahe. 16. novembra 1989 študenti slovenských vysokých škôl požadovali občianske práva a občianske slobody, ako aj prepustenie politických väzňov a o deň neskôr sa 17. novembra 1989 sa policajti stretli s protestujúcimi v Prahe. Novembrové udalosti spustili sériu udalostí, ktoré predpovedali koniec totalitného režimu a pádu "železnej opony", ktorá rozdeľuje východ od Západu. Univerzity štrajkvali a čoskoro ich nasledovali herci, umelci a disidenti. Opozícia v Českej republike vytvorila občianske fórum, zatiaľ čo na Slovensku vzniklo hnutie Verejne proti násiliu /VPN/. 27. novembra 1989 sa uskutočnil celoštátny generálny štrajk a dva dni neskôr 29. novembra 1989 podpísal prezident Gustáv Husák zákon, ktorým sa zrušil článok 4 ústavy o nadvláde komunistickej strany v spoločnosti. Dramaturg a disident Václav Havel sa stal novým prezidentom Československa. Začiatkom decembra 1989 sa otvorili hranice medzi Východom a Západom a neslávna "železná opona" padla.


17.november 1989/foto zdroj internet

Česko-slovenská federatívna republika

V roku 1990 Federálne zhromaždenie uznalo názov krajiny za Česko-slovenskú federatívnu republiku /ČSFR/. V prvých demokratických voľbách, ktoré sa konali v dňoch 8. - 9. júna 1990, Verejnosť proti násiliu /VPN/ sa na Slovensku stala jasným víťazom. Nevyhnutná potreba zmeny ekonomiky vyústila do ekonomických reforiem a privatizácie. 17. júla 1992 Slovenská národná rada vyhlásila nezávislosť Slovenskej republiky (Deklarácia nezávislosti Slovenskej republiky). 1. septembra 1992 bola prijatá Ústava Slovenskej republiky a 25. novembra 1992 Federálne zhromaždenie schválilo ústavný zákon, ktorý oficiálne ukončil Českú a Slovenskú federatívnu republiku.

Slovenská republika ako nezávislý štát

Slovenská republika bola oficiálne uznaná za nezávislý štát 1. januára 1993 s Michalom Kováčom za svojho prezidenta. 19. januára 1993 sa Slovensko stalo členským štátom Organizácie Spojených národov a 30. júna 1993 vstúpilo do Európskej rady.
Prezident Rudolf Šuster bol v roku 1999 Michalom Kováčom. Súčasným prezidentom Slovenskej republiky je Ivan Gašparovič. Vladimír Mečiar, vodca Hnutia za demokratické Slovensko (HZDS), bol predsedom vlády v čase vzniku novej vlády. Jeho vláda rezignovala v marci 1994 a nahradila ho koalícia pod vedením Jozefa Moravčíka. Predčasné voľby na jeseň roku 1994 urobili Vladimíra Mečiara, vodcu víťazného HZDS, ktorý je opäť predsedom vlády Slovenskej republiky. V roku 1997 Mikuláš Dzurinda nahradil Mečiara za predsedu vlády Slovenskej demokratickej koalície (KDH, Demokratická únia -DU, Demokratická strana DS, Sociálno-demokratická strana SDSS a Zelená strana-SZ). Slovenskej republiky.
Slovensko je členom mnohých medzinárodných organizácií - Organizácie Spojených národov, Medzinárodného menového fondu, Svetovej banky, UNESCO a Európskej rady. Členom NATO je Slovensko od 29. marca 2004. Dňa 1. mája 2004 vstúpilo Slovensko do Európskej únie. Slovenská republika sa 21. decembra 2007 stala aj zmluvnou stranou Schengenskej dohody.

K čomu bolo toto všetko potrebné??!

Podľa zákona o protiprávnosti komunistického režimu bol napokon komunistický režim, panujúci v Česko-Slovensku od 25. februára 1948 do 17. novembra 1989, vyhlásený za zločinný, nelegitímny a odsúdeniahodný. V dnešnej dobe "vyhlásenie" celé na smiech...

A čo nám teda dalo "štrnganie kľúčikmi"??! Okrem toho, že môžme cestovať po svete, skoro vôbec nič, myslím nás, tých chudobných...
Tí, ktorí sa hneď po 89-tom dostali k "válovu", tí sa sťažovať nemôžu. Poskupovali sa firmy, pozemky za "symbolické eurá"...

A vláda??? 😀 Pred 29 rokmi študenti sa postavili preto, že tajná služba a štát v tej dobe sledovali nielen aktivistov... 
Za vlády SMER-u a Róberta Fica sa to deje zasa a trúfam si tvrdiť, že v ešte horšom podaní. Odpočúvania, vyhrážania sa, zastrašovanie, zlodejstvo zo strany tých "najvyšších" ktorí sú pri kadejakých "válovoch" /a samozrejme nikto im to nedokáže, pretože SIS-ka si robí svoju prácu aspoň v tomto na jednotku/, všetko zamiesť pod koberec, len nech nevyjde nič "vonku" a mnoho ďalších svinstiev a špinavostí. 

Takým naj príkladom je vražda novinára Janka Kuciaka a jeho snúbenice Martinky, kde sa našli akože vrahovia a za všetko môže Kočner 😀.
Noooo, chlapec doplatil na to svoje vysoké sebavedomie, kde vedel veľmi veľa na mnoho tých "neviniatok" nielen vo vláde, nedokázal sa s nimi dohodnúť, respektíve pristúpiť na ich podmienky, tak to naňho našili... Toť môj názor v demokratickej, právnej krajine... A takýchto špinavostí a svinstiev je ešte strašne veľa, ale žiaľ, SIS-ka niekedy aj stíha všetko zastrašiť, vymazať a krásne utajiť... 

A takto si my žijeme a ešte dlho budeme žiť v "demokratickom" a hlavne "právnom" Slovensku, kde nepomôžu ani zhromaždenia Za slušné Slovensko. Pretože stále sa nájde nejaká "obeť", ktorá bude akože za každé "nájdené" špinavstvo a svinstvo polapená a odsúdená...Viete ako by sa mal náš štát volať? Nie Slovensko, ale PENTAJ&TSMERsko...

Iveta Kmeťová
Nezabudnite počúvať najlepšie rómske internetové rádio kliknite na tento odkaz: www.radior1.sk Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Rómovia prehovorili o svojích zážitkov s predsudkami a rasizmom na vlastnej koži

Byť Róm a žiť na Slovensku, by jedinec mohol povedať, že nie je to žiadna výhra...Či sa to niekomu páči alebo nie, Rómovia už od útleho detstva sa stretávajú z rôznymi druhmi prejavu predsudkov či priameho rasizmu. Niet sa preto čo diviť, že priepasť porozumenia medzi rómskou a nerómskou populáciou sa prehlbuje, a nedôvera je na oboch stranách bariéry.   

Je predsa nemysliteľné, už aby Rómske deti sa stretávali v škole zo segregáciou, kedy škola zámerne vytvorí triedu len pre rómskych žiakov.  Je nemysliteľné, že sa Rómske deti stretávajú s pokrikmi, vy špinavé cigánčatá, smradľavý potkany, či negri... Rómske dieťa je už takto donútené si uvedomiť, že existuje svet "bielych" a jeho, teda "čiernych" Už deti medzi sebou dokážu byť veľmi zlé, a tak často krát rómsky chlapec či dievča je vyštvaní z kolektívu, či dokonca mu jeho spolužiaci povedia, s tebou sa sa hrať nebudeme, pretože si cigáň!

Rasizmus a predsudky v praxi  

- viac ako 80% Slovákov i Čechov by bolo prot…

Rasisti, hovoria, že na bielych životoch záleží - Je OK byť biely

Rasizmus nepozná hranice a rasista už vôbec nie! fanúšikovia Slovana Bratislava v sobotu vyvesili na Tehelnom poli transparent White Lives Matter, ktorý vo voľnom preklade znamená Na životoch belochov záleží, viaceré slovenské médiá ho označili za rasistický.
Rasisti však s touto interpretáciou médii nesúhlasia. Odvolávajú sa na hnutie Black Lives Matter(Na životoch černochov záleží), ktoré podľa nich médiá neoznačujú ako rasistické. Prečo by potom mal byť transparent fanúšikov Slovana rasistický?
Tak ako to vlastne je? 
V roku 2014 sa po svete prvýkrát začala vo veľkom šíriť výzva „Black Lives Matter” (BLM - Na životoch čiernych záleží). Snažila sa upozorniť na policajnú brutalitu voči Afroameričanom v USA. Ako reakcia na toto hnutie vzniklo „White Lives Matter” (WLM - Na životoch bielych záleží).
„White Lives Matter” (WLM - Na životoch bielych záleží). Toto spojenie začali propagovať po USA rasistické skupiny vo viacerých štátoch. Najaktívnejší boli najmä členovia skupiny Aryan Renaissa…

Rómovia si nevedia predstaviť, že by mali svoj vlastný štát...

Okrem kontaktov je sociálna sieť dobrá aj na bleskový prieskum. Už dlhšie bez toho aby si to niekto všimol, až možno na pár jednotlivcov, mapujem na mojom "fejzbuku" náladu nás Rómov. Samozrejme, že naša nálada sa odzrkadľuje aj podľa doby v akej teraz žijeme. A možno aj práve táto doba, kedy všetci bez rozdielu musíme vynaložiť viac úsilia na prežitie, ako by Rómov prebudila zo sna, jeden za všetkých a všetci za jedného.Pretože jeden za všetkých a všetci za jedného, alebo inak povedané spoločne za prospech nás všetkých už neplatí. V rómsku štátnosť ktorý by sme spoločným úsilím vybudovali neverí väčšina Rómov.
Pri otázke: Viete si predstaviť, že by sme mali Rómsky štát? sa Rómovia viac menej vyjadrovali záporne. Neveria, že by spoločne dokázali vôbec niečo také ako Rómsky štát vytvoriť. Ako sa mnohí sami vyjadrili, chýbajú nám vzdelaný ľudia, či sami medzi sebou sa dokážeme deliť na lepších a horších, sami sa kastujeme, a to by prinieslo veľké nezhody a napätie. A potom t…