Preskočiť na hlavný obsah

Alina Serban, rómska herečka, ktorá dostala filmové ocenenie...

Alina Serban je rómska filmová a divadelná herečka a spisovateľka. Je známa aj písaním a hraním hier so zameraním sa na "sociálnu spravodlivosť", bojom proti sexizmu, rasizmu, homofóbii a rôznym iným formám diskriminácie.


Alina Serban/zdroj fb Alina Serban/Foto: Vadim Ghirda


Alina Serban sa narodila v roku 1986 v rumunskej rómskej rodine v Bukurešti. Mala 8 rokov, keď jej rodičia stratili domov a boli nútení premiestniť sa do rozšírenej rodiny otca. O pár rokov neskôr jej matka bola uväzenená a Alina strávila svoje dospievajúce roky v detskom domove, odkiaľ chodila priamo na univerzitu. Využila svoje diáre z tých rokov, aby napísala skoré verzie deklarácie na vlastné riziko - Slumdog Roma a Dva týždne, maximálne jeden mesiac, možno šesť rokov, s ktorými potom vystúpila na Medzinárodnom festivale rómskeho umenia v rokoch 2009 a 2010.

V roku 2011 dostala Serban štipendium a presťahoval sa do Londýna na magisterský program na Kráľovskej akadémii dramatického umenia. Nasledujúci rok získala cenu "Najlepší rumunský študent vo Veľkej Británii", ale nemohla si dovoliť výdavky spojené s výletom z Londýna do Edinburghu, aby si mohla osobne vyzdvihnúť cenu.


V marci 2014 bola herečka pozvaná na svetový pohár Street Child, aby vystúpila pred 2000 ľuďmi v Royal Albert Hall. V roku 2016 Alina Serban zverejnila prvú zbierku rómskych rozprávok v Rumunsku, ako jej ich rozprávala teta...


...zbierka rómskych rozprávok...


Alina Serban produkuje aj revidovanú verziu hry "Veľká hanba" /The Great Shame/, ktorá sa zameriava výhradne na dejiny rómskeho otroctva, obsadené prevažne rómskymi hercami a režírované rómskou ženou. S touto hrou vystúpia v národných divadlách a mainstreamových festivaloch po celom Rumunsku. Hra je súčasťou expanzívnej kultúrnej kampane iniciovanej Alinou Serban s názvom Kultúrna (R)evolúcia, ktorej cieľom je vytvoriť priestor pre rómske príbehy, ktoré sa venujú problematike a posúvajú diskriminačné príbehy okolo Rómov a zároveň presadzujú rovnaké práva a zaobchádzanie s Rómami.

Alina Serban bola v tejto hre rozhodnutá priniesť túto minulosť na svetlo a nespochybniť rómsku identitu, ako aj históriu rómskeho národa. Podľa nej je nevyhnutné poznať minulosť, aby sme lepšie pochopili súčasnú situáciu. " Všetko, čo sa hovorí o rómskom ľude je založené na súčasnosti, ale nikto sa neobťažuje, prečo sa takáto situácia stala. Mali tieto osoby rovnaké možnosti ako iní? Je dôležité, aby Rumunsko a zvyšok Európy pochopili, že rumunskí Rómovia boli otrokmi a že dôsledky sú dnes viditeľné. Veľká škoda nie je len v tomto minulom otroctve. Veľkou hanbou je zabudnúť na minulosť."


...hra "Veľká hanba" /The Great Shame/.../foto internet/


Alina Serban má veľa projektov v Rumunsku, Veľkej Británii, Belgicku a Nemecku, vrátane dvoch hraných filmov, v ktorých bude hrať hlavnú postavu.

Tohto roku na 12. ročníku Medzinárodného ženského filmového festivalu / Festival International du film de femmes de Salé/ získala titul na najlepší ženský herecký výkon vo filme "Sama na svadbe".Alina Serban je veľkým príkladom toho, že aj Róm môže niečo znamenať, nie len doma ale aj vo svete...

Iveta Kmeťová

zdroj: internet 
          fb Alina Serban


Nezabudnite počúvať najlepšie rómske internetové rádio kliknite na tento odkaz: www.radior1.sk


My sa nehráme na rádio, my sme rádio...


Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Kotlebovci chcú vyprovokovať konflikt???

Rastúce preferencie extrémistov z ĽSNS vyhnali ľudí do ulíc. Sečovce, Sabinov, Košice, Levoča, Fiľakovo, ale aj ďalšie mestá sa pridávajú k demonštrácii proti fašizmu.

Kotlebovci a ich sympatizanti neočakávali takú silnú vlnu protestov proti politike akú presadzujú. Protesty po Slovensku usporiadali PS/spolu a Za ľudí a priebeh býva rovnaký – účastníci buď potichu, alebo otvorenými hlasnými pokrikmi demonštrujú proti mítingu fašistov a ich cielenej propagande nenávisti.

Klamlivá propaganda 

Známa propagantka za ĽSNS Lívia Garčalová urobila, ako je u nej už zvykom, manipulatívne video, kde svojimi slovami ale aj zostrihanými zábermi z demonštrácie v Levoči urobila "divoký západ". 


V Levoči sa však nič nestalo 
STANOVISKO POLÍCIE K PREDVOLEBNÉMU ZHROMAŽDENIU

Na základe šíriacich sa nepravdivých správ o údajnom nebezpečenstve na predvolebnom zhromaždení vám prinášame stanovisko Polícia SR - Prešovský kraj.

V súvislosti s konaním predvolebného zhromaždenia v Levoči počas priebehu toh…

Z Číny Koronavírus sa dostal pravdepodobne už do Európy. Situácia je vážna

Koronavírus v Európe? Už to nie je len problém juhovýchodnej Ázie a USA. V ruskom Petrohrade v stredu pre podozrenie z nákazy hospitalizovali dve osoby, ktoré krátko predtým prileteli z Číny, a na niektorých letiskách v Európe zavádzajú hygienické opatrenia.

Ochorenie sa rozšírilo aj do iných oblastí Číny. Prípady ochorení hlásili aj Thajsko, Japonsko, Južná Kórea, Taiwan a USA,“ hovorí Daša Račková z Úradu verejného zdravotníctva SR.

Slovenské orgány zatiaľ nevidia dôvod na kontrolu cestujúcich. Pripravili však určité preventívne kroky a hlavne upozorňujú cestovateľov, čo robiť v rizikových lokalitách či po návrate na Slovensko. Nádcha, kašeľ, bolesť hrdla, vysoká teplota - spočiatku to vyzerá ako bežné ochorenie dýchacích ciest. Lenže nový koronavírus nie je žiadna chrípka. Stačí, že v dýchacej sústave napadne jednu z buniek, tá potom praskne a vírus sa môže šíriť ďalej. Keď sa dostane do pľúc, spôsobí opuch alebo zápal a vtedy už ide o život. Ochorenie má podobný priebeh ako vírusy S…

Budú Kotlebovci zabíjať ľudí?

Skôr než si odpovieme na túto otázku, mali by sme si vlastne definovať, čo je fašizmus a ako prejavuje v ĽSNS Mariána Kotlebu   

5 dôvodov, prečo sú kotlebovci fašisti.
(podľa Jakuba Drábika)

1. Fašizmus je forma radikálneho nacionalizmu snažiaca sa o „očistu“ národa, ktorý je podľa fašistov v kríze. Takto nám dnešný stav prezentujú aj kotlebovci: „zvrátenosti v médiách“, „degenerovaná spoločnosť“, „paraziti“, „kríza“ a podobne. Svet sa rúti do záhuby a len oni vedia, ako ho zachrániť 

2. Fašizmus potrebuje nepriateľa, ktorého môže obviniť z problémov národa, démonizovať ho a nakoniec národ od neho „očistiť“. Strach zároveň mobilizuje masy – u kotlebovcov sú to ako vnútorní (Rómovia, Židia, Maďari, skorumpovaní politici), tak vonkajší (utečenci, islam) nepriatelia. 
3. Fašisti tvrdia, že moderná kultúra je dekadentná a zvrátená a chcú ju nahradiť tou „pravou“ národnou. Prejavy kotlebovcov i ich program je plný „dekadentného moderného umenia“ a „nízkou úrovňou kultúry“. Preto Kotleba zatvá…