Preskočiť na hlavný obsah

Sestrička, ktorej padol na zem iba mesačný chlapček, sa doteraz nedokázala ani ospravedlniť

Rodina malého Denisa z obce Poľany v okrese Trebišov sa ani po vyše roku od nepríjemnej udalosti, ku ktorej došlo začiatkom júla 2017 nedočkala od vedenia Nemocnice v Kráľovskom Chlmci ospravedlnenia ani vysvetlenia. Synček Jonášovcov v tomto zariadení utrpel hrozivý úraz.
Redakcia R1 Vás o tom informovala na našich stránkach. Ako prípad pokročil ďalej? 

Pani Anna/ foto Redakcia R1 

Dieťa 15. júla 2017 skončilo v spádovej Nemocnici v Kráľovskom Chlmci kvôli akútnemu ochoreniu dýchacích ciest. Náhradnú matku Annu (54) preto zaskočilo, keď sa pri informovaní o zdravotnom stave chlapca dozvedela, že ten bol po štvordňovej hospitalizácii urgentne prevezený do Detskej fakultnej nemocnice v Košiciach.


Ťažký úraz novorodenca


Po neskutočne komplikovanom zisťovaní vyšlo najavo, že to bolo nutné kvôli prasknutej lebke a otrasu mozgu, následkom čoho Denis krvácal z nosa a mal obrovskú hrču na temene hlavy, vysvetľuje Anna Jonášová. Žena v prvom momente nechápala ako je možné, že chlapcovi ktorý bol hospitalizovaný s relatívne bežným ochorením, ide zrazu o život.

Kedy došlo k zraneniu?

Nikto nám nebol ochotný vysvetliť čo sa sa stalo a kto je vinný za zranenie chlapca. Nasledovalo chodenie po výsluchoch, predvolávanie na sociálne oddelenie. Spolu s biologickou matkou Denisou sme boli dokonca podozrievané, že sme to zavinili my. "Pýtali sa nás, či k úrazu nedošlo pri pôrode dieťaťa a my sme si to nevšimli," rozpráva s plačom pani Anna.

Peniaze neprijala

„Bola som vyzvaná policajtom, ktorý vyšetroval prípad, aby som zriadila Deniskovi účet, že nám tam pošlú peniaze za úraz, ako ich bodovo ohodnotil posudkový lekár," tvrdí náhradná matka. Dodala, že boli rôzne pokusy ako jej odovzdať peniaze, ale ona všetko odmietla. Naposledy jej poštárka oznámila, že na pošte má šek na 730 eur. Tento šek pani Aničke dokonca nechceli ani dať do ruky osobne, povedali, že až keď si vyberie peniaze potom dostane ústrižok. Až po tom, keď sme ako Redakcia R1 zavolali na danú poštu, šek bol vydaný pani Aničke bez toho, aby si musela peniaze vybrať...


Zachytený šek, ktorý sa nám podarilo získať/ Foto Redakcia R1


Bolestné od zdravotnej sestry

„Malo to byť, akože bolestné za spôsobený úraz od zdravotnej sestry z oddelenia, na ktorom bol Denis hospitalizovaný. Sestrička pri vyšetrovaní tvrdila, že sa pri pracovnom úkone pošmykla a chlapec si buchol hlavu o vaňu! Nebola to však pravda. My vieme tak, že chlapec jej vypadol z ruky a narazil s hlavičkou o dlažbu."

Redakcia R1 začala prípad metalizovať a prípadu sa ujal právny zástupca. Po intervencii, ako je napísané vyššie, sa podarilo pokus podplatiť pani Annu zachytiť, čo bol kľúčový dôkaz, že na strane nemocnice bola chyba. Keby sa nám to ako Redakcii nepodarilo, prípad by zrejme nabral iný smer...  

Sestrička ktorej dieťa padlo sa snažila sa umlčať p. Annu so 730€


Ospravedlnenia sa nedočkali

Matku trápi, že zo šéfov nemocnice si doteraz nikto nenašiel čas, aby im vysvetlil ako k úrazu chlapca došlo, a zároveň sa im za vzniknutú situáciu ospravedlnil. Rovnako sa k nim neunúvala ani zdravotná sestra. Pani Jonášová sa zdôverila, že namiesto toho, aby si v pokoji užívali spoločnosť drobca a rozvetvenej rodiny, musia neustále riešiť nepríjemnosti spojené s jeho úrazom. „Nemáme to ľahké, keďže súdom nám bol zverený do náhradnej výchovy syn manželovej netere Silvie, ktorá je mentálne postihnutá a rodičia jej zomreli," vysvetľuje pani Jonášová nezávideniahodnú situáciu v rodine.


Padlo obvinenie

Promptnejšia bola pri vyšetrení prípadu polícia. „Udalosť bola riadne vyšetrená a páchateľ tohto trestného činu bol obvinený. Vec sme následne ukončili návrhom na konečné opatrenie," informovala košická krajská policajná hovorkyňa Jana Mésarová. Vyšetrovací spis skončil preto na Okresnej prokuratúre v Trebišove.


Zastavené trestné stíhanie

„Prokurátor 13. apríla 2018 podmienečne zastavil trestné stíhanie I.M. pre trestný čin ublíženia na zdraví. Stanovil jej skúšobnú dobu v trvaní 24 mesiacov. Uznesenie je právoplatné," povedal hovorca Krajskej prokuratúry v Košiciach Milan Filičko. Jonášovci nie sú s trestom spokojní, príde im veľmi mierny aj preto sa rozhodli domáhať sa svojho práva na súde. Vedenie Nemocnice v Kráľovskom Chlmci mlčí. Argumentuje, že svoje stanovisko vydá až potom, keď ÚDZS ukončí preverovanie prípadu.


Adamko je našťastie v poriadku/ Foto Redakcia R1


Redakcia R1 prípad ďalej sleduje, je v spojení s p. Annou, ktorá medzi časom bola na úrade ombudsmanky úradu pre deti a mládež. Objavili sa aj ďalšie nové okolnosti v prípade, a stále je prípad v riešení právneho zástupcu. Najhoršie na tom je, že aj po vyše roku od úrazu malého bábätka sa nemocnica ani sestrička pani Anne nedokázali ospravedlniť a spravodlivosti doposiaľ nebolo zadosťučinené...     


Jozef Kmeťo 

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Kto je vlastne Róm, ktorý sa vo videu priznáva, že bude voliť Kotlebu?!

V poslednom čase sa na sociálnej sieti objavili videa malého drobného mužíka v spoločnosti priaznivcov ĽSNS, ktorý odkazuje, že bude voliť Ľudovú stranu Naše Slovensko a hovorí aj o tom, že sa hanbí za asociálov, ktorí aj jemu robia hanbu. Ďalej odkazuje všetkým, aby na ĽSNS neútočili a zobudili sa.

Kto je muž z videa? 

Je to Miroslav Didiaš, skrachovanec, ktorý to nikam v živote nedotiahol, ako k metle a k lopate. V nedávnej minulosti sa snažil na seba upozorniť tým, že pár krát vystúpil v reality show "Čo na to Mojsejovci", v ktorej vystupoval ako ich obdivovateľ a na plné ústa hovoril o sebe, že je gay, má za sebou veľmi pestrý sexuálny život, a že sa za to nehanbí, ani za to, že je cigán. 
Je to človek, ktorý vie využiť každú možnosť ako na seba upozorniť. Predpokladám, že jeho riťka toho hodne aj zažila a jedno obdobie než zaparkoval pri metle a lopate, bola jeho riťka hlavným nástrojom obživy.  Škoda, že tej inteligencie sa mu moc nedostalo, ale ani šarmu, pretože ak by m…

Norbert Hmilansky: Idiot, herec, youtuber, zlodej, alebo onanista na "fejzbuku"?

Sociálne siete sú pre mnohých z nás doslova centrom života. Pomáhajú nám byť v kontakte s priateľmi a známymi, môžu byť nápomocné aj pri našej práci, sledujeme cez ne najnovšie správy. Vďaka sociálnym sietiam sa vieme rýchlo navzájom informovať, ale aj rozhnevať, či dokonca sa navzájom ovplyvniť. 

A teraz dovoľte, budem hovoriť, alebo skôr písať, sám za seba. S mojím názorom nemusíte a môžete súhlasiť, je to môj vlastný pohľad a nikomu ho nevnucujem. Mám 46 rokov a celý môj život robím, a žijem ako väčšina ľudí. Mne nikto nepostavil byt a nikto mi nič nedal zadarmo. Na všetko čo mám som si musel sám zarobiť. Keď nebudem pracovať, nebudem mať na lieky, nájom, či jedlo. 
Sloboda slova, či názoru je tu aj preto, že nám umožňuje nahlas si povedať svoj názor a  "fejzbuk" jeden z prostriedkov kde ten svoj názor môžeme povedať. To je aj prípad Norberta Hmilanského. 
Ja mu jeho názor neberiem, ale pýtam sa, kto mu dal právo hovoriť za všetkých Rómov? Ja som mu ten mandát, aby hovoril z…

Fašizmus nieje riešenie

Ako som išiel na východne Slovensko, po celom Slovensku boli vylepené billboardy Mariána Kotlebu a pred nedávnom Milana Mazureka s nápisom: Vyhodený z parlamentu pre názor. Dá sa tomu rozumieť... pocit krivdy, hrdinstva?  Pre tento názor včera vyšetrovateľ NAKA obvinil predsedu Smeru Roberta Fica z trestných činov hanobenia národa, rasy a presvedčenia, podnecovanie k násiliu. 


Rómska karta otvorená


Mazurek čelil obžalobe pre jeho hanlivé výroky na adresu rómskeho etnika, ktoré majú rasistický charakter, odvysielané v októbri 2016 v rádiu Frontinus. Ako poslanec Národnej rady SR vtedy napríklad povedal, že „150 miliónov eur sa použije iba na domy z týchto cigánskych osád, ľudí, ktorí pre náš národ, pre náš štátny rozpočet, pre našu kultúru neurobili nič, práve naopak, rozhodli sa žiť týmto asociálnym spôsobom života a vyciciavať náš sociálny systém“. Na základe právoplatného rozsudku Najvyššieho súdu SR prišiel v septembri o poslanecký mandát.

Fico na jeho odsúdenie za hanobenie národa, …