Preskočiť na hlavný obsah

168 mŕtvych a stovky zranených. Cunami v Indonézii prišlo bez varovania


sopka Krakatoa /foto internet/


Mohutná vlna cunami, ktorá v sobotu zasiahla pobrežné oblasti v Sundskom prielive v Indonézii, si vyžiadala najmenej 168 mŕtvych. Hovorca úradu pre riešenie katastrof v nedeľu oznámil, že 745 ľudí je zranených a 30 ľudí je stále nezvestných. Počet obetí sa ešte môže zvýšiť. Príčinou tsunami bola erupcia sopky Krakatoa.

Nečakaný úder vlny na pobrežné oblasti Sundského prielivu zrovnal stovky domov so zemou a mnoho ďalších vážne poškodil.

Úrady nevydali vopred žiadne varovanie, obyvateľov preto vlna zaskočila. Úrady sa totiž sprvu domnievali, že nejde o cunami, ale o príliv, a vyzvali obyvateľstvo, aby neprepadal panike. "Bol to omyl, ľutujeme toho," uviedol hovorca Nugroho podľa agentúry AFP. Omyl podľa neho pramenil z toho, že vlne tentokrát nepredchádzalo zemetrasenie.

škody narobené s cunami v Indonézii /foto internet/


"Prišli sme o deviatej večer na prázdniny a náhle tu bola voda. Všetko sčernelo. Nešla elektrina," uviedol pätnásťročný Muhammad Bintang, ktorý na veľmi populárnej pláži Carita Beach na západnom pobreží ostrova Jáva videl, ako sa vlna blíži. "Nemohol som naštartovať svoju motorku, a tak som utekal preč. Modlil som sa a utekal som, ako som mohol najrýchlejšie," vykreslil AFP dvadsaťtriročný Lutfi Al Rasyid.

"Musel som utekať, zatiaľ čo vlna prekonala pláž a prenikla 15 či 20 metrov do vnútrozemia," vykreslil Nor Oystein Lund Andersen podľa agentúry AP. Zrovna robil snímky sopky, keď náhle uvidel, že sa k nemu blíži veľká vlna. "Budúci vlna sa dostala k hotelu a zmietla autá z cesty za ním. Stihol som s rodinou utiecť lesnými chodníčkami do vyššej polohy, kde sa o nás miestna postarali. Vďakabohu sme vyviazli bez zranení," dodal.

Vlna zasiahla aj vonkajší stan, v ktorom sa práve konal koncert miestnej skupiny Seventeen. Jeden jej člen rovnako ako manažér katastrofu neprežili.

Robert Řehák z českého ministerstva zahraničia povedal, že "podľa doterajších informácií nie sú medzi obeťami cunami žiadni cudzinci, teda ani českí občania".

"Český zastupiteľský úrad v Jakarte situácii naďalej monitoruje a v prípade nových informácií bude informovať," dodal. Ministerstvo rozoslalo varovné SMS odkazy ľuďom zdržiavajúcim v oblasti a odporučilo sledovať médiá a riadiť sa pokynmi úradov. V prípade nutnosti je možné sa obrátiť na núdzovú linku zastupiteľského úradu v Jakarte.

Ľudia prehľadávajú trosky zničených budov /foto internet/


Indonézia má za sebou septembrové ničivé zemetrasenie, ktoré sprevádzala vlna tsunami a ktoré neprežilo vyše 2000 ľudí. Indonézia leží v oblasti častých zemetrasení. V roku 2004 pri zemetrasení a cunami, ktoré postihli viaceré krajiny, zomrelo v Indonézii vyše 120 000 ľudí. Celkovo si táto udalosť vyžiadala 226 000 obetí.


Iveta Kmeťová 
zdroj: CNN/ČTK


Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Kto je vlastne Róm, ktorý sa vo videu priznáva, že bude voliť Kotlebu?!

V poslednom čase sa na sociálnej sieti objavili videa malého drobného mužíka v spoločnosti priaznivcov ĽSNS, ktorý odkazuje, že bude voliť Ľudovú stranu Naše Slovensko a hovorí aj o tom, že sa hanbí za asociálov, ktorí aj jemu robia hanbu. Ďalej odkazuje všetkým, aby na ĽSNS neútočili a zobudili sa.

Kto je muž z videa? 

Je to Miroslav Didiaš, skrachovanec, ktorý to nikam v živote nedotiahol, ako k metle a k lopate. V nedávnej minulosti sa snažil na seba upozorniť tým, že pár krát vystúpil v reality show "Čo na to Mojsejovci", v ktorej vystupoval ako ich obdivovateľ a na plné ústa hovoril o sebe, že je gay, má za sebou veľmi pestrý sexuálny život, a že sa za to nehanbí, ani za to, že je cigán. 
Je to človek, ktorý vie využiť každú možnosť ako na seba upozorniť. Predpokladám, že jeho riťka toho hodne aj zažila a jedno obdobie než zaparkoval pri metle a lopate, bola jeho riťka hlavným nástrojom obživy.  Škoda, že tej inteligencie sa mu moc nedostalo, ale ani šarmu, pretože ak by m…

Norbert Hmilansky: Idiot, herec, youtuber, zlodej, alebo onanista na "fejzbuku"?

Sociálne siete sú pre mnohých z nás doslova centrom života. Pomáhajú nám byť v kontakte s priateľmi a známymi, môžu byť nápomocné aj pri našej práci, sledujeme cez ne najnovšie správy. Vďaka sociálnym sietiam sa vieme rýchlo navzájom informovať, ale aj rozhnevať, či dokonca sa navzájom ovplyvniť. 

A teraz dovoľte, budem hovoriť, alebo skôr písať, sám za seba. S mojím názorom nemusíte a môžete súhlasiť, je to môj vlastný pohľad a nikomu ho nevnucujem. Mám 46 rokov a celý môj život robím, a žijem ako väčšina ľudí. Mne nikto nepostavil byt a nikto mi nič nedal zadarmo. Na všetko čo mám som si musel sám zarobiť. Keď nebudem pracovať, nebudem mať na lieky, nájom, či jedlo. 
Sloboda slova, či názoru je tu aj preto, že nám umožňuje nahlas si povedať svoj názor a  "fejzbuk" jeden z prostriedkov kde ten svoj názor môžeme povedať. To je aj prípad Norberta Hmilanského. 
Ja mu jeho názor neberiem, ale pýtam sa, kto mu dal právo hovoriť za všetkých Rómov? Ja som mu ten mandát, aby hovoril z…

Fašizmus nieje riešenie

Ako som išiel na východne Slovensko, po celom Slovensku boli vylepené billboardy Mariána Kotlebu a pred nedávnom Milana Mazureka s nápisom: Vyhodený z parlamentu pre názor. Dá sa tomu rozumieť... pocit krivdy, hrdinstva?  Pre tento názor včera vyšetrovateľ NAKA obvinil predsedu Smeru Roberta Fica z trestných činov hanobenia národa, rasy a presvedčenia, podnecovanie k násiliu. 


Rómska karta otvorená


Mazurek čelil obžalobe pre jeho hanlivé výroky na adresu rómskeho etnika, ktoré majú rasistický charakter, odvysielané v októbri 2016 v rádiu Frontinus. Ako poslanec Národnej rady SR vtedy napríklad povedal, že „150 miliónov eur sa použije iba na domy z týchto cigánskych osád, ľudí, ktorí pre náš národ, pre náš štátny rozpočet, pre našu kultúru neurobili nič, práve naopak, rozhodli sa žiť týmto asociálnym spôsobom života a vyciciavať náš sociálny systém“. Na základe právoplatného rozsudku Najvyššieho súdu SR prišiel v septembri o poslanecký mandát.

Fico na jeho odsúdenie za hanobenie národa, …