Preskočiť na hlavný obsah

Luník IX. - "mestečko" kde ľudia žijú ako kedysi

Populárne a veľmi medializované sídlisko v Košiciach. Stačí, že poviete číslo 9 a každý vie o čom je reč. 
Foto internet 

Týmto blogom by som chcel poukázať na pár faktov a rôznych, , ktoré mi rania srdce  pri každodennom vstupe na toto sídlisko. Na Lunílku IX. pôsobím ako učiteľ v materskej škole. Na tomto sídlisko som 4 krát do týždňa a to dva dni, kde som úplne celý deň, od rána až do večera. Na začiatku svojho pôsobenia som  nemal nejaké očakávania, pretože túto lokalitu som bral ako veľmi ťažkú lokalitu. Mesiac som pozoroval život a spôsobilosti Rómov na tomto sídlisku, kde som si samozrejme oťukával aj ľudí a stýkal som sa s týmito ľuďmi, aby ma aj oni lepšie spoznali, pretože sám som z ich rádu. Som taktiež Róm. Aj napriek tomu, že som Róm,  ma tamojší obyvatelia brali nie ako Róma, ale ako "Gádža", ktorý ide riadiť ich životy. Eventuálne som to bral že to je prirodzená reakcia, ktorá by bola ja vo mne, ak by som žil na tomto sídlisku. 
Po určitom čase, som spoznal rôzne inštitúcie ako je napríklad aj základná škola, stredná škola, mestský úrad a vyššie orgány ako sú napríklad polícia. Ľudia žijúci na tomto sídlisku majú vo svojom okruhu všetko. Majú tam poštu, mestský úrad, školy od materskej až po strednú, ktorá sa nachádza v spodnej časti Luníka IX, ktorá vôbec nie je ďaleko pre žiakov či rodičov. Po určitom čase, som to všetko spoznal a uvedomil som si, že som neprišiel na sídlisko ale do malého mesta. Táto myšlienka vo mne vyvolala pocit, že títo ľudia, nemajú ako keby možnosť ísť preč z tohto Luníka, pretože majú všetko pod nosom. Nestojí to veľa námahy. Pýtal som sa sám seba, či to je dobré a či by to vyhovovalo mne. Prišiel som na rôzne odpovede, ale aj na otázky, na ktoré si neviem odpovedať. Spýtal som aj taktiež aj ľudí, ktorí tu prežili pár rokov. Ich reakcie boli na môj obdiv  také, aké som aj čakal. Starší pán sa vyjadril, že im to vyhovuje, samozrejme komu by to nevyhovovalo. Nečudoval som sa takejto reakcie, len mi prišlo veľmi ľúto, že niekto, kto má moc nad nimi, im nedá príležitosť sa stýkať so spoločnosťou, ktorá je dole pod sídliskom. Radšej to vyriešia tým, že tam hodia všetko a nech to majú pod nosom. Načo by chodili do mesta ? Či sa to niekomu páči alebo nie, aj oni sú súčasťou tejto spoločnosti. 
Maslowa pyramída
Maslowova pyramída (potrieb) je hierarchia  ľudských potrieb, ktorú definoval americký psychológ Abraham Harold Maslow  v roku 1943 . Podľa tejto teórie má človek päť základných potrieb (od najnižších po najvyššie - spolu teda tvoria akúsi „pyramídu“):
  1. fyziologické potreby
  2. potreba bezpečia, istoty
  3. potreba lásky, prijatia, spolupatričnosti
  4. potreba uznania, úcty
  5. potreba sebarealizácie

Maslowa pyramída rozpráva o tom , že ak človek nemá naplnené základné potreby - FYZIOLOGICKÉ POTREBY, nie je človek schopný ani prežiť.  Na Luníku IX. som si uvedomil, že ľudia riešia potrebu prežitia a tým sú potreby : hlad , smäd, dýchanie, spánok a sex. Títo ľudia prežívajú každý deň  a zamýšľajú sa, čo bude zajtra, čo dáme jesť deťom a iné otázky, ktoré si bežný človek niekedy nepoloží. Bežní ľudia, ktorí nežijú v takýchto lokalitách, riešia iné potreby. Riešia potrebu bezpečia, sociálnu potrebu, potrebu úcty a  sebarealizácie. Niekedy zabúdame na tie základné potreby, ktoré sa odvíjajú od nášho života. Neviem dôjsť k záveru, prečo to je tak, no je to problém, ktorý sa nevyrieši hneď. 
Zamýšľam sa každý deň, pri vstupe na sídlisko čo ďalej, no uvedomil som si že ani tri generácie po mne, ktoré prídu, to nemusia vyriešiť. Je to problém na dlhú trať a pochopiť mentalitu týchto ľudí, je hodné ocenenia. Nie je jednoduché vyjadriť to, čo cítim. Michal Sivák 
Ahojte ! Som Róm. Verím že nemáš nejaký predsudok a že si veľmi rád prečítaš môj blog. Ak ťa to zaujme a niečo v tebe daný blog aj vyvolá,napíš mi na facebook.

Komentáre

  1. Můj názor! To je největší chyba soustředit plno romů na jedno místo! Já jsem vyrůstal v obcí Lomné /jinak mojí rodnou vesnici je Valkov/ v obci Lomné žili dvě rodiný naše a strejdovo! V každé rodině bylo po 7 dětech.My jsme kamaradilí s bylíma klukama a samozřejmostí byla školní docházka bez neomluvených hodín.Další samozřejmostí bylo po základní škole pokračovat ve vzdělavání příklad jsme mělý u bílých kluku.Jakej příklad mají mít dětí na tomhle sídliští když rodiče nestojí za nic a kamarády mají kluky kteří smyšlejí stejně jako oni.Netvrdím,že se tam nenajdou vyjimky.Jedinná cesta jak žít normálním způsobem je pro ty dětí v dospělostí odejít do světa za prácí a vidět,že se dá žít i jinak.

    OdpovedaťOdstrániť

Zverejnenie komentára

Váš názor nás zaujíma, ďakujeme

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Kotlebovci nezvládajú protesty Rómov na východe Slovenska

Počas mítingu Kotlebovcov na východe protestovali stovky Rómov. Protesty Rómov začali v Sečovciach, cez Sabinov a vyvrcholili v Košiciach. Tieto protesty sú spájané so stranou PS/Spolu a Trubanom, a tak trošku ako keby sa zabudlo na našich politických aktivistov, ktorí pomohli k tomu, aby sa Rómovia zobudili a povedali jasne STOP fašizmu. Viktor Valík, Ivan Hriczko, Roman Suchý, alebo podnikateľ Emilio Gujda, či Džemal Kodrazi. Toto sú výrazne mená predstaviteľov rómskej politickej scény na východe Slovenska a na týchto ľudí by sa tiež nemalo zabudnúť.

Kotlebovci nerátali s tým, že sa my Rómovia dokážeme cez sociálne siete zmobilizovať, a tak čo im vlastne ostalo, ako obviniť Trubana za PS/Spolu, že protestujúcich zvážali do Košíc autobusmi a dostali za to, že budú stáť na námestí, 15€. Čo je samozrejme hlúposť, pretože ani Truban za PS/spolu a ani napríklad Hlina za KDH si kupovať protestujúcich nepotrebujú a naši politickí predstavitelia, ako Viktor Valík za stranu STS zase nedisponu…

Slovenskom sa rozhoreli protesty proti fašizmu a média mlčia

Rastúce preferencie extrémistov z ĽSNS vyhnali ľudí do ulíc. Doposiaľ najväčší protest proti fašizmu sa vo štvrtok popoludní uskutočnil v Košiciach.
Najviac však o protestoch informujú rómske portáli na sociálnej sieti, naše média ako televízia Joj, Markíza a ďalšie média viac menej mlčia. Je veľmi smutné, že dokážu  Slovenské média v rýchlosti 10-1 priniesť negatívne spravy o Rómoch, ale to že ľudia a hlavne Rómovia povstali proti rasizmu neinformujú vôbec, alebo len okrajovo... 
Sú to spojené nádoby, všetko ako konáme v našej spoločnosti ma vplyv na nás všetkých... To že, fašistická strana ĽSNS Mariána Kotlebu sa teší výborným predvolebným preferenciám, môže nečinnosť politikov, súdov, prokuratúry, ktorí nechali fašizmu narásť do obludných rozmerov a ten sa môže nakoniec stať aj pre benevolentných sudcov a politikov osudným. Netreba totiž zabudnúť, že podobne začínal aj Hitler....  
Posledný protest bol  Piatok vo Fiľakove, kde ľudia kričali aby Kotelba a Mazurek išiel domov... "…

Ivan Hriczko: Prečo som sa rozhodol odstúpiť z kandidatúry strany Vlasť

"Do parlamentných volieb som vstupoval s čistými úmyslami. Mojou ambíciou bolo, aby Rómovia na Slovensku mali svoje zastúpenie v parlamente. Chcel som stáť na strane pravdy a pomáhať občanom v mnohých dôležitých oblastiach nášho života, upozorniť na problémy nás Rómov. Od začiatku som hovoril, že sa zachovám zodpovedne, a nikdy som toto vyhlásenie nemusel korigovať. Dal som svoje slovo ľuďom, ktorí mi verili a ich dôveru som nechcel nikdy sklamať. Urobil som maximum pre tieto parlamentné voľby a bol som ochotný urobiť všetko, aby som Rómov do parlamentu dostal. pretože moje predstavy o riešení rómskej problematiky a postavení rómskej menšiny na Slovensku sú očividne rozdielne so stranou Vlasť. Rozhodol som sa odstúpiť z kandidatúry. Chcem sa poďakovať za podporu všetkým priaznivcom a podporovateľom. V prvom rade svojej manželke a môjmu synovi. Vyjadrujem nahlas, verejne a jednoznačne, že nesúhlasím aby mňa a vás označovali za parazita tejto spoločnosti, nechcem aby nás označovali…