Preskočiť na hlavný obsah

Translate

Luník IX. - "mestečko" kde ľudia žijú ako kedysi

Populárne a veľmi medializované sídlisko v Košiciach. Stačí, že poviete číslo 9 a každý vie o čom je reč. 
Foto internet 

Týmto blogom by som chcel poukázať na pár faktov a rôznych, , ktoré mi rania srdce  pri každodennom vstupe na toto sídlisko. Na Lunílku IX. pôsobím ako učiteľ v materskej škole. Na tomto sídlisko som 4 krát do týždňa a to dva dni, kde som úplne celý deň, od rána až do večera. Na začiatku svojho pôsobenia som  nemal nejaké očakávania, pretože túto lokalitu som bral ako veľmi ťažkú lokalitu. Mesiac som pozoroval život a spôsobilosti Rómov na tomto sídlisku, kde som si samozrejme oťukával aj ľudí a stýkal som sa s týmito ľuďmi, aby ma aj oni lepšie spoznali, pretože sám som z ich rádu. Som taktiež Róm. Aj napriek tomu, že som Róm,  ma tamojší obyvatelia brali nie ako Róma, ale ako "Gádža", ktorý ide riadiť ich životy. Eventuálne som to bral že to je prirodzená reakcia, ktorá by bola ja vo mne, ak by som žil na tomto sídlisku. 
Po určitom čase, som spoznal rôzne inštitúcie ako je napríklad aj základná škola, stredná škola, mestský úrad a vyššie orgány ako sú napríklad polícia. Ľudia žijúci na tomto sídlisku majú vo svojom okruhu všetko. Majú tam poštu, mestský úrad, školy od materskej až po strednú, ktorá sa nachádza v spodnej časti Luníka IX, ktorá vôbec nie je ďaleko pre žiakov či rodičov. Po určitom čase, som to všetko spoznal a uvedomil som si, že som neprišiel na sídlisko ale do malého mesta. Táto myšlienka vo mne vyvolala pocit, že títo ľudia, nemajú ako keby možnosť ísť preč z tohto Luníka, pretože majú všetko pod nosom. Nestojí to veľa námahy. Pýtal som sa sám seba, či to je dobré a či by to vyhovovalo mne. Prišiel som na rôzne odpovede, ale aj na otázky, na ktoré si neviem odpovedať. Spýtal som aj taktiež aj ľudí, ktorí tu prežili pár rokov. Ich reakcie boli na môj obdiv  také, aké som aj čakal. Starší pán sa vyjadril, že im to vyhovuje, samozrejme komu by to nevyhovovalo. Nečudoval som sa takejto reakcie, len mi prišlo veľmi ľúto, že niekto, kto má moc nad nimi, im nedá príležitosť sa stýkať so spoločnosťou, ktorá je dole pod sídliskom. Radšej to vyriešia tým, že tam hodia všetko a nech to majú pod nosom. Načo by chodili do mesta ? Či sa to niekomu páči alebo nie, aj oni sú súčasťou tejto spoločnosti. 
Maslowa pyramída
Maslowova pyramída (potrieb) je hierarchia  ľudských potrieb, ktorú definoval americký psychológ Abraham Harold Maslow  v roku 1943 . Podľa tejto teórie má človek päť základných potrieb (od najnižších po najvyššie - spolu teda tvoria akúsi „pyramídu“):
  1. fyziologické potreby
  2. potreba bezpečia, istoty
  3. potreba lásky, prijatia, spolupatričnosti
  4. potreba uznania, úcty
  5. potreba sebarealizácie

Maslowa pyramída rozpráva o tom , že ak človek nemá naplnené základné potreby - FYZIOLOGICKÉ POTREBY, nie je človek schopný ani prežiť.  Na Luníku IX. som si uvedomil, že ľudia riešia potrebu prežitia a tým sú potreby : hlad , smäd, dýchanie, spánok a sex. Títo ľudia prežívajú každý deň  a zamýšľajú sa, čo bude zajtra, čo dáme jesť deťom a iné otázky, ktoré si bežný človek niekedy nepoloží. Bežní ľudia, ktorí nežijú v takýchto lokalitách, riešia iné potreby. Riešia potrebu bezpečia, sociálnu potrebu, potrebu úcty a  sebarealizácie. Niekedy zabúdame na tie základné potreby, ktoré sa odvíjajú od nášho života. Neviem dôjsť k záveru, prečo to je tak, no je to problém, ktorý sa nevyrieši hneď. 
Zamýšľam sa každý deň, pri vstupe na sídlisko čo ďalej, no uvedomil som si že ani tri generácie po mne, ktoré prídu, to nemusia vyriešiť. Je to problém na dlhú trať a pochopiť mentalitu týchto ľudí, je hodné ocenenia. Nie je jednoduché vyjadriť to, čo cítim. Michal Sivák 
Ahojte ! Som Róm. Verím že nemáš nejaký predsudok a že si veľmi rád prečítaš môj blog. Ak ťa to zaujme a niečo v tebe daný blog aj vyvolá,napíš mi na facebook.

Komentáre

  1. Můj názor! To je největší chyba soustředit plno romů na jedno místo! Já jsem vyrůstal v obcí Lomné /jinak mojí rodnou vesnici je Valkov/ v obci Lomné žili dvě rodiný naše a strejdovo! V každé rodině bylo po 7 dětech.My jsme kamaradilí s bylíma klukama a samozřejmostí byla školní docházka bez neomluvených hodín.Další samozřejmostí bylo po základní škole pokračovat ve vzdělavání příklad jsme mělý u bílých kluku.Jakej příklad mají mít dětí na tomhle sídliští když rodiče nestojí za nic a kamarády mají kluky kteří smyšlejí stejně jako oni.Netvrdím,že se tam nenajdou vyjimky.Jedinná cesta jak žít normálním způsobem je pro ty dětí v dospělostí odejít do světa za prácí a vidět,že se dá žít i jinak.

    OdpovedaťOdstrániť

Zverejnenie komentára

Váš názor nás zaujíma, ďakujeme

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Rádio Roma a Romata skončili v osade, aké je však pozadie?

Aktuality.sk vydali minulý týždeň článok "Rómske rádio zobralo dotácie za 190-tisíc eur, skončilo prepísané v osade." Pred dvoma rokmi som prostredníctvom Sme.sk a Redakcie R1 publikoval článok "Rádio ROMA  A ROMATA, projekty za viac ako 200 tisíc € končia..." Hneď ako som článok publikoval, dotknuté osoby sa ma prostredníctvom svojich právnikov snažili zatlačiť do kúta. Po porade s právnikom sa mi podarilo nátlak zo strany dotknutých osôb umierniť za odplatu, že články stiahnem, a nebudem o nich písať... Napriek tomu som však články uverejnil 

Projekty rádia Roma a Rómskej tlačovej agentúry Romata sa ma osobne dotýkali. Veril som, že projekty za ktorými stál Ján Konček, Milan Nemček, budú projekty ktoré dokážu vytvoriť tvorivé prostredie ako pre rómskych novinárov tak aj pre blogerov. Malo to byť prvé rómske rádio na Slovensku, ktoré by vysielalo v Bratislave, Banskej Bystrici, Prešove a v Prahe. Rómska tlačová agentúra Romata zase mala združovať rómskych novinárov…

Rasisti, hovoria, že na bielych životoch záleží - Je OK byť biely

Rasizmus nepozná hranice a rasista už vôbec nie! fanúšikovia Slovana Bratislava v sobotu vyvesili na Tehelnom poli transparent White Lives Matter, ktorý vo voľnom preklade znamená Na životoch belochov záleží, viaceré slovenské médiá ho označili za rasistický.
Rasisti však s touto interpretáciou médii nesúhlasia. Odvolávajú sa na hnutie Black Lives Matter(Na životoch černochov záleží), ktoré podľa nich médiá neoznačujú ako rasistické. Prečo by potom mal byť transparent fanúšikov Slovana rasistický?
Tak ako to vlastne je? 
V roku 2014 sa po svete prvýkrát začala vo veľkom šíriť výzva „Black Lives Matter” (BLM - Na životoch čiernych záleží). Snažila sa upozorniť na policajnú brutalitu voči Afroameričanom v USA. Ako reakcia na toto hnutie vzniklo „White Lives Matter” (WLM - Na životoch bielych záleží).
„White Lives Matter” (WLM - Na životoch bielych záleží). Toto spojenie začali propagovať po USA rasistické skupiny vo viacerých štátoch. Najaktívnejší boli najmä členovia skupiny Aryan Renaissa…

Rovnosť nadovšetko

Koľkokrát zbili policajti bezdôvodne Róma? Koľko detí prichádza o šance na únik z osady, kvôli tomu, že ho zaradia do „špeciálnej školy“ len preto, že nevedia po slovensky? Nie, sú tak zaraďované na základne sociálneho aspektu.  Musíme posielať armádu aby robila korona-testy? Prečo ju posielame? Prečo musia ľudia pracujúci na integračných programoch v osadách bojovať o granty, len aby si mohli robiť svoju prácu? Chýba nám empatia. Sme leniví pochopiť kultúrne rozdiely. Vidíme dôsledky, odmietame vidieť dôvody.
V obchode si všetci všímajú iba nekupujúceho Róma, pracoval som v obchode prakticky celý život, a záchyty Rómov som ja osobne nezažil, a to som pracoval vo veľkom hypermarkete. Najviac záchytov bolo u nerómov a to dokonca u takých u ktorých by ste to ani nepovedali. Napriek tomu však sledovaní v obchode sú najviac Rómovia a ich deti! 
A čo prípady kedy boli bité Rómske deti, doteraz tieto prípady neboli riadne vyšetrené, prípad detí v Krompachoch nikto nevie ako dopadol. Z  fackuj…