Preskočiť na hlavný obsah

Pápež František zaželal svetu k Vianociam vzájomné bratstvo

Pápež František požehnal mestu a svetu/foto:vaticannews/


Hlavným prianím pápeža Františka k tohtoročným Vianociam je bratstvo. Zaželal ho pri požehnaní Urbi et Orbi všetkým ľuďom bez rozdielu, pričom osobitne vyprosoval znovunájdenie bratstva národom, ktoré trpia vojnou a sociálnymi krízami.

„Boh je dobrý Otec a my všetci sme bratia“, zdôraznil Svätý Otec František v príhovore pred poludňajším požehnaním mestu Rím a celému svetu – Urbi et Orbi – na slávnosť Božieho narodenia 25. decembra z loggie Vatikánskej baziliky, za účasti 50 tisíc veriacich:

„Bez bratstva, ktoré nám daroval Ježiš Kristus, nášmu úsiliu
o spravodlivejší svet dochádza dych a aj tým najlepším plánom hrozí, že sa stanú štruktúrami bez duše. Preto je moje prianie požehnaných Vianoc prianím bratstva. ... Bratstva medzi ľuďmi každého národa a kultúry. Bratstva medzi ľuďmi rôznych názorov, no schopnými rešpektovať sa a načúvať druhému. Bratstva medzi ľuďmi rozličných náboženstiev. Ježiš prišiel zjaviť Božiu tvár všetkým, ktorí ho hľadajú.“

Tak ako v rodine láska rodičov pomáha všetkým vzájomne sa mať radi, aj Boh ako „rodič“ celého ľudstva „je základom a silou nášho bratstva“, vysvetlil pápež František. Pri požehnaní ho sprevádzali po bokoch kardinál protodiakon Renato Raffaele Martino a kardinál Kevin Joseph Farrell, prefekt Dikastéria pre laikov, rodinu a život.  

Svätý Otec sa osobitne modlil za Blízky východ: za ukončenie konfliktu a obnovenie dialógu medzi Izraelom a Palestínou, za zotavenie Sýrie z vojnových rán so zasadením sa medzinárodného spoločenstva o politické riešenie, za obyvateľov Jemenu vysilených vojnou a hladomorom.

Svätý Otec prosil ďalej za bratstvo pre celú Afriku s jej miliónmi utečencov a evakuovaných, za pokračovanie v zbližovaní na Kórejskom polostrove, za Venezuelu a Nikaraguu, aby našli cestu zo sociálnych kríz. Rovnako vyprosoval trvalý pokoj a dôstojné životné podmienky pre Ukrajinu a prosil aj za kresťanské komunity v tamojšom regióne, aby medzi sebou udržiavali bratské a priateľské vzťahy.

Vo vianočnom príhovore pápež pripomenul aj národy, ktoré trpia „ideologickými, kultúrnymi a ekonomickými kolonizáciami“. Osobitnú prosbu zameral na prenasledovaných a diskriminovaných kresťanov, aby im aj všetkým menšinám boli uznané ich práva, najmä náboženská sloboda.

Svoj príhovor uzavrel Svätý Otec žičením:

„Malé a skrehnuté Dieťa, ktoré máme dnes v jasliach, nech chráni všetky deti na zemi a každú krehkú, bezbrannú a vyradenú osobu. Nech všetci môžeme prijať pokoj a útechu z narodenia Spasiteľa, a – cítiac, že sme milovaní jediným nebeským Otcom – obnoviť sa a žiť ako bratia!“

Pápež František požehnal Mestu a svetu k Vianociam už po šiesty raz za svojho pontifikátu.


Záznam televízneho prenosu Urbi et OrbiIveta Kmeťová
zdroj: Vatican news

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Kotlebovci nezvládajú protesty Rómov na východe Slovenska

Počas mítingu Kotlebovcov na východe protestovali stovky Rómov. Protesty Rómov začali v Sečovciach, cez Sabinov a vyvrcholili v Košiciach. Tieto protesty sú spájané so stranou PS/Spolu a Trubanom, a tak trošku ako keby sa zabudlo na našich politických aktivistov, ktorí pomohli k tomu, aby sa Rómovia zobudili a povedali jasne STOP fašizmu. Viktor Valík, Ivan Hriczko, Roman Suchý, alebo podnikateľ Emilio Gujda, či Džemal Kodrazi. Toto sú výrazne mená predstaviteľov rómskej politickej scény na východe Slovenska a na týchto ľudí by sa tiež nemalo zabudnúť.

Kotlebovci nerátali s tým, že sa my Rómovia dokážeme cez sociálne siete zmobilizovať, a tak čo im vlastne ostalo, ako obviniť Trubana za PS/Spolu, že protestujúcich zvážali do Košíc autobusmi a dostali za to, že budú stáť na námestí, 15€. Čo je samozrejme hlúposť, pretože ani Truban za PS/spolu a ani napríklad Hlina za KDH si kupovať protestujúcich nepotrebujú a naši politickí predstavitelia, ako Viktor Valík za stranu STS zase nedisponu…

Kotlebovci chcú vyprovokovať konflikt???

Rastúce preferencie extrémistov z ĽSNS vyhnali ľudí do ulíc. Sečovce, Sabinov, Košice, Levoča, Fiľakovo, ale aj ďalšie mestá sa pridávajú k demonštrácii proti fašizmu.

Kotlebovci a ich sympatizanti neočakávali takú silnú vlnu protestov proti politike akú presadzujú. Protesty po Slovensku usporiadali PS/spolu a Za ľudí a priebeh býva rovnaký – účastníci buď potichu, alebo otvorenými hlasnými pokrikmi demonštrujú proti mítingu fašistov a ich cielenej propagande nenávisti.

Klamlivá propaganda 

Známa propagantka za ĽSNS Lívia Garčalová urobila, ako je u nej už zvykom, manipulatívne video, kde svojimi slovami ale aj zostrihanými zábermi z demonštrácie v Levoči urobila "divoký západ". 


V Levoči sa však nič nestalo 
STANOVISKO POLÍCIE K PREDVOLEBNÉMU ZHROMAŽDENIU

Na základe šíriacich sa nepravdivých správ o údajnom nebezpečenstve na predvolebnom zhromaždení vám prinášame stanovisko Polícia SR - Prešovský kraj.

V súvislosti s konaním predvolebného zhromaždenia v Levoči počas priebehu toh…

Slovenskom sa rozhoreli protesty proti fašizmu a média mlčia

Rastúce preferencie extrémistov z ĽSNS vyhnali ľudí do ulíc. Doposiaľ najväčší protest proti fašizmu sa vo štvrtok popoludní uskutočnil v Košiciach.
Najviac však o protestoch informujú rómske portáli na sociálnej sieti, naše média ako televízia Joj, Markíza a ďalšie média viac menej mlčia. Je veľmi smutné, že dokážu  Slovenské média v rýchlosti 10-1 priniesť negatívne spravy o Rómoch, ale to že ľudia a hlavne Rómovia povstali proti rasizmu neinformujú vôbec, alebo len okrajovo... 
Sú to spojené nádoby, všetko ako konáme v našej spoločnosti ma vplyv na nás všetkých... To že, fašistická strana ĽSNS Mariána Kotlebu sa teší výborným predvolebným preferenciám, môže nečinnosť politikov, súdov, prokuratúry, ktorí nechali fašizmu narásť do obludných rozmerov a ten sa môže nakoniec stať aj pre benevolentných sudcov a politikov osudným. Netreba totiž zabudnúť, že podobne začínal aj Hitler....  
Posledný protest bol  Piatok vo Fiľakove, kde ľudia kričali aby Kotelba a Mazurek išiel domov... "…