Preskočiť na hlavný obsah

Rómske dievčatko z Luníka IX. - príklad obyčajnej pokory, ktorá nám niekedy chýba

Detská múdrosť nemá hraníc. Deti sú úžasné stvorenia, ktoré nám ukazujú niekedy smer v našom živote. Učia nás žiť obyčajný,bezstarostný život. Takýmto dievčatkom je aj Mária. 
Mária má 5 rokov a býva na Luníku IX. Má hnedé strapaté vlásky, hoc má  gumičku vo vlasoch. Chodí do materskej školy väčšinou zafúľaná. Vlasy jej vždy stoja. Máriu spoznáte ľahko. Mária má stále copík na vrchu svojej hlavy.
Foto/ Michal Sivák 

Miesto punčošiek nosí na sebe dospelácke pančuškové podkolienky, pod ktorými má ponožky. Oblečenie jej málo kedy sedí. Buď je krátke alebo veľmi veľké. Oblečenie dedí či to po starších súrodencoch alebo čo rodičia v skrini nájdu. Do školy chodí s veľkým úsmevom. Keď prichádza do šatne, schmatme ktorékoľvek papuče a prezuje sa. Keď prichádza dobudovy, ráno sa pekne pozdraví, dobehne do materskej školy polhodinku neskôr,u ž keď sú všetci v triede. Príde šťastná, ako keby slávne dobehla do cieľa. Do budovy prichádza sama ako veľká dospeláčka. Nie je hlučná a ani veľmi zhovorčivá. Rada spieva rómske pesničky. Jej obľúbená pieseň je od Viery Bilej "Paš o paňori" .
Včera sme si urobili vianočnú besiedku, kde sme rozdávali šatstvo, ktoré nám dala charita. Deťom sme rozdávali tričká, tepláčiky, sukienky pre dievčatá, rukavice, bundy, rukavice atď. Pri rozdávaní šiat sa deti handrkovali, kto si čo zoberie. Každý niečo postupne dostával. Kto niečo dostal, mal za úlohu si to položiť na nejaké miesto. Mária stála pri stoličke bez slova. Keď dostala tričko, nohavice alebo iné šatstvo, pekne si poskladala a položila na stoličku. Bez slova a bez toho, že niečo dostane, pekne čakala a ukladala si to. Nepovedala ani jedno slovo. Pohľadom pozorovala ostatných, ako si svoje šaty ukladajú. Mária si šaty ukladala a stále ich pohladkala.
Keď sme všetko rozdali, začali sme upratovať. Mária chytila metlu a začala zametať a upozorňovať iných, aby nerobili neporiadok. Mária je iná. Vidno že doma zastáva úlohu tej, ktorá upratuje a stará sa. Na záver sme rozdali deťom odmenu a Mária za odmenu dostala 5 lízatiek. Nevedela čo má povedať, sadla si na stoličku, tešila sa a smiala ( ticho, haha, ticho haha, ticho, haha .... ) Na záver žmurkla. 
​Mária je príkladom úžasnej pokory a dobré srdca. Som rád, že s kolegyňou ju môžeme učiť. Je to šikovné dievčatko, ktoré si zaslúži úplne iný život. Verím, že to v živote dosiahne čo najďalej. Mária, prajem ti veľa síl, odvahy a stále taký krásny úsmev, ktorý nás obšťastňuje pri pohľade na teba.
Malá Mária spí ako každé dieťa a predsa...
Foto MS Michal Sivák 
Ahojte ! Som Róm. Verím že nemáš nejaký predsudok a že si veľmi rád prečítaš môj blog. Ak ťa to zaujme a niečo v tebe daný blog aj vyvolá,napíš mi na facebook.Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Kto je vlastne Róm, ktorý sa vo videu priznáva, že bude voliť Kotlebu?!

V poslednom čase sa na sociálnej sieti objavili videa malého drobného mužíka v spoločnosti priaznivcov ĽSNS, ktorý odkazuje, že bude voliť Ľudovú stranu Naše Slovensko a hovorí aj o tom, že sa hanbí za asociálov, ktorí aj jemu robia hanbu. Ďalej odkazuje všetkým, aby na ĽSNS neútočili a zobudili sa.

Kto je muž z videa? 

Je to Miroslav Didiaš, skrachovanec, ktorý to nikam v živote nedotiahol, ako k metle a k lopate. V nedávnej minulosti sa snažil na seba upozorniť tým, že pár krát vystúpil v reality show "Čo na to Mojsejovci", v ktorej vystupoval ako ich obdivovateľ a na plné ústa hovoril o sebe, že je gay, má za sebou veľmi pestrý sexuálny život, a že sa za to nehanbí, ani za to, že je cigán. 
Je to človek, ktorý vie využiť každú možnosť ako na seba upozorniť. Predpokladám, že jeho riťka toho hodne aj zažila a jedno obdobie než zaparkoval pri metle a lopate, bola jeho riťka hlavným nástrojom obživy.  Škoda, že tej inteligencie sa mu moc nedostalo, ale ani šarmu, pretože ak by m…

Norbert Hmilansky: Idiot, herec, youtuber, zlodej, alebo onanista na "fejzbuku"?

Sociálne siete sú pre mnohých z nás doslova centrom života. Pomáhajú nám byť v kontakte s priateľmi a známymi, môžu byť nápomocné aj pri našej práci, sledujeme cez ne najnovšie správy. Vďaka sociálnym sietiam sa vieme rýchlo navzájom informovať, ale aj rozhnevať, či dokonca sa navzájom ovplyvniť. 

A teraz dovoľte, budem hovoriť, alebo skôr písať, sám za seba. S mojím názorom nemusíte a môžete súhlasiť, je to môj vlastný pohľad a nikomu ho nevnucujem. Mám 46 rokov a celý môj život robím, a žijem ako väčšina ľudí. Mne nikto nepostavil byt a nikto mi nič nedal zadarmo. Na všetko čo mám som si musel sám zarobiť. Keď nebudem pracovať, nebudem mať na lieky, nájom, či jedlo. 
Sloboda slova, či názoru je tu aj preto, že nám umožňuje nahlas si povedať svoj názor a  "fejzbuk" jeden z prostriedkov kde ten svoj názor môžeme povedať. To je aj prípad Norberta Hmilanského. 
Ja mu jeho názor neberiem, ale pýtam sa, kto mu dal právo hovoriť za všetkých Rómov? Ja som mu ten mandát, aby hovoril z…

Fašizmus nieje riešenie

Ako som išiel na východne Slovensko, po celom Slovensku boli vylepené billboardy Mariána Kotlebu a pred nedávnom Milana Mazureka s nápisom: Vyhodený z parlamentu pre názor. Dá sa tomu rozumieť... pocit krivdy, hrdinstva?  Pre tento názor včera vyšetrovateľ NAKA obvinil predsedu Smeru Roberta Fica z trestných činov hanobenia národa, rasy a presvedčenia, podnecovanie k násiliu. 


Rómska karta otvorená


Mazurek čelil obžalobe pre jeho hanlivé výroky na adresu rómskeho etnika, ktoré majú rasistický charakter, odvysielané v októbri 2016 v rádiu Frontinus. Ako poslanec Národnej rady SR vtedy napríklad povedal, že „150 miliónov eur sa použije iba na domy z týchto cigánskych osád, ľudí, ktorí pre náš národ, pre náš štátny rozpočet, pre našu kultúru neurobili nič, práve naopak, rozhodli sa žiť týmto asociálnym spôsobom života a vyciciavať náš sociálny systém“. Na základe právoplatného rozsudku Najvyššieho súdu SR prišiel v septembri o poslanecký mandát.

Fico na jeho odsúdenie za hanobenie národa, …