Preskočiť na hlavný obsah

Translate

Rómske dievčatko z Luníka IX. - príklad obyčajnej pokory, ktorá nám niekedy chýba

Detská múdrosť nemá hraníc. Deti sú úžasné stvorenia, ktoré nám ukazujú niekedy smer v našom živote. Učia nás žiť obyčajný,bezstarostný život. Takýmto dievčatkom je aj Mária. 
Mária má 5 rokov a býva na Luníku IX. Má hnedé strapaté vlásky, hoc má  gumičku vo vlasoch. Chodí do materskej školy väčšinou zafúľaná. Vlasy jej vždy stoja. Máriu spoznáte ľahko. Mária má stále copík na vrchu svojej hlavy.
Foto/ Michal Sivák 

Miesto punčošiek nosí na sebe dospelácke pančuškové podkolienky, pod ktorými má ponožky. Oblečenie jej málo kedy sedí. Buď je krátke alebo veľmi veľké. Oblečenie dedí či to po starších súrodencoch alebo čo rodičia v skrini nájdu. Do školy chodí s veľkým úsmevom. Keď prichádza do šatne, schmatme ktorékoľvek papuče a prezuje sa. Keď prichádza dobudovy, ráno sa pekne pozdraví, dobehne do materskej školy polhodinku neskôr,u ž keď sú všetci v triede. Príde šťastná, ako keby slávne dobehla do cieľa. Do budovy prichádza sama ako veľká dospeláčka. Nie je hlučná a ani veľmi zhovorčivá. Rada spieva rómske pesničky. Jej obľúbená pieseň je od Viery Bilej "Paš o paňori" .
Včera sme si urobili vianočnú besiedku, kde sme rozdávali šatstvo, ktoré nám dala charita. Deťom sme rozdávali tričká, tepláčiky, sukienky pre dievčatá, rukavice, bundy, rukavice atď. Pri rozdávaní šiat sa deti handrkovali, kto si čo zoberie. Každý niečo postupne dostával. Kto niečo dostal, mal za úlohu si to položiť na nejaké miesto. Mária stála pri stoličke bez slova. Keď dostala tričko, nohavice alebo iné šatstvo, pekne si poskladala a položila na stoličku. Bez slova a bez toho, že niečo dostane, pekne čakala a ukladala si to. Nepovedala ani jedno slovo. Pohľadom pozorovala ostatných, ako si svoje šaty ukladajú. Mária si šaty ukladala a stále ich pohladkala.
Keď sme všetko rozdali, začali sme upratovať. Mária chytila metlu a začala zametať a upozorňovať iných, aby nerobili neporiadok. Mária je iná. Vidno že doma zastáva úlohu tej, ktorá upratuje a stará sa. Na záver sme rozdali deťom odmenu a Mária za odmenu dostala 5 lízatiek. Nevedela čo má povedať, sadla si na stoličku, tešila sa a smiala ( ticho, haha, ticho haha, ticho, haha .... ) Na záver žmurkla. 
​Mária je príkladom úžasnej pokory a dobré srdca. Som rád, že s kolegyňou ju môžeme učiť. Je to šikovné dievčatko, ktoré si zaslúži úplne iný život. Verím, že to v živote dosiahne čo najďalej. Mária, prajem ti veľa síl, odvahy a stále taký krásny úsmev, ktorý nás obšťastňuje pri pohľade na teba.
Malá Mária spí ako každé dieťa a predsa...
Foto MS Michal Sivák 
Ahojte ! Som Róm. Verím že nemáš nejaký predsudok a že si veľmi rád prečítaš môj blog. Ak ťa to zaujme a niečo v tebe daný blog aj vyvolá,napíš mi na facebook.Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Rómovia prehovorili o svojích zážitkov s predsudkami a rasizmom na vlastnej koži

Byť Róm a žiť na Slovensku, by jedinec mohol povedať, že nie je to žiadna výhra...Či sa to niekomu páči alebo nie, Rómovia už od útleho detstva sa stretávajú z rôznymi druhmi prejavu predsudkov či priameho rasizmu. Niet sa preto čo diviť, že priepasť porozumenia medzi rómskou a nerómskou populáciou sa prehlbuje, a nedôvera je na oboch stranách bariéry.   

Je predsa nemysliteľné, už aby Rómske deti sa stretávali v škole zo segregáciou, kedy škola zámerne vytvorí triedu len pre rómskych žiakov.  Je nemysliteľné, že sa Rómske deti stretávajú s pokrikmi, vy špinavé cigánčatá, smradľavý potkany, či negri... Rómske dieťa je už takto donútené si uvedomiť, že existuje svet "bielych" a jeho, teda "čiernych" Už deti medzi sebou dokážu byť veľmi zlé, a tak často krát rómsky chlapec či dievča je vyštvaní z kolektívu, či dokonca mu jeho spolužiaci povedia, s tebou sa sa hrať nebudeme, pretože si cigáň!

Rasizmus a predsudky v praxi  

- viac ako 80% Slovákov i Čechov by bolo prot…

Rasisti, hovoria, že na bielych životoch záleží - Je OK byť biely

Rasizmus nepozná hranice a rasista už vôbec nie! fanúšikovia Slovana Bratislava v sobotu vyvesili na Tehelnom poli transparent White Lives Matter, ktorý vo voľnom preklade znamená Na životoch belochov záleží, viaceré slovenské médiá ho označili za rasistický.
Rasisti však s touto interpretáciou médii nesúhlasia. Odvolávajú sa na hnutie Black Lives Matter(Na životoch černochov záleží), ktoré podľa nich médiá neoznačujú ako rasistické. Prečo by potom mal byť transparent fanúšikov Slovana rasistický?
Tak ako to vlastne je? 
V roku 2014 sa po svete prvýkrát začala vo veľkom šíriť výzva „Black Lives Matter” (BLM - Na životoch čiernych záleží). Snažila sa upozorniť na policajnú brutalitu voči Afroameričanom v USA. Ako reakcia na toto hnutie vzniklo „White Lives Matter” (WLM - Na životoch bielych záleží).
„White Lives Matter” (WLM - Na životoch bielych záleží). Toto spojenie začali propagovať po USA rasistické skupiny vo viacerých štátoch. Najaktívnejší boli najmä členovia skupiny Aryan Renaissa…

Rómovia si nevedia predstaviť, že by mali svoj vlastný štát...

Okrem kontaktov je sociálna sieť dobrá aj na bleskový prieskum. Už dlhšie bez toho aby si to niekto všimol, až možno na pár jednotlivcov, mapujem na mojom "fejzbuku" náladu nás Rómov. Samozrejme, že naša nálada sa odzrkadľuje aj podľa doby v akej teraz žijeme. A možno aj práve táto doba, kedy všetci bez rozdielu musíme vynaložiť viac úsilia na prežitie, ako by Rómov prebudila zo sna, jeden za všetkých a všetci za jedného.Pretože jeden za všetkých a všetci za jedného, alebo inak povedané spoločne za prospech nás všetkých už neplatí. V rómsku štátnosť ktorý by sme spoločným úsilím vybudovali neverí väčšina Rómov.
Pri otázke: Viete si predstaviť, že by sme mali Rómsky štát? sa Rómovia viac menej vyjadrovali záporne. Neveria, že by spoločne dokázali vôbec niečo také ako Rómsky štát vytvoriť. Ako sa mnohí sami vyjadrili, chýbajú nám vzdelaný ľudia, či sami medzi sebou sa dokážeme deliť na lepších a horších, sami sa kastujeme, a to by prinieslo veľké nezhody a napätie. A potom t…