Preskočiť na hlavný obsah

Translate

Gennaro Spinelli: Pravé uvedomenie si rómstva

Gennaro Spinelli /foto internet/

Takto krásne zahral v lietadle, na ceste domov z Auschwitz, skvelý taliansky rómsky huslista Gennaro Spinelli. Na svojom fb pridal aj krásny popisok...

In onore di tutti i Rom e Sinti del MONDO
Per la 🥀 "Giornata della memoria" 🥀

Di ritorno con il MIUR e le istituzioni
Sull'aereo che ci riporta a casa da AUSCHWITZ🥀

L'inno dei Rom 🎻"Gelem Gelem"🎻
(camminando camminando)

Questo è PER NON DIMENTICARE... ❤

Preklad: 

Na počesť všetkých Rómov a SINTI SVETA
Pre 🥀 "Memorial Day" 🥀

Návrat k MIUR a inštitúciám
V lietadle, ktoré nás odvezie z AUSCHWITZ

Píseň Rómov "Gelem Gelem" 🎻
(pešia chôdza)

To sa nesmie zabudnúť ... ❤

Kto je Gennaro Spinelli?

Gennaro Spinelli je taliansky huslista rómskej národnosti a okrem toho aj aktivistom, ktorý bojuje za práva Rómov. 
Gennaro je aj synom Santina Spinelliho, známeho tiež pod menom Alexian, ktorý je skvelým talianskym hudobníkom skladateľom a tiež pedagógom. 


Santino Spinelli /foto internet/


Je zakladateľom a prezidentom kultúrneho združenia Thèm Romanò (rómskeho sveta). V roku 2001 bol zvolený ako jediný zástupca pre Taliansko, pre parlament Rómskej medzinárodnej únie (IRU), ktorá je mimovládnou organizáciou so sídlom v Prahe , činná v oblasti práv rómskych obyvateľov a bol jej udelený štatút poradcu niektorých orgánov Organizácie Spojených národov. V roku 2002 bol Spinelli profesorom rómskeho jazyka a kultúry ( romistiky ) na Univerzite v Terste , na Politecnico di Torino. Profesor jazyka a kultúry Rómov - Interkultúrne jazyky a procesy - na Univerzite Chieti od roku 2008 a absolvoval aj seminárny kurz na Univerzite Teramo v akademickom roku 2013/2014. V roku 2003 bol vymenovaný za podpredsedu parlamentu IRU a rómskeho svetového veľvyslanca v oblasti umenia a kultúry pre IRU a v roku 2007 podpredsedu IRU. Je národným prezidentom federácie FederArteRom.

Gennaro Spinelli je jeden z mála Rómov, z ktorých by sme si mali brať príklad. Jeho otec Santino Spinelli z neho vychoval predovšetkým človeka. Byť Rómom neznamená len kričať okolo seba, správať sa, že celý svet nám ublížil, na živote tohto umelca je vidieť viac. Je vidieť vzdialenie, prácu, rómstvo. Nie len kričať "aha tu je rasista", je to predovšetkým uvedomiť si svoje korene, tradíciu a kultúru avšak toto uvedomenie si nás nesmie brzdiť, či zastaviť. Naopak, má nás posunúť ďalej. Jedine tak keď samých seba posunieme ďalej, posunieme aj tých okolo nás...   Iveta Kmeťová

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Rómovia si nevedia predstaviť, že by mali svoj vlastný štát...

Okrem kontaktov je sociálna sieť dobrá aj na bleskový prieskum. Už dlhšie bez toho aby si to niekto všimol, až možno na pár jednotlivcov, mapujem na mojom "fejzbuku" náladu nás Rómov. Samozrejme, že naša nálada sa odzrkadľuje aj podľa doby v akej teraz žijeme. A možno aj práve táto doba, kedy všetci bez rozdielu musíme vynaložiť viac úsilia na prežitie, ako by Rómov prebudila zo sna, jeden za všetkých a všetci za jedného.Pretože jeden za všetkých a všetci za jedného, alebo inak povedané spoločne za prospech nás všetkých už neplatí. V rómsku štátnosť ktorý by sme spoločným úsilím vybudovali neverí väčšina Rómov.
Pri otázke: Viete si predstaviť, že by sme mali Rómsky štát? sa Rómovia viac menej vyjadrovali záporne. Neveria, že by spoločne dokázali vôbec niečo také ako Rómsky štát vytvoriť. Ako sa mnohí sami vyjadrili, chýbajú nám vzdelaný ľudia, či sami medzi sebou sa dokážeme deliť na lepších a horších, sami sa kastujeme, a to by prinieslo veľké nezhody a napätie. A potom t…

Rómovia prehovorili o svojích zážitkov s predsudkami a rasizmom na vlastnej koži

Byť Róm a žiť na Slovensku, by jedinec mohol povedať, že nie je to žiadna výhra...Či sa to niekomu páči alebo nie, Rómovia už od útleho detstva sa stretávajú z rôznymi druhmi prejavu predsudkov či priameho rasizmu. Niet sa preto čo diviť, že priepasť porozumenia medzi rómskou a nerómskou populáciou sa prehlbuje, a nedôvera je na oboch stranách bariéry.   

Je predsa nemysliteľné, už aby Rómske deti sa stretávali v škole zo segregáciou, kedy škola zámerne vytvorí triedu len pre rómskych žiakov.  Je nemysliteľné, že sa Rómske deti stretávajú s pokrikmi, vy špinavé cigánčatá, smradľavý potkany, či negri... Rómske dieťa je už takto donútené si uvedomiť, že existuje svet "bielych" a jeho, teda "čiernych" Už deti medzi sebou dokážu byť veľmi zlé, a tak často krát rómsky chlapec či dievča je vyštvaní z kolektívu, či dokonca mu jeho spolužiaci povedia, s tebou sa sa hrať nebudeme, pretože si cigáň!

Rasizmus a predsudky v praxi  

- viac ako 80% Slovákov i Čechov by bolo prot…

Neslávne slávny "krutý" exekútor si vymáha peniaze od buka do buka, ako sa mu zachce... Robí to roky a nikto voči nemu nezakročí. Prečo??!

Polícia vyšetruje, či exekútor Rudolf Krutý neprekročil svoje právomoci a nezneužil právomoc verejného činiteľa.

Telefonáty z jeho čísel, resp. automat z exekútorskej kancelárie Rudolfa Krutého, otravuje ľuďom niekoľkokrát dennodenne život, aj keď napr. svoj dlh už máte dávno splatený.

To je aj prípad pani Jany. Približne v polovici februára tohto roku pani Jane začal niekto vyvolávať z neznámych čísel. Na niektoré nestačila zareagovať a nedvihla ich. V iných jej zas automat z exekútorskej kancelárie Rudolfa Krutého oznamoval, že má uhradiť exekúciu.

Keďže si bola vedomá toho, že žiadne dlžoby nikdy nemala a vždy všetko uhradila, tak tomu nevenovala pozornosť. Telefonáty od Krutého ale neprestávali.

„Neustále ma vyzývali k zaplateniu. Nikdy v živote som neprišla do styku s exekútormi, pretože vždy všetko platím načas. Na tomto si dávam záležať. Preto ma to najskôr začalo urážať, potom ma to začalo otravovať a postupom času som telefonáty začala vnímať ako hrubý nátlak,“ vysvetľuje Jana.

P…