Preskočiť na hlavný obsah

Gennaro Spinelli: Pravé uvedomenie si rómstva

Gennaro Spinelli /foto internet/

Takto krásne zahral v lietadle, na ceste domov z Auschwitz, skvelý taliansky rómsky huslista Gennaro Spinelli. Na svojom fb pridal aj krásny popisok...

In onore di tutti i Rom e Sinti del MONDO
Per la 🥀 "Giornata della memoria" 🥀

Di ritorno con il MIUR e le istituzioni
Sull'aereo che ci riporta a casa da AUSCHWITZ🥀

L'inno dei Rom 🎻"Gelem Gelem"🎻
(camminando camminando)

Questo è PER NON DIMENTICARE... ❤

Preklad: 

Na počesť všetkých Rómov a SINTI SVETA
Pre 🥀 "Memorial Day" 🥀

Návrat k MIUR a inštitúciám
V lietadle, ktoré nás odvezie z AUSCHWITZ

Píseň Rómov "Gelem Gelem" 🎻
(pešia chôdza)

To sa nesmie zabudnúť ... ❤

Kto je Gennaro Spinelli?

Gennaro Spinelli je taliansky huslista rómskej národnosti a okrem toho aj aktivistom, ktorý bojuje za práva Rómov. 
Gennaro je aj synom Santina Spinelliho, známeho tiež pod menom Alexian, ktorý je skvelým talianskym hudobníkom skladateľom a tiež pedagógom. 


Santino Spinelli /foto internet/


Je zakladateľom a prezidentom kultúrneho združenia Thèm Romanò (rómskeho sveta). V roku 2001 bol zvolený ako jediný zástupca pre Taliansko, pre parlament Rómskej medzinárodnej únie (IRU), ktorá je mimovládnou organizáciou so sídlom v Prahe , činná v oblasti práv rómskych obyvateľov a bol jej udelený štatút poradcu niektorých orgánov Organizácie Spojených národov. V roku 2002 bol Spinelli profesorom rómskeho jazyka a kultúry ( romistiky ) na Univerzite v Terste , na Politecnico di Torino. Profesor jazyka a kultúry Rómov - Interkultúrne jazyky a procesy - na Univerzite Chieti od roku 2008 a absolvoval aj seminárny kurz na Univerzite Teramo v akademickom roku 2013/2014. V roku 2003 bol vymenovaný za podpredsedu parlamentu IRU a rómskeho svetového veľvyslanca v oblasti umenia a kultúry pre IRU a v roku 2007 podpredsedu IRU. Je národným prezidentom federácie FederArteRom.

Gennaro Spinelli je jeden z mála Rómov, z ktorých by sme si mali brať príklad. Jeho otec Santino Spinelli z neho vychoval predovšetkým človeka. Byť Rómom neznamená len kričať okolo seba, správať sa, že celý svet nám ublížil, na živote tohto umelca je vidieť viac. Je vidieť vzdialenie, prácu, rómstvo. Nie len kričať "aha tu je rasista", je to predovšetkým uvedomiť si svoje korene, tradíciu a kultúru avšak toto uvedomenie si nás nesmie brzdiť, či zastaviť. Naopak, má nás posunúť ďalej. Jedine tak keď samých seba posunieme ďalej, posunieme aj tých okolo nás...   Iveta Kmeťová

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Kotlebovci chcú vyprovokovať konflikt???

Rastúce preferencie extrémistov z ĽSNS vyhnali ľudí do ulíc. Sečovce, Sabinov, Košice, Levoča, Fiľakovo, ale aj ďalšie mestá sa pridávajú k demonštrácii proti fašizmu.

Kotlebovci a ich sympatizanti neočakávali takú silnú vlnu protestov proti politike akú presadzujú. Protesty po Slovensku usporiadali PS/spolu a Za ľudí a priebeh býva rovnaký – účastníci buď potichu, alebo otvorenými hlasnými pokrikmi demonštrujú proti mítingu fašistov a ich cielenej propagande nenávisti.

Klamlivá propaganda 

Známa propagantka za ĽSNS Lívia Garčalová urobila, ako je u nej už zvykom, manipulatívne video, kde svojimi slovami ale aj zostrihanými zábermi z demonštrácie v Levoči urobila "divoký západ". 


V Levoči sa však nič nestalo 
STANOVISKO POLÍCIE K PREDVOLEBNÉMU ZHROMAŽDENIU

Na základe šíriacich sa nepravdivých správ o údajnom nebezpečenstve na predvolebnom zhromaždení vám prinášame stanovisko Polícia SR - Prešovský kraj.

V súvislosti s konaním predvolebného zhromaždenia v Levoči počas priebehu toh…

Z Číny Koronavírus sa dostal pravdepodobne už do Európy. Situácia je vážna

Koronavírus v Európe? Už to nie je len problém juhovýchodnej Ázie a USA. V ruskom Petrohrade v stredu pre podozrenie z nákazy hospitalizovali dve osoby, ktoré krátko predtým prileteli z Číny, a na niektorých letiskách v Európe zavádzajú hygienické opatrenia.

Ochorenie sa rozšírilo aj do iných oblastí Číny. Prípady ochorení hlásili aj Thajsko, Japonsko, Južná Kórea, Taiwan a USA,“ hovorí Daša Račková z Úradu verejného zdravotníctva SR.

Slovenské orgány zatiaľ nevidia dôvod na kontrolu cestujúcich. Pripravili však určité preventívne kroky a hlavne upozorňujú cestovateľov, čo robiť v rizikových lokalitách či po návrate na Slovensko. Nádcha, kašeľ, bolesť hrdla, vysoká teplota - spočiatku to vyzerá ako bežné ochorenie dýchacích ciest. Lenže nový koronavírus nie je žiadna chrípka. Stačí, že v dýchacej sústave napadne jednu z buniek, tá potom praskne a vírus sa môže šíriť ďalej. Keď sa dostane do pľúc, spôsobí opuch alebo zápal a vtedy už ide o život. Ochorenie má podobný priebeh ako vírusy S…

Slovenskom sa rozhoreli protesty proti fašizmu a média mlčia

Rastúce preferencie extrémistov z ĽSNS vyhnali ľudí do ulíc. Doposiaľ najväčší protest proti fašizmu sa vo štvrtok popoludní uskutočnil v Košiciach.
Najviac však o protestoch informujú rómske portáli na sociálnej sieti, naše média ako televízia Joj, Markíza a ďalšie média viac menej mlčia. Je veľmi smutné, že dokážu  Slovenské média v rýchlosti 10-1 priniesť negatívne spravy o Rómoch, ale to že ľudia a hlavne Rómovia povstali proti rasizmu neinformujú vôbec, alebo len okrajovo... 
Sú to spojené nádoby, všetko ako konáme v našej spoločnosti ma vplyv na nás všetkých... To že, fašistická strana ĽSNS Mariána Kotlebu sa teší výborným predvolebným preferenciám, môže nečinnosť politikov, súdov, prokuratúry, ktorí nechali fašizmu narásť do obludných rozmerov a ten sa môže nakoniec stať aj pre benevolentných sudcov a politikov osudným. Netreba totiž zabudnúť, že podobne začínal aj Hitler....  
Posledný protest bol  Piatok vo Fiľakove, kde ľudia kričali aby Kotelba a Mazurek išiel domov... "…