Preskočiť na hlavný obsah

Máme rómskeho kráľa, alebo prezidenta? "Kto" je vlastne "kto"? Je Robert I stále kráľom?

Keď sa pozrieme do dejín, tak boj o trón zmenil chod dejín a nasmeroval našu súčasnosť aj budúcnosť. Rakúsko-uhorský, Ruský, či Anglický trón si králi sediaci na ňom vždy museli vedieť upevniť. Boli to sobáše, intrigy, politika, či dedičné práva.


Korunovácia kráľa Roberta I  Právo koruny...

Jeho veličenstvo kráľ Róbert I. je kráľom všetkých Rómov na Slovensku. Túto korunováciu akceptovala aj IRU, čo je medzinárodná organizácia Rómov. Na jeho voľbe sa zúčastnili ako rómski vajdovia z olašskej komunity tak aj rumungro komunity, lováry a sinty.  Na korunovácii, ktorá sa konala 12. apríla 2014 sa zúčastnili aj poprední predstavitelia spoločenského života na Slovensku. Novinári, umelci, či vtedajší splnomocnenec vlády pre rómske komunity Peter Polák. 

Ak by to bola korunovácia iba olašského kráľa, nikdy by takáto korunovácia nemala taký spoločenský význam, ako korunovácia kráľa Roberta I. 

Netreba zabudnúť, že kráľ Róbert I. bol predtým košickým rómskym vajdom. Rómski vajdovia sú po celom Slovensku a titul rómsky vajda sa prakticky dedí z otca na syna. 


Kráľovsky znak a symbol  


Je Róbert I. kráľ?      

Róbert I. je stále právoplatným kráľom. Neexistuje, aby bol kráľ odvolaný. Takýto precedens neexituje v titule kráľa. Keď sa pozrieme do dejín, kráľa nemohli zhodiť z trónu len tak, pretože je tu dedičské právo a toto právo zaručovalo, že trón a koruna prechádza z otca na syna. Takto to funguje aj pri titule rómskeho vajdu. Teda ak by sme zobrali do úvahy slová Jozefa Kontiho, prezidenta Rómov na Slovensku, ktorý sa pre Nový čas vyjadril, že Róbert I. nie je kráľ a zvrhli ho z trónu, porušili tak právo koruny. Pretože koruna by tak musela prejsť plynule, ak by akt zvrhnutia bol právoplatný, na brata kráľa Róberta I. a to do doby, kým jeho syn nebude plnoletý a koruna v dedičskom práve neprejde na neho. Treba ešte podotknúť, že kráľ nebol zvrhnutý, ale odvolaný v roku 2015. Takýto akt nemožno považovať za právoplatný, pretože neexistuje právny pojem odvolať kráľa. Môžeme odvolať prezidenta, ministra, poslanca, riaditeľa, ale nie kráľa. 


Jozef Konti by sa mal zamyslieť čo hovorí a prezentuje, pretože sa tu porušuje právo koruny.  V stredoveku by za takéto slová Jozef Konti odvisol na šibenici, pretože útok na trón a korunu sa trestal smrťou!  


Farizeji       


"A vy farizeji túžiaci po moci, vy ktorím právo koruny a jej dedičstva nič nehovorí, vy ktorí šliapete po korune svojimi špinavými nohami a trasúcimi sa rukami plnými páchnucej hniloby sa snažíte o moc koruny danej Bohom posvätenej no Vám daná nebola dajte od koruny dedičstva našej kultúry a tradície preč..." 

Je priam farizejské a špinavé že najprv kráľa zvolia a niektorí ktorí tužia po korune ho neskôr špinia a dehonestujú...   


Jozef Konti, prezident Rómov zo Slovenska, tvrdí, že momentálne nemajú kráľa.Prezident Rómov na Slovensku   

Ja tento titul nepoznám. Ani v našej histórii, ani v tradícii pojem prezident neexistuje. Vždy to boli rómsky vajdovia a králi. V historických knihách je napísané, že keď  Rómovia kočovali po Európe, jedna z mnohých skupín prechádzala cez územie vtedajšieho Horného Uhorska (Slovenska). Na jej čele stál rómsky kráľ Sindel a vojvodovia Panuel, Michal a Ondrej. Cisár Žigmund Luxemburský im dal odporúčajúci list, ktorým sa mohli preukazovať a ktorý im zaručoval dobré zaobchádzanie. Čo nám teda história hovorí? Že sme boli royalistický národ, boli sme kastovný národ. Mali sme vojvodov, vajdov, kráľov. Nikde v histórii sa však nepíše, že by sme mali niekedy prezidenta. Prezidenta možno odvolať, ale nie kráľa!!! 
Na záver dovoľte, aby som napísal slová kráľa Róberta I.,"Kto chce uzná ma za kráľa a kto nie, ja ho nenútim." 

Ja ako bloger by som mal napísať a žiada sa mi napísať, že všetci kričíme "Rómovia spojme sa"... Ja sa pýtam ako sa chcete spojiť, keď zapierate hodnoty našej kultúry a tradícií? Možno je na čase, aby sme oprášili hodnoty našich dedov a dali možnosť, aby nás tieto hodnoty spojili v jeden celok. My totiž neuznávame nič a nikoho. Neuznávame kráľa Róberta I., lebo medveď... Neuznávame naše tradície, lebo medveď... Neuznávame našich rómskych novinárov, lebo medveď... Stali sa z nás ovce, ktoré slepo nasledujú gádžov a za pár drobných dokážeme zaprieť aj vlastnú mater a to už nehovorím o našich dedoch. My môžeme polemizovať či nám treba kráľa, my môžeme polemizovať, či sme občania tejto krajiny, lebo aj to mnohí zapierajú a popierajú. Tak si vlastne uvedomujem ako píšem tieto riadky, že my prakticky neuznávame nič. Neuznávame občiansku spoločnosť, neuznávame svoju krajinu, popierame naše tradície a kultúru, ale všetci kričíme "Opre Roma", ale to čo by nás dokázalo spojiť zamietame a nechceme prijať. Kráľ Róbert I. môže byť reprezentantom našej kultúry a tradícií, a je len na nás, či to prijmeme, alebo nie. No dávam si otázku, "odcudzujeme" sa od tejto spoločnosti, nie sme občania Slovenska, nie sme občania Európy, neuznávame kráľa, pýtam sa čo vlastne uznávame, kto sme a kam spejeme...?!


Redakcia R1 kontaktovala člena IRU pána Santina Spinelliho, jediného zástupcu Rómov v Taliansku, a ten sa vyjadril, "Se è eletto democraticamente non ci sono problemi. Siamo per la Democrazia", čo v preklade znamená "Ak je demokraticky zvolený, nie sú žiadne problémy. Sme za demokraciu." Kráľ Robert I. bol demokraticky korunovaný za kráľa a nebol odvolaný, ani zvrhnutý...  


Jozef Kmeťo
Kráľ Robert I je stále kráľom, kráľa nemožno odvolať, Neexistuje, aby bol kráľ odvolaný. Takýto precedens neexituje v titule kráľa. . Keď sa pozrieme do dejín, kráľa nemohli zhodiť z trónu len tak, pretože je tu dedičské právo a toto právo zaručovalo, že trón a koruna prechádza z otca na syna....  Ak by akt zvrhnutia bol právoplatný, koruna by podľa práva prešla na brata kráľa Róberta I. a to do doby, kým jeho syn nebude plnoletý a koruna v dedičskom práve neprejde na neho. Treba ešte podotknúť, že kráľ nebol zvrhnutý, ale odvolaný v roku 2015. Takýto akt nemožno považovať za právoplatný, pretože neexistuje právny pojem odvolať kráľa. Môžeme odvolať prezidenta, ministra, poslanca, riaditeľa, ale nie kráľa.PS: Dovoľte ešte jednu poznámku tí ktorí v roku 2015 sa snažili o odvolanie kráľa Róberta I sa neskôr jemu samému ospravedlňovali...      

Komentáre

  1. A prečo ten náš velký kráľ búva a neprihovára sa nám bežným romákom? Prečo vôbec ani mnohy netušia že existuje? Prečo nerieši problémi rómov a nepostavý sa pred takými ako je Kotleba?.... No asi je veľmi slabý Kráľ! .... Tieto otázky sú zároveň aj odpoveď nato či máme uznávať nejakého kráľa...

    OdpovedaťOdstrániť
  2. On pomáhá a dost hlavně Romům na luniku 9 co děláš ty kromě toho že špínis člověka o kterém njc nevíš .

    OdpovedaťOdstrániť
  3. Zdravým vás tak ja čo čítam koment na yt ja sa normálne už divím fakt nechápem tých našich Rómov kam to spejeme ten človek chce nám pomôcť a vás Rómaci zaujíma kto ho zvolil mne je jedno ja tu mam svoje meno nadavajte koľko chcete mne je to fuk ale nemajte predsudky prečo Rómaci ste taký? Čo máte s toho radosť alebo ja už nechápem ten človek bol Nór. Zvolený za kráľa a Rómaci ja sa čudujem ako človeka môžete odcudit prečo? Pretože že je kráľ a chce Rómov pomôcť a spojiť ich fakt teraz mi môžte aj vynadat tu mange lek lebo len to viete! Neurazte sa Rómaci! Niektorý fakt Rómaci ani nevedia že máme kráľa a o našej histórií kolky ľudia mi vynadali ale ja sy s toho neroby nič keby tak nadávali na takých ľudí čo sú fakt zapredanci a kupcia s hlasmi s rómskym aj na toho človeka pána kotlebou a iný atď to nie ale medzi sebou nadávať to hejvselijak vulgárne nechcem tu písať ale okí teraz my môžte aj písať na moju osobu že zo seba robym ale nie! Mne ide o dobro nás Rómaci nepozerajte kto čo je ale pozerajte čo a ako tak že musel som sori romále

    OdpovedaťOdstrániť

Zverejnenie komentára

Váš názor nás zaujíma, ďakujeme

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Kotlebovci chcú vyprovokovať konflikt???

Rastúce preferencie extrémistov z ĽSNS vyhnali ľudí do ulíc. Sečovce, Sabinov, Košice, Levoča, Fiľakovo, ale aj ďalšie mestá sa pridávajú k demonštrácii proti fašizmu.

Kotlebovci a ich sympatizanti neočakávali takú silnú vlnu protestov proti politike akú presadzujú. Protesty po Slovensku usporiadali PS/spolu a Za ľudí a priebeh býva rovnaký – účastníci buď potichu, alebo otvorenými hlasnými pokrikmi demonštrujú proti mítingu fašistov a ich cielenej propagande nenávisti.

Klamlivá propaganda 

Známa propagantka za ĽSNS Lívia Garčalová urobila, ako je u nej už zvykom, manipulatívne video, kde svojimi slovami ale aj zostrihanými zábermi z demonštrácie v Levoči urobila "divoký západ". 


V Levoči sa však nič nestalo 
STANOVISKO POLÍCIE K PREDVOLEBNÉMU ZHROMAŽDENIU

Na základe šíriacich sa nepravdivých správ o údajnom nebezpečenstve na predvolebnom zhromaždení vám prinášame stanovisko Polícia SR - Prešovský kraj.

V súvislosti s konaním predvolebného zhromaždenia v Levoči počas priebehu toh…

Z Číny Koronavírus sa dostal pravdepodobne už do Európy. Situácia je vážna

Koronavírus v Európe? Už to nie je len problém juhovýchodnej Ázie a USA. V ruskom Petrohrade v stredu pre podozrenie z nákazy hospitalizovali dve osoby, ktoré krátko predtým prileteli z Číny, a na niektorých letiskách v Európe zavádzajú hygienické opatrenia.

Ochorenie sa rozšírilo aj do iných oblastí Číny. Prípady ochorení hlásili aj Thajsko, Japonsko, Južná Kórea, Taiwan a USA,“ hovorí Daša Račková z Úradu verejného zdravotníctva SR.

Slovenské orgány zatiaľ nevidia dôvod na kontrolu cestujúcich. Pripravili však určité preventívne kroky a hlavne upozorňujú cestovateľov, čo robiť v rizikových lokalitách či po návrate na Slovensko. Nádcha, kašeľ, bolesť hrdla, vysoká teplota - spočiatku to vyzerá ako bežné ochorenie dýchacích ciest. Lenže nový koronavírus nie je žiadna chrípka. Stačí, že v dýchacej sústave napadne jednu z buniek, tá potom praskne a vírus sa môže šíriť ďalej. Keď sa dostane do pľúc, spôsobí opuch alebo zápal a vtedy už ide o život. Ochorenie má podobný priebeh ako vírusy S…

Slovenskom sa rozhoreli protesty proti fašizmu a média mlčia

Rastúce preferencie extrémistov z ĽSNS vyhnali ľudí do ulíc. Doposiaľ najväčší protest proti fašizmu sa vo štvrtok popoludní uskutočnil v Košiciach.
Najviac však o protestoch informujú rómske portáli na sociálnej sieti, naše média ako televízia Joj, Markíza a ďalšie média viac menej mlčia. Je veľmi smutné, že dokážu  Slovenské média v rýchlosti 10-1 priniesť negatívne spravy o Rómoch, ale to že ľudia a hlavne Rómovia povstali proti rasizmu neinformujú vôbec, alebo len okrajovo... 
Sú to spojené nádoby, všetko ako konáme v našej spoločnosti ma vplyv na nás všetkých... To že, fašistická strana ĽSNS Mariána Kotlebu sa teší výborným predvolebným preferenciám, môže nečinnosť politikov, súdov, prokuratúry, ktorí nechali fašizmu narásť do obludných rozmerov a ten sa môže nakoniec stať aj pre benevolentných sudcov a politikov osudným. Netreba totiž zabudnúť, že podobne začínal aj Hitler....  
Posledný protest bol  Piatok vo Fiľakove, kde ľudia kričali aby Kotelba a Mazurek išiel domov... "…