Preskočiť na hlavný obsah

Translate

Máme rómskeho kráľa, alebo prezidenta? "Kto" je vlastne "kto"? Je Robert I stále kráľom?

Keď sa pozrieme do dejín, tak boj o trón zmenil chod dejín a nasmeroval našu súčasnosť aj budúcnosť. Rakúsko-uhorský, Ruský, či Anglický trón si králi sediaci na ňom vždy museli vedieť upevniť. Boli to sobáše, intrigy, politika, či dedičné práva.


Korunovácia kráľa Roberta I  Právo koruny...

Jeho veličenstvo kráľ Róbert I. je kráľom všetkých Rómov na Slovensku. Túto korunováciu akceptovala aj IRU, čo je medzinárodná organizácia Rómov. Na jeho voľbe sa zúčastnili ako rómski vajdovia z olašskej komunity tak aj rumungro komunity, lováry a sinty.  Na korunovácii, ktorá sa konala 12. apríla 2014 sa zúčastnili aj poprední predstavitelia spoločenského života na Slovensku. Novinári, umelci, či vtedajší splnomocnenec vlády pre rómske komunity Peter Polák. 

Ak by to bola korunovácia iba olašského kráľa, nikdy by takáto korunovácia nemala taký spoločenský význam, ako korunovácia kráľa Roberta I. 

Netreba zabudnúť, že kráľ Róbert I. bol predtým košickým rómskym vajdom. Rómski vajdovia sú po celom Slovensku a titul rómsky vajda sa prakticky dedí z otca na syna. 


Kráľovsky znak a symbol  


Je Róbert I. kráľ?      

Róbert I. je stále právoplatným kráľom. Neexistuje, aby bol kráľ odvolaný. Takýto precedens neexituje v titule kráľa. Keď sa pozrieme do dejín, kráľa nemohli zhodiť z trónu len tak, pretože je tu dedičské právo a toto právo zaručovalo, že trón a koruna prechádza z otca na syna. Takto to funguje aj pri titule rómskeho vajdu. Teda ak by sme zobrali do úvahy slová Jozefa Kontiho, prezidenta Rómov na Slovensku, ktorý sa pre Nový čas vyjadril, že Róbert I. nie je kráľ a zvrhli ho z trónu, porušili tak právo koruny. Pretože koruna by tak musela prejsť plynule, ak by akt zvrhnutia bol právoplatný, na brata kráľa Róberta I. a to do doby, kým jeho syn nebude plnoletý a koruna v dedičskom práve neprejde na neho. Treba ešte podotknúť, že kráľ nebol zvrhnutý, ale odvolaný v roku 2015. Takýto akt nemožno považovať za právoplatný, pretože neexistuje právny pojem odvolať kráľa. Môžeme odvolať prezidenta, ministra, poslanca, riaditeľa, ale nie kráľa. 


Jozef Konti by sa mal zamyslieť čo hovorí a prezentuje, pretože sa tu porušuje právo koruny.  V stredoveku by za takéto slová Jozef Konti odvisol na šibenici, pretože útok na trón a korunu sa trestal smrťou!  


Farizeji       


"A vy farizeji túžiaci po moci, vy ktorím právo koruny a jej dedičstva nič nehovorí, vy ktorí šliapete po korune svojimi špinavými nohami a trasúcimi sa rukami plnými páchnucej hniloby sa snažíte o moc koruny danej Bohom posvätenej no Vám daná nebola dajte od koruny dedičstva našej kultúry a tradície preč..." 

Je priam farizejské a špinavé že najprv kráľa zvolia a niektorí ktorí tužia po korune ho neskôr špinia a dehonestujú...   


Jozef Konti, prezident Rómov zo Slovenska, tvrdí, že momentálne nemajú kráľa.Prezident Rómov na Slovensku   

Ja tento titul nepoznám. Ani v našej histórii, ani v tradícii pojem prezident neexistuje. Vždy to boli rómsky vajdovia a králi. V historických knihách je napísané, že keď  Rómovia kočovali po Európe, jedna z mnohých skupín prechádzala cez územie vtedajšieho Horného Uhorska (Slovenska). Na jej čele stál rómsky kráľ Sindel a vojvodovia Panuel, Michal a Ondrej. Cisár Žigmund Luxemburský im dal odporúčajúci list, ktorým sa mohli preukazovať a ktorý im zaručoval dobré zaobchádzanie. Čo nám teda história hovorí? Že sme boli royalistický národ, boli sme kastovný národ. Mali sme vojvodov, vajdov, kráľov. Nikde v histórii sa však nepíše, že by sme mali niekedy prezidenta. Prezidenta možno odvolať, ale nie kráľa!!! 
Na záver dovoľte, aby som napísal slová kráľa Róberta I.,"Kto chce uzná ma za kráľa a kto nie, ja ho nenútim." 

Ja ako bloger by som mal napísať a žiada sa mi napísať, že všetci kričíme "Rómovia spojme sa"... Ja sa pýtam ako sa chcete spojiť, keď zapierate hodnoty našej kultúry a tradícií? Možno je na čase, aby sme oprášili hodnoty našich dedov a dali možnosť, aby nás tieto hodnoty spojili v jeden celok. My totiž neuznávame nič a nikoho. Neuznávame kráľa Róberta I., lebo medveď... Neuznávame naše tradície, lebo medveď... Neuznávame našich rómskych novinárov, lebo medveď... Stali sa z nás ovce, ktoré slepo nasledujú gádžov a za pár drobných dokážeme zaprieť aj vlastnú mater a to už nehovorím o našich dedoch. My môžeme polemizovať či nám treba kráľa, my môžeme polemizovať, či sme občania tejto krajiny, lebo aj to mnohí zapierajú a popierajú. Tak si vlastne uvedomujem ako píšem tieto riadky, že my prakticky neuznávame nič. Neuznávame občiansku spoločnosť, neuznávame svoju krajinu, popierame naše tradície a kultúru, ale všetci kričíme "Opre Roma", ale to čo by nás dokázalo spojiť zamietame a nechceme prijať. Kráľ Róbert I. môže byť reprezentantom našej kultúry a tradícií, a je len na nás, či to prijmeme, alebo nie. No dávam si otázku, "odcudzujeme" sa od tejto spoločnosti, nie sme občania Slovenska, nie sme občania Európy, neuznávame kráľa, pýtam sa čo vlastne uznávame, kto sme a kam spejeme...?!


Redakcia R1 kontaktovala člena IRU pána Santina Spinelliho, jediného zástupcu Rómov v Taliansku, a ten sa vyjadril, "Se è eletto democraticamente non ci sono problemi. Siamo per la Democrazia", čo v preklade znamená "Ak je demokraticky zvolený, nie sú žiadne problémy. Sme za demokraciu." Kráľ Robert I. bol demokraticky korunovaný za kráľa a nebol odvolaný, ani zvrhnutý...  


Jozef Kmeťo
Kráľ Robert I je stále kráľom, kráľa nemožno odvolať, Neexistuje, aby bol kráľ odvolaný. Takýto precedens neexituje v titule kráľa. . Keď sa pozrieme do dejín, kráľa nemohli zhodiť z trónu len tak, pretože je tu dedičské právo a toto právo zaručovalo, že trón a koruna prechádza z otca na syna....  Ak by akt zvrhnutia bol právoplatný, koruna by podľa práva prešla na brata kráľa Róberta I. a to do doby, kým jeho syn nebude plnoletý a koruna v dedičskom práve neprejde na neho. Treba ešte podotknúť, že kráľ nebol zvrhnutý, ale odvolaný v roku 2015. Takýto akt nemožno považovať za právoplatný, pretože neexistuje právny pojem odvolať kráľa. Môžeme odvolať prezidenta, ministra, poslanca, riaditeľa, ale nie kráľa.PS: Dovoľte ešte jednu poznámku tí ktorí v roku 2015 sa snažili o odvolanie kráľa Róberta I sa neskôr jemu samému ospravedlňovali...      

Komentáre

  1. A prečo ten náš velký kráľ búva a neprihovára sa nám bežným romákom? Prečo vôbec ani mnohy netušia že existuje? Prečo nerieši problémi rómov a nepostavý sa pred takými ako je Kotleba?.... No asi je veľmi slabý Kráľ! .... Tieto otázky sú zároveň aj odpoveď nato či máme uznávať nejakého kráľa...

    OdpovedaťOdstrániť
  2. On pomáhá a dost hlavně Romům na luniku 9 co děláš ty kromě toho že špínis člověka o kterém njc nevíš .

    OdpovedaťOdstrániť
  3. Zdravým vás tak ja čo čítam koment na yt ja sa normálne už divím fakt nechápem tých našich Rómov kam to spejeme ten človek chce nám pomôcť a vás Rómaci zaujíma kto ho zvolil mne je jedno ja tu mam svoje meno nadavajte koľko chcete mne je to fuk ale nemajte predsudky prečo Rómaci ste taký? Čo máte s toho radosť alebo ja už nechápem ten človek bol Nór. Zvolený za kráľa a Rómaci ja sa čudujem ako človeka môžete odcudit prečo? Pretože že je kráľ a chce Rómov pomôcť a spojiť ich fakt teraz mi môžte aj vynadat tu mange lek lebo len to viete! Neurazte sa Rómaci! Niektorý fakt Rómaci ani nevedia že máme kráľa a o našej histórií kolky ľudia mi vynadali ale ja sy s toho neroby nič keby tak nadávali na takých ľudí čo sú fakt zapredanci a kupcia s hlasmi s rómskym aj na toho človeka pána kotlebou a iný atď to nie ale medzi sebou nadávať to hejvselijak vulgárne nechcem tu písať ale okí teraz my môžte aj písať na moju osobu že zo seba robym ale nie! Mne ide o dobro nás Rómaci nepozerajte kto čo je ale pozerajte čo a ako tak že musel som sori romále

    OdpovedaťOdstrániť

Zverejnenie komentára

Váš názor nás zaujíma, ďakujeme

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Rómovia prehovorili o svojích zážitkov s predsudkami a rasizmom na vlastnej koži

Byť Róm a žiť na Slovensku, by jedinec mohol povedať, že nie je to žiadna výhra...Či sa to niekomu páči alebo nie, Rómovia už od útleho detstva sa stretávajú z rôznymi druhmi prejavu predsudkov či priameho rasizmu. Niet sa preto čo diviť, že priepasť porozumenia medzi rómskou a nerómskou populáciou sa prehlbuje, a nedôvera je na oboch stranách bariéry.   

Je predsa nemysliteľné, už aby Rómske deti sa stretávali v škole zo segregáciou, kedy škola zámerne vytvorí triedu len pre rómskych žiakov.  Je nemysliteľné, že sa Rómske deti stretávajú s pokrikmi, vy špinavé cigánčatá, smradľavý potkany, či negri... Rómske dieťa je už takto donútené si uvedomiť, že existuje svet "bielych" a jeho, teda "čiernych" Už deti medzi sebou dokážu byť veľmi zlé, a tak často krát rómsky chlapec či dievča je vyštvaní z kolektívu, či dokonca mu jeho spolužiaci povedia, s tebou sa sa hrať nebudeme, pretože si cigáň!

Rasizmus a predsudky v praxi  

- viac ako 80% Slovákov i Čechov by bolo prot…

Rómovia si nevedia predstaviť, že by mali svoj vlastný štát...

Okrem kontaktov je sociálna sieť dobrá aj na bleskový prieskum. Už dlhšie bez toho aby si to niekto všimol, až možno na pár jednotlivcov, mapujem na mojom "fejzbuku" náladu nás Rómov. Samozrejme, že naša nálada sa odzrkadľuje aj podľa doby v akej teraz žijeme. A možno aj práve táto doba, kedy všetci bez rozdielu musíme vynaložiť viac úsilia na prežitie, ako by Rómov prebudila zo sna, jeden za všetkých a všetci za jedného.Pretože jeden za všetkých a všetci za jedného, alebo inak povedané spoločne za prospech nás všetkých už neplatí. V rómsku štátnosť ktorý by sme spoločným úsilím vybudovali neverí väčšina Rómov.
Pri otázke: Viete si predstaviť, že by sme mali Rómsky štát? sa Rómovia viac menej vyjadrovali záporne. Neveria, že by spoločne dokázali vôbec niečo také ako Rómsky štát vytvoriť. Ako sa mnohí sami vyjadrili, chýbajú nám vzdelaný ľudia, či sami medzi sebou sa dokážeme deliť na lepších a horších, sami sa kastujeme, a to by prinieslo veľké nezhody a napätie. A potom t…

Neslávne slávny "krutý" exekútor si vymáha peniaze od buka do buka, ako sa mu zachce... Robí to roky a nikto voči nemu nezakročí. Prečo??!

Polícia vyšetruje, či exekútor Rudolf Krutý neprekročil svoje právomoci a nezneužil právomoc verejného činiteľa.

Telefonáty z jeho čísel, resp. automat z exekútorskej kancelárie Rudolfa Krutého, otravuje ľuďom niekoľkokrát dennodenne život, aj keď napr. svoj dlh už máte dávno splatený.

To je aj prípad pani Jany. Približne v polovici februára tohto roku pani Jane začal niekto vyvolávať z neznámych čísel. Na niektoré nestačila zareagovať a nedvihla ich. V iných jej zas automat z exekútorskej kancelárie Rudolfa Krutého oznamoval, že má uhradiť exekúciu.

Keďže si bola vedomá toho, že žiadne dlžoby nikdy nemala a vždy všetko uhradila, tak tomu nevenovala pozornosť. Telefonáty od Krutého ale neprestávali.

„Neustále ma vyzývali k zaplateniu. Nikdy v živote som neprišla do styku s exekútormi, pretože vždy všetko platím načas. Na tomto si dávam záležať. Preto ma to najskôr začalo urážať, potom ma to začalo otravovať a postupom času som telefonáty začala vnímať ako hrubý nátlak,“ vysvetľuje Jana.

P…