Preskočiť na hlavný obsah

Translate

Výrobky Coca - Cola sú jed, rozhodol nigérijský súd

Úplne najhoršia je Coca Cola ZERO.Určite ste už na webe videli kolovať nejaké videá, zobrazujúce schopnosť koly odstraňovať hrdzu a nátery z kovových predmetov prípadne čistiť toaletné misy.

Hoci vo svojom vnútri všetci vieme, že sýtené nealkoholické nápoje sú naozaj nezdravé, mnohí z nás tú presladenú vec aj tak denno denne pijú.

Nech ste kdekoľvek, Coca-Cola patrí medzi najznámejšie nápoje na celom svete. V niektorých krajinách tretieho sveta sú výrobky Coca-Coly, ako samotná Coca-cola, ale aj Fanta či Sprite dokonca dostupnejšie než čistá voda.

Pravidelní konzumenti týchto nealkoholických nápojov by sa však nemali obávať len ich vysokého obsahu cukru.

Najvyšší nigérijský súd totiž nedávno rozhodol, že niektoré nealkoholické nápoje, predávané pod značkou Coca-Cola, môžu byť pri súbežnej konzumácii s potravinami, nápojmi a výživovými doplnkami bohatými na vitamín C, jedovaté.

Fľaše Fanty a Spritu budú mať možno čoskoro nápisy, varujúce pred zdravotnými rizikami
Podnikateľ Dr. Emmanuel Fijabi Adebo podal žalobu na Národnú agentúru pre kontrolu potravín a liečiv (NAFDAC) a Nigérijskú fľašovaciu spoločnosť (NBC).

Následne sudca Adedayo Oyebanji rozhodol, že vysoké hladiny kyseliny benzoovej, ako aj prídavné látky vo Fante a Sprite, môžu pri zmiešaní s kyselinou askorbovou, teda vitamínom C, predstavovať pre konzumentov zdravotné riziko.

V roku 2007 kúpila spoločnosť pána Emanuela Fijabiho Adeba, zvaná Fijabi Adebo Holdings Limited, nigérijský Sprite a Fantu, aby mohla exportovať na maloobchodný trh Spojeného kráľovstva.

Keď produkty dorazili do Veľkej Británie, zdravotné úrady vykonali testy a dospeli k záveru, že nie sú vhodné na konzumáciu ľuďmi, uviedla CNN.

Lodnú zásielku zabavili a zničili, lebo výrobky obsahovali vysoké hladiny kyseliny benzoovej a žltého potravinárskeho farbiva, predstavujúcich vážne zdravotné riziko. (SÚVISIACE: ďalšie informácie o toxických potravinách a nápojoch môžete nájsť na NaturalNewsIngredients.com.)

Na svoju obranu spoločnosť Coca-Cola povedala, že tieto tvrdenia sú falošné a nevedecké. Právnici Nigérijskej fľašovacej spoločnosti dodali, že výrobky neboli určené na export do iných krajín.

„Všetky naše výrobky sú bezpečné a prísne dodržiavajú všetky nariadenia krajín, v ktorých sa predávajú, pričom spĺňajú prísne normy našej spoločnosti na globálnu bezpečnosť a kvalitu“, povedal pre Independent hovorca Coca-Coly.

Sudca Adedayo Oyebanji ich obranu zamietol, vyhlásiac, že akýkoľvek nealkoholický nápoj „by mal byť vhodný na konzumáciu všetkými ľuďmi, bez ohľadu na farbu ich pleti či vierovyznanie“.

Najvyšší súd v Lagose nariadil spoločnosti NBC umiestniť na fľaše Fanty a Spritu nálepky, informujúce spotrebiteľov o možných zdravotných rizikách.

Pokutu vo výške 6 350 dolárov dostala aj NAFDAC za nedodržanie zdravotných noriem.

NBC a NAFDAC podali proti rozhodnutiu súdu odvolanie
Obe spoločnosti argumentujú, že kolové výrobky v Nigérii limity kyseliny benzoovej neprekračujú.

Citujú limity, stanovené Organizáciou pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO) OSN, ktoré sa môžu v jednotlivých krajinách líšiť v závislosti na niektorých faktoroch, ako sú podnebie a predpisy krajiny. Podľa nich si vyššie teploty vyžadujú vyššie hladiny konzervačných látok.

Ako uvádza Sade Morgan, riaditeľ NBC pre právne, verejné záležitosti a komunikáciu, normou stanovené hranice kyseliny benzoovej v nealkoholických nápojoch vo Veľkej Británii sú stanovené na maximálnych 150 mg/kg.

Výrobky Fanta a Sprite z Nigérie však zaznamenali úrovne 200 mg/kg, čo je menej, než stanovený nigérijský limit 250 mg/kg.

Hoci úrady a FAO tvrdia, že výrobky sú bezpečné, minister zdravotníctva Isaac Adewole trvá na zahájení vyšetrovania bezpečnosti výrobkov firmy Coca-Cola v Nigérii.

Správa sa šíri Nigériou rýchlosťou blesku, čo má u verejnosti za následok strach. Mnohí Nigérijčania si už viac nie sú veľmi istí, či ešte chcú piť nápoj, ktorý je v niektorých častiach sveta považovaný za jedovatý pre ľudí.

Zatiaľ čo spoločnosti Coca-Cola a NBC dúfajú v úspešné odvolanie pre opätovné vybudovanie svojej reputácie a obnovenie dôvery, skupiny spotrebiteľov vyzývajú k okamžitým bojkotom.

Iveta Kmeťová
zdroj: naturalnews


Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Rómovia si nevedia predstaviť, že by mali svoj vlastný štát...

Okrem kontaktov je sociálna sieť dobrá aj na bleskový prieskum. Už dlhšie bez toho aby si to niekto všimol, až možno na pár jednotlivcov, mapujem na mojom "fejzbuku" náladu nás Rómov. Samozrejme, že naša nálada sa odzrkadľuje aj podľa doby v akej teraz žijeme. A možno aj práve táto doba, kedy všetci bez rozdielu musíme vynaložiť viac úsilia na prežitie, ako by Rómov prebudila zo sna, jeden za všetkých a všetci za jedného.Pretože jeden za všetkých a všetci za jedného, alebo inak povedané spoločne za prospech nás všetkých už neplatí. V rómsku štátnosť ktorý by sme spoločným úsilím vybudovali neverí väčšina Rómov.
Pri otázke: Viete si predstaviť, že by sme mali Rómsky štát? sa Rómovia viac menej vyjadrovali záporne. Neveria, že by spoločne dokázali vôbec niečo také ako Rómsky štát vytvoriť. Ako sa mnohí sami vyjadrili, chýbajú nám vzdelaný ľudia, či sami medzi sebou sa dokážeme deliť na lepších a horších, sami sa kastujeme, a to by prinieslo veľké nezhody a napätie. A potom t…

Rómovia prehovorili o svojích zážitkov s predsudkami a rasizmom na vlastnej koži

Byť Róm a žiť na Slovensku, by jedinec mohol povedať, že nie je to žiadna výhra...Či sa to niekomu páči alebo nie, Rómovia už od útleho detstva sa stretávajú z rôznymi druhmi prejavu predsudkov či priameho rasizmu. Niet sa preto čo diviť, že priepasť porozumenia medzi rómskou a nerómskou populáciou sa prehlbuje, a nedôvera je na oboch stranách bariéry.   

Je predsa nemysliteľné, už aby Rómske deti sa stretávali v škole zo segregáciou, kedy škola zámerne vytvorí triedu len pre rómskych žiakov.  Je nemysliteľné, že sa Rómske deti stretávajú s pokrikmi, vy špinavé cigánčatá, smradľavý potkany, či negri... Rómske dieťa je už takto donútené si uvedomiť, že existuje svet "bielych" a jeho, teda "čiernych" Už deti medzi sebou dokážu byť veľmi zlé, a tak často krát rómsky chlapec či dievča je vyštvaní z kolektívu, či dokonca mu jeho spolužiaci povedia, s tebou sa sa hrať nebudeme, pretože si cigáň!

Rasizmus a predsudky v praxi  

- viac ako 80% Slovákov i Čechov by bolo prot…

Neslávne slávny "krutý" exekútor si vymáha peniaze od buka do buka, ako sa mu zachce... Robí to roky a nikto voči nemu nezakročí. Prečo??!

Polícia vyšetruje, či exekútor Rudolf Krutý neprekročil svoje právomoci a nezneužil právomoc verejného činiteľa.

Telefonáty z jeho čísel, resp. automat z exekútorskej kancelárie Rudolfa Krutého, otravuje ľuďom niekoľkokrát dennodenne život, aj keď napr. svoj dlh už máte dávno splatený.

To je aj prípad pani Jany. Približne v polovici februára tohto roku pani Jane začal niekto vyvolávať z neznámych čísel. Na niektoré nestačila zareagovať a nedvihla ich. V iných jej zas automat z exekútorskej kancelárie Rudolfa Krutého oznamoval, že má uhradiť exekúciu.

Keďže si bola vedomá toho, že žiadne dlžoby nikdy nemala a vždy všetko uhradila, tak tomu nevenovala pozornosť. Telefonáty od Krutého ale neprestávali.

„Neustále ma vyzývali k zaplateniu. Nikdy v živote som neprišla do styku s exekútormi, pretože vždy všetko platím načas. Na tomto si dávam záležať. Preto ma to najskôr začalo urážať, potom ma to začalo otravovať a postupom času som telefonáty začala vnímať ako hrubý nátlak,“ vysvetľuje Jana.

P…