Preskočiť na hlavný obsah

Translate

Fond na podporu kultúry národnostných menšín zámerne prehliada rómske projekty


Redakcia R1 dostala niekoľko podnetov, že Fond na podporu kultúry národnostných menšín zámerne prehľadá a nekomunikuje s prekladateľmi projektov určených pre rómsku menšinu. Tí kontaktovali našu redakciu, že fond im emailom poslal výzvu na doplnenie projektov. Samotní prekladatelia výzvu akceptovali, doplnili nedostatky, ktoré im fond vytýkal ale odpovede či je to v poriadku sa doteraz nedočkali. A pritom v registrácii predkadateľov tieto žiadosti stále figurujú ako neúplné. Riaditeľ Norbert Molnár je nominantom strany Most- Hid a celkovo tento Fond je štedrejší k maďarskej menšine ako k tej našej rómskej...Tu treba podotknúť, že nás Rómov na Slovensku je viac ako pol milióna, a naša menšina nemá takmer žiadne média. Nemáme svoje noviny, internetové projekty sú tak podfinancované. že ak zo strany Fondu nepríde k ich podpore, skončia.  Ako keby nestačilo, že rómske média sú podfinacované, fond si dovolí projekty prehliadať, nekomunikovať nijakou formou, ani telefonicky, ani emailom, čím prispieva k deformácii rómskych médii na Slovensku a k ich zániku.

Máme 21. storočie doba internetu, doba komunikácie, prečo Fond na podporu národnostných menšín zámerne nekomunikuje s predkladateľmi projektov, ktoré môžu prispieť k rozvoju Rómskej komunity na Slovensku je na zamyslenie. Možno by sa mal fond premenovať na podporu Maďarskej menšiny, pretože na Maďarskú menšinu ide podstatná časť podpory projektov v pomere napríklad k rómskej menšiny. Čakal by som oveľa viac profesionality zo strany Fondu. Je niekoľko dní do uzávierky a niektorí prekladatelia projektov doteraz nemajú odpovede, odkomunikované projekty, a predkladatelia nemajú žiadne informácie prečo ich žiadosti nie sú úplné, čím sa tieto projekty fond snaží úplne a zámerne nepodporiť, či vytlačiť z podpory jednotlivých projektov?!


Jozef Kmeťo 

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Rómovia prehovorili o svojích zážitkov s predsudkami a rasizmom na vlastnej koži

Byť Róm a žiť na Slovensku, by jedinec mohol povedať, že nie je to žiadna výhra...Či sa to niekomu páči alebo nie, Rómovia už od útleho detstva sa stretávajú z rôznymi druhmi prejavu predsudkov či priameho rasizmu. Niet sa preto čo diviť, že priepasť porozumenia medzi rómskou a nerómskou populáciou sa prehlbuje, a nedôvera je na oboch stranách bariéry.   

Je predsa nemysliteľné, už aby Rómske deti sa stretávali v škole zo segregáciou, kedy škola zámerne vytvorí triedu len pre rómskych žiakov.  Je nemysliteľné, že sa Rómske deti stretávajú s pokrikmi, vy špinavé cigánčatá, smradľavý potkany, či negri... Rómske dieťa je už takto donútené si uvedomiť, že existuje svet "bielych" a jeho, teda "čiernych" Už deti medzi sebou dokážu byť veľmi zlé, a tak často krát rómsky chlapec či dievča je vyštvaní z kolektívu, či dokonca mu jeho spolužiaci povedia, s tebou sa sa hrať nebudeme, pretože si cigáň!

Rasizmus a predsudky v praxi  

- viac ako 80% Slovákov i Čechov by bolo prot…

Rasisti, hovoria, že na bielych životoch záleží - Je OK byť biely

Rasizmus nepozná hranice a rasista už vôbec nie! fanúšikovia Slovana Bratislava v sobotu vyvesili na Tehelnom poli transparent White Lives Matter, ktorý vo voľnom preklade znamená Na životoch belochov záleží, viaceré slovenské médiá ho označili za rasistický.
Rasisti však s touto interpretáciou médii nesúhlasia. Odvolávajú sa na hnutie Black Lives Matter(Na životoch černochov záleží), ktoré podľa nich médiá neoznačujú ako rasistické. Prečo by potom mal byť transparent fanúšikov Slovana rasistický?
Tak ako to vlastne je? 
V roku 2014 sa po svete prvýkrát začala vo veľkom šíriť výzva „Black Lives Matter” (BLM - Na životoch čiernych záleží). Snažila sa upozorniť na policajnú brutalitu voči Afroameričanom v USA. Ako reakcia na toto hnutie vzniklo „White Lives Matter” (WLM - Na životoch bielych záleží).
„White Lives Matter” (WLM - Na životoch bielych záleží). Toto spojenie začali propagovať po USA rasistické skupiny vo viacerých štátoch. Najaktívnejší boli najmä členovia skupiny Aryan Renaissa…

Rómovia si nevedia predstaviť, že by mali svoj vlastný štát...

Okrem kontaktov je sociálna sieť dobrá aj na bleskový prieskum. Už dlhšie bez toho aby si to niekto všimol, až možno na pár jednotlivcov, mapujem na mojom "fejzbuku" náladu nás Rómov. Samozrejme, že naša nálada sa odzrkadľuje aj podľa doby v akej teraz žijeme. A možno aj práve táto doba, kedy všetci bez rozdielu musíme vynaložiť viac úsilia na prežitie, ako by Rómov prebudila zo sna, jeden za všetkých a všetci za jedného.Pretože jeden za všetkých a všetci za jedného, alebo inak povedané spoločne za prospech nás všetkých už neplatí. V rómsku štátnosť ktorý by sme spoločným úsilím vybudovali neverí väčšina Rómov.
Pri otázke: Viete si predstaviť, že by sme mali Rómsky štát? sa Rómovia viac menej vyjadrovali záporne. Neveria, že by spoločne dokázali vôbec niečo také ako Rómsky štát vytvoriť. Ako sa mnohí sami vyjadrili, chýbajú nám vzdelaný ľudia, či sami medzi sebou sa dokážeme deliť na lepších a horších, sami sa kastujeme, a to by prinieslo veľké nezhody a napätie. A potom t…