Preskočiť na hlavný obsah

Translate

Prenasledovanie novinárov, zakrývanie pravdy


Keď tak sledujem rôzne kauzy na Slovensku, keď sledujem prácu novinárov, nikdy v histórii Slovenska nebola tak ohrozená demokracia ako dnes. Ani za mečiarizmu v 90. rokoch tak nebola demokracia ohrozená ako v dnešné dni a to sme súčasťou Európskej únie. Dostali sme sa do fázy kedy kriminálnici, kšeftári, podvodníci, vrahovia sú viac chránení úradmi a políciou, ako slušní ľudia, ktorí si napríklad povedia svoj názor, či napíšu ako novinári článok.
Nikto sa nepýta ako je možné, že na faktografické články polícia alebo úrady reagujú "prenasledovaním" novinárov, či ľudí, ktorí sa svojimi činmi snažia upozorniť na niečo zhnité v tejto spoločnosti.


Druhým závažným faktom je, že sa preskakuje logické vyústenie novinárskej práce pred uzáverom a následkami, ktoré by mali prameniť k vyústeniu vyšetrovania, či trestného stíhania osôb, na ktorých sa snaží novinár upozorniť. Mimoriadne závažným poklesom tejto spoločnosti je, že sa čestný človek stáva obeťou svojej práce, ktorou sa snaží upozorniť na darebákov.Foto TG1/ prenasledovanie novinára Jána Kuciaka 

Ján Kuciak, investigatívny novinár, odhaľoval špinavé záležitosti podnikateľov, mafie, ktorej chápadla prenikli až na úrad vlády. Bol špehovaný a sledovaný teleobjektívom na diaľku a fotografovaný ako by bol zločinec. Nakoniec bol chladnokrvne zavraždený. Profesionálni novinári si zaslúžia rešpekt a ochranu štátu, sú hodnotou pre občanov. Kto zradí Ústavu a zákony, ten má byť prenasledovaný! Vrátane tých, čo špehujú na súkromné účely, nie novinári, ktorí svojimi článkami upozorňujú na defekty spoločnosti, či danej osoby, ktorá sa snaží získať si dôveru cez verejnosť, aj keď ju už dávno stratil.


Štyri mesiace predtým než bol zavraždený Ján Kuciak bola na Malte autobombou zavraždená investigatívna novinárka Daphne Galizia Caruana. Aj ona pátrala po špinavých obchodoch v objemoch miliónov eur. Aj ona bola sledovaná, zastrašovaná a fotografovaná. Čo znamenajú dnes v Európe tieto vraždy pre slobodu informácií? Investigatívna žurnalistika je napádaná a občianska spoločnosť robí dobre, keď ide na námestia a protestuje za pravdu a spravodlivosť.


Občianska spoločnosť sa musí dožadovať svojho práva poznať pravdu, aj v záujme nás občanov, ak však sa táto spoločnosť nebude dožadovať pravdy, ba dokonca zlodejov, podvodníkov a vrahov chrániť, budú naďalej prenasledovaní tí, ktorí sa snažia pravdu odhaliť.
Ja som bloger. Bloger je novinár, nie som škrabálek, ani pisálek, som novinár či sa to niekomu páči alebo nie. Ako rómsky novinár to mám ešte ťažšie ako novinár z majority. Pretože kauzy, ktoré prostredníctvom Redakcie R1 otvárame aj napriek veľkej čítanosti a medializácii ostávajú zo strany majority, úradov, či polície nepovšimnuté a prečo? Jedná sa o kauzy zvnútra našej komunity a keďže všeobecne Rómovia sú odstavení na druhú koľaj, darí sa podvodom, úžerníctvu, či prostitúcii mladistvých, na ktoré sme sa v našej práci snažili upozorniť. Som prenasledovaný zo všetkých strán. Bolo mi vyhrážané sa, neraz som musel svoje články obhajovať pred našou komunitou, alebo aj políciou. Sme jediné rómske médium, ktoré sa snaží v rámci svojich možností o investigatívu. Tí, ktorí by mali naše snaženie podporiť, sa skrývajú do líščej nory. Hľadajú rôzne dôvody prečo Redakcia R1 píše tak ako píše, ale nikoho sa nenapadne pozrieť čo píšeme a potlačiť tak nekalé konanie pred spravodlivosť.


Rómska komunita je odrazom našej spoločnosti. Politici prenasledujú novinárov svojimi nejapnými výrazmi typu protislovenské prostitútky, dementi, hlupáci a podobne a to sa odzrkadľuje aj v našej spoločnosti. Vagabundi, zlodeji, podvodníci si dovolia novinárovi nie len nadávať, ale ťahať ho cez políciu, úrady či dokonca sa mu v podtexte vyhrážať. Dnes sme už v takom stave, že začínajú voči novinárovi viesť osobný boj, ako by išlo o to "kto z koho", miesto toho aby zaujali jasné stanovisko k reportáži, či článku, snažia sa verejnosti vysvetliť svoju už aj tak pošramotenú povesť.

Spoločnosť, ktorá by mala reagovať na podozrenia, ktoré sa prostredníctvom novinárov dostávajú na svetlo sveta reaguje podráždene, ako by ani nechcela vedieť aká je skutočná pravda. Žiaľ, v tomto sme aj my Rómovia spoločnosť dokonale skopírovali.

Tlak vyvíjaný na novinárov je s cieľom novinára vystrašiť, zastaviť, flustrovať, ak to nejde takýmto smerom, príde k atakom, alebo v krajom prípade k vražde.


Ak sa táto spoločnosť, ale aj naša komunita nespamätá, a vy budete brať novinárom právo vyjadrovať sa slobodne prinášať na verejnosť kauzy, ktoré by nemali ostať nepovšimnuté, beriete a zoberiete si tak právo aj vy. Pretože nebude nikoho kto bude upozorňovať na veci, ktoré v konečnom dôsledku škodia každému slušnému človeku a svojím zapieraním a potlačovaním spravodlivosti napomáhate, aby podvodníci, zlodeji, úžerníci, či vrahovia mali zelenú a raz možno aj nadvládu nad vami samotnými.

Jozef KmeťoKomentáre

  1. aj vy pan Kmeto robite dobru pracu ked poukazujete na falosne zbirky podvodnikov ktori sa skryvaju za pana boha a pritom len podvadzaju a okradaju.. este by ste sa mohli zamerat aj na uzernikov na slovesnku ktori nicia zivoty chudobnym romakom a vycicaju ich do spiku kosti este aj mlade devcata im zneuzivaju ked nesu peniaze na splatky...toto su najpalcivejsie nase problemi ne ukazovat basavely plne stoly

    OdpovedaťOdstrániť
  2. super,pán Kmeťo ! neobjektívna a zaujatá ,,romea.cz" by sa tuná mohla učiť...

    OdpovedaťOdstrániť

Zverejnenie komentára

Váš názor nás zaujíma, ďakujeme

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Rómovia si nevedia predstaviť, že by mali svoj vlastný štát...

Okrem kontaktov je sociálna sieť dobrá aj na bleskový prieskum. Už dlhšie bez toho aby si to niekto všimol, až možno na pár jednotlivcov, mapujem na mojom "fejzbuku" náladu nás Rómov. Samozrejme, že naša nálada sa odzrkadľuje aj podľa doby v akej teraz žijeme. A možno aj práve táto doba, kedy všetci bez rozdielu musíme vynaložiť viac úsilia na prežitie, ako by Rómov prebudila zo sna, jeden za všetkých a všetci za jedného.Pretože jeden za všetkých a všetci za jedného, alebo inak povedané spoločne za prospech nás všetkých už neplatí. V rómsku štátnosť ktorý by sme spoločným úsilím vybudovali neverí väčšina Rómov.
Pri otázke: Viete si predstaviť, že by sme mali Rómsky štát? sa Rómovia viac menej vyjadrovali záporne. Neveria, že by spoločne dokázali vôbec niečo také ako Rómsky štát vytvoriť. Ako sa mnohí sami vyjadrili, chýbajú nám vzdelaný ľudia, či sami medzi sebou sa dokážeme deliť na lepších a horších, sami sa kastujeme, a to by prinieslo veľké nezhody a napätie. A potom t…

Rómovia prehovorili o svojích zážitkov s predsudkami a rasizmom na vlastnej koži

Byť Róm a žiť na Slovensku, by jedinec mohol povedať, že nie je to žiadna výhra...Či sa to niekomu páči alebo nie, Rómovia už od útleho detstva sa stretávajú z rôznymi druhmi prejavu predsudkov či priameho rasizmu. Niet sa preto čo diviť, že priepasť porozumenia medzi rómskou a nerómskou populáciou sa prehlbuje, a nedôvera je na oboch stranách bariéry.   

Je predsa nemysliteľné, už aby Rómske deti sa stretávali v škole zo segregáciou, kedy škola zámerne vytvorí triedu len pre rómskych žiakov.  Je nemysliteľné, že sa Rómske deti stretávajú s pokrikmi, vy špinavé cigánčatá, smradľavý potkany, či negri... Rómske dieťa je už takto donútené si uvedomiť, že existuje svet "bielych" a jeho, teda "čiernych" Už deti medzi sebou dokážu byť veľmi zlé, a tak často krát rómsky chlapec či dievča je vyštvaní z kolektívu, či dokonca mu jeho spolužiaci povedia, s tebou sa sa hrať nebudeme, pretože si cigáň!

Rasizmus a predsudky v praxi  

- viac ako 80% Slovákov i Čechov by bolo prot…

Neslávne slávny "krutý" exekútor si vymáha peniaze od buka do buka, ako sa mu zachce... Robí to roky a nikto voči nemu nezakročí. Prečo??!

Polícia vyšetruje, či exekútor Rudolf Krutý neprekročil svoje právomoci a nezneužil právomoc verejného činiteľa.

Telefonáty z jeho čísel, resp. automat z exekútorskej kancelárie Rudolfa Krutého, otravuje ľuďom niekoľkokrát dennodenne život, aj keď napr. svoj dlh už máte dávno splatený.

To je aj prípad pani Jany. Približne v polovici februára tohto roku pani Jane začal niekto vyvolávať z neznámych čísel. Na niektoré nestačila zareagovať a nedvihla ich. V iných jej zas automat z exekútorskej kancelárie Rudolfa Krutého oznamoval, že má uhradiť exekúciu.

Keďže si bola vedomá toho, že žiadne dlžoby nikdy nemala a vždy všetko uhradila, tak tomu nevenovala pozornosť. Telefonáty od Krutého ale neprestávali.

„Neustále ma vyzývali k zaplateniu. Nikdy v živote som neprišla do styku s exekútormi, pretože vždy všetko platím načas. Na tomto si dávam záležať. Preto ma to najskôr začalo urážať, potom ma to začalo otravovať a postupom času som telefonáty začala vnímať ako hrubý nátlak,“ vysvetľuje Jana.

P…