Preskočiť na hlavný obsah

Prenasledovanie novinárov, zakrývanie pravdy


Keď tak sledujem rôzne kauzy na Slovensku, keď sledujem prácu novinárov, nikdy v histórii Slovenska nebola tak ohrozená demokracia ako dnes. Ani za mečiarizmu v 90. rokoch tak nebola demokracia ohrozená ako v dnešné dni a to sme súčasťou Európskej únie. Dostali sme sa do fázy kedy kriminálnici, kšeftári, podvodníci, vrahovia sú viac chránení úradmi a políciou, ako slušní ľudia, ktorí si napríklad povedia svoj názor, či napíšu ako novinári článok.
Nikto sa nepýta ako je možné, že na faktografické články polícia alebo úrady reagujú "prenasledovaním" novinárov, či ľudí, ktorí sa svojimi činmi snažia upozorniť na niečo zhnité v tejto spoločnosti.


Druhým závažným faktom je, že sa preskakuje logické vyústenie novinárskej práce pred uzáverom a následkami, ktoré by mali prameniť k vyústeniu vyšetrovania, či trestného stíhania osôb, na ktorých sa snaží novinár upozorniť. Mimoriadne závažným poklesom tejto spoločnosti je, že sa čestný človek stáva obeťou svojej práce, ktorou sa snaží upozorniť na darebákov.Foto TG1/ prenasledovanie novinára Jána Kuciaka 

Ján Kuciak, investigatívny novinár, odhaľoval špinavé záležitosti podnikateľov, mafie, ktorej chápadla prenikli až na úrad vlády. Bol špehovaný a sledovaný teleobjektívom na diaľku a fotografovaný ako by bol zločinec. Nakoniec bol chladnokrvne zavraždený. Profesionálni novinári si zaslúžia rešpekt a ochranu štátu, sú hodnotou pre občanov. Kto zradí Ústavu a zákony, ten má byť prenasledovaný! Vrátane tých, čo špehujú na súkromné účely, nie novinári, ktorí svojimi článkami upozorňujú na defekty spoločnosti, či danej osoby, ktorá sa snaží získať si dôveru cez verejnosť, aj keď ju už dávno stratil.


Štyri mesiace predtým než bol zavraždený Ján Kuciak bola na Malte autobombou zavraždená investigatívna novinárka Daphne Galizia Caruana. Aj ona pátrala po špinavých obchodoch v objemoch miliónov eur. Aj ona bola sledovaná, zastrašovaná a fotografovaná. Čo znamenajú dnes v Európe tieto vraždy pre slobodu informácií? Investigatívna žurnalistika je napádaná a občianska spoločnosť robí dobre, keď ide na námestia a protestuje za pravdu a spravodlivosť.


Občianska spoločnosť sa musí dožadovať svojho práva poznať pravdu, aj v záujme nás občanov, ak však sa táto spoločnosť nebude dožadovať pravdy, ba dokonca zlodejov, podvodníkov a vrahov chrániť, budú naďalej prenasledovaní tí, ktorí sa snažia pravdu odhaliť.
Ja som bloger. Bloger je novinár, nie som škrabálek, ani pisálek, som novinár či sa to niekomu páči alebo nie. Ako rómsky novinár to mám ešte ťažšie ako novinár z majority. Pretože kauzy, ktoré prostredníctvom Redakcie R1 otvárame aj napriek veľkej čítanosti a medializácii ostávajú zo strany majority, úradov, či polície nepovšimnuté a prečo? Jedná sa o kauzy zvnútra našej komunity a keďže všeobecne Rómovia sú odstavení na druhú koľaj, darí sa podvodom, úžerníctvu, či prostitúcii mladistvých, na ktoré sme sa v našej práci snažili upozorniť. Som prenasledovaný zo všetkých strán. Bolo mi vyhrážané sa, neraz som musel svoje články obhajovať pred našou komunitou, alebo aj políciou. Sme jediné rómske médium, ktoré sa snaží v rámci svojich možností o investigatívu. Tí, ktorí by mali naše snaženie podporiť, sa skrývajú do líščej nory. Hľadajú rôzne dôvody prečo Redakcia R1 píše tak ako píše, ale nikoho sa nenapadne pozrieť čo píšeme a potlačiť tak nekalé konanie pred spravodlivosť.


Rómska komunita je odrazom našej spoločnosti. Politici prenasledujú novinárov svojimi nejapnými výrazmi typu protislovenské prostitútky, dementi, hlupáci a podobne a to sa odzrkadľuje aj v našej spoločnosti. Vagabundi, zlodeji, podvodníci si dovolia novinárovi nie len nadávať, ale ťahať ho cez políciu, úrady či dokonca sa mu v podtexte vyhrážať. Dnes sme už v takom stave, že začínajú voči novinárovi viesť osobný boj, ako by išlo o to "kto z koho", miesto toho aby zaujali jasné stanovisko k reportáži, či článku, snažia sa verejnosti vysvetliť svoju už aj tak pošramotenú povesť.

Spoločnosť, ktorá by mala reagovať na podozrenia, ktoré sa prostredníctvom novinárov dostávajú na svetlo sveta reaguje podráždene, ako by ani nechcela vedieť aká je skutočná pravda. Žiaľ, v tomto sme aj my Rómovia spoločnosť dokonale skopírovali.

Tlak vyvíjaný na novinárov je s cieľom novinára vystrašiť, zastaviť, flustrovať, ak to nejde takýmto smerom, príde k atakom, alebo v krajom prípade k vražde.


Ak sa táto spoločnosť, ale aj naša komunita nespamätá, a vy budete brať novinárom právo vyjadrovať sa slobodne prinášať na verejnosť kauzy, ktoré by nemali ostať nepovšimnuté, beriete a zoberiete si tak právo aj vy. Pretože nebude nikoho kto bude upozorňovať na veci, ktoré v konečnom dôsledku škodia každému slušnému človeku a svojím zapieraním a potlačovaním spravodlivosti napomáhate, aby podvodníci, zlodeji, úžerníci, či vrahovia mali zelenú a raz možno aj nadvládu nad vami samotnými.

Jozef KmeťoKomentáre

  1. aj vy pan Kmeto robite dobru pracu ked poukazujete na falosne zbirky podvodnikov ktori sa skryvaju za pana boha a pritom len podvadzaju a okradaju.. este by ste sa mohli zamerat aj na uzernikov na slovesnku ktori nicia zivoty chudobnym romakom a vycicaju ich do spiku kosti este aj mlade devcata im zneuzivaju ked nesu peniaze na splatky...toto su najpalcivejsie nase problemi ne ukazovat basavely plne stoly

    OdpovedaťOdstrániť
  2. super,pán Kmeťo ! neobjektívna a zaujatá ,,romea.cz" by sa tuná mohla učiť...

    OdpovedaťOdstrániť

Zverejnenie komentára

Váš názor nás zaujíma, ďakujeme

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Kotlebovci chcú vyprovokovať konflikt???

Rastúce preferencie extrémistov z ĽSNS vyhnali ľudí do ulíc. Sečovce, Sabinov, Košice, Levoča, Fiľakovo, ale aj ďalšie mestá sa pridávajú k demonštrácii proti fašizmu.

Kotlebovci a ich sympatizanti neočakávali takú silnú vlnu protestov proti politike akú presadzujú. Protesty po Slovensku usporiadali PS/spolu a Za ľudí a priebeh býva rovnaký – účastníci buď potichu, alebo otvorenými hlasnými pokrikmi demonštrujú proti mítingu fašistov a ich cielenej propagande nenávisti.

Klamlivá propaganda 

Známa propagantka za ĽSNS Lívia Garčalová urobila, ako je u nej už zvykom, manipulatívne video, kde svojimi slovami ale aj zostrihanými zábermi z demonštrácie v Levoči urobila "divoký západ". 


V Levoči sa však nič nestalo 
STANOVISKO POLÍCIE K PREDVOLEBNÉMU ZHROMAŽDENIU

Na základe šíriacich sa nepravdivých správ o údajnom nebezpečenstve na predvolebnom zhromaždení vám prinášame stanovisko Polícia SR - Prešovský kraj.

V súvislosti s konaním predvolebného zhromaždenia v Levoči počas priebehu toh…

Z Číny Koronavírus sa dostal pravdepodobne už do Európy. Situácia je vážna

Koronavírus v Európe? Už to nie je len problém juhovýchodnej Ázie a USA. V ruskom Petrohrade v stredu pre podozrenie z nákazy hospitalizovali dve osoby, ktoré krátko predtým prileteli z Číny, a na niektorých letiskách v Európe zavádzajú hygienické opatrenia.

Ochorenie sa rozšírilo aj do iných oblastí Číny. Prípady ochorení hlásili aj Thajsko, Japonsko, Južná Kórea, Taiwan a USA,“ hovorí Daša Račková z Úradu verejného zdravotníctva SR.

Slovenské orgány zatiaľ nevidia dôvod na kontrolu cestujúcich. Pripravili však určité preventívne kroky a hlavne upozorňujú cestovateľov, čo robiť v rizikových lokalitách či po návrate na Slovensko. Nádcha, kašeľ, bolesť hrdla, vysoká teplota - spočiatku to vyzerá ako bežné ochorenie dýchacích ciest. Lenže nový koronavírus nie je žiadna chrípka. Stačí, že v dýchacej sústave napadne jednu z buniek, tá potom praskne a vírus sa môže šíriť ďalej. Keď sa dostane do pľúc, spôsobí opuch alebo zápal a vtedy už ide o život. Ochorenie má podobný priebeh ako vírusy S…

Budú Kotlebovci zabíjať ľudí?

Skôr než si odpovieme na túto otázku, mali by sme si vlastne definovať, čo je fašizmus a ako prejavuje v ĽSNS Mariána Kotlebu   

5 dôvodov, prečo sú kotlebovci fašisti.
(podľa Jakuba Drábika)

1. Fašizmus je forma radikálneho nacionalizmu snažiaca sa o „očistu“ národa, ktorý je podľa fašistov v kríze. Takto nám dnešný stav prezentujú aj kotlebovci: „zvrátenosti v médiách“, „degenerovaná spoločnosť“, „paraziti“, „kríza“ a podobne. Svet sa rúti do záhuby a len oni vedia, ako ho zachrániť 

2. Fašizmus potrebuje nepriateľa, ktorého môže obviniť z problémov národa, démonizovať ho a nakoniec národ od neho „očistiť“. Strach zároveň mobilizuje masy – u kotlebovcov sú to ako vnútorní (Rómovia, Židia, Maďari, skorumpovaní politici), tak vonkajší (utečenci, islam) nepriatelia. 
3. Fašisti tvrdia, že moderná kultúra je dekadentná a zvrátená a chcú ju nahradiť tou „pravou“ národnou. Prejavy kotlebovcov i ich program je plný „dekadentného moderného umenia“ a „nízkou úrovňou kultúry“. Preto Kotleba zatvá…