Najnovšie články
latest

Z jaskyne úžasný dom...

Angelo Mastropietro kúpil jaskyňu v Worcestershire desať rokov po tom, čo sa ukryl v daždi v jej štrbine.


Dom z jaskyne

Tlaky moderného života znamenajú, že väčšina z nás pravdepodobne niekedy snívala o úteku do kopcov.

Jaskyniar Angelo Mastropietro si splnil svoje sny a premenil 250 miliónov rokov starú jaskyňu na Wyre Forest, Worcestershire, na luxusný dom, vybavenú sporákom Aga a sprchovou hlavicou.

Po minutí 160 000 libier a približne 1 000 hodinách rozbíjania, rezania a "hrabania" sa cez tony skaly môže 38-ročný človek konečne odložiť lopaty a lopatky a začať si užívať pohodlie wi-fi, tečúcu vodu a podlahové kúrenie. 

Pán Mastropietro bol vedúcim úspešnej náborovej spoločnosti v Austrálii, kde žil desať rokov, keď ho dočasne v roku 2007 ochromila diagnóza roztrúsenej sklerózy.
Povedal: "Katalyzátorom bolo jeho zdravie, ktoré som potreboval na to, aby som pripomenul, že musím mať na pamäti svoje zdravie a rešpektovať môj životný štýl. 
Chcel som byť na mieste, kde som by mal šťastnejší a zdravší život."

Z jaskyňou Worcestershire sa prvýkrát stretol v roku 1999, keď sa schoval v priestore jaskyne, keď ho zastihol dážď počas jazdy na bicykli.

Jaskyňa, ktorá sa používala ako dom s 4 spálňami pred 300 rokmi, bola opustená koncom 40. rokov 20. storočia.
Otec dvoch detí, ktorý sa vrátil do Británie v roku 2010, videl jaskyňu po viac ako 10 rokoch, od spomínanej jazdy na bicykli, a rozhodol sa pre kúpu tejto jaskyne.

Zakúpil jaskyňu, časť radu obytných priestorov považovaných za najstaršie obývané skalné domy v celej Európe za 62 000 libier. 

S rozpočtom vo výške 100 000 libier pracoval samostatne na premenu priestoru vyťažením 70-80 ton skaly. Jediný vchod medzi dvoma miestnosťami vybíjal pán Mastropietra 11 dní práce, aby sa prerazil cez 5 metrov skaly.

Taktiež vyrezal a vŕtal do svahu a všetka čerstvá tečúca voda pochádza z vlastného vrtu Angela, ktorú vyvŕtal 80 metrov do zeme.
Pán Mastropietro nepotreboval stavebné povolenie a nechal svoju predstavivosť slúžiť ako návod na to, ako premeniť priestor. Sprcha je postavená s kaskádovou stenou veľkých štrbín, ktorá je vybavená sprchovou hlavicou.

Umývadlá v kúpeľniach domu využívajú aj organické prvky ako skaly a drevo, zatiaľ čo väčšina miestností zachováva jaskynnú atmosféru s textúrovanými kamennými múrmi.  

Ctižiadostivý Angelo bol v septembri predstavený na veľkých dizajnoch Channel 4, čo vyvolalo fascináciu tisícov divákov. 

Povedal: "Milujem výzvu. Zhodou môjho priezviska skutočne znamená Majster kameňov, takže viete, že je to moja krv.
Skalný dom prišiel a bez akýchkoľvek pochybností som bol taký vášnivý, ako som bol o založení mojej spoločnosti."

Pán Mastropietro dodal: "Myslím, že keď tu skutočne žijete a vidíte to osobne, máte cit pre toto miesto. Viete, že ľudia doslova boli v slzách. Cítim sa neuveriteľne šťastný.

"Veľmi hrdý, veľmi poctený a áno, myslím, že to bola veľmi inšpirujúca kapitola."  
Ale aj keď chcel pokoj a pokoj v domácnosti - a zachovať aj podstatu jaskyne - pán Mastropietro sa nevyhol všetkým záchvatom moderného života a namiesto toho priniesol prvýkrát vodu a elektrickú energiu do jaskynného domu.

"Chcem osláviť, že ide o jaskynné obydlia, ale chcem im dodať moderný luxus," hovorí. "Určite má moderný pocit, ale dúfajme, že si zachováva aj formu jaskyne."

Dokončený dom má obrovskú terasu, obývacie miestnosti a biele steny, ktoré oživia jaskyňu. Taktiež nainštaloval obrovské sklenené dvere a okná s dubovým rámom, ktoré nechali na svetlo.

Dvere ho obrali o 11 dní, aby sa dostal cez 5 metrov kameňa
Bývalý šéf rakúskej náborovej spoločnosti sa vrátil do podzemného bývania tým, že premenil jaskyňu v Wyre Forest, Worcestershire, do svojho domu snov


Spálňa

Otec dvoch detí vykopal 70 až 80 ton kameňa predtým, ako premenil svoj sen na realitu. Toto je hotová jedáleň

Pán Mastropietro sedí vo vani, ktorú nakoniec premenil na sprchu, keď si uvedomil, že je nemožné vyhriať dostatok horúcej vody na jej plnenie

Kaskádová štrkovitá stena dodáva unikátny dotyk tejto luxusnej sprchovej sprchy, ktorý je vybavený vyhrievaným nosičom na uteráky

Kuchyňa

Zachoval jaskynný pocit s tvarovanými kamennými stenami a zakrivenými organickými líniami

Pán Mastropietro vybavil dom s modernými vymoženosťami, ale zostal lojálny k prírodnému prostrediu tým, že zahrnul detaily, ako je tento drevený drez

Pripevnil veľké sklenené okná a dovolil prístup prirodzenému slnečnému žiareniu do svojho domu. Zelené rastliny sa ťahajú na prednej strane domu, čo sa dá oceniť z veľkej terasy vpredu

A takto vyzerá tento úžasný dom v podvečer


Iveta Kmeťová
zdroj: dailymail
« PREV
NEXT »

Žiadne komentáre

Váš názor nás zaujíma, ďakujeme