Preskočiť na hlavný obsah

Aktuálne: Predseda Strany tolerancie a spolunažívania F.Tanko vystupuje na verejnosti ako predseda OZ Únia Rómov na Slovensku

František Tanko ako predseda Strany tolerancie a spolunažívania vyzval predsedu vlády Slovenskej republiky k materiálnej pomoci po požiari v Závadke pri Gelnici ako predseda občianskeho združenia Únia Rómov na Slovensku.

V TASR, ale aj v STV sa pri tejto výzve Tanko predstavil ako predseda OZ  Únia Rómov na Slovensku.

Redakcia R1 kontaktovala aj pána Tanka a ten nám k tomu povedal, "Nechcel som to riešiť ako politická strana, nakoľko ideme do volieb EÚ a nechcel som, aby nám niekto vytýkal, že si prihrievame politickú polievočku."

Ilustračné foto  


Je Tanko politik, či aktivista? 

Z výpisu registra občianskych združení sa dozvedáme, že Únia Rómov na Slovensku vznikla v roku 2008 so sídlom Kopčianska 8 v Bratislave. V mene tohto občianskeho združenia František Tanko  vystupoval už od tohto roku. Strana Rómskej únie na Slovensku vznikla iba dva roky po tom čo vzniklo občianke združenie. Vynára sa tu preto otázka, prečo František Tanko v dôležitých sporoch vystupoval viacmenej pod hlavičkou občianskeho združenia aj počas existencie strany Únie Rómov na Slovensku a za toto občianske združenie vystupuje aj dnes čo by už ako predseda novej politickej Strany tolerancie a spolunažívania? Prečo ako predseda politickej strany skutočne v dôležitých sporoch či organizovaní aktivít, ktoré by viacmenej pomohli politickej strane sa zviditeľniť a dostať sa tak do povedomia rómskych voličov Tanko vystupoval ako predseda OZ Únia Rómov na Slovenku?

Nikto si to dlho nevšimol, nevšimli sme si to ani my rómski novinári, ale ani rómska verejnosť, čo týmto vystupovaním Tanko skutočne sleduje vie len on sám, ale nepridáva to na dôveryhodnosti tohto politika. Inak povedané, Tanko niekoľko rokov na verejnosti vystupoval ako sa mu to hodilo, raz za občianske združenie a inokedy ako predseda politickej strany. Takáto politika sa samozrejme podpísala aj na tom, že neprišlo k zjednoteniu rómskych politických strán ani k presadeniu sa v parlamentných voľbách. Pričom aktivity, ktoré doteraz František Tanko robil, mohol robiť aj pod hlavičkou politickej strany, no viac aktivít robil pod hlavičkou občianskeho združenia a robí to tak aj dnes... laicky povedané ráno som predseda strany a večer ak to práve vyhovuje predseda združenia... Skákanie s jednej stoličky na druhu je teplický pre Františka Tanka?


Na Slovensku máme viac ako 30 strán, ktoré vo svojich programoch majú zahrnutú aj rómsku problematiku. Od 90 roku do dnes sa zaregistrovalo 21 rómskych politických strán, doteraz neprišlo k zjednoteniu.


Politický marketing?         

Dá sa v tomto smere hovoriť aj o strete záujmov. Je totiž neštandardné, aby politik vystupoval za tretí sektor a zároveň aj ako predseda politickej strany. Môžeme tu hovoriť o politickom marketingu,cez občianske združenie môže kľudne prísť k financovaniu politickej strany, ktorá je takto odkázaná iba na členské príspevky, štátny príspevok po voľbách ak strana dosiahne viac ako 5% účasť svojich voličov a zo súkromných zdrojov ale aj to len do určitej hranice finančného stropu, ktorý v prípade už zaniknutej strany Únie Rómov na Slovensku, či dnes Strany tolerancie a spolunažívania je veľmi nízky a tak do hry môže prísť občianske združenie, cez ktoré sa dá zafinacovať napríklad predvolebná kampaň a podobne...? 


Škody na rómskom politickom poli?  


Takýto politický marketing môže v konečnom dôsledku priniesť viac škody ako úžitku. Volič totiž prestáva mať prehľad u rómskeho politika a to môže mať až taký dosah, že vo voľbách budete hľadať Úniu Rómov na Slovensku a Strana tolerancie a spolunažívania sa stratí z dohľadu, pretože jej predstaviteľ vystupuje za občianske združenie...Jozef Kmeťo 


K tomu článku sa predstavitelia strany STS môžu vyjadriť. Redakcia R1 kontaktovala pána Tanka s možnosťou aby sa  k tomu vyjadril. 


Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Kotlebovci chcú vyprovokovať konflikt???

Rastúce preferencie extrémistov z ĽSNS vyhnali ľudí do ulíc. Sečovce, Sabinov, Košice, Levoča, Fiľakovo, ale aj ďalšie mestá sa pridávajú k demonštrácii proti fašizmu.

Kotlebovci a ich sympatizanti neočakávali takú silnú vlnu protestov proti politike akú presadzujú. Protesty po Slovensku usporiadali PS/spolu a Za ľudí a priebeh býva rovnaký – účastníci buď potichu, alebo otvorenými hlasnými pokrikmi demonštrujú proti mítingu fašistov a ich cielenej propagande nenávisti.

Klamlivá propaganda 

Známa propagantka za ĽSNS Lívia Garčalová urobila, ako je u nej už zvykom, manipulatívne video, kde svojimi slovami ale aj zostrihanými zábermi z demonštrácie v Levoči urobila "divoký západ". 


V Levoči sa však nič nestalo 
STANOVISKO POLÍCIE K PREDVOLEBNÉMU ZHROMAŽDENIU

Na základe šíriacich sa nepravdivých správ o údajnom nebezpečenstve na predvolebnom zhromaždení vám prinášame stanovisko Polícia SR - Prešovský kraj.

V súvislosti s konaním predvolebného zhromaždenia v Levoči počas priebehu toh…

Z Číny Koronavírus sa dostal pravdepodobne už do Európy. Situácia je vážna

Koronavírus v Európe? Už to nie je len problém juhovýchodnej Ázie a USA. V ruskom Petrohrade v stredu pre podozrenie z nákazy hospitalizovali dve osoby, ktoré krátko predtým prileteli z Číny, a na niektorých letiskách v Európe zavádzajú hygienické opatrenia.

Ochorenie sa rozšírilo aj do iných oblastí Číny. Prípady ochorení hlásili aj Thajsko, Japonsko, Južná Kórea, Taiwan a USA,“ hovorí Daša Račková z Úradu verejného zdravotníctva SR.

Slovenské orgány zatiaľ nevidia dôvod na kontrolu cestujúcich. Pripravili však určité preventívne kroky a hlavne upozorňujú cestovateľov, čo robiť v rizikových lokalitách či po návrate na Slovensko. Nádcha, kašeľ, bolesť hrdla, vysoká teplota - spočiatku to vyzerá ako bežné ochorenie dýchacích ciest. Lenže nový koronavírus nie je žiadna chrípka. Stačí, že v dýchacej sústave napadne jednu z buniek, tá potom praskne a vírus sa môže šíriť ďalej. Keď sa dostane do pľúc, spôsobí opuch alebo zápal a vtedy už ide o život. Ochorenie má podobný priebeh ako vírusy S…

Slovenskom sa rozhoreli protesty proti fašizmu a média mlčia

Rastúce preferencie extrémistov z ĽSNS vyhnali ľudí do ulíc. Doposiaľ najväčší protest proti fašizmu sa vo štvrtok popoludní uskutočnil v Košiciach.
Najviac však o protestoch informujú rómske portáli na sociálnej sieti, naše média ako televízia Joj, Markíza a ďalšie média viac menej mlčia. Je veľmi smutné, že dokážu  Slovenské média v rýchlosti 10-1 priniesť negatívne spravy o Rómoch, ale to že ľudia a hlavne Rómovia povstali proti rasizmu neinformujú vôbec, alebo len okrajovo... 
Sú to spojené nádoby, všetko ako konáme v našej spoločnosti ma vplyv na nás všetkých... To že, fašistická strana ĽSNS Mariána Kotlebu sa teší výborným predvolebným preferenciám, môže nečinnosť politikov, súdov, prokuratúry, ktorí nechali fašizmu narásť do obludných rozmerov a ten sa môže nakoniec stať aj pre benevolentných sudcov a politikov osudným. Netreba totiž zabudnúť, že podobne začínal aj Hitler....  
Posledný protest bol  Piatok vo Fiľakove, kde ľudia kričali aby Kotelba a Mazurek išiel domov... "…