Preskočiť na hlavný obsah

Translate

EÚ sa pripravuje na tvrdý Brexit, no možno žiaden nebude

Britskí poslanci odmietli dohodu s EÚ o odchode, no zároveň odmietli Brexit bez dohody, a tak budú
hlasovať o odklade odchodu Británie z Únie.

Štrasburg – Poslanci Európskeho parlamentu (EP) rokovali o možnostiach, ktoré môžu nastať pri tvrdom brexite. Deklarovali, že EP je pripravený prijať pravidlá na zmiernenie záťaže v prípade, že Británia bude mať od apríla štatút tretej krajiny. Podľa hlavného vyjednávača únie pre brexit Michaela Barniera riziko tvrdého brexitu ešte nikdy nebolo vyššie, ako dnes. V utorok večer totiž poslanci Dolnej komory britského parlamentu túto dohodu opätovne odmietli. EP pritom neplánuje rokovať o odklade termínu brexitu. Najvyšší predstavitelia EÚ však vyhlásili, že ak sa Británia rozhodne prerušiť brexit a zostať v EÚ, tak únia to bude akceptovať. Britskí poslanci budú práve vo štvrtok 14. marca rokovať o presune brexitu na neskôr.
Napriek tomu však europoslanci pripravili pre istotu plán pre zmiernenie dopadov tvrdého Brexitu najmä, čo sa týka pravidiel na letiskách, či osobných práv ľudí. EÚ aj Británia v posledných mesiacoch zintenzívnili prípravy na možný tvrdý brexit. Ten by znamenal zásadnú zmenu režimu po desaťročia platných pravidiel pre cestovanie a obchod. Svoje krízové plány súvisiace s možnosťou tvrdého brexitu postupne zverejňovala aj Európska komisia. Ide konkrétne najmä o zaistenie kontinuity vo všetkých druhoch dopravy a vo finančných službách. Komisia pre istotu už zvolila nové spojenia medzi pevninskými a írskymi prístavmi.
Zdroj: TASR

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Rómovia prehovorili o svojích zážitkov s predsudkami a rasizmom na vlastnej koži

Byť Róm a žiť na Slovensku, by jedinec mohol povedať, že nie je to žiadna výhra...Či sa to niekomu páči alebo nie, Rómovia už od útleho detstva sa stretávajú z rôznymi druhmi prejavu predsudkov či priameho rasizmu. Niet sa preto čo diviť, že priepasť porozumenia medzi rómskou a nerómskou populáciou sa prehlbuje, a nedôvera je na oboch stranách bariéry.   

Je predsa nemysliteľné, už aby Rómske deti sa stretávali v škole zo segregáciou, kedy škola zámerne vytvorí triedu len pre rómskych žiakov.  Je nemysliteľné, že sa Rómske deti stretávajú s pokrikmi, vy špinavé cigánčatá, smradľavý potkany, či negri... Rómske dieťa je už takto donútené si uvedomiť, že existuje svet "bielych" a jeho, teda "čiernych" Už deti medzi sebou dokážu byť veľmi zlé, a tak často krát rómsky chlapec či dievča je vyštvaní z kolektívu, či dokonca mu jeho spolužiaci povedia, s tebou sa sa hrať nebudeme, pretože si cigáň!

Rasizmus a predsudky v praxi  

- viac ako 80% Slovákov i Čechov by bolo prot…

Rasisti, hovoria, že na bielych životoch záleží - Je OK byť biely

Rasizmus nepozná hranice a rasista už vôbec nie! fanúšikovia Slovana Bratislava v sobotu vyvesili na Tehelnom poli transparent White Lives Matter, ktorý vo voľnom preklade znamená Na životoch belochov záleží, viaceré slovenské médiá ho označili za rasistický.
Rasisti však s touto interpretáciou médii nesúhlasia. Odvolávajú sa na hnutie Black Lives Matter(Na životoch černochov záleží), ktoré podľa nich médiá neoznačujú ako rasistické. Prečo by potom mal byť transparent fanúšikov Slovana rasistický?
Tak ako to vlastne je? 
V roku 2014 sa po svete prvýkrát začala vo veľkom šíriť výzva „Black Lives Matter” (BLM - Na životoch čiernych záleží). Snažila sa upozorniť na policajnú brutalitu voči Afroameričanom v USA. Ako reakcia na toto hnutie vzniklo „White Lives Matter” (WLM - Na životoch bielych záleží).
„White Lives Matter” (WLM - Na životoch bielych záleží). Toto spojenie začali propagovať po USA rasistické skupiny vo viacerých štátoch. Najaktívnejší boli najmä členovia skupiny Aryan Renaissa…

Rómovia si nevedia predstaviť, že by mali svoj vlastný štát...

Okrem kontaktov je sociálna sieť dobrá aj na bleskový prieskum. Už dlhšie bez toho aby si to niekto všimol, až možno na pár jednotlivcov, mapujem na mojom "fejzbuku" náladu nás Rómov. Samozrejme, že naša nálada sa odzrkadľuje aj podľa doby v akej teraz žijeme. A možno aj práve táto doba, kedy všetci bez rozdielu musíme vynaložiť viac úsilia na prežitie, ako by Rómov prebudila zo sna, jeden za všetkých a všetci za jedného.Pretože jeden za všetkých a všetci za jedného, alebo inak povedané spoločne za prospech nás všetkých už neplatí. V rómsku štátnosť ktorý by sme spoločným úsilím vybudovali neverí väčšina Rómov.
Pri otázke: Viete si predstaviť, že by sme mali Rómsky štát? sa Rómovia viac menej vyjadrovali záporne. Neveria, že by spoločne dokázali vôbec niečo také ako Rómsky štát vytvoriť. Ako sa mnohí sami vyjadrili, chýbajú nám vzdelaný ľudia, či sami medzi sebou sa dokážeme deliť na lepších a horších, sami sa kastujeme, a to by prinieslo veľké nezhody a napätie. A potom t…