Preskočiť na hlavný obsah

Translate

Kandidátka Zuzana Čaputová – Kométa z jasného neba


Pred pol rokom Zuzanu Čaputovú poznali skôr iba právnické kruhy a ľudia v Pezinku. Aktuálne má najvyššie šance stať sa prezidentkou Slovenska.

BRATISLAVA – Zuzana Čaputová je právnička, ktorá do povedomia vstúpila tvrdohlavým bojom proti pezinskej skládke prakticky v centre mesta. Trvalo to 14 rokov, no nakoniec sa jej to podarilo.

Narodila 21. júna 1973 v Bratislave. Má dve dcéry a je rozvedená. Vyštudovala Právnickú fakultu Univerzity Komenského v Bratislave a aj pôsobí ako právnička. Angažuje sa aj ako občianska aktivistka. Niekoľko rokov pôsobila v neziskovom sektore ako spolupracovníčka občianskeho združenia Via Iuris. Otvorene ju podporuje aj súčasný prezident Andrej Kiska.
Po odstúpení kandidáta Róberta Mistríka v jej prospech posledné zverejnené prieskumy ukazujú, že má najväčšiu šancu vyhrať prezidentské voľby.
V roku 2016 bola ako advokátka občianskej iniciatívy Skládka nepatrí do mesta ocenená Goldmanovou environmentálnou cenou. Tá je prirovnávaná k Nobelovej cene za environmentalistiku. Išlo snahu uzavrieť skládku odpadov v Pezinku. Tejto problematike sa venovala štrnásť rokov. Čaputová má svoju advokátsku kanceláriu. Je tiež autorkou a spoluautorkou viacerých publikácií.
Už počas štúdia a aj po jeho skončení pracovala v miestnej samospráve v Pezinku. Najskôr ako asistentka na právnom oddelení, potom ako zástupkyňa prednostu mestského úradu. Neskôr pôsobila v neziskovom sektore. Tam sa venovala verejnej správe, či problematike zneužívaných a týraných detí.
Čaputová vo svojich vyjadreniach opakovane tvrdí, že „spravodlivosť na Slovensku neplatí vždy pre všetkých rovnako“. Preto ako prezidentka chce vyvíjať tlak na okamžité a systémové zmeny v polícii, prokuratúre aj súdnictve. Rovnako by si priala, aby policajný zbor fungoval ako nezávislá inštitúcia na čele s profesionálom. Potrebné je podľa nej aj pretvoriť prokuratúru na inštitúciu pod verejnou kontrolou.
Čaputová sa už od začiatku netají tým, že nie je proti registrovaným partnerstvám. Podľa svojich slov by tiež chcela znížiť strach obyvateľov z inakosti, ktorý pri tejto téme existuje.
V otázke práva na interrupciu je za zachovanie existujúceho status quo. „Ak tu je krajná situácia a dilema je medzi tým, či má rozhodnúť právna norma, ktorá nikdy nepostihne všetky životné situácie, alebo či to prenecháme na zodpovednosť ženy, tak volím zodpovednosť ženy,“ prezradila.
Podľa vyjadrení chce Zuzana Čaputová popracovať na tom, aby čoraz menej klientov trávilo čas v ústavnej starostlivosti a aby boli viac v domácej opatere či v menších zariadeniach. Chce tiež vyvíjať tlak na vládu a kraje, aby navyšovali rozpočet na verejné opatrovateľské služby a platy.
Jej doménou je hlavne životné prostredie. Trvá na tom, že ochrana životného prostredia nemôže zostávať v politike len okrajovou témou. Ako prezidentka chce presadzovať, aby minimálne päť percent ekologicky najvzácnejšieho územia zostalo ako bezzásahová zóna.

Jozef Kmeťo 
Romata 

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Rómovia prehovorili o svojích zážitkov s predsudkami a rasizmom na vlastnej koži

Byť Róm a žiť na Slovensku, by jedinec mohol povedať, že nie je to žiadna výhra...Či sa to niekomu páči alebo nie, Rómovia už od útleho detstva sa stretávajú z rôznymi druhmi prejavu predsudkov či priameho rasizmu. Niet sa preto čo diviť, že priepasť porozumenia medzi rómskou a nerómskou populáciou sa prehlbuje, a nedôvera je na oboch stranách bariéry.   

Je predsa nemysliteľné, už aby Rómske deti sa stretávali v škole zo segregáciou, kedy škola zámerne vytvorí triedu len pre rómskych žiakov.  Je nemysliteľné, že sa Rómske deti stretávajú s pokrikmi, vy špinavé cigánčatá, smradľavý potkany, či negri... Rómske dieťa je už takto donútené si uvedomiť, že existuje svet "bielych" a jeho, teda "čiernych" Už deti medzi sebou dokážu byť veľmi zlé, a tak často krát rómsky chlapec či dievča je vyštvaní z kolektívu, či dokonca mu jeho spolužiaci povedia, s tebou sa sa hrať nebudeme, pretože si cigáň!

Rasizmus a predsudky v praxi  

- viac ako 80% Slovákov i Čechov by bolo prot…

Rasisti, hovoria, že na bielych životoch záleží - Je OK byť biely

Rasizmus nepozná hranice a rasista už vôbec nie! fanúšikovia Slovana Bratislava v sobotu vyvesili na Tehelnom poli transparent White Lives Matter, ktorý vo voľnom preklade znamená Na životoch belochov záleží, viaceré slovenské médiá ho označili za rasistický.
Rasisti však s touto interpretáciou médii nesúhlasia. Odvolávajú sa na hnutie Black Lives Matter(Na životoch černochov záleží), ktoré podľa nich médiá neoznačujú ako rasistické. Prečo by potom mal byť transparent fanúšikov Slovana rasistický?
Tak ako to vlastne je? 
V roku 2014 sa po svete prvýkrát začala vo veľkom šíriť výzva „Black Lives Matter” (BLM - Na životoch čiernych záleží). Snažila sa upozorniť na policajnú brutalitu voči Afroameričanom v USA. Ako reakcia na toto hnutie vzniklo „White Lives Matter” (WLM - Na životoch bielych záleží).
„White Lives Matter” (WLM - Na životoch bielych záleží). Toto spojenie začali propagovať po USA rasistické skupiny vo viacerých štátoch. Najaktívnejší boli najmä členovia skupiny Aryan Renaissa…

Rómovia si nevedia predstaviť, že by mali svoj vlastný štát...

Okrem kontaktov je sociálna sieť dobrá aj na bleskový prieskum. Už dlhšie bez toho aby si to niekto všimol, až možno na pár jednotlivcov, mapujem na mojom "fejzbuku" náladu nás Rómov. Samozrejme, že naša nálada sa odzrkadľuje aj podľa doby v akej teraz žijeme. A možno aj práve táto doba, kedy všetci bez rozdielu musíme vynaložiť viac úsilia na prežitie, ako by Rómov prebudila zo sna, jeden za všetkých a všetci za jedného.Pretože jeden za všetkých a všetci za jedného, alebo inak povedané spoločne za prospech nás všetkých už neplatí. V rómsku štátnosť ktorý by sme spoločným úsilím vybudovali neverí väčšina Rómov.
Pri otázke: Viete si predstaviť, že by sme mali Rómsky štát? sa Rómovia viac menej vyjadrovali záporne. Neveria, že by spoločne dokázali vôbec niečo také ako Rómsky štát vytvoriť. Ako sa mnohí sami vyjadrili, chýbajú nám vzdelaný ľudia, či sami medzi sebou sa dokážeme deliť na lepších a horších, sami sa kastujeme, a to by prinieslo veľké nezhody a napätie. A potom t…